Προς το περιεχόμενο

αγορα καρτας


Stathistsor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(pc specs)

Ryzen 3 3200G 

Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz

Gigabyte B450M DS3H (rev. 1.0)

Corsair CV Series CV550 550W 

ειδα τις τιμες και για την gtx 1650 (https://www.skroutz.gr/s/18391302/Gigabyte-GeForce-GTX-1650-4GB-GDDR5-OC-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-3-0-με-2-HDMI-και-DisplayPort-GV-N1650OC-4GD.html?from=drop) μου φανηκε η καλυτερη λυση. Εχει καποιος να προτεινει καποια καλυτερη η πιο οικονομικη (max240 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Stathistsor είπε

(pc specs)

Ryzen 3 3200G 

Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz

Gigabyte B450M DS3H (rev. 1.0)

Corsair CV Series CV550 550W 

ειδα τις τιμες και για την gtx 1650 (https://www.skroutz.gr/s/18391302/Gigabyte-GeForce-GTX-1650-4GB-GDDR5-OC-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-3-0-με-2-HDMI-και-DisplayPort-GV-N1650OC-4GD.html?from=drop) μου φανηκε η καλυτερη λυση. Εχει καποιος να προτεινει καποια καλυτερη η πιο οικονομικη (max240 ευρω)

230 εχει αυτη που βρηκες , βαλε τα 20 παραπανω και παρε καρτα και οχι πατινι

https://www.bestprice.gr/item/2155915364/asus-geforce-gtx-1660-super-6gb-tuf-gaming-oc.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, triplex1 είπε

230 εχει αυτη που βρηκες , βαλε τα 20 παραπανω και παρε καρτα και οχι πατινι

https://www.bestprice.gr/item/2155915364/asus-geforce-gtx-1660-super-6gb-tuf-gaming-oc.html

Μου την εχουν ξανα προτεινει αλλα ακουσα κατι για bottleneck και αγχωθηκα μηπως εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stathistsor είπε

Μου την εχουν ξανα προτεινει αλλα ακουσα κατι για bottleneck και αγχωθηκα μηπως εχω θεμα

Εισαι κατω απο 15% bottleneck σε καποια παιχνιδια , οχι ολα , κατι ομως που δεν το γλυτωνεις οτι καρτα και να βαλεις σε συνδιασμο με το cpu γι αυτο στην εβαλα και η δε διαφορα τιμης απο την 1650 ειναι αστεια για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εισαι κατω απο 15% bottleneck σε καποια παιχνιδια , οχι ολα , κατι ομως που δεν το γλυτωνεις οτι καρτα και να βαλεις σε συνδιασμο με το cpu γι αυτο στην εβαλα και η δε διαφορα τιμης απο την 1650 ειναι αστεια για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι

 

Τα λεφτα τα εχω, υπαρχει περιπτωση να χω θεμα με compatibility οχι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Stathistsor είπε

Τα λεφτα τα εχω, υπαρχει περιπτωση να χω θεμα με compatibility οχι ετσι;

οχι μια χαρα ειναι b450 εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Stathistsor said:

Τα λεφτα τα εχω, υπαρχει περιπτωση να χω θεμα με compatibility οχι ετσι;

Με τα ίδια λεφτά (267e), παίρνεις τώρα 6600. Κοροϊδία να πάρεις 1660 super

Τι οθόνη  εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ, @Stathistsor τα 240 που γράφεις δεν είναι λίγα λεφτά. Όπως σου έγραψε και ο προηγούμενος, κοντά σε αυτά είναι κάρτες γραφικών που σχεδόν τερματίζουν τα 1080p, κάτι που η 1650 δεν το κάνει ούτε κατά προσέγγιση. Για την ακρίβεια η κάρτα αυτή είναι πίσω ακόμα και από την Rx 480, κάρτα του 2015. Ο στόχος σου δεν πρέπει να είναι medium 1080p, κάτι που ακόμα και τα ενσωματωμένα ήδη σου δίνουνε σε αρκετά παιχνίδια. 

 

Με αυτό το budget, πιστεύω έχεις δυο δρόμους.

1) Ο πιο ορθολογικός είναι να πάρεις έναν 5600g 130 περίπου ευρώ αυτή τη στιγμή, και μια δεύτερη ίδια 8αρα ram στα 30 ευρώ. Προφανώς θα χρειαστεί να κάνεις bios update με τον 3200 που έχεις ήδη πάνω πρώτα. Αφού κάνεις αυτή την αναβάθμιση, θα έχεις έναν σύγχρονο 6πυρηνο  επεξεργαστή και 16gb ram, που ανεξάρτητα του τι βλέπεις στα βίντεο, χρειάζονται σε αρκετά παιχνίδια σήμερα και σε everyday use. Θα έχεις αναβαθμίσει και την b450 όσο παίρνει σχεδόν και θα έχεις για χρόνια το κεφάλι σου ήσυχο. Στη συνέχεια πουλάς αμέσως εδώ τον 3200g. Υπάρχει ζήτηση για τέτοιους επεξεργαστές με ενσωματωμένα. Πιστεύω ένα 70αρι θα το πιάσει. 60 το λιγότερο. Οπότε θα έχεις χαλάσει σύνολο 100 από τα 240. Με τα 140 που μένουν, μαζεύεις και άλλα 60, κάνεις δυο μεροκάματα στην τελική και παίρνεις μια 5700 - 5700xt μεταχειρισμένη στα 200 ευρώ. Μπορείς να δεις και μόνος σου τι διαφορά θα έχει αυτό το combo από αυτό που έχεις τώρα. 

2) ο δεύτερος είναι να πάρεις κατευθείαν μια μεταχειρισμένη κάρτα παρόμοια με αυτήν που σου είπα, ή έστω μια 1660 super, ή μια 6600 καινούρια αν μπορείς να δώσεις κοντά στα 300, και να αναβαθμίσεις αργότερα τα υπόλοιπα. Αλλά θα έχεις προβλήματα, που ήδη αντιλαμβάνεσαι. Έχε υπόψη, ότι άλλο το bottleneck του εξαπυρηνου ( μπλοκάρουν ένας με δύο πυρήνες από το παιχνίδι, και οι υπόλοιποι τέσσερις συνεχίζουν να δουλεύουν για το pc) και άλλο του τετραπύρηνου ( ένας με δύο πυρήνες συνεχίζουν να δουλεύουν για το pc)

 

Σε κάθε περίπτωση 1650 απλή δεν υφίσταται ως επιλογή σε αυτά τα λεφτά, είναι κλεψιά. Καλύτερα σαραβαλακι rx570 rx480 μεταχειρισμένο 100 ευρώ.

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Coscas είπε

Με τα ίδια λεφτά (267e), παίρνεις τώρα 6600. Κοροϊδία να πάρεις 1660 super

Τι οθόνη  εχεις;

το ξερει , το ειδα και γω και του το ειπα , το θεμα ειναι αν προλαλαβε να δωσει λεφτα ή οχι για την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...