Προς το περιεχόμενο

Μόλις 15 νέες εφαρμογές προστίθενται μηνιαίως στο Mac App Store της Apple


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sv398 είπε

Μην ξεχνάς και την ετήσια συνδρομή για να ανεβάσει developer ένα app στο Store.

Εχεις και την δυνατοτητα μεσα απο το xcode και χωρις συνδρομη να συνδεσεις μια συσκευη μεσω καλωδιου και μετα απο τα απαραιτητα να στειλεις την εφαρμογη εκει και να την τρεξεις αλλα υποστηριζει μονο μια συσκευη πχ εγω κανω δοκιμες με ipad pro και μολις ολοκληρωθει η εφαρμογη μπορω να την "στειλω" στο ipad και να την τρεξω.Δευτερη συσκευη δεν καταφερα ποτε να βαλω γιατι γινετε χαος μετα.Βεβαια υπαρχει και ο emulator με οτι συσκευη θελεις αλλα σαν το android να βγαζεις apk και να τα στελνεις οπου θελεις και να τα βαζουν δεν εχει.

49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν δεν κάνω λάθος, συνδρομή έχει πληρώσει ήδη για να κάνει εφαρμογές σε iPhone & iPad…

Καθε χρονο 99 $ εχει το developer program 

Επεξ/σία από special
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Όταν ένας developer μπορεί να φτιάξει και να βγάλει μια εφαρμογή του αυτομάτως σε iPhone, iPad, Mac και Apple Watch, μου κάνει εντύπωση η χαμηλή υποστήριξη στην πλατφόρμα των Macs…

Πιστεύω ότι απλά περιμένουν να στρώσει η μετάβαση σε ARM, αλλά πιθανόν και να πιστεύουν ότι δεν θα βγάλουν κέρδος μιας και το μερίδιο των Macs είναι ακόμα μικρό…

Όσο κι αν τεχνικά είναι εφικτό, στην πράξη κάθε συσκευή/πλατφόρμα θέλει το δικό της UI/UX. Εδώ βλέπεις στα Android tablets πόσο άθλια είναι η εμπειρία όλων αυτών των εφαρμογών που σχεδιάστηκαν για κινητό και δεν έχουν tablet UI. Φαντάσου πόσο πιο διαφορετικό είναι να δουλέψει αυτή η εφαρμογή (σωστά) σε desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όσο κι αν τεχνικά είναι εφικτό, στην πράξη κάθε συσκευή/πλατφόρμα θέλει το δικό της UI/UX. Εδώ βλέπεις στα Android tablets πόσο άθλια είναι η εμπειρία όλων αυτών των εφαρμογών που σχεδιάστηκαν για κινητό και δεν έχουν tablet UI. Φαντάσου πόσο πιο διαφορετικό είναι να δουλέψει αυτή η εφαρμογή (σωστά) σε desktop.

Είχα την εντύπωση ότι μέσω του προγράμματος δημιουργίας εφαρμογών της Apple είχε λυθεί το θέμα με το UI…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες εκατομμύρια εφαρμογές υπάρχουν πια. Δεν έχουμε 2010. Τι άλλο να βγάλουν; Ξεκινήσαμε με το πρώτο iPhone με αναπτήρα Zippo και μπύρα 🍺 για χαβαλε και φτάσαμε εφαρμογές στα πάντα. Τι αλλά να εφεύρουν οι εταιρείες και οι Devs. Πέρα από τα 30% fees. Γι'αυτό δεν μπαίνουν και άλλες νέες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Τόσες εκατομμύρια εφαρμογές υπάρχουν πια. Δεν έχουμε 2010. Τι άλλο να βγάλουν; Ξεκινήσαμε με το πρώτο iPhone με αναπτήρα Zippo και μπύρα 🍺 για χαβαλε και φτάσαμε εφαρμογές στα πάντα. Τι αλλά να εφεύρουν οι εταιρείες και οι Devs. Πέρα από τα 30% fees. Γι'αυτό δεν μπαίνουν και άλλες νέες εφαρμογές.

Ως χομπιστας προγραμματιστης android ,μαλλον ειχα φτιαξει την πρωτη εφαρμογη για εορτολογιο.Σιγα σιγα ομως το store γεμισε απο δεκαδες ιδιες εφαρμογες και πια δεν υπαρχουν καινουργιες ιδεες,οποτε σταματησα να ανεβαζω εφαρμογες.Απλα οτι κανω το κραταω για τον ευατο μου και δεν αναγκαζομαι να κανω update αν δεν εχω κεφι .

Να σημειωσω οτι ουδεποτε εβαλα διαφημισεις στις εφαρμογες μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Μόλις 15 νέες εφαρμογές προστίθενται μηνιαίως στο Mac App Store της Apple

Είδαμε και στο Play store τι γίνεται με τις εφαρμογές. Όποτε ανεβαίνει μία πρωτότυπη εφαρμογή, εμφανίζονται αυτόματα και μερικά 100άδες αντίγραφα της (εμπρός στον δρόμο που άνοιξε το flappy bird).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Είδαμε και στο Play store τι γίνεται με τις εφαρμογές. Όποτε ανεβαίνει μία πρωτότυπη εφαρμογή, εμφανίζονται αυτόματα και μερικά 100άδες αντίγραφα της (εμπρός στον δρόμο που άνοιξε το flappy bird).

Η είδηση αφορά το στορ των Μακ.

Προγράμματα για υπολογιστές.

Αλλά αν είχαμε και ιδέα από τεχνολογία,δε θα αγοράζαμε και Απλ,έτσι;

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει αρκετές εφαρμογές (κυρίως utilities), πότε όμως από το Mac App Store. Απευθείας από τους developers. Δε ξέρω καν αν υπάρχουν οι εφαρμογές που ήθελα στο store, δε το ανοίγω ποτέ. Είναι σα να πυροβολούμε τα πόδια μας οι χρήστες όταν ενισχύουμε οι ίδιοι μονοπωλιακές πρακτικές. Το macOS είναι (ακόμη) ανοιχτή πλατφόρμα και μπορεί ο αιώνας να φτιάξει εφαρμογές χωρίς μεσάζοντες.

Επεξ/σία από MetroStar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 4:11 ΜΜ, special είπε

Εχεις και την δυνατοτητα μεσα απο το xcode και χωρις συνδρομη να συνδεσεις μια συσκευη μεσω καλωδιου και μετα απο τα απαραιτητα να στειλεις την εφαρμογη εκει και να την τρεξεις αλλα υποστηριζει μονο μια συσκευη πχ εγω κανω δοκιμες με ipad pro και μολις ολοκληρωθει η εφαρμογη μπορω να την "στειλω" στο ipad και να την τρεξω.Δευτερη συσκευη δεν καταφερα ποτε να βαλω γιατι γινετε χαος μετα.Βεβαια υπαρχει και ο emulator με οτι συσκευη θελεις αλλα σαν το android να βγαζεις apk και να τα στελνεις οπου θελεις και να τα βαζουν δεν εχει.

Μάλλον κάτι κανείς λάθος .Εγώ χωρίς developer account έχω φτιάξει εφαρμογή και για iPhone και για iPad οι οποίες τρέχουν στις συσκευές μετά από install χωρίς καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...