Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ραμ σε imac και απόδοση 


Jim0787

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πρόσφατα αγόρασα ένα imac του 2015 σε πολύ καλή τιμή αλλά έως τώρα με έχει απογοητεύσει πολυ με την απόδοση του σε ταχύτητα σε αυτά που το χρειαζομαι. Είμαι φωτογράφος και το πήρα για την 5κ οθόνη του σαν δεύτερο πισι για κάποιες δουλειές. 

Έχει έναν επεξεργαστή ι5 6600, 8 γιγα ραμ και μια κάρτα γραφικών amd r9 2 gb. Θα του κάνω φυσικά εννοείται μια αναβάθμιση στα 24 για ραμ σύντομα αλλά το θέμα είναι ότι οπότε του ανοίγω το lightroom η φωτοσοπ, freezαρει τόσο άσχημα που είναι σχεδόν αδύνατο να κάνω επεξεργασία, μπορεί να του δώσω μια εντολή και να την επεξεργαστεί 3-4 δευτερόλεπτα αργότερα! 

Δοκίμασα και του εγκατέστησα τα windows 10 σε εξωτερικό ssd samsung t7 και ενώ είδα τρελές διάφορες σε ταχύτητα λογισμικού (σε σχέση με το monterey os) και πάλι τα προγράμματα που δούλευω δεν τρέχουν όπως θα ήθελα.

Το παράδοξο είναι ότι έχω ένα pc 10ετιας που δεν χρησιμοποιω πλέον και τα τρέχει απροβληματιστα, με ίδια ραμ και πιο παλιό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

Πιστεύετε ότι με την αναβάθμιση ραμ θα δω τόσο μεγάλη διαφορά; Ώστε να μπορούν να τρέξουν κανονικά αυτά τα προγράμματα;

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να του δώσω νέα πνοή; 

Είναι πραγματικά κρίμα γιατί η οθόνη του είναι απίστευτη και θέλω πολύ να δουλέψω τις φωτό μου η κάποια βίντεο εκεί.

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Τι δίσκο φοράει ;. Αν φοράει τον 7200-rpm SATA,  πρέπει να αναβαθμίσεις σε SSD.

Επεξ/σία από epinki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, epinki είπε

Καλημέρα.

Τι δίσκο φοράει ;. Αν φοράει τον 7200-rpm SATA,  πρέπει να αναβαθμίσεις σε SSD.

Ναι τον 7200 φοράει, είναι αργός σαν θάνατος και γι'αυτό πήρα τον εξωτερικό ssd, επειδή δεν ηθελα να μπλέκω με άνοιγμα του πάνελ ώστε να βάλω εσωτερικό. Η ταχύτητα του με τον εξωτερικό είναι νύχτα με μέρα στο λογισμικό και για browsing κτλ. ( Σαν να τρέχω σε linux πραγματικά) ειδικά με τα windows 10  που το δοκιμασα, αλλά και πάλι στα προγράμματα κολλάει απιστευτα, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση,ίσως τελικά είναι η ραμ αλλά τόσο μεγάλη διαφορα; Κάποτε με 8 ραμ έτρεχαν τα πάντα και όχι πολλά χρόνια πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RAM θα χρειαστείς σίγουρα για τα συγκεκριμένα προγράμματα.

Να ρωτήσω, έχεις διαγράψει τον δίσκο και έχεις εγκαταστήσει το δικό σου σύστημα ;.

Όπως και έχει θα σου πρότεινα να ανεβάσεις ένα EtreCheck report, να δούμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, epinki είπε

RAM θα χρειαστείς σίγουρα για τα συγκεκριμένα προγράμματα.

Να ρωτήσω, έχεις διαγράψει τον δίσκο και έχεις εγκαταστήσει το δικό σου σύστημα ;.

Όπως και έχει θα σου πρότεινα να ανεβάσεις ένα EtreCheck report, να δούμε τι παίζει.

Ναι εκανα erase και φορματ και μετα περασα στον δισκο το λογισμικο και τα προγραμματα. Στο boot απλα εχω επιλεξει εκκινηση δισκου τον εξωτερικο. Οι ταχυτητες του που τσεκαρα ειναι στα 450mb/s και ειναι συνδεδεμενος απευθειας με usb3. Οκ θα το κοιταξω και θα στειλω ενα συννημενο με το ρεπορτ.

23 λεπτά πριν, Jim0787 είπε

 

Ναι εκανα erase και φορματ και μετα περασα στον δισκο το λογισμικο και τα προγραμματα. Στο boot απλα εχω επιλεξει εκκινηση δισκου τον εξωτερικο. Οι ταχυτητες του που τσεκαρα ειναι στα 450mb/s και ειναι συνδεδεμενος απευθειας με usb3. Οκ θα το κοιταξω και θα στειλω ενα συννημενο με το ρεπορτ.

 

26 λεπτά πριν, Jim0787 είπε

 

 

IMG_20221108_110802-07.jpeg.1c7b4e1844a9f6dfaa0a61e83bb1761e.jpeg

Επεξ/σία από Jim0787
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκδόσεις του macOS τα τελευταία χρόνια τρέχουν ικανοποιητικά μονάχα σε SSD. Ειδικά όταν πήγε και σε APFS.  Δεν σε βλέπω να το γλυτώνεις το χειρουργείο, γιατί ούτε από usb κάνεις σωστή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...