Προς το περιεχόμενο

Time Machine backup


qrstuv
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από epinki,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πρέπει να αγοράσω έναν εξωτερικό ssd πχ τον samsung T7 1T και σκέφτομαι να τον κάνω partition. Στο ένα partition θα κάνει το Time Machine backup σε MBA M1 και το άλλο partition θα το χρησιμοποιώ για αποθήκευση και επεξεργασία φωτο και βίντεο. Αυτό γίνεται; Σε περίπτωση που χρειαστώ να κάνω κανένα Restore θα το βλέπει το partition από το Time Machine; Και πόση χωρητικότητα προτείνετε για Time Machine backups; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Όσο αφορά στην χωρητικότητα του δίσκου ΤΜ· Αν το backup σε ενδιαφέρει μόνο για ασφάλεια, μια χωρητικότητα διπλάσια του όγκου του συστήματος κρίνεται ικανοποιητική. Αν όμως θέλεις να έχεις τις versions των αρχείων σου σε βάθος χρόνου, τότε πας στο τριπλάσιο.

Σχετικά με το partition, κατά βάση θα μπορούσες να το κάνεις. Όμως να έχεις υπ' όψη ότι σε σοβαρή βλάβη στον δίσκο, ότι περιέχεται σε αυτόν θα χαθεί. Οπότε, αν επιλέξεις την προσέγγιση, καλό θα ήταν να φροντίσεις για backup των φωτό & βίντεο σε κάποιο cloud service.

To partition με τις φωτό & video μπορείς μεν να το κάνεις backup στο partition του TM, όμως από μόνο του προφανώς δεν διασφαλίζει την ασφάλεια του.

Για restore, απλά σύρεις το(α) αρχείο στον Macintosh HD.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Χρησιμοποιώ και το iCloud + για αποθήκευση και μερική / γρήγορη επεξεργασία φωτό στο iPad και στο MBA και είναι αρκετά πρακτικό. Όμως σοβαρά προγράμματα όπως Capture one, Lightroom, DPP4, FCPX απαιτούν τοπική αποθήκευση των φωτογραφιών για import και export. Εξάλου δεν σκοπεύω να γεμίσω το iCloud με πολλά RAW αρχεία. Θα πρότεινες 2 ξεχωριστούς δίσκους ή 1 με 2 partition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλημέρα, θα πρότεινα το εξής·

Ας πούμε ότι ο 1TB SSD είναι επαρκής για το backup του συστήματος + των  αρχείων που θα αποθηκεύεις σε εξωτερικό δίσκο, οπότε παίρνεις και έναν δεύτερο εξωτερικό SSD  για τα αρχεία. 

Νομίζω ότι είναι η ενδεδειγμένη προσέγγιση, αφού -για λόγους ασφάλειας-  μπορείς να εντάξεις τον δεύτερο εξωτερικό  στο backup του Time Machine.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ. Για οικονομικούς λόγους θα ξεκινήσω με έναν ssd που προφανώς θα χωρίσω σε 2 partition. Tα αρχεία (φωτο & βιντεο) δεν θέλω να τα κάνω backup για την ώρα. 

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, epinki είπε

Καλημέρα, θα πρότεινα το εξής·

Ας πούμε ότι ο 1TB SSD είναι επαρκής για το backup του συστήματος + των  αρχείων που θα αποθηκεύεις σε εξωτερικό δίσκο, οπότε παίρνεις και έναν δεύτερο εξωτερικό SSD  για τα αρχεία. 

Νομίζω ότι είναι η ενδεδειγμένη προσέγγιση, αφού -για λόγους ασφάλειας-  μπορείς να εντάξεις τον δεύτερο εξωτερικό  στο backup του Time Machine.

Ελπίζω να βοήθησα.

Το Time Machine, δεν παίρνει backup το system όπως γινόταν λίγο πιο παλιά, αλλά μόνο τα data. Γι' αυτό τον λόγο έχει αλλάξει και η διαδικασία του restore πλέον.

Στις 9/11/2022 στις 5:41 ΜΜ, qrstuv είπε

Γεια σας, πρέπει να αγοράσω έναν εξωτερικό ssd πχ τον samsung T7 1T και σκέφτομαι να τον κάνω partition. Στο ένα partition θα κάνει το Time Machine backup σε MBA M1 και το άλλο partition θα το χρησιμοποιώ για αποθήκευση και επεξεργασία φωτο και βίντεο. Αυτό γίνεται; Σε περίπτωση που χρειαστώ να κάνω κανένα Restore θα το βλέπει το partition από το Time Machine; Και πόση χωρητικότητα προτείνετε για Time Machine backups; Ευχαριστώ.

Ναι, θα το βλέπει.

Την χωρητικότητα την ορίζεις εσύ με βάση τις ανάγκες που έχεις. Είναι η πιο λάθος ερώτηση να απευθύνεσαι σε άλλους για να σου πουν τι να κάνεις πάνω σε αυτό το κομμάτι, αφού κανένας δεν έχει ιδέα από το δικό σου σύστημα και τα αρχεία σου. Ο καθένας θα πει τα δικά του με λίγα λόγια.

Το Time Machine αυτό που κάνει είναι να κρατάει incremental backups αλλά ΜΟΝΟ για ότι αφορά το partition με τα data. Δηλαδή, τον user και ότι αφορά τον user και από κει και πέρα τα δεδομένα σου. Αν χρειαστεί δηλαδή να κάνεις restore, μπορείς να επιλέξεις να επαναφέρεις ολόκληρο τον user και ότι αυτός περιλαμβάνει από δικά σου δεδομένα ή απλά έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις μεμονωμένα αρχεία ή εφαρμογές.

Αν λοιπόν καταλάβεις σωστά το πως δουλεύει το Time Machine, βλέπεις πόσο όγκο καταλαμβάνουν τα data σου και από κει και πέρα εσύ ορίζεις τον χώρο που θα δώσεις στο partition. Όσο περισσότερο χώρο δίνεις τόσο περισσότερο βάθος χρόνου θα έχουν τα backups.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, thegray είπε

Το Time Machine, δεν παίρνει backup το system όπως γινόταν λίγο πιο παλιά, αλλά μόνο τα data. Γι' αυτό τον λόγο έχει αλλάξει και η διαδικασία του restore πλέον.

Σωστά, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα λόγω μακρόχρονης χρήσης Intel Mac έγραψα σύστημα αντί data😦

Ναι, θα το βλέπει.

Για να γίνει restore αρχείων από  έναν εξωτερικό δίσκο από το Time Machine, πρέπει ο δίσκος να έχει ενταχθεί στο σύστημα backup όπως περιγράφεται στο άρθρο

 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλιά ήταν system και data μαζί, με τη διαφορά ότι μπορούσες να έχεις πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος. Αυτή ήταν και η ουσιαστική διαφορά του τότε backup με το σημερινό. Ο χρήστης είχε τη δυνατότητα να επαναφέρει και στο σύστημα και τα data απ' ευθείας με το restore. Τώρα η Apple "κατέστρεψε" στην έννοια του system restore όπως και την έννοια του clean install.

Για τη δεύτερη παράθεση, είναι αυτονόητο ότι αφού μιλάμε για Time Machine το partition θα πρέπει να έχει διαμορφωθεί μέσω του Time Machine, διαφορετικά ποιο το νόημα; Σαν απλό partition το βλέπει και το ίδιο το σύστημα. Σαν σκέτο αποθηκευτικό χώρο με άλλα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα και απο εμενα,

εχω κουμπωσε στο Mac Mini M2 εναν δισκο 2ΤΒ για Time Machine, το εχω προγραμματισει να κανει αυτοματα backup καθε 4 ωρες, αλλα αρχισε να με βγαζει οτι δεν εχει χωρο για να ολοκληρωσει το backup. 

O δισκος στο Mac Mini ειναι 512GB και ζητημα να εχω τα μισα γεματα. 

Δεν θα επρεπε μονο του το ΤΜ οταν δεν εχει χωρο, να σβηνει το παλιοτερο backup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis697 είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

εχω κουμπωσε στο Mac Mini M2 εναν δισκο 2ΤΒ για Time Machine, το εχω προγραμματισει να κανει αυτοματα backup καθε 4 ωρες, αλλα αρχισε να με βγαζει οτι δεν εχει χωρο για να ολοκληρωσει το backup. 

O δισκος στο Mac Mini ειναι 512GB και ζητημα να εχω τα μισα γεματα. 

Δεν θα επρεπε μονο του το ΤΜ οταν δεν εχει χωρο, να σβηνει το παλιοτερο backup?

Πόσο ελεύθερο χώρο έχει ο δίσκος του Time Machine ;.

Όπως και να έχει νομίζω ότι από την version Big Sur και μετά, τα παλαιότερα backup δεν διαγράφονται πλέον αυτόματα. Βέβαια είναι περίεργο γιατί στο interface του TM εξακολουθεί να αναγράφεται το αντίθετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, epinki είπε

Πόσο ελεύθερο χώρο έχει ο δίσκος του Time Machine ;.

Όπως και να έχει νομίζω ότι από την version Big Sur και μετά, τα παλαιότερα backup δεν διαγράφονται πλέον αυτόματα. Βέβαια είναι περίεργο γιατί στο interface του TM εξακολουθεί να αναγράφεται το αντίθετο.

 

Τον δισκο του ΤΜ τον πηρα πριν ενα μηνα. Οποτε για να λεει οτι δεν φτανει ο χωρος για να ολοκληρωθει το backup σημαινει οτι εχει κατω απο 250GB.
Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι ο δισκος του Mac Mini ειναι 250GB με ολα τα αρχεια του. 

Αφου δεν εχει χωρο, θα επρεπε να σβησει το παλιοτερο. 

Αντιθετα στον iMac Pro σπιτι, εχω εναν 4ΤΒ κ δεν μου εχει βγαλει ποτε μηνυμα οτι δεν εχω χωρο. Κ το μηχανημα σπιτι εχει δισκο γεματο τουλαχιστον 1ΤΒ. 
Τελευταιο backup που εχει κιολας ειναι 27/11/2022. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Τον δισκο του ΤΜ τον πηρα πριν ενα μηνα. Οποτε για να λεει οτι δεν φτανει ο χωρος για να ολοκληρωθει το backup σημαινει οτι εχει κατω απο 250GB.

Αν μου δώσεις επακριβώς τον ελεύθερο χώρο, θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Το ότι τα backup δεν διαγράφονται πλέον αυτόματα,  μάλλον δεν αλλάζει. Το αντιμετωπίζω σε δυο Μ1, όπου τα διαγράφω χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, epinki είπε

Αν μου δώσεις επακριβώς τον ελεύθερο χώρο, θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Το ότι τα backup δεν διαγράφονται πλέον αυτόματα,  μάλλον δεν αλλάζει. Το αντιμετωπίζω σε δυο Μ1, όπου τα διαγράφω χειροκίνητα.

Ναι θα πρεπει να το δω αυριο στο γραφειο. 

Θυμαμαι παντως ελεγε ολοκληρωθηκε το 86% του backup και το αλλο δεν εγινει γιατι δεν εχει χωρο. 

Ονως στο Μ2 το κανει, στο αλλο που ειναι intel δεν το κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...