Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για 5800X


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω ψύκτρα για τον 5800x. Κουτί έχω το Corsair Obsidian 450d. Θέλω να μην έχω πρόβλημα με το μέγεθος στις μνήμες.
Έχω ψύκτρα την Cryorig H7 αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω bracket για AM4 και αυτό που έχω δεν κάνει.

Αν είναι δυνατόν να είναι μία καλή-οικονομική πρόταση.

Επίσης έχω μία χαζή απορία, η μητρική MSI B550 Gaming Plus έχει ένα bracket πάνω, το χρησιμοποιώ κάπου;
Το βρήκα κι εδώ: Gyazo
 

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, @ngelos είπε

Επίσης έχω μία χαζή απορία, η μητρική MSI B550 Gaming Plus έχει ένα bracket πάνω, το χρησιμοποιώ κάπου;

Το βρήκα κι εδώ: Gyazo
 

Όσα build εχω δει απλά αφαιρείται και μπαίνει στη θέση τους το cooler (διατηρείται η βάση απο κάτω), δεν είμαι σίγουρος αν κουμπώνει κάποιου είδους ψύκτρα επάνω τους ή είναι απλά για να κρατάει τη βάση στη θέση της

3 ώρες πριν, @ngelos είπε

Δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο, στις περισσότερες κριτικές μιλάνε για μέτριες επιδόσεις.

Η freezer duo 34 προτείνεται αλλά έχει πάρει κι αυτή την ανηφόρα μαζί με πολλές άλλες απ'οσο βλέπω. Ίσως αν βρεις φτηνά με το μονό ανεμιστήρα τη freezer 34, να αξίζει να μπεις στον κόπο να αγοράσεις/προσθέσεις 2ο για να βγει σε "νορμάλ" τιμή στο σύνολο.

Στα λεφτά της A35 μάλλον κάποια hyper 212 θα έκανε ίδια ή και καλύτερη δουλειά ή μια pure rock 2.

Με τις κακές τιμές και διαθεσιμότητας που βλέπω τώρα σε σκρουτζ ίσως είναι συνετό να περιμένεις (αν σε παίρνει) ή να παραγγείλεις brackets για τη δική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά έχω τα έχω όλα και είναι κάπως να τα βλέπω στα κουτιά να περιμένουν... 😢

 

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όσα build εχω δει απλά αφαιρείται και μπαίνει στη θέση τους το cooler (διατηρείται η βάση απο κάτω), δεν είμαι σίγουρος αν κουμπώνει κάποιου είδους ψύκτρα επάνω τους ή είναι απλά για να κρατάει τη βάση στη θέση της

Δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο, στις περισσότερες κριτικές μιλάνε για μέτριες επιδόσεις.

Η freezer duo 34 προτείνεται αλλά έχει πάρει κι αυτή την ανηφόρα μαζί με πολλές άλλες απ'οσο βλέπω. Ίσως αν βρεις φτηνά με το μονό ανεμιστήρα τη freezer 34, να αξίζει να μπεις στον κόπο να αγοράσεις/προσθέσεις 2ο για να βγει σε "νορμάλ" τιμή στο σύνολο.

Στα λεφτά της A35 μάλλον κάποια hyper 212 θα έκανε ίδια ή και καλύτερη δουλειά ή μια pure rock 2.

Με τις κακές τιμές και διαθεσιμότητας που βλέπω τώρα σε σκρουτζ ίσως είναι συνετό να περιμένεις (αν σε παίρνει) ή να παραγγείλεις brackets για τη δική σου

Εννοείς αυτή; Arctic Freezer 34 eSports Duo Ψύκτρα Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα για Socket AM4/AM5/1200/115x Κόκκινη | Skroutz.gr
Θα χωράει στο κουτί; Είναι λίγο μεγάλη... φοβάμαι μήπως βρίσκει στις μνήμες.

και Hyper 212 αυτή; CoolerMaster Hyper 212 Spectrum V2 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket 115x/1200/AM4 με RGB Φωτισμό | Skroutz.gr
Αυτή είναι πολύ φθηνή, είναι καλή;

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Απλά έχω τα έχω όλα και είναι κάπως να τα βλέπω στα κουτιά να περιμένουν... 😢

 

Εννοείς αυτή; Arctic Freezer 34 eSports Duo Ψύκτρα Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα για Socket AM4/AM5/1200/115x Κόκκινη | Skroutz.gr
Θα χωράει στο κουτί; Είναι λίγο μεγάλη... φοβάμαι μήπως βρίσκει στις μνήμες.

και Hyper 212 αυτή; CoolerMaster Hyper 212 Spectrum V2 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket 115x/1200/AM4 με RGB Φωτισμό | Skroutz.gr
Αυτή είναι πολύ φθηνή, είναι καλή;

Ναι αυτή τη freezer λέω, ουσιαστικά είναι η ίδια με freezer duo χωρίς το δεύτερο fan. Έχω εντύπωση οτι περιλαμβάνει τα holders για το δεύτερο φαν το οποίο θα σου κοστίσει κανά 5€(δες unboxing για επιβεβαίωση). Αν με την αγορά του fan φτάσεις τα 40 συνολικά είσαι πολύ καλα θεωρώ

Στις hyper νιώθω οτι είναι καλύτερα κάποια evo v2 ή black που είναι πιο ακριβές ωστόσο και πάλι όπως (αν θυμάμαι σωστά) σου είχα πει, ιδανικά ο 5800x χρειάζεται κάτι πιο σοβαρό (θα έλεγα τη freezer duo ως σημείο εκκίνησης).

Deepcool επίσης έχει κάποιες καλές αλλά βλέπω είναι όλες ανεβασμένες αρκετά σε τιμή

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ναι αυτή τη freezer λέω, ουσιαστικά είναι η ίδια με freezer duo χωρίς το δεύτερο fan.

Στις φωτογραφίες βλέπω ότι έχει δύο ανεμιστήρες αυτή. Δεν ισχυει;

Λες να έχω θέμα με τις μνήμες στη μητρική ή θα είμαι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Στις φωτογραφίες βλέπω ότι έχει δύο ανεμιστήρες αυτή. Δεν ισχυει;

Λες να έχω θέμα με τις μνήμες στη μητρική ή θα είμαι εντάξει;

Ναι αυτή έχει δύο φαν αλλά και τιμή κοντά στα 50 που δεν είναι καλό value, δες εξέλιξη τιμής σκρουτζ και bestprice για να καταλάβεις. Εγώ έλεγα να πάρεις την απλή(οχι duo) και να προσθέσεις 2ο φαν

Θέμα δύσκολα να έχεις, έχουν αρκετό ram clearance(ψάξε δες κανά βίντεο να έχεις εικόνα) και το κουτί σου την καλύπτει εύκολα στο ύψος(freezer-157mm height / Obsidian 450d 165 mmcpu clearance)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο απλή περιέργεια, είναι καλύτερη από τη Cryorig H7 που εχω; Δυστυχώς bracket δε βλέπω να βρίσκω και σίγουρα απο Taiwan θ αργήσει πολύ να έρθει αν το παραγγείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Απο απλή περιέργεια, είναι καλύτερη από τη Cryorig H7 που εχω; Δυστυχώς bracket δε βλέπω να βρίσκω και σίγουρα απο Taiwan θ αργήσει πολύ να έρθει αν το παραγγείλω. 

Ουγγαρια

https://merlinhardver.hu/termek-reszletek/cryorig-am4-kit-type-c-c7sp-am4c-22887

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα, στέλνουν Ελλάδα; Πόσο είναι το κόστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @ngelos είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα, στέλνουν Ελλάδα; Πόσο είναι το κόστος; 

περιμενε να το δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε 1 ευρω δεν κανει με την τιμη που το'χει .......μη βιαζεσαι , καπου ειχα δει κιτ για am4

Ελα απο το Γερμανικο παρτο

https://www.amazon.de/CRYORIG-AM4-Upgrade-Kit-Type/dp/B076W4C12Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...