Προς το περιεχόμενο

soundbar με ραδιοφωνο FM


pug_f_e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

αυτη τηστιγμη εχω ενα παλιο απλο home cinema κατω απο τη τηλεοραση ,που το δουλευω σαν 2.1 για να ακουω μουσικη.

( παλια το ειχα συνδεσει και μεσω scart για να ακουγεται απο κει η τηλεοραση αλλα δε μου πολυ αρεσε )

 

σκεφτηκα να αγοράσω ενα soundbar για

1. καλυτερο ηχο

2.καλυτερο design

3.ασυρματο woofer

4. συνδεση και με τη τηλεοραση μεσω οπτικης Ινας ή hdmi

 

ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΡΑΔΙΟ !!!    για να βαλω μονο τη μπαρα και να ειναι ολα ομορφα κι ωραια

μπορει καποιος να μου προτεινει καποια μοντελα?

δεν εχω τρελες απαιτησεις σε ποιοτητα και ενταση

Επεξ/σία από pug_f_e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα αυτή στα 300 ευρώ.. 

Λέει ότι έχει και ραδιόφωνο...

 

LG SL7YF Soundbar 420W 3.1

 

Τα 420w πως μεταφράζεται?

Θεωρείται δυνατή?

 

Πάντως το παλιο home cinema sony που έχω που λέει συνολικά καμια 600-700 watt δεν είναι κάτι τρελό σε ένταση και σίγουρα χαλια σε ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα νούμερα φαίνεται ότι θα έχει τη μισή ένταση, που προσωπικά πιστεύω ότι δε θα ισχύει. Πιο πολύ το αντίθετο αν στηριχτω σε πολλά σχόλια που ηχομπαρες με σύνολο 200-300-400 watt λένε ότι δε μπορούν ούτε στα μισά να το βάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισχύς που αναφέρεται στις ηχομπάρες,δεν είναι με βάση την τυποποιημένη μέτρηση ,για αυτό βλέπουμε μεγάλα νούμερα που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Νομίζω είναι λάθος να επιλέξεις ηχομπάρα με κριτήριο να έχει ραδιόφωνο.Πάρε μια ηχομπάρα,που σε καλύπτει σε όλα τα άλλα και απλά αγόρασε ένα μεταχειρσμενό ραδιόφωνο και σύνδεσε το στην αναλογική είσοδο aux που έχουν οι περισσότερες. Οι υπόλοιπες HDMI ARC,optical είναι ψηφιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς επίσης να αγοράσεις την ήχο μπάρα  που σου αρέσει και όσο αναφορά το ράδιο να αγοράσεις ένα Bluetooth music receiver και με ελάχιστο κόστος να ακούς οποίο σταθμό επιθυμείς από το κινητό σου με άριστη απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΆΛΛΟΝ έχετε δίκιο και θα επιλέξω μια ηχομπαρα με άλλα κριτήρια.

Γενικά διάβασα, ρώτησα κλπ και μάλλον θα επιλέξω κάποια samsung

Π.χ q600/q700/q800 σειρά.

Και μάλλον η την q600 ή την q800b Me τα 5.1.2.  ( ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ 5.1.2 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 3 1.2?? )

 

ΤΕΛΟΣ, για το παραπάνω  μήνυμα που μου προτείνετε bt radio receiver.., αφού έχουν οι μπάρες bt , οπότε μπορώ από κινητό,ταμπλετ κλπ να παίζω ότι θέλω

 

Για έξτρα ραδιο, μάλλον κάτι τέτοιο με 3.5" θα είναι οκ

https://www.skroutz.gr/s/28022716/TD-V26-Φορητό-Ραδιόφωνο-Επαναφορτιζόμενο-με-USB-Μαύρο.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω μια ηχόμπαρα (αυτή: https://www.skroutz.gr/s/14015080/Sony-HT-SF150-Soundbar-120W-2-0-με-Τηλεχειριστήριο-Μαύρο.html) και θέλω να βρω κάτι σε αυτό που παλιά είχαμε στα hifi, ένα tuner. Αλλά δεν βρίσκω κάτι που να βγάζει σε Bluetooth (λογικό αφού θέλει ενίσχυση η έξοδος της φέτας ραδιοφώνου).

Τι μπορώ να κάνω, κάτι οικονομικό? Παίζει κανένα μπλιμπλίκι που αν το συνδέσω σε μια παλιά φέτα ραδιοφώνου (που βγάζει rca αναλογικό σήμα) να μπορώ να το στείλω στις συνδέσεις που έχει η ηχόμπαρα?  (Bluetooth, HDMI, HDMI (ARC), Optical, USB) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leftys είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω μια ηχόμπαρα (αυτή: https://www.skroutz.gr/s/14015080/Sony-HT-SF150-Soundbar-120W-2-0-με-Τηλεχειριστήριο-Μαύρο.html) και θέλω να βρω κάτι σε αυτό που παλιά είχαμε στα hifi, ένα tuner. Αλλά δεν βρίσκω κάτι που να βγάζει σε Bluetooth (λογικό αφού θέλει ενίσχυση η έξοδος της φέτας ραδιοφώνου).

Τι μπορώ να κάνω, κάτι οικονομικό? Παίζει κανένα μπλιμπλίκι που αν το συνδέσω σε μια παλιά φέτα ραδιοφώνου (που βγάζει rca αναλογικό σήμα) να μπορώ να το στείλω στις συνδέσεις που έχει η ηχόμπαρα?  (Bluetooth, HDMI, HDMI (ARC), Optical, USB) 

 

Κάτι τέτοιο ίσως: https://www.skroutz.gr/s/40868773/Bluetooth-4-2-Receiver-με-θύρες-εξόδου-Optical-RCA-USB-06221.html

ή από RCA σε toslink https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=μετατροπέας+ήχου+rca+σε+toslink

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά το 1ο που αναφέρεις ειναι receiver ενώ μάλλον θέλω transmitter, δηλαδή από το tuner που βγάζει σε rcα να μεταγρέψω σε bluetooth ώστε να το λάβει το soundbar... 

το 2ο επίσης από ότι είδα είναι για να στείλω ήχο από την tv προς στερεοφωνικό που έχει εισόδους rca ή καρφί, το ανάποδο δηλαδή

κάτι που με προβληματιζει ειναι οτι τα παλια radio tuners δεν έχουν προενισχυση οποτε πρεπει να συνδεθουν με ενισχυτη για να ακουσεις, οποτε δεν ξερω αν αυτο που θελω γινεται τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leftys είπε

σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά το 1ο που αναφέρεις ειναι receiver ενώ μάλλον θέλω transmitter, δηλαδή από το tuner που βγάζει σε rcα να μεταγρέψω σε bluetooth ώστε να το λάβει το soundbar... 

το 2ο επίσης από ότι είδα είναι για να στείλω ήχο από την tv προς στερεοφωνικό που έχει εισόδους rca ή καρφί, το ανάποδο δηλαδή

Κάνεις λάθος και στα 2.

Το πρώτο έχει 2 mode λειτουργίας receiver & transmitter.

Επίσης η δεύτερη λίστα περιέχει συσκευές που κάνουν ότι και το πρώτο, 2 δουλειές ανάλογα με το τί επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δικιο, στη φωτογραφια το δειχνει αλλα στον τιτλο και την περιγραφη δεν αναφερει οτι λειτουργει σαν transmitter...

Οποτε αν θελω να συνδεσω το tuner στη μπαρα μεσω Bluetooth παω στην πρωτη λυση ενω αν θελω να συνδεσω το tuner με την οπτικη παω σε κατι απο αυτα που προτεινεις...

σε ευχαριστω πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, leftys είπε

έχεις δικιο, στη φωτογραφια το δειχνει αλλα στον τιτλο και την περιγραφη δεν αναφερει οτι λειτουργει σαν transmitter...

Οποτε αν θελω να συνδεσω το tuner στη μπαρα μεσω Bluetooth παω στην πρωτη λυση ενω αν θελω να συνδεσω το tuner με την οπτικη παω σε κατι απο αυτα που προτεινεις...

σε ευχαριστω πολυ!

 

ΟΚ, νά'σαι καλά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

η LG SL7YF πρέπει να είναι το μοναδικό soundbar  με ραδιόφωνο FM.

αν θέλετε και ραδιόφωνο κανονικό είναι η μοναδική λύση. Με αρκετούς περιορισμούς. Μέσω wifi δεν έχεις την πολυτέλεια για streaming απο άλλες συσκευές με μεγάλη ευκολία δυστυχως.

 

Ή θα πάρετε άλλη ηχομπάρα με σοβαρό wifi και θα παίζετε ραδιόφωνο μέσω tunein στο soundbar ή θα συνδέσετε μεσω καλωδίου ένα μικρό ραδιόφωνο (πχ ipod mini που έχει και ραδιόφωνο ) για να κάνετε δουλειά σας.

Η άλλη επιλογή είναι να μην πάρετε soundbar :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μηπως υπάρχει κάποια πρόταση για ηχομπαρα με ραδιόφωνο. Για τη μπάρα δεν με ενδιαφέρουν και πολλά το σημαντικότερο για μένα να έχει ραδιόφωνο. 

Έχω βρει μιας της ακαι και τπτ άλλο εκτός μια lg που πάει όμως στα 400 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...