Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με διαρροές benchmarks, η NVIDIA GeForce RTX 4080 διαλύει την RTX 3090 Ti


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, geont είπε

Το τι θα κανω εγω ειναι δικο μου θεμα. Εσυ πηγαινε τωρα δουλεψε να βγαλεις κανενα φραγκακι μπας και πας καμια βολτα το ΣΚ. Ακου λεει μου περισσευουν τι βλακες θεε μου

Γενικα μιλαω δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα αλλα στη λογικη.
Αυτος που δεν εχει να πληρωσει το ρευμα ή φοβαται οτι αν του ερθει παραπανω δεν θα μπορει να το πληρωσει δεν ειναι λογικο να κοιταει GPU με 1500-2500€.
Αυτοι που τις αγοραζουν προφανως τους περισσευουν δεν τα εκαναν μασουρι απο τα καλαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, john_dr είπε

Το θέμα με το CUDA είναι υπαρκτό, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους. Ένας που θέλει να παίξει αποκλειστικά games, ελάχιστη χρήση θα κάνει της κάρτας σε επαγγελματικές εφαρμογές. Μπορούμε να κάτσουμε να το αναλύσουμε ψάχνοντας πολύ ειδικές περιπτώσεις π.χ. να είναι streamer ή να τραβάει βίντεο κάθε μέρα και να τα ταράζει στην επεξεργασία ή να είναι επαγγελματίας στον χώρο του rendering, αλλά δεν νομίζω ότι θα ήταν αντικειμενικό.

Το θέμα με τους drivers, ειλικρινά ότι σας χρεώνει η Nvidia, μαζί ΤΗΣ. να σας τα πάρει όλα τα λεφτά.

Το θέμα με τις επιδόσεις σε Ray Tracing νομίζω θα κοστίσει στην AMD. Είναι πολλοί που με κράζανε όταν έγραφα (νομίζω όχι εδώ αλλά σε ξένα φόρα) ότι η AMD θα το πληρώσει αυτό σε βάθος χρόνου, διότι μου έλεγαν ότι ακόμα δεν είναι σημαντικό χαρακτηριστικό και ότι το rasterization είναι πιο σημαντικό. Αλλά ασχέτως αυτού, δεν υφίσταται αυτό το δίλημμα σε low/mid range κάρτες. Αυτός που αγοράζει την RTX 3050 για το RayTracing θεωρώ ότι κάνει λάθος.

Εγω αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο για την περίπτωση του all-in-one. Δηλαδη και gaming και tasks μαζί σε μια gpu. Εκεί υπάρχει μόνο nvidia, και θεωρώ πως αν εκεί η AMD είχε κάτι αντίστοιχο απέναντι στο CUDA να ήτανε καλύτερος  ο ανταγωνισμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, john_dr είπε

Οπότε ο 5950Χ είχε βγει στα 799, αν σήμερα το minimum ήταν 12 πυρήνες ο 7950Χ θα δικαιολογούταν να ξεκινάει από τα $999 γιατί έχει και τους απαραίτητους πυρήνες και "διαλύει" τον 5950Χ.

Επίσης αν π.χ. όλες οι νέες κάρτες γραφικών απαιτούσαν PCIe 5.0 και η φτηνότερη μητρική με PCIe 5.0 είχε $800, πάλι θα το δικαιολογούσαμε.

Σορυ δεν είναι τρόπος σκέψης και επιχειρήματα αυτά.

Μα δεν προσπαθω να τα δικαιολογησω, σου εξηγω πως κινειται η αγορα αναλογα με τη προσφορα, τη ζητηση και τα standards.
Aν το προιον δεν τηρει τα minimum requirements ειναι λογικο να πεσει τιμη.
Αν το προιον δεν πουλαει γιατι εχει τεραστιο ανταγωνισμο ειναι λογικο να πεσει τιμη.
Αν το προιον ειναι το κορυφαιο στη κατηγορια του ειναι λογικο να μη πεφτει τιμη ακομα και αν παλιωσει.
Θα πεσει οταν αλλαξει η κορυφη ή οταν θα βγει κατι καλυτερο.
Αν ηταν ετσι οπως τα λες τωρα ολοι θα κυκλοφορουσαμε με μια Lamborghini Diablo του 2001 γιατι ειναι παλια και θα επρεπε να εχει 5000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yiannis_Man είπε

Εγω αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο για την περίπτωση του all-in-one. Δηλαδη και gaming και tasks μαζί σε μια gpu. Εκεί υπάρχει μόνο nvidia, και θεωρώ πως αν εκεί η AMD είχε κάτι αντίστοιχο απέναντι στο CUDA να ήτανε καλύτερος  ο ανταγωνισμός.

Το All in One η AMD το πρόσφερε προ RDNA αρχιτεκτονικής με το GCN. Η RDNA είναι αποκλειστικά για games. Τώρα η αγορά που θέλει ΚΑΙ επαγγελματικές δυνατότητες και φρου φρου και αρώματα, άσχετα με games, είναι περιορισμένη. Θυμάμαι πριν 12-13 χρόνια που ο κόσμος δικαιολογούσε τις ανεβασμένες τιμές των low end καρτών της Nvidia εξαιτίας του CUDA και του PhysX. Και αν τότε το CUDA έστω είχε λογική, μιας και οι υπολογιστές έπαιζαν ακόμα με διπύρηνους Celeron και Athlon II, οπότε το CUDA μπορεί να βοήθαγε σε κανένα video transcoding, σήμερα απλά η αξία του είναι περιορισμένη για το 99% των gamers.

Αλλά εντάξει, να σας τα πάρει όλα τα λεφτά η Nvidia αφού θέλετε All in One.  😛

Βέβαια όταν στους επεξεργαστές είχαν βγει οι Ryzen, σημασία δεν είχε το All In One, αλλά το single threaded αποκλειστικά και μόνο. Δεν ξέρω τι έγραφες εσύ για αυτό το θέμα ειλικρινά, απλά το αναφέρω, έτσι στο σχετικό-άσχετο.

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα δεν προσπαθω να τα δικαιολογησω, σου εξηγω πως κινειται η αγορα αναλογα με τη προσφορα, τη ζητηση και τα standards.
Aν το προιον δεν τηρει τα minimum requirements ειναι λογικο να πεσει τιμη.
Αν το προιον δεν πουλαει γιατι εχει τεραστιο ανταγωνισμο ειναι λογικο να πεσει τιμη.
Αν το προιον ειναι το κορυφαιο στη κατηγορια του ειναι λογικο να μη πεφτει τιμη ακομα και αν παλιωσει.
Θα πεσει οταν αλλαξει η κορυφη ή οταν θα βγει κατι καλυτερο.
Αν ηταν ετσι οπως τα λες τωρα ολοι θα κυκλοφορουσαμε με μια Lamborghini Diablo του 2001 γιατι ειναι παλια και θα επρεπε να εχει 5000€.

Μια χαρά προσπαθείς να τα δικαιολογήσεις. Τα minimum requirements αλλάζουν για κάθε χρήστη. Οι mid range Nvidia μια χαρά ανταγωνισμό έχουν, αλλά και πάλι πουλάνε καλύτερα. Θα συμφωνήσω με το τρίτο, αλλά σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών τα προϊόντα ξεπερνιούνται. Αυτό που αλλάζει είναι το χρονικό διάστημα που παίρνει μέχρι να έρθει το νέο προϊόν που θα τα ξεπεράσει. Αυτό αυξάνει. Κάποτε ήταν 6-12 μήνες, πλέον είναι 2 χρόνια. Το τελευταίο δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που έγραψα διότι μια Lamborghini Diablo του 2001 δεν έχει σήμερα μέγιστη ταχύτητα τα 5 χιλιόμετρα ανά ώρα λόγω παλαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Psycho_Warhead said:

sThCmNU.jpg

 

58 minutes ago, Yiannis_Man said:

Το ξέρω ρε φίλε ποσο έκανε η gtx 580 στην εποχή της. Εξάλου, αν έχεις διαβάσει όλο το σχόλιο μου το αναφέρω ότι δεν προκειται να ξαναδεις flagship καρτα στα 500-600. Εγω απλώς λεώ οτι οι τιμές αυτές στις rtx 4000 είναι εσκεμμενα αρκετά υψηλές γιατί υπάρχει αρκετο απόθεμα απο τις rtx 3000 που θέλουν να ξεφορτωθουν. Θεωρώ πως μετα απο ενα χρόνο θα έχουν πέσει σε σημαντικό βαθμό οι τιμές της 4000 σειρας. Δεν το θεωρω ανέφικτο. Για παραδειγμα Φεβρουαριο του 2022 η φθηνοτερη rtx 3080 στο skroutz ειχε 1500-1600. Τωρα πλέον την βρισκεις και στα 800-900.

ναι εκεί, στο EOL μάλλον τόσο θα κάνει. Μιλάμε για τιμές γύρω στο χιλιάρικο πια (όταν βγαίνει η επόμενη σειρά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, john_dr είπε

Μια χαρά προσπαθείς να τα δικαιολογήσεις. Τα minimum requirements αλλάζουν για κάθε χρήστη. Οι mid range Nvidia μια χαρά ανταγωνισμό έχουν, αλλά και πάλι πουλάνε καλύτερα. Θα συμφωνήσω με το τρίτο, αλλά σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών τα προϊόντα ξεπερνιούνται. Αυτό που αλλάζει είναι το χρονικό διάστημα που παίρνει μέχρι να έρθει το νέο προϊόν που θα τα ξεπεράσει. Αυτό αυξάνει. Κάποτε ήταν 6-12 μήνες, πλέον είναι 2 χρόνια. Το τελευταίο δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που έγραψα διότι μια Lamborghini Diablo του 2001 δεν έχει σήμερα μέγιστη ταχύτητα τα 5 χιλιόμετρα ανά ώρα λόγω παλαιότητας.

Μεγιστη ταχυτητα 5 χιλιομετρα δεν εχουν ουτε σακαρακες του 60.
Το παραδειγμα ειναι για να εξηγησω οτι οπως η Lamborghini Diablo μεχρι το 2001 ηταν στην top κατηγορια και ηταν ακριβη ακομα και αν αντικατασταθηκε απο νεοτερες και καλυτερες δεν επεσε η τιμη της τοσο πολυ που θα κοστιζει οσο ενα Yaris.
Eτσι και η 3090 δεν προκεται να φτασει τα 200€ οσο τα High End graphics ειναι 4κ και τα entry 1080p.
Oταν το 4κ γινει mainstream και η κουτση Mαρια θα μπορει να παιζει το λιγοτερο 4κ τοτε και οι 4κ καρτες θα κοστιζουν τοσο που θα μπορει να την αγορασει η κουτση Mαρια.
Oταν η Ελλαδα θα γινει Dubai και θα γεμισουν οι δρομοι με Ferrari,Lamborghini τοτε και ο Μπαμπης απο το Μενιδι θα κυκλοφορει με Diablo η F40.
Aν το mainstream ηταν ακομα το 1080p και το entry to 720p η 980 θα ειχε ακομα 200-300€.
Δεν επεσε λογω παλαιτητας η λογο FPS ,επεσε γιατι ειναι μονο για 1080p την εποχη που παμε για 8κ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, seithan είπε

 

ναι εκεί, στο EOL μάλλον τόσο θα κάνει. Μιλάμε για τιμές γύρω στο χιλιάρικο πια (όταν βγαίνει η επόμενη σειρά). 

Οι τιμές στις rtx 3000 άργησαν αρκετά να πέσουν επειδή άργησε και το mining να πεσει. Γι αυτο μετα απο 2 χρονια ακόμα δεν έχουνε φτάσει το msrp τους. Και επειδη ακομα υπάρχει αρκετό απόθεμα απο αυτές και η nvidia δεν θέλει να ρίξει ακόμα τις τιμές σε αυτές βάζει εσκεμμενα υψηλά τα msrp στις 4000. Έχουνε ακόμα αρκετό ψωμί οι rtx 3000. Τώρα πλέον είναι η κατάλληλη ώρα για να αγοράζει κάποιος 3060,3070 μέχρι και 3080. Θα πάρει μερικούς μήνες για να τελειώσει ακόμα το απόθεμα των rtx 3000. H κατάλληλη εποχή για να πάρει κάποιος rtx 4000 θα είναι του χρόνου απο το καλοκαίρι του 2023 και μετά. Θα έχει βγεί ολόκληρο το lineup των rtx 4000 και θα υπάρξουνε και τα όποια pricecuts υπάρξουν στις 4080 και 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μεγιστη ταχυτητα 5 χιλιομετρα δεν εχουν ουτε σακαρακες του 60.

Άμα συγκρίνεις τις επιδόσεις μιας κάρτας γραφικών του 2001 με του 2022, τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος ήταν το παράδειγμά σου.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, john_dr είπε

Άμα συγκρίνεις τις επιδόσεις μιας κάρτας γραφικών του 2001 με του 2022, τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος ήταν το παράδειγμά σου.

Μα η τιμολογιση δεν γινεται με βαση τa fps αλλα με βαση τα standards και τι θεωρειται entry και high end.
Aν ειχαμε μεινει στο 1080p και η 4090 σου εβγαζε 1000fps σε 1080p ενω η 3090 σου εβγαζε 500 fps δεν θα αγοραζε κανενας 4090 γιατι δεν θα δει ποτε 1000fps.
O λογος που καποιος θα αγορασει 4090 ειναι γιατι κανει περιπατο σε 4κ και οχι γιατι ειναι 10 φορες πιο γρηγορη απο την 980 οπως και η 980 εχει φτασει χωμα γιατι δεν παιζει ουτε 1440p ποσο μαλλον 4κ,8κ.
Για τον ιδιο λογο ενα αυτοκινητο του 1970 με τελικη 1000 χιλιομετρα/ωρα δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ακριβο απο μια Lamborghini Aventador Ultimae LP 780 4 2022 που δεν εχει τελικη 1000 χιλιομετρα/ωρα γιατι δεν θα πιασεις ποτε 1000χλμ/ωρα.
Δεν πληρωνεις μονο τη τελικη σε αυτα τα αυτοκινητα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα η τιμολογιση δεν γινεται με βαση τa fps αλλα με βαση τα standards και τι θεωρειται entry και high end.

Για όνομα.... Μια κάρτα του 2001 είναι άχρηστη σήμερα. Μια Lambo του 2001 είναι εξίσου αξιοποιήσιμη σήμερα όπως τότε.

 

Τέλος πάντων. Σου έγραψα κάποια πράγματα, ότι κατάλαβες κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, john_dr είπε

Για όνομα.... Μια κάρτα του 2001 είναι άχρηστη σήμερα. Μια Lambo του 2001 είναι εξίσου αξιοποιήσιμη σήμερα όπως τότε.

 

Τέλος πάντων. Σου έγραψα κάποια πράγματα, ότι κατάλαβες κατάλαβες.

Και σου εξηγησα οτι μια καρτα του 2001 ειναι αχρηστη γιατι πηγαμε σε 4κ αν παιζαμε 720p θα ηταν μια χαρα και δεν θα ειχες λογο να την αλλαξεις οσα fps και να εβγαζε η 4090 σε 720p.
Για τον ιδιο λογο μια Lambo του 2001 ειναι εξισου αξιοποιησιμη σημερα στo Elada που ενα 30% δεν εχει καθολου αυτοκινητο και ενα 60% εχει Fiat,Hundai,Toyota κτλ με μονο το 10% να εχει ακριβα αυτοκινητα και 1% απο τα 10% να εχει πανακριβα αυτοκινητα.
Στο Dubai μια Lambo του 2001 ειναι καταντια γιατι ο μεσος ορος κυκλοφορει με Lambo του 2015+ η αντιστοιχα αυτοκινητα.
Τα standards λοιπον ειναι καθοριστικα.
Ολοι θελουν να εχουν 4090 και Lambo γιατι για τον μεσω ορο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει,αν ηταν τριτοτεταρτα θα ηθελαν το αντιστοιχο καλυτερο που υπαρχει.
E δεν μπορεις να εχεις top προιοντα σε τριτοτεταρτες τιμες γιατι τοτε ολοι θα ηταν top.
Oταν το 4κ θα γινει τριτοτεταρτο θα εχεις και top προιοντα παλιας γενιας σε πιο λογικες τιμες και ακριβα θα ειναι τα 8κ monitors και οι 8κ gpu's.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε


ναι βαστα nVidia! κατα το βαστα Σοιμπλε!😄
ειναι αλλο πραγμα να εισαι ρεαλιστης και αλλο να πετας στα συννεφα,
μερικοι εδω μεσα ξεχνατε οτι μολις ενα χρονο πριν μια RTX3080Ti κοστιζε (αν την εβρισκες) 2.000$
ξεχνατε οτι μια 5700ΧΤ κοστιζε 1.400 και τωρα τη βρισκεις μεταχειρισμενη απο 200,
αυτα δεν εγιναν εδω αλλα σε αλλο πλανητη κι εσεις τηλεμεταφερθηκατε στο σημερα απο το 2015 τοτε που η nvidia μοιραζε με καθε καρτα και μια 12αδα τριανταφυλλα, NOT!
 

μια καρτα που καιει 450Watt πρεπει να γινει "κακος" καποιος για να το καταλαβετε οτι απευθυνεται σε ελαχιστους;
ακομα κι αν σας τη χαριζαν θα επρεπε να εχετε overall συστημα ανω των 2.500 ευρω για να να φανουν οι δυνατοτητες της, οπως και καθε καρτα που υποστηριζει ικανοποιητικα 4k, τι δεν καταλαβαινετε;

Φίλε μου θα έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι έχω σταματήσει να απαντάω στα σχόλια σου απο το προηγούμενο νήμα.Το ίδιο ισχύει και για τον bluraymovies.Οπότε αναγκάζομαι να στο γράψω τώρα.
Μπορεί να φταίω εγώ μην το πάρεις προσωπικά.Θεωρώ απλά πως απο την ώρα που δεν συνεννοούμαστε δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Φίλε μου θα έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι έχω σταματήσει να απαντάω στα σχόλια σου απο το προηγούμενο νήμα.Το ίδιο ισχύει και για τον bluraymovies.Οπότε αναγκάζομαι να στο γράψω τώρα.
Μπορεί να φταίω εγώ μην το πάρεις προσωπικά.Θεωρώ απλά πως απο την ώρα που δεν συνεννοούμαστε δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια. 

Δεν ειναι κακο να μη μπορεις να συνενοηθεις, συμβαινει πολυ συχνα σε φιλους ,γνωστους στις σχεσεις.
Το προβλημα ξεκιναει οταν ζεις στο δικο σου μικροκοσμο, σου εξηγουν τη πραγματικοτητα και εσυ επιμενεις οτι ετσι θα επρεπε να ειναι.
Αλλο το "επρεπε να ειναι" / "θελαμε να ειναι" και αλλο το "πως ειναι" ,δυστυχως ζουμε σε μια εποχη που τα "επρεπε" / "θελαμε" δεν τα οριζουμε εμεις, οποτε συμβιβαζομαστε με το "πως ειναι".
Η Nvidia καλως η κακως μπορει να πουλαει οσο θελει, σε κανεναν δεν αρεσει αυτο.
Απο εκει και περα οποιος εχει/θελει/μπορει αγοραζει ή παει παρακατω.
Το ποσο θα επρεπε να πουλαει, το ποσο θα επρεπε να ειναι τα watt ειναι αερολογιες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειναι κακο να μη μπορεις να συνενοηθεις, συμβαινει πολυ συχνα σε φιλους ,γνωστους στις σχεσεις.
Το προβλημα ξεκιναει οτι ζεις στο δικο σου μικροκοσμο, σου εξηγουν τη πραγματικοτητα και εσυ επιμενεις οτι ετσι θα επρεπε να ειναι.
Αλλο το "επρεπε να ειναι" και αλλο το "πως ειναι" ,δυστυχως ζουμε σε μια εποχη που τα "επρεπε" δεν τα οριζουμε εμεις οποτε συμβιβαζομαστε με το "πως ειναι".

Μικρόκοσμος…στον μικροκοσμο του ινσόμνια πάντως μαζί σου συμφωνεί μόνο ο odysseus.Οπότε μήπως να ξυπνήσεις ; 
Τελευταία απάντηση και σε σένα γιατί δεν το έχετε καταλάβει αλλά γεμίζετε σελίδες ολόκληρες με άχρηστες πληροφορίες που παρουσιάζεται ως facts.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Μικρόκοσμος…στον μικροκοσμο του ινσόμνια πάντως μαζί σου συμφωνεί μόνο ο odysseus.Οπότε μήπως να ξυπνήσεις ; 
Τελευταία απάντηση και σε σένα γιατί δεν το έχετε καταλάβει αλλά γεμίζετε σελίδες ολόκληρες με άχρηστες πληροφορίες που παρουσιάζεται ως facts.  

Το ποιος συμφωνει η διαφωνει μπορει να το δεις απο το ποσοι εχουν ηδη στη κατοχη τους 4090 και στη πορεια 4080.
Αν ολοι διαφωνουσαν και ημουν μονο εγω και ο Odysseus τοτε δεν θα ειχε 2070, δεν θα ειχα 3090,θα ειχαμε 4090 και δεν θα πουλαγαν 4090 σε κανεναν αλλο .
Αχρηστη πληροφορια ειναι το ποσο θα ηθελε ο Μπαμπης να εχει η 4090,το ποσα watt θα ηθελε να ειναι η 4090 και πως θα πληρωσει τη ΔΕΗ.
Fact ειναι οι πωλησεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...