Προς το περιεχόμενο

FORZA HORIZON 4 KAI 5 €0.70 ΤΕΛΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ, ΠΡΟΛΑΒΕ!


zygorito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, insomniac01 said:

Πάμε παρακάτω για εσάς που νομίζετε ότι τα ψηφιακά αντικείμενα/παιχνίδια/λογισμικό σας ανοίκει όπως ένας φυσικός δίσκος/media/βιβλίο. 

ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. 

Είστε subscribers και ΔΑΝΕΙΖΕΣΤΕ το ψηφιακο περιεχόμενο για χρήση ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ. Που σημαίνει ότι παιδιά, σκυλιά, γυναίκες, ξαδέρφια, κλπ. απαγορεύετε να χρησιμοποιήσουν τα ψηφιακά παιχνίδια σας - να παίξουν την κονσόλα-pc σας ακόμα και αν βρίσκονται μέσα στο σπίτι σας. Γιατί; Γιατί αυτά που δανείζεστε ΑΝΗΚΟΥΝ στην μαμά εταρεία, Valve, Ubisoft, MS, Sony, κλπ. Αν θελετε να παιξετε μαζί τους μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο 2-Player Mode. Το Single Player mode ανήκει μόνο στον κάτοχο του license (στον subscriber δηλαδή εσάς). Αλλιώς χρησιμοποείτε family sharing/library sharing. ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙΤΕ (σύμφωνα με τα ToS που υπογράψατε). 

Στους συνδρομητές της Valve δεν ανήκει τίποτα, απολύτως τίποτα. Όποτε θέλει η Valve σας απαγορεύσει την χρήση του ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ της και σας μπανάρει και τo/τα account, μπλοκάρει την IP, κλπ. Εδώ όμως είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο (πραγματικότητα) αν χρησιμοποείσετε VPN πάλι παρανομείτε γιατί δίνετε ψευδή στοχιεία στην εταιρεία με την τοποθεσία σας. 

Επίσης, εσείς που αγοράζετε από διαφορετικά stores, κλπ και αλλάζετε regions, αυτό απαγορεύτε από τις περισσότερες εταιρείες. (Η Nintendo το επιτρέπει γιατί το αναφέρει σαν FAQ στο σάιτ της). Πρέπει μόνο να αγοράζετε από το store της περιοχής, δηλαδή το store που σας κάνει re-direct ο browser σας ή σας δίνει η κονσόλα σας. Σε κάθε άλλη περίπτωση είστε ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ. 

Το ξέρω ότι όλα αυτά ακούγονται περίεργα αλλά έτσι είναι. Σωστά η MS ακυρώσε τις παραγγελίες ΓΙΑΤΙ μπορεί και ΓΙΑΤΙ αυτό ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ. 

Μόνο ΦΥΣΙΚΟΣ δίσκος σας ανήκει γιατί υπόκειτε σε διαφορετική νομοθεσία από ότι το ψηφισιακό περιεχόμενο. Επίσης,  eneba, κλπ είναι Gray - ΠΑΡΑΝΟΜΑ markets και ουκ ολίγες φορές έχει η Valve μπανάρει λογιαριασμούς που χρησιμοποιηούν τέτοια κλειδιά. Humble Bundle και Fanatical και GreenManGaming είναι επίσημοι πωλητές. 

Προφανώς GamePass παιχνίδια και λοιπά είναι ακόμα πιο προφανώς ότι τα δανείζεστε κανονικά (σαν Netflix subscription).

Μόνο η Γερμανία (ναι σαν χώρα) αλλά και η Αυστραλία έχουν νόμους που προστατεύουν αποκλειστικά τους κατοίκους τους-πελάτες και τα ψηφιακά αντικείμενα που αγοράζουν είναι σαν φυσικά. Επίσης, στην Γερμανία πολλές εταιρείες πουλάνε ακόμα ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ δικούς σε PC games και όχι απλά keys για αυτό τον λόγο.

Αν θα μπορούσε η MS να αγνοήσει τι έγινε, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ΜΠΟΡΕΙ. Σαν άλλη Nintendo όμως ΘΕΛΕΙ να δείξει ότι μπορεί να κάνει ότι ΘΕΛΕΙ όποτε ΘΕΛΕΙ. Τόσο απλά. 

H επιλογές είναι 3, ή αποδέχεστε ότι είστε πλέον απλά ενοικιαστές/συνδρομιτές και ΤΙΠΟΤΑ ψηφιακό δεν σας ανήκει ΑΚΟΜΑ και το ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ με τα ΛΕΦΤΑ σας ή απλά το παίζετε κουρσάρος ή πάτε σε φυσικό δίσκο.

Διαλέξτε τι θέλετε. 

Πραγματικά στεναχωριέμαι αυτούς που δίνουν $70αρια σε ψηφιακά αντικείμενα με την ψευδαίσθηση ότι τους ανήκουν. 

https://www.vg247.com/valve-bans-modern-warfare-2-keys-bought-on-gray-market

image.png

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά και φυσικό δίσκο να πάρεις πάλι τα δικαιώματα χρήσης αγοράζεις, και πάλι μπορούν να στα πάρουν πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Πάμε παρακάτω για εσάς που νομίζετε ότι τα ψηφιακά αντικείμενα/παιχνίδια/λογισμικό σας ανοίκει όπως ένας φυσικός δίσκος/media/βιβλίο. 

Είτε έχεις αγοράσει λογισμικό σε φυσική μορφή είτε σε ψηφιακή, είναι το ίδιο. Και στις δύο περιπτώσεις έχεις αγοράσει μια άδεια χρήσης. Δεν έχεις νοικιάσει ούτε δανειστεί, αλλά έχεις αγοράσει εφ' όρου ζωής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pcgamer999 είπε

Από την στιγμή που υπάρχει μεσα στους όρους η δυνατότητα ακύρωσης  γιατί γίνεται τόσος ντόρος;

Γιατι νομισαν οτι ηρθε ο Αη Βασιλης αλλα οπως μπηκε βγηκε και τους χαλασε τα χριστουγεννα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα και εγώ το τηλέφωνο μου στην υποστήριξη. Αρχικά μου είπε ότι είναι λάθος τιμή και παίρνουν πολλοί χρήστες με το ίδιο θέμα, γιατί κυκλοφόρησε σε ένα forum(μας διαβάζουν). Του είπα ότι δεν είναι νόμιμο μπλα μπλα και θα το προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα. 

Πιο πολύ με καίει μην μου φάει το 4 που το εχω αγοράσει κανονικά. Το 5 και τα dlc του 4 τα έφαγε. Για την ώρα έπαιζε σωστά πάντως οπότε ελπίζω να μην έχω θέμα. 

Για τα 70 λεπτά κλαην, απλά ελπίζουμε αν μαζευτούμε πολλά άτομα να μας το δώσουν. 

Αναμονή και ότι γίνει, η ζωή προχωράει. 

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν  συμφωνήσατε με τους όρους πριν αγοράσετε δεν τους διαβάσατε;

Αρνητική θα τρέξετε να βάλετε λες και σας εξαπάτησαν ενώ γνωρίζατε ότι παρά είναι καλό για να είναι αληθινό.

Οι μόνοι που την πάτησαν είναι αυτοί που είχαν ενα από τα δύο παιχνίδια αγορασμενο από πριν και τώρα το έχασαν(αν και θα τους επιστραφεί κατά 99%)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα άτομα γράφετε εδώ, μαζευτείτε, και κάντε μια συντονισμενη καταγγελια στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή και θα την προσέξουν σίγουρα οταν θα ειναι πανω απο 10-20-30 ατομα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, grevoil είπε

Οπότε torrent και πάλι torrent χαχαχαχα. Και τα 0,70 πολλά τους είναι.

Ε κάπως έτσι. Αν και εγώ αγοράζω, απλά το έχω αποδειχτεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απλά να θεωρείς ότι το κάθε παιχνίδι είναι απλά διασκέδαση και τίποτα παραπάνω. 

Με άλλα λόγια, έχει αλλάξει αυτό που ζήσαμε 95-2005 τότε που ήμασταν 5-15 που μας άνηκαν τα φυσικά δισκάκια, κλπ. Πλέον είμαστε απλά subscribers στα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- οχι, δε διαβαζουμε τους ορους οταν παταμε γρηγορα buy now γιατι μπορει να "μας παρουν χαμπαρι" και να "διορθωθει η τιμη μεχρι το checkout (insert emoticon here)"

- ναι, θα βαλουμε αρνητικη σε ενα ασχετο φυσικο καταστημα που δεν εχει καποια ενημερωση απο το online σουηδικο (!!) καταστημα ωστε οι υπαλληλοι και ο υπευθυνος του ελληνικου καταστηματος να ψαχνονται ποιος φταιει και για ποιο λογο

- θελουμε (ή μαλλον απαιτουμε) οταν κανουν λαθος τιμη και "τους γλενταμε" ενω καποιος "υπαλληλος της χρονιας" "θα χασει τη θεση του λολ" να μας κανουν δωρο το λαθος τους

- ο,τι ειναι σε εισαγωγικα ειναι sic 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfaeffe είπε

- οχι, δε διαβαζουμε τους ορους οταν παταμε γρηγορα buy now γιατι μπορει να "μας παρουν χαμπαρι" και να "διορθωθει η τιμη μεχρι το checkout (insert emoticon here)"

- ναι, θα βαλουμε αρνητικη σε ενα ασχετο φυσικο καταστημα που δεν εχει καποια ενημερωση απο το online σουηδικο (!!) καταστημα ωστε οι υπαλληλοι και ο υπευθυνος του ελληνικου καταστηματος να ψαχνονται ποιος φταιει και για ποιο λογο

- θελουμε (ή μαλλον απαιτουμε) οταν κανουν λαθος τιμη και "τους γλενταμε" ενω καποιος "υπαλληλος της χρονιας" "θα χασει τη θεση του λολ" να μας κανουν δωρο το λαθος τους

- ο,τι ειναι σε εισαγωγικα ειναι sic 😄

 δεν χάνουν υπάλληλοι θέσεις σε σοβαρές εταιρίες για τέτοιου τύπου λάθη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, feelihipo είπε

 δεν χάνουν υπάλληλοι θέσεις σε σοβαρές εταιρίες για τέτοιου τύπου λάθη 

Συμφωνω, παρεθεσα quote αλλου μελους (αν πας στις προηγουμενες σελιδες θα το βρεις). Γενικα ειναι (sic) post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Ε κάπως έτσι. Αν και εγώ αγοράζω, απλά το έχω αποδειχτεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απλά να θεωρείς ότι το κάθε παιχνίδι είναι απλά διασκέδαση και τίποτα παραπάνω. 

Με άλλα λόγια, έχει αλλάξει αυτό που ζήσαμε 95-2005 τότε που ήμασταν 5-15 που μας άνηκαν τα φυσικά δισκάκια, κλπ. Πλέον είμαστε απλά subscribers στα πάντα. 

Κοίτα είμαι άνθρωπος περίεργος, δηλαδή 478 παιχνίδια στο steam, εχω και κονσόλα πχ ps5 καμια 20αριά παιχνίδια. Αλλά κάποια πράγματα δεν τα μπορώ, όπως το Denuvo εκεί σηκώνω και μαυρη σημαία με περιφάνεια. Αυτό που ζούσαμε όταν ήμασταν μικροί δυστυχώς δεν θα το ξαναζήσει κανείς μας αλλά ας μείνουμε με τις αναμνήσεις. Τουλάχιστον αυτες δεν μπορούν να τις πάρουν πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν όντως πολύ καλό για να είναι αληθινό. Το πράγμα ήταν ψιλοκαταδικασμένο από τη στιγμή που το λάθος ήταν εξόφθαλμο και τα παιχνίδια ήταν ουσιαστικά τσάμπα, ενώ η 'προσφορά' εξαπλώθηκε γρήγορα στα deal sites του εξωτερικού.

Έχετε υπόψιν ότι πέρα από τα άτομα που ενεργοποίησαν τα παιχνίδια στο λογαριασμό τους (και ήταν πολλά αυτά, μεταξύ τους κι εγώ), θα υπήρξαν σίγουρα και πάρα πολλοί που θα στόκαραν κλειδιά στα 70 σεντς με σκοπό να τα μεταπουλήσουν στα sites τύπου cdkeys και gamivo. Ίσως η microsoft να μπορούσε να επιτρέψει σε κάποιο περιορισμένο αριθμό χρηστών να κρατήσουν τα παιχνίδια στο λογαριασμό τους. Εδώ όμως φαίνεται ότι και οι χρήστες ήταν πάρα πολλοί αλλά και ότι κάποιοι στόκαραν κλειδιά κι αυτό είναι κάτι που αποκλείεται να το άφηνε έτσι. Να πωλείται δηλαδή στο cdkeys το Forza Horizon 5 στα 10 ευρώ για κάτι μήνες από τώρα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις τόσο χοντρού σφάλματος στην τιμή η εμπειρία έχει δείξει ότι μπορεί να περάσει μόνο αν συντρέχουν όλες οι παρακάτω προϋποθέσεις:

1) Να πρόκειται για μεγάλο κατάστημα

2) Το λάθος στην τιμή να μην είναι τεράστιο

3) Να είναι για πολύ περιορισμένο αριθμό τεμαχίων αν πρόκειται για φυσικό προϊόν και για σχετικά περιορισμένο αριθμό λογαριασμών αν πρόκειται για ψηφιακό προϊόν

4) Να μην τίθεται θέμα μελλοντικής ζημιάς για το κατάστημα

5) Να μην έχει ξυπνήσει πολύ στραβά κάποιος υπεύθυνος

Όχι πολύ καιρό πριν, το Microsoft Store Ουγγαρίας είχε Skyrim + Fallout 4 μαζί, τις πλήρεις εκδόσεις με όλα τα DLC στα 9 ευρώ. Αυτό το άφησαν, είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γνωρίζαμε ότι ήταν λάθος. Αλλά μιλάμε για την MS με τζίρο και αξία που ξεπερνά τις μισές χώρες του πλανήτη και λίγες λέω. Σαν εικόνα κάνει ζημιά και δημιουργεί προηγούμενο. Ποιός μου λέει εμένα αύριο δεν θα μου βγάλει και παιχνίδια που έχω πάρει σε προσφορά ?

ΥΓ: Είδατε τι έγινε με το ANT+. Μετά από κράξιμο 3 ημερών σε αθλητικά ραδιόφωνα-social media, ελεύθερο το μουντιάλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, grevoil είπε

Κοίτα είμαι άνθρωπος περίεργος, δηλαδή 478 παιχνίδια στο steam, εχω και κονσόλα πχ ps5 καμια 20αριά παιχνίδια. Αλλά κάποια πράγματα δεν τα μπορώ, όπως το Denuvo εκεί σηκώνω και μαυρη σημαία με περιφάνεια. Αυτό που ζούσαμε όταν ήμασταν μικροί δυστυχώς δεν θα το ξαναζήσει κανείς μας αλλά ας μείνουμε με τις αναμνήσεις. Τουλάχιστον αυτες δεν μπορούν να τις πάρουν πίσω.

Ναι ωραιες εποχες που παιζαμε ενα παιχνιδι το εξαμηνο. Πραγματικα τι διαβαζω εδω μεσα. Το gaming εχει γινει πιο οικονομικο απο ποτε, σορρυ κιολας. Υπαρχουν απειρα free to play, εκατονταδες σε τιμες ξεφτιλα κατω των 5€ και δεκαδες αλλα σε καλες τιμες. Και θα αναπολησουμε τα παιδικα μας χρονια που παλευαμε να τη βγαλουμε με 2-3 games και δε ξεραμε τι θα πει backlog επειδη η MS δε μας εδωσε δυο games με 75 λεπτα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...