Προς το περιεχόμενο

Αγορά Subwoofer μέχρι 300€


Dark_Beast_John_Gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας

θέλω να αγοράσω 2 subwoofer για το σύστημα μου av receiver Yamaha rx4va & 5.0 wharfedale Diamond 8.1, χώρος 25 τετραγωνικά, απόσταση ακρόασης 2.5 μέτρα .

Έχω δει το Yamaha NS-SW100  όπου λόγο τιμής το κοιτάω πολύ 

και μετά το Klipsch R-12SW από MD Sound αλλά αξίζει +150 το ένα? (άμα το έχετε δει κάπου και εξωτερικό ποίο φθηνά πείτε μου ή και το Yamaha)

θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω παραπάνω θα καταλάβω τρελή διάφορα σε σχέση με αυτό που ανέφερα ή κάποιου άλλου σε αυτήν την τιμή?

δεν θέλω να ξεφύγω παραπάνω από τα 600 μαζί και τα δύο (και πολλά λέω) 

ούτε θέλω να ένα καλό τώρα και μετά άλλο ένα διότι δεν θέλω γενικά να ξοδέψω πολλά.

ακούω και δικές σας προτάσεις και από εξωτερικό με PayPal 

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 τετραγωνικά είναι...δε σου φτάνει 1 sub?

στα ίδια τετραγωνικά έχω βάλει ένα τέτοιο και υπερκαλύπτει

https://www.skroutz.gr/s/16460064/Elac-Debut-S10-2-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-10-100W-Μαύρο-με-Νερά.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, greekfragma είπε

25 τετραγωνικά είναι...δε σου φτάνει 1 sub?

στα ίδια τετραγωνικά έχω βάλει ένα τέτοιο και υπερκαλύπτει

https://www.skroutz.gr/s/16460064/Elac-Debut-S10-2-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-10-100W-Μαύρο-με-Νερά.html

είχα 1 Yamaha YST SW 030 αλλά δεν γέμιζε ο χώρος και πήρα ένα δεύτερο μαζί με τον av receiver και ήταν μια χαρά απλά ήταν μεταχειρισμένα και δεν τα ήθελα μεταχειρισμένα και απλά θέλω καινούργια.(τα είχα αγοράσει used για γρήγορη λύση μέχρι να πάρω καινούργια)

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που είχες ήταν 8ιντσο. αυτό που σου έβαλα είναι 10ιντσο. έχουν μεγάλη διαφορά και στην απόδοση αλλά και στην ένταση.

δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις 2 σε τόσο μικρό χώρο εκτός αν θες να ακούς μόνο βουητό και τα πάντα να τρίζουν. το sub πρέπει απλά να γεμίζει εκεί που δε μπορούν να κατέβουν τα ηχεία σου ώστε να αποδίδονται οι χαμηλές σφιχτά και χωρίς μπουμάρισμα.

βάλε και το crossover του ενισχυτή στα 120Hz και το sub crossover στο 130-150Hz και θα δεις οτι παίζοντας με το db level του sub θα πάρεις σωστό αποτέλεσμα χωρίς να σε πιάνει πονοκέφαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είναι προτιμότερο 2 μικρότερα (ή και περισσότερα) subs αντί ενός μεγαλύτερου.
Ακόμα και για μια θέση ακρόασης, με 1 δεν μπορείς να έχεις σωστό frequency response, λόγω room modes και SBIR θα έχεις κορυφές και βυθίσεις.
Με 2 subs τοποθετημένα σωστά θα μειώσεις το πλήθος των κορυφών και βυθίσεων που σου "στερούν" συχνότητες στο μπάσο.

Αν πρόκειται για ταινίες, προφανώς όταν λέμε 2 μικρά αντί ενός μεγάλου, δεν εννούμε να συγκρίνεις 1 13ιντσο καλό που κατεβαίνει στα 18Hz με 2 8ιντσα που κατεβαίνουν στα 32Hz.
Σε subs που κατεβαίνουν όμως σε παρόμοια συχνότητα (έστω και αν το μικρότερο έχει -3dB στην στάθμη), συμφέρουν τα 2 τεμάχια από το μικρότερο αντί του ενός μεγαλύτερου.

 

Στις μάρκες... αρχικά ΞΕΧΝΑ τα Klipsch, έχουν πολύ κακούς ενισχυτές με πολύ μεγάλα θέματα αξιοπιστίας (καίγονται πολύ συχνά).

Στα 600€ για δύο τεμάχια (ή και για ένα) είσαι αρκετά χαμηλά... θα πρέπει να χαμηλώσεις τις προσδοκίες σου, δεν ξέρω και τι έχεις ακούσει γενικότερα.
Δεν μπορείς να περιμένεις με αυτά τα λεφτά output που παίρνεις ας πούμε από καλά subs στυλ SVS, Arendal, Paradigm, REL, JTR, Dynaudio, Genelec, κλπ.
Προσωπικά θα έλεγα είτε να πάρεις 1 καλό τώρα και να προσθέσεις 1 ακόμα στο μέλλον, ή να κάνεις την υπέρβαση και να πας σε 2 SVS SB1000 classic (non-Pro) που είναι στα 500 το τεμάχιο τώρα προσφορά. Είναι πάνω από το budget σου, αλλά σε καινούργια παίρνεις "πολύ sub" για τα λεφτά.

Ειδάλλως κοιτάς για μεταχειρισμένα, παίζουν ανά περιόδους ευκαιρίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία όσα του είπες αλλά να πάει να χώσει 1000ευρώ για 2κτήνη sub σε 25 τετραγωνικά όταν παίζει με τον V4Α και Wharfedale 8.1? τέτοιο overkill σε subs σε σύγκριση με το υπόλοιπο σύστημα τι νόημα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικά μπορεί να είναι overkill, πρακτικά όμως όχι γιατί τα αυτιά μας δεν είναι το ίδιο ευαίσθητα στην περιοχή του μπάσου όσο είναι στις μεσαίες (επίσης το sub δεν εξαρτάται από τον ενισχυτή όσον αφορά την τροφοδοσία του γιατί η σύνδεση είναι low level και δεν επηρεάζεται από τυχόν "υψηλή" παραμόρφωση στην έξοδο του ενισχυτή, τίμιος είναι ο V4A by the way).

Το μπάσο είναι... η μισή μαγεία στις ταινίες, και αν "λάβεις" καλό μπάσο, μετά δεν αντέχεις με "ημίμετρα" όπως τα μικρά subs των 100 - 400€.

Οι τιμές είναι θέμα, και δυστυχώς έχουν ανέβει όπως είχαν ανέβει αρκετά οι γραφικών και όλα τα άλλα ηλεκτρονικά.

Εγω προσωπικά εφόσον δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ξεπεράσω το όριο των 600€, θα έπαιρνα είτε ένα μόνο SB1000 και θα περίμενα το μέλλον για την προσθήκη 2ου.
Αν μου έβαζες το πιστόλι στο κεφάλι λέγοντας πως θέλω 2 τώρα, θα κοίταγα π.χ. τα Presonus Temblor T8 (311 έκαστο).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Οικονομικά μπορεί να είναι overkill, πρακτικά όμως όχι γιατί τα αυτιά μας δεν είναι το ίδιο ευαίσθητα στην περιοχή του μπάσου όσο είναι στις μεσαίες (επίσης το sub δεν εξαρτάται από τον ενισχυτή όσον αφορά την τροφοδοσία του γιατί η σύνδεση είναι low level και δεν επηρεάζεται από τυχόν "υψηλή" παραμόρφωση στην έξοδο του ενισχυτή, τίμιος είναι ο V4A by the way).

Το μπάσο είναι... η μισή μαγεία στις ταινίες, και αν "λάβεις" καλό μπάσο, μετά δεν αντέχεις με "ημίμετρα" όπως τα μικρά subs των 100 - 400€.

Οι τιμές είναι θέμα, και δυστυχώς έχουν ανέβει όπως είχαν ανέβει αρκετά οι γραφικών και όλα τα άλλα ηλεκτρονικά.

Εγω προσωπικά εφόσον δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ξεπεράσω το όριο των 600€, θα έπαιρνα είτε ένα μόνο SB1000 και θα περίμενα το μέλλον για την προσθήκη 2ου.
Αν μου έβαζες το πιστόλι στο κεφάλι λέγοντας πως θέλω 2 τώρα, θα κοίταγα π.χ. τα Presonus Temblor T8 (311 έκαστο).

ευχαριστώ φίλε με βοηθησες πολύ και ιδικά σε αυτό με την Klipsch.Ναι για ταινίες είναι το σύστημα δεν με ενδιαφέρει καθόλου η μουσική το Presonus Temblor T8 vs τ Yamaha  τόσο ανώτερο παρά το ότι είναι 8ρι ή θα καταλάβω τόση μεγάλη διαφορά σε αυτήν την τιμή μεταξύ τον δύο?

το Yamaha λέει  Frequency Response   25 σημαίνει ότι κατεβαίνει τόσο ή το γράφουν αλλά με βάση άλλον σπεκς δεν πάει τόσο? spoiler specs:

Spoiler

SubwooferDriverDynamic PowerOutput PowerFrequency ResponseAdvanced YSTTwisted Flare PortDimensions (W x H x D)Weight
NS-SW100
Subwoofer
Driver    25 cm (10”) cone
Dynamic Power    100 W (5 ohms)
Output Power    50 W (100 Hz, 5 ohms, 10% THD)
Frequency Response    25–180 Hz
Advanced YST    Yes
Twisted Flare Port    Yes
Dimensions (W x H x D)    351 x 352 x 408 mm; 13-7/8” x 13-7/8” x 16-1/8”
Weight    12 kg; 26.5 lbs.

δεν ξέρω αν θέλω να ξοδέψω γενικά παραπάνω από 600 .... ή 1000 για 2 και ας είναι σπαστά τα έξοδα... αλλά που βρήκες στα 500 το SB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

ευχαριστώ φίλε με βοηθησες πολύ και ιδικά σε αυτό με την Klipsch.Ναι για ταινίες είναι το σύστημα δεν με ενδιαφέρει καθόλου η μουσική το Presonus Temblor T8 vs τ Yamaha  τόσο ανώτερο παρά το ότι είναι 8ρι ή θα καταλάβω τόση μεγάλη διαφορά σε αυτήν την τιμή μεταξύ τον δύο?

το Yamaha λέει  Frequency Response   25 σημαίνει ότι κατεβαίνει τόσο ή το γράφουν αλλά με βάση άλλον σπεκς δεν πάει τόσο? spoiler specs:

  Απόκρυψη περιεχομένων

SubwooferDriverDynamic PowerOutput PowerFrequency ResponseAdvanced YSTTwisted Flare PortDimensions (W x H x D)Weight
NS-SW100
Subwoofer
Driver    25 cm (10”) cone
Dynamic Power    100 W (5 ohms)
Output Power    50 W (100 Hz, 5 ohms, 10% THD)
Frequency Response    25–180 Hz
Advanced YST    Yes
Twisted Flare Port    Yes
Dimensions (W x H x D)    351 x 352 x 408 mm; 13-7/8” x 13-7/8” x 16-1/8”
Weight    12 kg; 26.5 lbs.

δεν ξέρω αν θέλω να ξοδέψω γενικά παραπάνω από 600 .... ή 1000 για 2 και ας είναι σπαστά τα έξοδα... αλλά που βρήκες στα 500 το SB?

Τα specs των κατασκευαστών είναι "φουσκωμένα" σχεδόν σε όλους.
Για αρχή σημαντικό είναι (αν μπορούμε και να τους πιστέψουμε), στο frequency response/range που δίνουν, να υπάρχει και ένα SPL range ( π.χ. 18Hz - 300Hz +/-3dB ).
Πολλοί δεν γράφουν, οπότε αν το sub τους πιάνει τα 18Hz και ας είναι σε πενιχρή στάθμη των 65dB, σου λέει "να, είδες; παίζει 18Hz).

Για να δεις τι κάνει ένα subwoofer θες σωστές μετρήσεις, από άτομο/site εμπιστοσύνης και σωστό εξοπλισμό και χώρο (είτε anechoic chamber είτε μέτρηση σε ανοιχτό χώρο τύπου ground plane).
Τα συγκεκριμένα Yamaha δεν έχουν γενικότερα κανένα review τέτοιου τύπου (και λογικό, μιας και κατά 99% θα είναι απογοητευτικά).
Οπότε πας για... γουρούνι στο σακί.

Ειδικά στα subwoofer το "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ισχύει πάρα μα πάρα πολύ δυστυχώς.
Κάποτε υπήρχαν ευκαιρίες σε χαμηλές σχετικά τιμές όπως ήταν τα Earthquake και τα Epik, αλλά δεν υφίστανται πλέον :D
Οι καλές οικονομικά προσιτές λύσεις πλέον είναι αυτές των Monolith, Arendal, SVS και μετά πέφτουμε σε Presonus, Polk, και μετά στο... τίποτα.

Subwoofer που παίζουν πραγματικά τα 25Hz είναι είτε "θηριάκια" σε μέγεθος, είτε καλά designs με διπλούς οδηγούς (όπως π.χ. το SVS 3000 Micro).

Η SVS για το Black Friday παρήγαγε πάλι τα "καταργηθέντα" PB & SB 1000 και 2000 και τα πουλάει σε τιμές "σκότωμα".
Στην Ελλάδα τα φέρνει η Ultimate Audio, μπορείς να κάνεις ένα τηλ να δεις αν έχει μείνει κανένα SB 1000 που είναι στα 499€.
Δεν σου δίνω πολλές ελπίδες να έχει μείνει απούλητο κομμάτι, αλλά δεν χάνεις κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2022 στις 12:26 ΜΜ, HardwareZone είπε

Τα specs των κατασκευαστών είναι "φουσκωμένα" σχεδόν σε όλους.
Για αρχή σημαντικό είναι (αν μπορούμε και να τους πιστέψουμε), στο frequency response/range που δίνουν, να υπάρχει και ένα SPL range ( π.χ. 18Hz - 300Hz +/-3dB ).
Πολλοί δεν γράφουν, οπότε αν το sub τους πιάνει τα 18Hz και ας είναι σε πενιχρή στάθμη των 65dB, σου λέει "να, είδες; παίζει 18Hz).

Για να δεις τι κάνει ένα subwoofer θες σωστές μετρήσεις, από άτομο/site εμπιστοσύνης και σωστό εξοπλισμό και χώρο (είτε anechoic chamber είτε μέτρηση σε ανοιχτό χώρο τύπου ground plane).
Τα συγκεκριμένα Yamaha δεν έχουν γενικότερα κανένα review τέτοιου τύπου (και λογικό, μιας και κατά 99% θα είναι απογοητευτικά).
Οπότε πας για... γουρούνι στο σακί.

Ειδικά στα subwoofer το "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ισχύει πάρα μα πάρα πολύ δυστυχώς.
Κάποτε υπήρχαν ευκαιρίες σε χαμηλές σχετικά τιμές όπως ήταν τα Earthquake και τα Epik, αλλά δεν υφίστανται πλέον :D
Οι καλές οικονομικά προσιτές λύσεις πλέον είναι αυτές των Monolith, Arendal, SVS και μετά πέφτουμε σε Presonus, Polk, και μετά στο... τίποτα.

Subwoofer που παίζουν πραγματικά τα 25Hz είναι είτε "θηριάκια" σε μέγεθος, είτε καλά designs με διπλούς οδηγούς (όπως π.χ. το SVS 3000 Micro).

Η SVS για το Black Friday παρήγαγε πάλι τα "καταργηθέντα" PB & SB 1000 και 2000 και τα πουλάει σε τιμές "σκότωμα".
Στην Ελλάδα τα φέρνει η Ultimate Audio, μπορείς να κάνεις ένα τηλ να δεις αν έχει μείνει κανένα SB 1000 που είναι στα 499€.
Δεν σου δίνω πολλές ελπίδες να έχει μείνει απούλητο κομμάτι, αλλά δεν χάνεις κάτι.

 

1 SB1000 (να έμενα με ένα) ή 2 "φθηνά"πχ Polk?

επίσης από Presonus, Polk, Monolith έχεις ακούσει ή γνωρίζεις κάνα οικονομικό καλό ?

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

 

1 SB1000 (να έμενα με ένα) ή 2 "φθηνά"πχ Polk?

επίσης από Presonus, Polk, Monolith έχεις ακούσει ή γνωρίζεις κάνα οικονομικό καλό ?

Από φθηνά θα πρότεινα μόνο το Monoprice 12" ( product 9723, https://www.monoprice.com/product?p_id=9723&AID=11552490&PID=7732025&ref=cj&utm_source=cj&utm_medium=affiliate&utm_term=Erin+Hardison-4466269&utm_content=11552490&cjevent=de2dab8b68c811ed82bb00780a18050f&cjdata=MXxZfDB8WXww

Τα Polk δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά ούτε βλέπω κάποιο σοβαρό review με μετρήσεις. Δεν ξέρω και από αξιοπιστία πως τα πάνε, γιατί και αυτό είναι σημαντικό, δεν θες να τρέχεις κάθε λίγο και λιγάκι στο service το subwoofer σου.

Πιθανότατα θα έπαιρνα είτε 1 SB 1000 ή 1 PB 2000 από αυτά που θα φέρει πάλι για το SVS Black Friday. Και στο μέλλον όποτε μπορούσα θα πρόσθετα ένα 2ο παρόμοιο.

ή θα πήγαινα σε 2-3 Monoprice 12" (9723), ή 2 Presonus Temblor T10.
Αντίστοιχων επιδόσεων είναι και το Elac Debut S10.2.

 

Klipsch, Yamaha, δεν θα κοίταγα καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Από φθηνά θα πρότεινα μόνο το Monoprice 12" ( product 9723, https://www.monoprice.com/product?p_id=9723&AID=11552490&PID=7732025&ref=cj&utm_source=cj&utm_medium=affiliate&utm_term=Erin+Hardison-4466269&utm_content=11552490&cjevent=de2dab8b68c811ed82bb00780a18050f&cjdata=MXxZfDB8WXww

Τα Polk δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά ούτε βλέπω κάποιο σοβαρό review με μετρήσεις. Δεν ξέρω και από αξιοπιστία πως τα πάνε, γιατί και αυτό είναι σημαντικό, δεν θες να τρέχεις κάθε λίγο και λιγάκι στο service το subwoofer σου.

Πιθανότατα θα έπαιρνα είτε 1 SB 1000 ή 1 PB 2000 από αυτά που θα φέρει πάλι για το SVS Black Friday. Και στο μέλλον όποτε μπορούσα θα πρόσθετα ένα 2ο παρόμοιο.

ή θα πήγαινα σε 2-3 Monoprice 12" (9723), ή 2 Presonus Temblor T10.
Αντίστοιχων επιδόσεων είναι και το Elac Debut S10.2.

 

Klipsch, Yamaha, δεν θα κοίταγα καν.

από πού έρχονται τα Monoprice? δεν έχουν τελωνείο κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...