Προς το περιεχόμενο

Αγορά ποιοτικού φακού η την Nikon D500;


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Liosp,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  Έχω εδώ και μέρες την εξής σκέψη.....Μια σχετική αναβάθμιση να κάνω, στον υπάρχων εξοπλισμό μου.Εχω την Nikon D7000 με τον 18 105 και τον εξαιρετικό 50αρι, σταθερό. Σκέφτομαι τι να κάνω. Να βρω κάποιον ποιοτικό φακό γενικής χρήσης η να βρω, πάντα σε μεταχειρισμένη αγορά, την D500 που διαβάζω ότι είναι μία εξαιρετική dslr; Για miroles ούτε καν το σκέφτομαι, λόγω αυξημένου κόστους.....κτλ.Τη γνώμη σας βρε παιδιά θα ήθελα.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από giorgos1966
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την D500 εδώ και τρία χρόνια περίπου. την δουλεύω με Nikon 24-70 2.8 & 70-200 2.8 ενώ για βίντεο παίζω με έναν sigma 17-50 2.8

γενικά είναι άριστη. μόνο μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να κάνεις όπως και σε καμία dslr πλην της D780 σοβαρό auto focus σε βιντεο. κατά τα λοιπά ειναι εκπληκτική. 

σημασία όμως έχει τι τραβάς εσύ και περισσότερο τι είναι αυτό που σου λείπει από την D7000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, zanskou είπε

έχω την D500 εδώ και τρία χρόνια περίπου. την δουλεύω με Nikon 24-70 2.8 & 70-200 2.8 ενώ για βίντεο παίζω με έναν sigma 17-50 2.8

γενικά είναι άριστη. μόνο μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να κάνεις όπως και σε καμία dslr πλην της D780 σοβαρό auto focus σε βιντεο. κατά τα λοιπά ειναι εκπληκτική. 

σημασία όμως έχει τι τραβάς εσύ και περισσότερο τι είναι αυτό που σου λείπει από την D7000

Κοίτα φίλε μου Για βίντεο στη μηχανή δεν με απασχολεί διότι έχω άλλη κάμερα όταν θέλω βίντεο να τραβήξω.Οποτε κανένα πρόβλημα....Τραβάω εκδηλώσεις, βάπτιση η γάμο όταν τύχει. Τοπία κτλ όχι και τόσο Με την D7000 δεν έχω παράπονο γενικά αλλά είναι και 12 χρόνια μοντελο. Με τον 18 105 έχω.Δεν μου αρέσει....Θέλω κάτι πιο ευκρινή και οξύ φακό. Πιο ζωντανό ας πούμε.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Καλησπέρα  Έχω εδώ και μέρες την εξής σκέψη.....Μια σχετική αναβάθμιση να κάνω, στον υπάρχων εξοπλισμό μου.Εχω την Nikon D7000 με τον 18 105 και τον εξαιρετικό 50αρι, σταθερό. Σκέφτομαι τι να κάνω. Να βρω κάποιον ποιοτικό φακό γενικής χρήσης η να βρω, πάντα σε μεταχειρισμένη αγορά, την D500 που διαβάζω ότι είναι μία εξαιρετική dslr; Για miroles ούτε καν το σκέφτομαι, λόγω αυξημένου κόστους.....κτλ.Τη γνώμη σας βρε παιδιά θα ήθελα.Ευχαριστω.

Nikon 24-70 2.8 & 70-200 2.8 όποιος σε βολεύει (το πιθανότερο ο 1ος) πάρε τον. Για πιο οικονομικά κοίτα και τους tamron , ειδικά οι g2 είναι φακουδάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κορυφαίος επαγγελματικός φακός για nikon dx , δηλαδή crop , είναι ο Nikon 17-55mm f/2.8 AF-S . Δεν έχει νόημα να βάλεις full frame φακούς και θα πας σε εστιακές αποστάσεις καθόλου ευρυγώνιες. Μεταχειρισμένο , ανάλογα και πόσο βιάζεσαι να αγοράσεις , μπορείς να τον βρεις γύρω στα 400€ . Πουλάς και τον 18 105 και μειώνεις τη δαπάνη . 

 

Υ.Γ. Στο mpb βλέπω έχουν καλά κομμάτια γύρω στα 380€ . Δες.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ο κορυφαίος επαγγελματικός φακός για nikon dx , δηλαδή crop , είναι ο Nikon 17-55mm f/2.8 AF-S . Δεν έχει νόημα να βάλεις full frame φακούς και θα πας σε εστιακές αποστάσεις καθόλου ευρυγώνιες. Μεταχειρισμένο , ανάλογα και πόσο βιάζεσαι να αγοράσεις , μπορείς να τον βρεις γύρω στα 400€ . Πουλάς και τον 18 105 και μειώνεις τη δαπάνη . 

 

Υ.Γ. Στο mpb βλέπω έχουν καλά κομμάτια γύρω στα 380€ . Δες.

Άρα φίλε μου λες, όπως κατάλαβα και με τα παιδιά παραπάνω, να εστιάσω στην αγορά φακού και όχι σε σώμα ( D500). Τον 18 105 ναι, σκέφτομαι να τον δώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και από το τι θες να ξοδέψεις. Αν υποθέσουμε ότι πουλάς σβέλτα 130€ τον 18 105 και πάρεις τον 17 55 στα 380€ , η αναβάθμιση φακού θα σου κοστίσει 250€. Η D500 κοστίζει αρκετά και ίσως είναι δυσανάλογη η βελτίωση που θα πάρεις με τα λεφτά που θα δώσεις. Αν θες να δώσεις άλλα  300€ για αναβάθμιση μηχανής, πας σε D7200. Αρκετή βελτίωση , με όχι μεγάλη δαπάνη. Από το mpb πάλι βρίσκεις σώματα με 600€ . Βάζεις πρώτα αγγελία την D7000 και βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εξαρτάται και από το τι θες να ξοδέψεις. Αν υποθέσουμε ότι πουλάς σβέλτα 130€ τον 18 105 και πάρεις τον 17 55 στα 380€ , η αναβάθμιση φακού θα σου κοστίσει 250€. Η D500 κοστίζει αρκετά και ίσως είναι δυσανάλογη η βελτίωση που θα πάρεις με τα λεφτά που θα δώσεις. Αν θες να δώσεις άλλα  300€ για αναβάθμιση μηχανής, πας σε D7200. Αρκετή βελτίωση , με όχι μεγάλη δαπάνη. Από το mpb πάλι βρίσκεις σώματα με 600€ . Βάζεις πρώτα αγγελία την D7000 και βλέπεις. 

Σπαζοκεφαλια. Εντάξει όσο πιο χαμηλά στο οικονομικό τόσο το καλύτερο με ανανέωση σημαντική όμως..... Με τον συγκεκριμένο φακό νομίζω ότι θα είμαι πολύ καλύτερα σε ποιοτικότερες λήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά έχε κατά νου, αν πουλήσεις τον 18 105, ότι θα έχεις πιο περιορισμένο εύρος. Να σκεφτείς αν χρησιμοποιείς από τα 55mm και πάνω. 

Αν θες μεγαλύτερο εύρος εστιακών αποστάσεων , υπάρχει και ο Nikon 16-80mm VR

Αυτούς όμως στο mpb τους βλέπω ακριβότερους, στα 580€ με μεταφορικά. 

Βέβαια αυτός δεν είναι τόσο επαγγελματικής ποιότητας κατασκευής φακός όπως ο 17-55. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Απλά έχε κατά νου, αν πουλήσεις τον 18 105, ότι θα έχεις πιο περιορισμένο εύρος. Να σκεφτείς αν χρησιμοποιείς από τα 55mm και πάνω. 

Αν θες μεγαλύτερο εύρος εστιακών αποστάσεων , υπάρχει και ο Nikon 16-80mm VR

Αυτούς όμως στο mpb τους βλέπω ακριβότερους, στα 580€ με μεταφορικά. 

Βέβαια αυτός δεν είναι τόσο επαγγελματικής ποιότητας κατασκευής φακός όπως ο 17-55. 

Το 17 55 θα προτιμήσω εάν αποφασίσω για φακό και όχι για σώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos1966 είπε

Το 17 55 θα προτιμήσω εάν αποφασίσω για φακό και όχι για σώμα. 

Προσωπική μου άποψη , είναι ο φακός πρώτα. Μηχανή είναι δεύτερη κίνηση , αν αποφασίσεις. Αν πας για μία αναβάθμιση , το φακό . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Προσωπική μου άποψη , είναι ο φακός πρώτα. Μηχανή είναι δεύτερη κίνηση , αν αποφασίσεις. Αν πας για μία αναβάθμιση , το φακό . 

Έκει συγκλινω.Στον φακό. Μπορεί να είναι 12ετιας ο d7000 αλλά στέκεται καλά και τώρα με αυτά που έχει. Τον 18 105 δεν τον χωνεψα ποτέ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει απ' ότι είδα και ο Sigma 17-50 f2.8 που διάβασα ότι είναι εφάμιλλος του Nikon 17-55 f2,8. Και πιο φτηνός και ελαφρύτερος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σε εψησαν να μην πάρεις την D500 ............ 

Χαχα...Όχι δε ψήνομαι εύκολα αλλά ακούω γνώμες. Τι είναι καλύτερο. Παίζει ρόλο και το οικονομικό. Την D500 την ζαχάρωνα αλλά βρε φίλε πάει και κάνα 600-700 ευρώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...