Προς το περιεχόμενο

ledοταινία κάτω από ντουλάπια κουζίνας


janus5555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, μόλις μου βάλανε τα ντουλάπια της κουζίνας και έχουν μεριμνήσει για κανάλι για ledοταινία ακριβώς κάτω από τα πάνω ντουλάπια. Να αναφέρω επίσης ότι η εγκατάσταση είναι για διπλή σειρά led, τα ντουλάπια είναι επίσης διπλά, δηλαδή πάνω από τα κλασσικά  κρεμαστά ντουλάπια υπάρχει ακόμα μια σειρά ντουλαπιών που φτάνουν ως το ταβάνι και προεξέχουν λίγο των από κάτω, εκεί ακριβώς έχει μείνει "αυλάκι" και αναμονή για τη δεύτερη ledoταινία.

Ο ηλεκτρολόγος είχε ήδη αφήσει αναμονή και επίτοιχιο διακόπτη.

Ανοίγω εδώ το θέμα για να ρωτήσω τί μπορώ να επιλέξω, ο ηλεκτρολόγος θα μου πει υποθέτω την απλή φθηνή λύση αλλά θέλω να δω αν υπάρχουν άλλες δυνατότητες, πχ με χρώμα, με δυνατότητα αλλαγών κτλ. Τί προτείνετε, τί έχετε βάλει/ δει σε άλλες εγκαταστάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.de/-/en/Assistant-Control-Changing-Suitable-Bedroom/dp/B09BN2PSR8/ref=sr_1_5?crid=1VO77YJ6YP1YU&keywords=govee+rgbic&qid=1667840051&sprefix=govee+rgbi%2Caps%2C127&sr=8-5

Γενικα στον κυκλο μου εχω προτεινει τις govee, ολοι ευχαριστημενοι. Προσοχη αν δεις γενικα προιοντα της εταιρειας, προσωπικη μου αποψη να ειναι rgbic. Αυτο σημαινει οτι περα απο το κλασικο rgb, υπαρχει δυνατοτητα για διαφορετικα χρωματα την ιδια στιγμη στην ledοταινια.

Οσον αφορα την τοποθετηση, αρχικα θα ανοιγουν τα κατω ντουλαπια? Υπαρχει δλδ κενο για την ledοταινια? Και, παλι προσωπικη μου αποψη, να βαλεις μονο στα κατω ντουλαπια. Στην πανω θεση, θα φαινονται και δεν θα ειναι ωραιο (εκτος αν το αυλακι ειναι μεσα στο επιπλο, και αρα δεν θα φαινονται). Ισως να επρεπε να ειχες αφησει κενο για πανω απο τα ντουλαπια ωστε να φεγγει προς το ταβανι.

Τελος, οτι και να παρεις, να βαλεις diffuser για να μην βλεπεις τα led

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/11/2022 στις 6:58 ΜΜ, SabotazNic είπε

https://www.amazon.de/-/en/Assistant-Control-Changing-Suitable-Bedroom/dp/B09BN2PSR8/ref=sr_1_5?crid=1VO77YJ6YP1YU&keywords=govee+rgbic&qid=1667840051&sprefix=govee+rgbi%2Caps%2C127&sr=8-5

Γενικα στον κυκλο μου εχω προτεινει τις govee, ολοι ευχαριστημενοι. Προσοχη αν δεις γενικα προιοντα της εταιρειας, προσωπικη μου αποψη να ειναι rgbic. Αυτο σημαινει οτι περα απο το κλασικο rgb, υπαρχει δυνατοτητα για διαφορετικα χρωματα την ιδια στιγμη στην ledοταινια.

Οσον αφορα την τοποθετηση, αρχικα θα ανοιγουν τα κατω ντουλαπια? Υπαρχει δλδ κενο για την ledοταινια? Και, παλι προσωπικη μου αποψη, να βαλεις μονο στα κατω ντουλαπια. Στην πανω θεση, θα φαινονται και δεν θα ειναι ωραιο (εκτος αν το αυλακι ειναι μεσα στο επιπλο, και αρα δεν θα φαινονται). Ισως να επρεπε να ειχες αφησει κενο για πανω απο τα ντουλαπια ωστε να φεγγει προς το ταβανι.

Τελος, οτι και να παρεις, να βαλεις diffuser για να μην βλεπεις τα led

και γιατι οχι της sonoff στα 35€ απο Ελλαδα? Βγαζει και αυτη rgbic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αναμονές έχει αφήσει ο ηλεκτρολόγος; 220v ; Υπάρχει χώρος να "κρυφτεί" το όποιο χειριστήριο κουβαλάει μαζί της η ταινία;

Και  μια φώτο των ντουλαπιών θα βοηθούσε πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 10:07 ΠΜ, babisa είπε

Τι αναμονές έχει αφήσει ο ηλεκτρολόγος; 220v ; Υπάρχει χώρος να "κρυφτεί" το όποιο χειριστήριο κουβαλάει μαζί της η ταινία;

Και  μια φώτο των ντουλαπιών θα βοηθούσε πολύ..

Νομίζω ότι είναι 220V. όταν λες χειριστήριο; ο μετασχηματιστής θα χωθεί σε κάποιο ντουλάπι. Ο ξυλουργός έχει "σκάψει" αυλάκι στο πίσω μέρος των ντουλαπιών για να χωθεί το προφιλ αλουμινίου.

Ο διακόπτης ον/οφ είναι στον τοίχο, έχει προετοιμάσει ο ηλεκτρολόγος.

Πήρα αυτή https://megalighting.gr/product/tainia-led-smd5050-108w-m-12v-ip20-sku2143/ που βγήκε σχετικά οικονομική και νορμαλ.

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις, τώρα, μπορώ να κάνω μόνος τη διαδικασία σύνδεσης; Καλός ο ηλεκτρολόγος μου αλλά δεν έχει καθόλου χρόνο και για τις συγκεκριμένες λεντοταινίες το έχουμε κάνει τεράστιο ζήτημα.. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου, δεν έχω κολλητήρι- αλλά μπορώ να βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραία @janus5555 δεν είναι τίποτα, 2 κολλήσεις μόνο δεδομένου ότι η ταινία που πήρες δεν είναι RGB..

Το προφίλ του αλουμινίου θα εχει και difusser να φανταστώ; Γιατί σ αυτήν την περίπτωση (4000k LED + Difusser) το αποτέλεσμα θα είναι ενα "άρρωστο" κιτρινιάρικο φως νομίζω. Υποκειμενικό βεβαία,γούστα είναι αυτά,οπότε συνέδεσε το και βλέπουμε :)

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ήθελες και γνώμες για χρώμα κτλ :) :) Μεγειά το σπίτι, να το φχαριστηθείς.. Περνούσα την ίδια φάση πριν 12 χρόνια και τελικά κατάλαβα ότι άδικα το άγχος και το ψύρισμα... 

ΙΡ20 σε ντουλάπια κουζίνας, ΕΙΔΙΚΑ πάνω απο καφετιέρες/μάτια κουζίνας κτλ δεν θα εβαζα ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ!  Πολύ σύντομα θα περάσει υγρασία και θα τρέχεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, babisa είπε

Πολυ ωραία @janus5555 δεν είναι τίποτα, 2 κολλήσεις μόνο δεδομένου ότι η ταινία που πήρες δεν είναι RGB..

Το προφίλ του αλουμινίου θα εχει και difusser να φανταστώ; Γιατί σ αυτήν την περίπτωση (4000k LED + Difusser) το αποτέλεσμα θα είναι ενα "άρρωστο" κιτρινιάρικο φως νομίζω. Υποκειμενικό βεβαία,γούστα είναι αυτά,οπότε συνέδεσε το και βλέπουμε :)

Καλή επιτυχία!

Ναι βέβαια με difusser. Έτσι ακριβώς το είχα ονειρευτεί, να φέγγει αυτό το άρρωστο κιτρινιάρικο φως όσο αλοίφω βούτυρο στο ψωμί μου..:P Δες, μου είπαν το ψυχρο είναι για ειδικές εφαρμογές και πήρα το φυσικό φως που θεωρείται το νορμαλ για κουζίνες. Πες και συ πιο πριν να προσέξω να μη πάρω 4000 αλλά κάτι άλλο, γι αυτό άνοιξα το νήμα..

2 κολλήσεις; παίζει κανένας οδηγός που να λέει αναλυτικά;

19 ώρες πριν, nkarama είπε

Μου αρέσει που ήθελες και γνώμες για χρώμα κτλ :) :) Μεγειά το σπίτι, να το φχαριστηθείς.. Περνούσα την ίδια φάση πριν 12 χρόνια και τελικά κατάλαβα ότι άδικα το άγχος και το ψύρισμα... 

ΙΡ20 σε ντουλάπια κουζίνας, ΕΙΔΙΚΑ πάνω απο καφετιέρες/μάτια κουζίνας κτλ δεν θα εβαζα ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ!  Πολύ σύντομα θα περάσει υγρασία και θα τρέχεις. 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Είχα όρεξη να ασχοληθώ αλλά ο ηλεκτρολόγος ήταν πολύ δυσκοίλιος και γκρινιάρης οπότε πήγα πήρα ότι πιο απλό- μου πρότειναν και φίλοι που βάλανε πρόσφατα- να τελειώνουμε. Με ρώτησαν για υγρασία αλλά κανείς δεν είπε ότι παίζει να υπάρχει θέμα λόγω ατμού από φαγητά κτλ, εξήγησα τη χρήση που θέλω. Σε κάθε περίπτωση δεν περνάει η ταινία πάνω από τα μάτια, κόβεται στο σημείο αυτό, έχω και το κάλυμμα από το προφιλ αλουμινίου, ε αν καεί κάηκε σιγά μη σκάσω από τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

 Δες, μου είπαν το ψυχρο είναι για ειδικές εφαρμογές και πήρα το φυσικό φως που θεωρείται το νορμαλ για κουζίνες. Πες και συ πιο πριν να προσέξω να μη πάρω 4000 αλλά κάτι άλλο, γι αυτό άνοιξα το νήμα..

Τότε ας το παρακολουθουσες κιόλας.. όλοι μείναμε στην κουβέντα του RGB κι εσύ εμφανίστηκες πέντε μέρες μετά μ ένα 5μετρο καρούλι στα χεριά 😂 

Νορμάλ θεωρείται αυτό που αρέσει σε σένα,όντως, κι εγώ θερμό είχα βάλει κάτω απ τα ντουλάπια αλλά δεν..  αλλαγή σε ψυχρό και τέλος!

Αν κι έτσι όπως τα λες το θερμό δένει καλύτερα με το βούτυρο !!! :P

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

2 κολλήσεις; παίζει κανένας οδηγός που να λέει αναλυτικά;

Ρίξε μια ματιά εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξ,  4000 kelvin δεν θεωρείτε και κιτρινιάρικο...  είναι κοντά στο φως που βγάζουν οι περισσότερες λάμπες φθορίου.  Θα μπορούσε και θερμότερο στην κουζίνα...  

 

Εντιτ: Θερμότερο όσον αφορά την ατμόσφαιρα... στην ουσία ψυχρότερο, όσον αφορά την θερμοκρασία κέλβιν)

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...