Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για έγχρωμο εκτυπωτή.


Vault13
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gatos74,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

ποτε παιρνουμε ink tank & πότε laser;

Θα ηθελα προτάσεις απο την καθε κατηγορία, με φτηνα αναλώσιμα. 
τωρα black friday για ποια να κοιταω; Για γραφειο προορίζεται, 500-1200 εκτυπώσεις το μηνα.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ink tank αν έχεις εκτυπώσεις καθημερινά ή έστω ανα λίγες μέρες. Laser αν αφηνεις μεγαλα διαστήματα χωρίς χρήση 

Για έγχρωμο και τον όγκο που λες πως έχεις, προτείνω ink tank. Απο μοντέλα, οποιοδήποτε apo Epson ή Canon έχει τα features που θες και είναι στις τιμές που ψάχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και φυσικά όποιο από αυτά που σου πρότεινε ο highpriest έχει τη μεγαλύτερη εγγύηση.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Μια συγκεκριμενη πρόταση για ink tank και μια προταση για laser θα ηθελα. Ή 2 και 2.

Μα το είπες ο ίδιος: Σε ενδιαφέρουν πρωτίστως τα φθηνά αναλώσιμα. Άρα... ink tank. Όσο για προτάσεις, εσύ θα επιλέξεις, με κριτήρια α) την εγγύηση (να είναι 3τής) και β) τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος. Θέλεις πχ wifi; ethernet; διπλή όψη; adf; κλπ κλπ. Καθένα από τα επιπλέον χαρακτηριστικά ανεβάζει την τιμή. Βλέπεις, διαλέγεις, αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ογκο που θες και για φθηνα αναλωσιμα, ξεκαθαρα ink tank, αλλα οχι της χαμηλοτερης κατηγοριας. Υπολογιζεις budget δηλαδη 400-500 τουλαχιστον.

Σκεψου και το ενδεχομενο του leasing, μιας που προκειται για επαγγελματικη χρηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Τελείως απλό laser ένχρωμο ισως μονο με εκτυπωση μπρος πισω. Με φτηνα αναλωσιμα. Κανα λινκ;

ink tank βρηκα αρκετους.

Ευκολάκι: Brother HL-L2310D. Ακριβώς αυτό που ζήτησες: Τελείως απλό (και εντελώς αξιόπιστο) μονόχρωμο laser με διπλή όψη. Τα ποιοτικά συμβατά τόνερ των 6.000 σελίδων (τα original αποδίδουν 3.000 σελίδες) κοστίζουν 25€. Τα ποιοτικά συμβατά των 3.000 σελίδων κοστίζουν 20€.

1 λεπτό πριν, georgeole είπε

Ευκολάκι: Brother HL-L2310D. Ακριβώς αυτό που ζήτησες: Τελείως απλό (και εντελώς αξιόπιστο) μονόχρωμο laser με διπλή όψη. Τα ποιοτικά συμβατά τόνερ των 6.000 σελίδων (τα original αποδίδουν 3.000 σελίδες) κοστίζουν 25€. Τα ποιοτικά συμβατά των 3.000 σελίδων κοστίζουν 20€.

Χίλια συγνώμη, αυτός που σου πρότεινα είναι ασπρόμαυρος. Για έγχρωμο πας ασυζητητί στον Kyocera Ecosys P5021cdn. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών τόνερ κοστίζει 70€ και αποδίδουν 2.600 σελίδες το μαύρο και από 2.200 σελίδες το κάθε χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, georgeole είπε

Για έγχρωμο πας ασυζητητί στον Kyocera Ecosys P5021cdn.

Τον εχω στην δουλεια. Οντως πολυ καλος. Ειναι πύργος βεβαια σε ογκο ή για την ακρίβεια το απο πανω του πυργου ;) 

και ink tank ολοι ή μονο canon, epson? Σε ποιους αλλαζει φτηνα η κεφαλη; Χωρις να κλειδωνουν και να πανε στο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Τον εχω στην δουλεια. Οντως πολυ καλος. Ειναι πύργος βεβαια σε ογκο ή για την ακρίβεια το απο πανω του πυργου ;) 

και ink tank ολοι ή μονο canon, epson? Σε ποιους αλλαζει φτηνα η κεφαλη; Χωρις να κλειδωνουν και να πανε στο service.

Πιο καλά EPSON. H τριετής εγγύηση -κατά την ταπεινή μου άποψη- δεν αφήνει πολλά περιθώρια συζήτησης σε συνδυασμό με την πολυετή παρουσία της στο χώρο των ink tank. Όχι ότι οι Canon είναι για πέταμα -το εντελώς αντίθετο- απλά είπαμε: 3ετής εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vault13 είπε

Τον εχω στην δουλεια. Οντως πολυ καλος. Ειναι πύργος βεβαια σε ογκο ή για την ακρίβεια το απο πανω του πυργου ;) 

και ink tank ολοι ή μονο canon, epson? Σε ποιους αλλαζει φτηνα η κεφαλη; Χωρις να κλειδωνουν και να πανε στο service.

Θα σου μιλησω για τους epson που εχω καλυτερη γνωση.

Οι εκτυπωτες δεν "κλειδωνουν" και χρειαζεται να πανε στο σερβις, αυτο ειναι μυθος.

Αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα ειναι οτι μετα απο καποια χρηση απαιτειται αντικατασταση του waste pad που συγκεντρωνει τη φυρα. Στις χαμηλοτερες κατηγοριες αυτο γινεται κατα μεσο ορο στις 20.000-30.000 σελιδες, την αντικατασταση την αναλαμβανει το σερβις, και αν εισαι εντος εγγυησης δε χρεωνεσαι κατι. Στις υψηλοτερες κατηγοριες αυτο αποτελει ξεχωριστη μοναδα αναλωσιμου την οποια την αλλαζεις μονος σου και ειναι γενικα φτηνη, της ταξεως των 10-20 ευρω.

11 ώρες πριν, georgeole είπε

Πιο καλά EPSON. H τριετής εγγύηση -κατά την ταπεινή μου άποψη- δεν αφήνει πολλά περιθώρια συζήτησης σε συνδυασμό με την πολυετή παρουσία της στο χώρο των ink tank. Όχι ότι οι Canon είναι για πέταμα -το εντελώς αντίθετο- απλά είπαμε: 3ετής εγγύηση.

Αυτο, και επισης, δεν εχω διαπιστωσει η canon να εχει σοβαρη υποστηριξη στην ελλαδα για καταναλωτικα προϊοντα, οπως χαμηλης κατηγοριας εκτυπωτες, αλλα μονο για φωτοτυπικα ή plotters. Αν εχεις canon εκτυπωτη με λιγα λογια απλα ευχεσαι να σου χαλασει εντος εγγυησης, διαφορετικα παπαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lector είπε

Θα σου μιλησω για τους epson που εχω καλυτερη γνωση.

Οι εκτυπωτες δεν "κλειδωνουν" και χρειαζεται να πανε στο σερβις, αυτο ειναι μυθος.

Αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα ειναι οτι μετα απο καποια χρηση απαιτειται αντικατασταση του waste pad που συγκεντρωνει τη φυρα. Στις χαμηλοτερες κατηγοριες αυτο γινεται κατα μεσο ορο στις 20.000-30.000 σελιδες, την αντικατασταση την αναλαμβανει το σερβις, και αν εισαι εντος εγγυησης δε χρεωνεσαι κατι. Στις υψηλοτερες κατηγοριες αυτο αποτελει ξεχωριστη μοναδα αναλωσιμου την οποια την αλλαζεις μονος σου και ειναι γενικα φτηνη, της ταξεως των 10-20 ευρω.

Αυτο, και επισης, δεν εχω διαπιστωσει η canon να εχει σοβαρη υποστηριξη στην ελλαδα για καταναλωτικα προϊοντα, οπως χαμηλης κατηγοριας εκτυπωτες, αλλα μονο για φωτοτυπικα ή plotters. Αν εχεις canon εκτυπωτη με λιγα λογια απλα ευχεσαι να σου χαλασει εντος εγγυησης, διαφορετικα παπαλα.

Για την Canon δεν ξέρω τι παίζει, αλλά για την Epson είναι έτσι ακριβώς. Μια φίλη έχει 2 ecotank (χαμηλής κατηγορίας), ο ένας εκτός εγγύησης. Η αντικατάσταση waste pad και στις δύο περιπτώσεις είναι αμελητέα από άποψη κόστους (για τον εκτός εγγύησης - στον άλλο φυσικά είναι δωρεάν). Πιο πολλά δίνει στις βενζίνες για το πήγαινε-έλα στην αντιπροσωπεία, παρά στη συντήρηση.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...