Προς το περιεχόμενο

Tethering + remote control + software


Snorky.GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και κάποια χρόνια....αυτό του tethering και του remote control της μηχανής.
Ειδικά όταν πρόκειται για σειρά από fotos, με διάφορα  settings μεταξύ τους.
Οι λύσεις, όχι πολλές και όχι τέλειες.....τόσο από τις ίδιες τις εταιρίες των μηχανών, αλλά και από εμπορικές τρίτων.

Και άντε να τραβήξεις τα series, και άντε να τα βάλεις στο pc και άντε να τα επεξεργαστείς, να τα καλλωπίσεις κάπως, και άντε να τα αξιολογήσεις.
Και αν στην αξιολόγηση περάσουν τα τεστ σου από τα στάνταρτ σου έχει καλώς, αν όχι , φτου και από την αρχή.......... και κάπου εκεί αρχίζεις να νιώθεις μεγαλύτερη την ανάγκη για ένα καλό tethering kai remote control software.

Από όλα αυτά φτάνω στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν τέλειες λύσεις.....κάποιες φαντάζουν καλύτερες, αλλά όχι δωρεάν.

Τι ipad, τι tablet, τι καλώδια, τι μπαταρίες......

Ίσως η λύση να είναι ένα λαπτοπ μικρο, ελαφρύ, και ισχυρό, και σύνδεση με την εκάστοτε μηχανή με καλώδιο.......τουλάχιστον έτσι υπάρχει η ευκαιρία για διάφορα προγράμματα που μπορούν να τρέχουν στο λαπτοπ.

Εσάς ποια είναι η εμπειρία σας ή οι ιδέες σας για αυτό?

Υπάρχουν λύσεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δουλειά στούντιο αν δεν είσαι tethered είναι ταλαιπωρία. Ουσιαστικά δεν έχεις εικόνα της λεπτομέρειας που κυνηγάς. 

Τώρα για tethered μέσω wifi στο ipad που χρησιμοποιώ ως τώρα, δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Χάνεται πολλές η μπάλα απο εξωγενείς παράγοντες (κακό ρουτερ, αποσύνδεση, άλλα wifi  γύρω γύρω κλπ) Είμαι στην φάση αναζήτησης κι εγώ και μάλλον θα πάω στην ακριβή λύση των tether tools καλωδίων (τα γνωστά πορτοκαλί) . Με μισή καρδιά λόγω του μεγάλου κόστους για αυτό που πρακτικά είναι, αλλά δεν βλέπω άλλη σοβαρή λύση. 

Αν βγάλεις άκρη φτηνότερα, θα ήθελα να μάθω κι εγώ. 

Για πρόγραμμα στο tether, χρησιμοποιώ το native της lumix. Για stacking το helicon ή το photoshop. Δεν είμαι ικανοποιημένος στο 100% απο κανένα τους. Αλλες φορές δουλευει καλά το ένα, άλλες το άλλο και πάει λέγοντας.

Για remote δεν έχω θέμα. Ή που θα βάλω χρονόμετρο, ή που θα πάρω φώτο μέσω οθόνης αφής (έχω ελαφρύ άγγιγμα) 😛

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Είναι ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και κάποια χρόνια....αυτό του tethering και του remote control της μηχανής.
Ειδικά όταν πρόκειται για σειρά από fotos, με διάφορα  settings μεταξύ τους.
Οι λύσεις, όχι πολλές και όχι τέλειες.....τόσο από τις ίδιες τις εταιρίες των μηχανών, αλλά και από εμπορικές τρίτων.

Και άντε να τραβήξεις τα series, και άντε να τα βάλεις στο pc και άντε να τα επεξεργαστείς, να τα καλλωπίσεις κάπως, και άντε να τα αξιολογήσεις.
Και αν στην αξιολόγηση περάσουν τα τεστ σου από τα στάνταρτ σου έχει καλώς, αν όχι , φτου και από την αρχή.......... και κάπου εκεί αρχίζεις να νιώθεις μεγαλύτερη την ανάγκη για ένα καλό tethering kai remote control software.

Από όλα αυτά φτάνω στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν τέλειες λύσεις.....κάποιες φαντάζουν καλύτερες, αλλά όχι δωρεάν.

Τι ipad, τι tablet, τι καλώδια, τι μπαταρίες......

Ίσως η λύση να είναι ένα λαπτοπ μικρο, ελαφρύ, και ισχυρό, και σύνδεση με την εκάστοτε μηχανή με καλώδιο.......τουλάχιστον έτσι υπάρχει η ευκαιρία για διάφορα προγράμματα που μπορούν να τρέχουν στο λαπτοπ.

Εσάς ποια είναι η εμπειρία σας ή οι ιδέες σας για αυτό?

Υπάρχουν λύσεις ?

Για wifi και χρήση tethering εγώ το ξεχνάω, τα αρχεία είναι μεγάλα και η ταχύτητα μικρή οπότε και δεν αξίζει για μένα οτιδήποτε από άλλο από καλώδιο.
Μην πάρεις ένα απλό καλώδιο, δώσε τα 30~50€ (ανάλογα το μοντέλο της μηχανής έχει διαφορά στην τιμή) που ζητάει η tethertool και ξεμπέρδεψες μία και έξω.
Να πω ότι είμαι χρήστης και windows και Linux, αλλά επειδή ασχολούμαι με  προγράμματα της adobe από τη δεκαετία του 90", όταν φωτογραφίζω, είμαι πάντα σε περιβάλλον windows.
Για tether θεωρώ το capture one μακράν πιο εύχρηστο και γρήγορο. Το Lightroom παρόλο που τα τελευταία 2 χρόνια έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και αναβάθμιση στο κομμάτι του tethering υστερεί ακόμα και μου βγάζει κάποια μικροπροβλήματα. Πολύ συχνά όταν βρίσκομαι σε χώρο κάποιου πελάτη και δουλεύω σε 15" Laptop χρησιμοποιώ το canon eos utility, με εξυπηρετεί για τη δουλειά που θέλω ένα απλό Liveview.

Τα προβλήματα του focus stacking τις περισσότερες φορές οφείλονται σε μικρολάθη κατά τη λήψη, ειδικά όταν ο αριθμός των φωτογραφιών ξεπερνάει τις 10 πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός και ιδανικά να μην πειράζεις την μηχανή με τα χέρια καθόλου. Έχω πάντα την μηχανή σε τρίποδο, ibis/sr ή όπως το λένε πάντα απενεργοποιημένο και τέλος την εστίαση την αλλάζω απομακρυσμένα μέσω του υπολογιστή. Είχα κλάψει πολλές φορές που εστιάζα με το χέρι  και μετά έβλεπα το αποτέλεσμα του stack ότι να'ναι.
Βέβαια όλα τα παραπάνω έχω την πολυτέλεια του χρόνου και φυσικά είμαι σε κλειστό ελεγχόμενο χώρο.
Εάν θέλεις να κάνει stacking έξω στο δάσος φωτογραφίζοντας τα μανιτάρια σου, πάρε ένα macro rail και δεν θα το μετανιώσεις... (αχ δεν άντεξα το είπα για τα μανιτάρια)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου από Holland,

Βλέπω ότι , και αν ακόμα δεν έχουμε προηγούμενη επαφή μεταξύ μας, φτάνουμε όλοι σιγά-σιγά , στον ίδιο παρανομαστή....με μικρές παραλλαγές.
Ναι το Wi-Fi το έχω αφήσει και εγώ καιρό στην άκρη.....αν και οι cameres που χειρίζομαι, έχουν την άνεση της Wi-Fi σύνδεσης, παρόλα αυτά έχω καταλήξει κι εγώ στο καλώδιο ( έχει μηδενικές παρεμβολές , και σφάλματα).......έχει βέβαια τον περιορισμό του μήκους....δεν μπορεί πάνω από 5 μέτρα καλώδιο( στις δικές μου cameres).

Ούτως ή άλλως δεν αφήνω την camera σε παραπάνω απόσταση μακρύτερα από μένα.

Το capture one είναι όντως καλό, αλλά και η μηνιαία συνδρομή των 30€ δεν είναι λίγα.....για την ώρα το αφήνουμε  παρκαρισμένο στην γωνία, όπως και τα πορτοκαλί καλώδια( για τους ίδιους λόγους)

To lightroom, ούτε και έμενα με ενθουσίασε ιδιαίτερα στο Tethering, αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο...ίσως να του δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως και έχει αλλάξει κάτι.

 Τώρα για το Focus-Stacking, εκεί έχω εντελώς αντίθετη άποψη....σίγουρα ένα καλό επιτυχημένο stacking  χρειάζεται τρίποδο, αλλά γίνεται και manual, χωρίς τρίποδο, αρκεί να μην μετακινηθεί η camera  στον άξονα των χ΄χ, .......στον άξονα των ψ΄ψ σου επιτρέπει μεγαλύτερη απόκλιση.
Όταν ξεχνάς το τρίποδο στο σπίτι , και σου καθίσει θέμα για focus-stacking, το μαθαίνεις τότε αναγκαστικά 😜....σε μένα έτσι έγινε.😅
Για το macro rail είχα αγοράσει πριν χρόνια ένα υποτίθεται πολύ καλό για αυτόν τον σκοπό της SUNWAYFOTO (πανάκριβο...ακόμα τα κλαίω)....αρκετά δύσχρηστο στην πράξη , και με πολύ μεγαλύτερα σφάλματα( υπάρχει ένα μικρο μυστικό σε αυτό 😉) από ότι με το focus ring......είχα φάει πολλές ώρες και υπερβολικά πολλά κλικ, μέχρι να το καταλάβω.......βλέπεις είχα φάει αμάσητο την τόση διαφήμιση( τότε), από τους υποθετικούς masters του focus-stacking...τρομάρα τους......

Προσωπική εμπειρία,  ποιοτικό stacking = Τριποδο + focus ring( manual) ...... αρκεί να έχεις ελαφρύ άγγιγμα όπως λέει και ο @highpriest 🙂....όσο πατάει η γάτα!

Και τρίποδο βαρύ.....όχι σαν αυτά της πλάκας , που φτερνίζεσαι δίπλα του και το πιάνει parkinson για ενάμιση λεπτό......

Τελικά δεν το άντεξε...το είπε( για τα μανιτάρια) 🤣...... ευτυχώς δλδ, αλλιώς θα σκεφτόμουνα κάτι δεν πάει καλά🤣

Το παλιό μου λαπτοπ είχε γίνει ένα μεγάλο διάστημα πειραματόζωο για τα κάθε apps, για to remote control .....τώρα έχει παρκάρει σταθερά στην γωνία του desk, ένεκα μεγέθους 17ιντσο...... στο νεοαποκτηθέν 13.3" δεν θέλω να το φορτώνω και να το ξεφορτώνω έτσι εύκολα.....θέλω να του βάλω εφαρμογές επάνω σταθερά , που θα δουλεύουν απροβλημάτιστα....... γι αυτό και το ψάξιμο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

 

 Τώρα για το Focus-Stacking, εκεί έχω εντελώς αντίθετη άποψη....σίγουρα ένα καλό επιτυχημένο stacking  χρειάζεται τρίποδο, αλλά γίνεται και manual, χωρίς τρίποδο, αρκεί να μην μετακινηθεί η camera  στον άξονα των χ΄χ, .......στον άξονα των ψ΄ψ σου επιτρέπει μεγαλύτερη απόκλιση.

 

Μόνο με M4/3 αυτό. Αν προσπαθήσεις ειδικά να το κάνεις με σώμα χωρίς σταθεροποίηση, δεν βγαίνει. Αλλά ακόμη και με σταθεροποίηση θέλει πολλά στοπ σταθεροποίησης.

Βέβαια εξαρτάται και τι τραβάς. Αν παίρνεις τοπίο τα πράγματα είναι σαφώς ευνοϊκότερα. Αν παίρνεις μακρο ή τέλε και θες να στακάρεις, δυσκολεύει πολύ. Επίσης τεράστιο ρόλο παίζει και το φως που έχεις, και πως πέφτει πάνω στο θέμα. Αν είναι σταθερό ή συνεχόμενα bursts. Τα artifacts δεν τα γλυτώνεις πολλές φορές ούτε με τρίποδο, πόσο μάλλον στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Βλέπω ότι , και αν ακόμα δεν έχουμε προηγούμενη επαφή μεταξύ μας, φτάνουμε όλοι σιγά-σιγά , στον ίδιο παρανομαστή....με μικρές παραλλαγές.
Ναι το Wi-Fi το έχω αφήσει και εγώ καιρό στην άκρη.....αν και οι cameres που χειρίζομαι, έχουν την άνεση της Wi-Fi σύνδεσης, παρόλα αυτά έχω καταλήξει κι εγώ στο καλώδιο ( έχει μηδενικές παρεμβολές , και σφάλματα).......έχει βέβαια τον περιορισμό του μήκους....δεν μπορεί πάνω από 5 μέτρα καλώδιο( στις δικές μου cameres).

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

για την ώρα το αφήνουμε  παρκαρισμένο στην γωνία, όπως και τα πορτοκαλί καλώδια

Μην το αφήνεις στην άκρη το καλώδιο, να είναι καλό και θα αντέξει πολύ. Εμένα το πορτοκαλί κρατάει ακόμα από το 2017 με σκληρή αλλά υπεύθυνη χρήση.
 

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Το capture one είναι όντως καλό, αλλά και η μηνιαία συνδρομή των 30€ δεν είναι λίγα.....για την ώρα το αφήνουμε  παρκαρισμένο στην γωνία, όπως και τα πορτοκαλί καλώδια( για τους ίδιους λόγους)

Εάν κάνει ετήσια συνδρομή βγαίνει στα 18~19€ το μήνα και πάλι πιστεύω ότι δεν αξίζει συγκριτικά με αυτά που προσφέρει η adobe στα 12,5€.
 

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Τώρα για το Focus-Stacking, εκεί έχω εντελώς αντίθετη άποψη....

Θα έπρεπε να αναφέρω ειδικά για macro focus stacking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει κάποια προγράμματα στο παρελθόν, τα οποία το καθένα από αυτά έχει τα θετικά του, αλλά και τα αρνητικά του σημεία.

Σήμερα κάνω τεστ όλη μέρα με το digiCamControl.....ένα opensource πρόγραμμα, το οποίο έχει όλα όσα θέλω αυτή την στιγμή, αλλά είναι αργό....είναι όμως free 😉

Το κάνω σύγκριση με το EOS Utility της Canon, το οποίο είναι και αυτό συμπαθέστατο μεν, αλλά ελλιπές δε......λες και είναι συνεννοημενες οι εταιρίες, να μην δίνουν ολοκληρωμένο πακέτο προς τα έξω......όχι ότι δεν μπορούνε......

Τεσπα, ευτυχώς υπάρχει και η opensource κοινότητα με τα καλά της, αλλά και με την αργοπορία της.

Το digiCamControl, έχει περισσότερο ολοκληρωμένες λειτουργίες από ότι το EOS Utility........για την Nikon δεν ξέρω,....δεν την έχω τεστάρει ακόμα.....αν ξέρει κάποιος άλλος , ας γράψει.

Και τώρα μπορεί να πεταχτεί το ΠΠΤΨΟ και να μας πει, ναι ρε σεις αλλά εγώ αγόρασα G9 η οποία έχει ενσωματωμένα scripts τόσο για image alignment αλλά και για focus-stacking.....εεε οκ! .....εσύ είναι θέμα να πειραματιστείς και να βρεις τις χρυσές τομές για αυτά που σου προσφέρει η panasonic( λέμε τώρα)

Και σε εμένα η Olympus μου παρέχει αρκετά scripts(και είναι όντως ευκολία), αλλά δεν περιορίζομαι σε αυτά μόνο.

Πραγματικά @highpriest, αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς λίγο με το DigiCamControl, νομίζω θα σου λύσει κάποια προβλήματα στο product photography 😉

Υπάρχει βεβαίως και το QdslrDaschboard( το έχω δουλέψει παλαιότερα), που και αυτό είναι αξιόλογο στην κατηγορία του😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2022 στις 9:21 ΠΜ, Snorky.GR είπε

Την καλημέρα μου από Holland,

Βλέπω ότι , και αν ακόμα δεν έχουμε προηγούμενη επαφή μεταξύ μας, φτάνουμε όλοι σιγά-σιγά , στον ίδιο παρανομαστή....με μικρές παραλλαγές.
Ναι το Wi-Fi το έχω αφήσει και εγώ καιρό στην άκρη.....αν και οι cameres που χειρίζομαι, έχουν την άνεση της Wi-Fi σύνδεσης, παρόλα αυτά έχω καταλήξει κι εγώ στο καλώδιο ( έχει μηδενικές παρεμβολές , και σφάλματα).......έχει βέβαια τον περιορισμό του μήκους....δεν μπορεί πάνω από 5 μέτρα καλώδιο( στις δικές μου cameres).

Ούτως ή άλλως δεν αφήνω την camera σε παραπάνω απόσταση μακρύτερα από μένα.

Το capture one είναι όντως καλό, αλλά και η μηνιαία συνδρομή των 30€ δεν είναι λίγα.....για την ώρα το αφήνουμε  παρκαρισμένο στην γωνία, όπως και τα πορτοκαλί καλώδια( για τους ίδιους λόγους)

To lightroom, ούτε και έμενα με ενθουσίασε ιδιαίτερα στο Tethering, αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο...ίσως να του δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως και έχει αλλάξει κάτι.

 Τώρα για το Focus-Stacking, εκεί έχω εντελώς αντίθετη άποψη....σίγουρα ένα καλό επιτυχημένο stacking  χρειάζεται τρίποδο, αλλά γίνεται και manual, χωρίς τρίποδο, αρκεί να μην μετακινηθεί η camera  στον άξονα των χ΄χ, .......στον άξονα των ψ΄ψ σου επιτρέπει μεγαλύτερη απόκλιση.
Όταν ξεχνάς το τρίποδο στο σπίτι , και σου καθίσει θέμα για focus-stacking, το μαθαίνεις τότε αναγκαστικά 😜....σε μένα έτσι έγινε.😅
Για το macro rail είχα αγοράσει πριν χρόνια ένα υποτίθεται πολύ καλό για αυτόν τον σκοπό της SUNWAYFOTO (πανάκριβο...ακόμα τα κλαίω)....αρκετά δύσχρηστο στην πράξη , και με πολύ μεγαλύτερα σφάλματα( υπάρχει ένα μικρο μυστικό σε αυτό 😉) από ότι με το focus ring......είχα φάει πολλές ώρες και υπερβολικά πολλά κλικ, μέχρι να το καταλάβω.......βλέπεις είχα φάει αμάσητο την τόση διαφήμιση( τότε), από τους υποθετικούς masters του focus-stacking...τρομάρα τους......

Προσωπική εμπειρία,  ποιοτικό stacking = Τριποδο + focus ring( manual) ...... αρκεί να έχεις ελαφρύ άγγιγμα όπως λέει και ο @highpriest 🙂....όσο πατάει η γάτα!

Και τρίποδο βαρύ.....όχι σαν αυτά της πλάκας , που φτερνίζεσαι δίπλα του και το πιάνει parkinson για ενάμιση λεπτό......

Τελικά δεν το άντεξε...το είπε( για τα μανιτάρια) 🤣...... ευτυχώς δλδ, αλλιώς θα σκεφτόμουνα κάτι δεν πάει καλά🤣

Το παλιό μου λαπτοπ είχε γίνει ένα μεγάλο διάστημα πειραματόζωο για τα κάθε apps, για to remote control .....τώρα έχει παρκάρει σταθερά στην γωνία του desk, ένεκα μεγέθους 17ιντσο...... στο νεοαποκτηθέν 13.3" δεν θέλω να το φορτώνω και να το ξεφορτώνω έτσι εύκολα.....θέλω να του βάλω εφαρμογές επάνω σταθερά , που θα δουλεύουν απροβλημάτιστα....... γι αυτό και το ψάξιμο.

 

     Το ότι εσύ δεν βρήκες εποικοδομητικό τρόπο να εκμεταλλευτείς το τρέμουλο που πιάνει το τρίποδο και πηγαινοέρχεται ........ άρα ένα creative paning ....... φταίς εσύ ξεκάθαρα ...... και μην τα ρίχνεις στην κακή ποιότητα του τρίποδου ...... 🤣🤣🤣 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το ότι εσύ δεν βρήκες εποικοδομητικό τρόπο να εκμεταλλευτείς το τρέμουλο που πιάνει το τρίποδο και πηγαινοέρχεται ........ άρα ένα creative paning ....... φταίς εσύ ξεκάθαρα ...... και μην τα ρίχνεις στην κακή ποιότητα του τρίποδου ...... 🤣🤣🤣 ......... 

Με ξέρανες...🤣🤣🤣........ πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....ποτέ δεν είναι αργά για ιδεες😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Με ξέρανες...🤣🤣🤣........ πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....ποτέ δεν είναι αργά για ιδεες😜

    Εγώ τα λέω ........ αλλά κανείς δεν ακούει ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μέχρι τώρα πειράματα( που ακόμα καλά κρατούν).....το lightroom έχει βελτιωθεί σε ταχύτητα , αλλά όχι σε functions....

Το ίδιο ισχύει και για το EOS Utility.....

Αυτό που λείπει και στα δυο είναι η κατεπιλογη ρύθμιση στα μικροβηματα του focusing.

To DigiCamControl, είναι το μόνο που σου δίνει αυτή την δυνατότητα, με αποτέλεσμα να έχει ο χρήστης τέλειο manual-focusing...μοιράζει την τρίχα.
To DigiCamControl, μπαίνει στον standard εξοπλισμό....

Σειρά παίρνει τώρα το "Picolay"

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Δουλευω tethered στο studio απο το 2008. Χρησημοποιω ενα 10μετρο καλωδιο USB repeater αξιας περιπου 10ευρω απο e-shop (usb 2) , στο οποιο συνδεω ενα διμετρο usb που καταληγει στην μηχανη (συνολο 12 μετρα). Το συστημα δουλευει απροβληματιστα (κανω περιπου 150 κλικ τη μερα , καθε μερα) , και οι μηχανες που συνδεονται ειναι D800 D7200 D7100 (το 2008  D300). Το 10μετρο καλωδιο ειναι θωρακισμενο , και αν θυμαμαι καλα (δεν ειμαι σιγουρος) ειναι της logilink. Εχω δοκιμασει και αντιστοιχο 15μετρο με απολυτη επιτυχια. Βεβαια δουλευω με σταθερο υπολογιστη , και ειναι πιθανον λαπτοπ και ταμπλετ να μην μπορουν να δωσουν στην usb θυρα το απαραιτητο ρευμα , οποτε ισως χρειαζεται usb hub με δικο του τροφοδοτικο. Στις 7100-7200 η μεταφορα ειναι σχεδον ακαριαια , ενω στην 800 το raw θελει ενα με δυο δευτερολεπτα για να εμφανιστει.

Οσο για focus stacking χρησημοποιω αποκλειστικα το helicon , διοτι περαν του οτι ειναι τουλαχιστον 20-30 φορες γρηγοροτερο απο το zerene στον δικο μου υπολογιστη (10900k - rx 580 8gb) , ειναι το μοναδικο προγραμμα που διατηρει στο τελικο αποτελεσμα το κοντραστ , την φωτεινοτητα και το χρωμα των προτοτυπων ληψεων (κανω διαφημιστικη φωτογραφια). Οι φωτογραφιες που βγαινουν απο το zerene εχουν παντα σημαντικες διαφοροποιησεις προς το χειροτερο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2022 στις 3:54 ΜΜ, chrisphoto10 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Δουλευω tethered στο studio απο το 2008. Χρησημοποιω ενα 10μετρο καλωδιο USB repeater αξιας περιπου 10ευρω απο e-shop (usb 2) , στο οποιο συνδεω ενα διμετρο usb που καταληγει στην μηχανη (συνολο 12 μετρα). Το συστημα δουλευει απροβληματιστα (κανω περιπου 150 κλικ τη μερα , καθε μερα) , και οι μηχανες που συνδεονται ειναι D800 D7200 D7100 (το 2008  D300). Το 10μετρο καλωδιο ειναι θωρακισμενο , και αν θυμαμαι καλα (δεν ειμαι σιγουρος) ειναι της logilink. Εχω δοκιμασει και αντιστοιχο 15μετρο με απολυτη επιτυχια. Βεβαια δουλευω με σταθερο υπολογιστη , και ειναι πιθανον λαπτοπ και ταμπλετ να μην μπορουν να δωσουν στην usb θυρα το απαραιτητο ρευμα , οποτε ισως χρειαζεται usb hub με δικο του τροφοδοτικο. Στις 7100-7200 η μεταφορα ειναι σχεδον ακαριαια , ενω στην 800 το raw θελει ενα με δυο δευτερολεπτα για να εμφανιστει.

Οσο για focus stacking χρησημοποιω αποκλειστικα το helicon , διοτι περαν του οτι ειναι τουλαχιστον 20-30 φορες γρηγοροτερο απο το zerene στον δικο μου υπολογιστη (10900k - rx 580 8gb) , ειναι το μοναδικο προγραμμα που διατηρει στο τελικο αποτελεσμα το κοντραστ , την φωτεινοτητα και το χρωμα των προτοτυπων ληψεων (κανω διαφημιστικη φωτογραφια). Οι φωτογραφιες που βγαινουν απο το zerene εχουν παντα σημαντικες διαφοροποιησεις προς το χειροτερο. 

Καλησπέρα και Χρόνια σου Πολλά επίσης @chrisphoto10......και καλωσόρισες!

Κι εγώ τα απλα μαύρα καλώδια χρησιμοποιώ(0,75cents/1m)......δεν πείθομαι οτι μόνο τα ειδικά πορτοκαλί  tether καλώδια κάνουν για το Tethering.....το σίγουρο είναι ότι είναι αρκετά ειδικά και στο πορτοφόλι.

Το Helicon. το χρησιμοποιείς μόνο για το stacking? ; ή και για το remote control τής camera ?.....δεν μου είναι τόσο ξεκάθαρο αυτό όπως το διαβάζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...