Προς το περιεχόμενο

Tablet και προβλημα ορασης


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ποιο θα ήταν το ιδανικότερο tablet για κάποιον που αντιμετωπίζει θέμα με την όραση του;

Προς το παρόν το συγκεκριμένο άτομο χρησιμοποιεί ένα smartphone samsung(android,περίπου 5-6"). Από τις ρυθμίσεις επιλέγεις μια αύξηση του μεγέθους των χαρακτήρων ώστε να γίνουν πιο ευανάγνωστοι. Υπάρχουν επισης καποιες εφαρμογές που δείχνουν  σε μεγάλο μέγεθος την ώρα και το ποσοστό μπαταρίας. Ακόμη, μια πολύ βοηθητική εφαρμογή είναι η @Voice που κάνει ανάγνωση σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ. (Τα ελληνικά είναι απαραίτητα στην περίπτωση μας)

Δηλαδή το λειτουργικό  android φαίνεται μια χαρά.Δεν ξέρω όμως καθόλου απο το λειτουργικό macOS και αν θα ήταν πιο βοηθητικό ένα ipad.

Το διαθέσιμο ποσό είναι περίπου 1.000€ .

*Edit:η χρήση του θα αφορά μόνο browsing,παρακολουθηση youtube και ραδιόφωνο.

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anrim27 είπε

Καλησπέρα.

Ποιο θα ήταν το ιδανικότερο tablet για κάποιον που αντιμετωπίζει θέμα με την όραση του;

Προς το παρόν το συγκεκριμένο άτομο χρησιμοποιεί ένα smartphone samsung(android,περίπου 5-6"). Από τις ρυθμίσεις επιλέγεις μια αύξηση του μεγέθους των χαρακτήρων ώστε να γίνουν πιο ευανάγνωστοι. Υπάρχουν επισης καποιες εφαρμογές που δείχνουν  σε μεγάλο μέγεθος την ώρα και το ποσοστό μπαταρίας. Ακόμη, μια πολύ βοηθητική εφαρμογή είναι η @Voice που κάνει ανάγνωση σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ. (Τα ελληνικά είναι απαραίτητα στην περίπτωση μας)

Δηλαδή το λειτουργικό  android φαίνεται μια χαρά.Δεν ξέρω όμως καθόλου απο το λειτουργικό macOS και αν θα ήταν πιο βοηθητικό ένα ipad.

Το διαθέσιμο ποσό είναι περίπου 1.000€ .

*Edit:η χρήση του θα αφορά μόνο browsing,παρακολουθηση youtube και ραδιόφωνο.

https://www.bestprice.gr/item/2157316222/samsung-galaxy-tab-s8-ultra-146-5g-8gb-128gb.html

Επεξ/σία από GATE123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται λίγο τεράστιο το s8 ultra.Το ιδανικότερο σε μέγεθος θα ήταν το s8 αλλά δεν έχει amoled οθόνη. Μάλλον για το s8+ μας κόβω.

Συμφωνείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, anrim27 είπε

Μου φαίνεται λίγο τεράστιο το s8 ultra.Το ιδανικότερο σε μέγεθος θα ήταν το s8 αλλά δεν έχει amoled οθόνη. Μάλλον για το s8+ μας κόβω.

Συμφωνείτε;

Οποίο σας βολεύει.

Η σειρά S είναι αρκετά καλή.

Οι περισσότεροι προτιμούν 10.1 με 11.

Αλλά λόγο όρασης νομίζω όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα.

Τα 14.6 είναι σαν να παίρνεις λάπτοπ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ερώτηση  Ο Gate123 έχει ένα  λινγκ για το samsung  s8 5g 128g .γιατι αλλά  μαγαζιά το έχουν  πάνω  από  1000  ευρ, και το λινγκ αυτό το έχει  875 ευρ παίζει  τίποτα  αν ξέρει  κάποιος  γιατί  με ενδιαφέρει  να το πάρω ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sankostas είπε

  Ερώτηση  Ο Gate123 έχει ένα  λινγκ για το samsung  s8 5g 128g .γιατι αλλά  μαγαζιά το έχουν  πάνω  από  1000  ευρ, και το λινγκ αυτό το έχει  875 ευρ παίζει  τίποτα  αν ξέρει  κάποιος  γιατί  με ενδιαφέρει  να το πάρω ευχαριστώ 

Γιατί τα άλλα έχουν άλλη ram και άλλο αποθηκευτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sankostas είπε

Οχι μιλάμε   8g και 128g  αποθήκευση 

Ανταγωνιστικες τιμές.

Δεν παίζει τίποτα " πονηρό " ...

Πάρε άφοβα.

Τουλάχιστον στα Samsung δεν έχεις θέμα με εγγύηση και service  από σκρουτζαδικο ή Best price.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...