Προς το περιεχόμενο

Ram cpu mobo,


ace3dead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας έχω μία απορία που δεν μπορώ να καταλάβω, ψάχνω για επεξεργαστές έως 250 ευρώ αλλά όλοι υποστηρίζουν μέχρι 3200 ram speed, ενώ η mobo που θέλω πχ υποστηρίζει έως και 4400, θέλω να παρω 4400  mhz ram αλλά τι γίνεται εφόσον ο επεξεργαστής μαξαρει στα 3200; αξίζει να πάρω 4400 ραμ η 3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ace3dead είπε

 αξίζει να πάρω 4400 ραμ η 3200?

3200 είναι πιο vfm, αντί να τα δώσεις λεφτά σε πιο γρήγορες μνήμες από 3200 δώσε τα σε καλύτερη cpu / gpu, θα έχεις μεγαλύτερα κέρδη.

32 λεπτά πριν, ace3dead είπε

τι γίνεται εφόσον ο επεξεργαστής μαξαρει στα 3200

Αυτό είναι στη θεωρία μόνο. Ανάλογα με τον συνδυασμό cpu,motherboard, ram  μπορείς να πας και παραπάνω. Έχω 2200g με μνήμες στα 3200 και athlon 200ge με μνήμες στα 3000 ενώ και τα 2 cpu λειτουργούν θεωρητικά με μνήμες σε χαμηλότερες συχνότητες.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μ το ξέρω ότι θα δουλέψει το σύστημα και με μεγαλύτερες συχνότητες ραμ από τι υποστηρίζει το cpu η απορία μου είναι εάν μπορεί να συμβαδίζει με αυτές, εφόσον γράφει Μαξ 3200 το cpu 

Επεξ/σία από ace3dead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ace3dead είπε

Φίλε μ το ξέρω ότι θα δουλέψει το σύστημα και με μεγαλύτερες συχνότητες ραμ από τι υποστηρίζει το cpu η απορία μου είναι εάν μπορεί να συμβαδίζει με αυτές, εφόσον γράφει Μαξ 3200 το cpu 

Όταν γράφω ότι δουλεύει με αυτές εννοώ ότι οι μνήμες λειτουργούν με συχνότητα μεγαλύτερη από αυτήν που υποστηρίζουν οι επεξεργαστές με ένα απλό xmp. Όπως βλέπεις λειτουργούν στα 3200 ενώ με βάση τα specs του  2200g πάνε μέχρι 2933 AMD Ryzen™ 3 2200G Processor | AMD Radeon™ Vega 8 Graphics | AMD

image.png.3fb313ab5e2731377f29bde82cc84e03.png

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...