Προς το περιεχόμενο

Ο Jeff Bezos θα δωρίσει το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του σε φιλανθρωπίες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, xubuntu είπε

Καλα μην ξεχνάτε οτι οι δωρεές έχουν φοροαπαλλαγές.. και στην αμερικη ο εταιρικός φόρος ειναι πόσο ? 35% ?

Δηλαδή αν η εταιρία σου έχει κέρδη 100,000$... θα κρατήσεις 65,000 ή θα δωρίσεις 100,000 τα οποια θα γινουν έξοδα και θα έχεις επιστροφή φόρων αργότερα..

Δηλαδή εσύ πιστεύεις κάθε χρόνο θα παίρνει λεφτά κατευθείαν από τα κέρδη της Αμαζόν και θα κάνει δωρεές για να γλιτώσει τον εταιρικό φόρο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Δηλαδή εσύ πιστεύεις κάθε χρόνο θα παίρνει λεφτά κατευθείαν από τα κέρδη της Αμαζόν και θα κάνει δωρεές για να γλιτώσει τον εταιρικό φόρο; 

Δεν δίνει καθε χρόνο μερίσματα η άμαζον. Και οταν δώσει, δεν ειναι κακη ιδεα να κερδίσεις τις εντυπώσεις, φοροαπαλλαγές και να ανοίξεις νέες πόρτες. Θα σου δώσω ενα απλο παράδειγμα αφου δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις. Η δική μου επιχείρηση εκανε δωρέα 2000 ευρώ σε νοσοκομείο την περιοδο του κορονοιού. Η τοπική εφημερίδα μας ανέφερε στο πρωτοσέλιδο. Ξέρεις ποσο κοστίζει μια διαφήμιση στο πρωτοσέλιδο; 300-700 ευρώ. Και ΔΕΝ θα επιφέρει την ίδια συμπάθεια που θα επιφέρει το γεγονός οτι έκανες μια δωρεά. Και δεν εχω περάσει ΚΑΝ στο λογιστικό κομμάτι.

Επεξ/σία από xubuntu
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xubuntu είπε

Δεν δίνει καθε χρόνο μερίσματα η άμαζον. Και οταν δώσει, δεν ειναι κακη ιδεα να κερδίσεις τις εντυπώσεις, φοροαπαλλαγές και να ανοίξεις νέες πόρτες. Θα σου δώσω ενα απλο παράδειγμα αφου δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις. Η δική μου επιχείρηση εκανε δωρέα 2000 ευρώ σε νοσοκομείο την περιοδο του κορονοιού. Η τοπική εφημερίδα μας ανέφερε στο πρωτοσέλιδο. Ξέρεις ποσο κοστίζει μια διαφήμιση στο πρωτοσέλιδο; 300-700 ευρώ. Και ΔΕΝ θα επιφέρει την ίδια συμπάθεια που θα επιφέρει το γεγονός οτι έκανες μια δωρεά. Και δεν εχω περάσει ΚΑΝ στο λογιστικό κομμάτι.

Μιας και φαίνεται να ξέρεις τι λες, ποιες χρονιές έδωσε μέρισμα η Αμαζον? 

 

Επίσης γιατί συγχέεις τον Μπεζο με την Αμαζόν, ούτε CEO είναι και σαν μέτοχος έχει λίγο κάτω από το 10% της εταιρείας. 

Δηλαδή ο Gates που κάνει δωρεές διαφιμηζει με αυτόν τον τρόπο τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

Επίσης γιατί συγχέεις τον Μπεζο με την Αμαζόν, ούτε CEO είναι και σαν μέτοχος έχει λίγο κάτω από το 10% της εταιρείας. 

Εσυ ανέφερες την λέξη "αμαζον"..

Καμία σχέση δεν έχει, συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xubuntu είπε

Εσυ ανέφερες την λέξη "αμαζον"..

Καμία σχέση δεν έχει, συμφωνούμε.

Δεν μου απάντησες όμως ποιες χρονιές έδωσε μέρισμα η Αμαζόν; 

 

Επίσης εγώ ανέφερα την αμαζον επειδή εσύ αρχικά μίλησες για την εταιρεία και τον εταιρικό φόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Δεν μου απάντησες όμως ποιες χρονιές έδωσε μέρισμα η Αμαζόν; 

 

Επίσης εγώ ανέφερα την αμαζον επειδή εσύ αρχικά μίλησες για την εταιρεία και τον εταιρικό φόρο. 

Αφου συμφωνησαμε οτι δεν εχει σημασια η αμαζον, τι σημασία εχει το ποτε εδωσε μερισματα η αμαζον ;

Και που να ξερω εγω ποτε εδωσε μερισματα ; googlare το.

Απο οπου και να βρηκε λεφτα, καποια στιγμη σε συμφερει να τα κανεις δωρεα απο το να στα φανε σε φορους.

Οταν αρχισεις να πληρωνεις φορους, θα καταλάβεις.

Επεξ/σία από xubuntu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη μια καλα κανει καποιος δισεκατομμυριουχος να θελει να κανει φιλανθρωπιες, προφανως εχει μεγαλυτερη οικονομικη δυνατοτητα απο οποιονδηποτε αλλο.

Απο την αλλη δεν μπορεις παρα να αναρωτηθεις, δεδομενου οτι ολοι αυτοι ειναι δισεκατομμυριουχοι μονο στα χαρτια, δλδ βασει μεγεθους περιουσιας/αποτιμησης πολλες φορες αυλων πραγματων οπως τιτλοι και μετοχες που μπορει να φουνταρουν ανα πασα στιγμη, και με δεδομενο οτι τις φιλανθρωπιες τις κανουν μεσω αλλων νομικων μορφωματων-ιδρυματων που φτιαχνουν, μηπως ειναι ενας ωραιος τροπος εμμεσης φοροαποφυγης ή εκμεταλλευσης συγκεκριμενων ωφεληματων?

Οπως εγραψε και καποιος αλλος πιο πριν, ας πληρωσει ο Χ δισεκατομμυριουχος πρωτα καλα τους υπαλληλους του να ειναι motivated, χαρουμενοι, και να γουσταρουν εκει που ειναι και μετα ας ριξει χρημα στις φιλανθρωπιες. Αλλιως τι κανεις??? Κανεις καποιους ανθρωπους τωρα δυστυχισμενους δλδ τους υπαλληλους σου, ωστε εσυ να αποκομισεις κερδη τα οποια θα χρησιμοποιησεις για να κανεις λιγοτερο δυστυχισμενους καποιους αλλους αναξιοπαθούντες/σε αναγκη? 

Και οχι απαραιτητα καποιους τωρα μπορει λχ το ιδρυμα σου να ριξει χρημα στην εξερευνηση του διαστηματος και τη βελτιωση της ζωης σε 50-100 χρονια απο τωρα? Ή στη μειωση του ανθρακικου αποτυπωματος στον πλανητη, το οποιο ΑΝ πετυχει και εχει αντικρυσμα, θα βελτιωσει τις ζωες μερικων δις ανθρωπων. ΑΝ. Εναντι του να βοηθησεις ενεργα καποιους αμεσα/σημερα/τωρα. Ειτε ειναι ορφανα, ειτε ειναι αρρωστοι, ειτε ειναι οι εργαζομενοι σου.

Προς θεου δεν λεω μην κανεις φιλανθρωπιες, απλα να εχεις καλυψει καποιες αλλες προτεραιοτητες πρωτα, ιδιως τομεις που σου αποφερουν τα χρηματα που θα ριξεις στις φιλανθρωπιες να ειναι απο καθαρες και ευαγεις μεριες και οχι απο εκμεταλλευση.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...