Προς το περιεχόμενο

Η AMD συγκρίνει τις νέες της κάρτες γραφικών RDNA 3 με την GeForce RTX 4080


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να συγκρινω 4090 με 6800xt λες? Δηλαδη κατσε μου λες να συγκρινω καρτα 750 ευρω με καρτα 2500 ευρω? Σοβαρα το λες για να ξερω. Με 3080 συγκρινα που ειναι ιδιες καρτες για 1440p. Η 4090 ειναι καρτα 4Κ(1440p καρτα στο cyberpunk μιας και σε 4Κ ειναι στα 30fps). Κατσε να συγκρινω καμια 1030 η καμια 6500xt με την 4090 να μου πεις οτι η 4090 ειναι καλυτερη. 

Δεν ειπα να συγκρινεις 4090 με 6800xt ειπα να συγκρινεις  οτι θες αλλα στην ιδια αναλυση και με τα ιδια settings.
Δεν γινεται απο τη μια να μας λες οτι η 3840 × 2160 ειναι ξεπερασμενη και το Ray Tracing oτι ειναι αχρηστο αλλα οταν θες να μιλησεις για την 4090 την κοιτας σε 3840 × 2160 και Ray Tracing Psycho.
Δειξε μας λοιπον τη 6800xt σε 3840 × 2160 και Ray Tracing Psycho πως παιζει CP 2077 χωρις να τη συγκρινεις με τη 4090 ετσι απλα για να γελασουμε με τα FPS που θα βγαλει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, andreas84gr είπε

Αυτά που λες ανήκουν μόνο στην φαντασία σου. Όντως ανεβάζει το latency αλλά σε καμία περιπτώσει δεν προκαλεί αυτό που γράφεις. Κανένας review δεν έχει πει κάτι τέτοιο, ούτε χρήστες που έχουν την κάρτα και την δουλεύουν. 

Ολη η gaming κοινότητα συν developers συν reviewers αποθεώνουν το dlss3 σαν την μεγαλύτερη εξέλιξη στο ai upscaling των γραφικών. Και ο μόνος που πετάει χολή εντελως αβάσιμα είσαι εσυ.

Δες ποσο ανεβαζει το latency και μου λες. Γιατι δεν τα ξερεις καλα απο αυτα που διαβαζω. Και το FSR 3 αν κανει το ιδιο[που ελπιζω να μην το κανει] θα το πω. Δεν ειναι κακο να πουμε καποια αρνητικα επειδη δωσαμε 2500 για μια καρτα. Κανεις δεν σου δινει επιδοσεις χωρις θυσιες. Εγω δεν μπορω να παιξω με 100fps και να κουναω το ποντικι και να ειναι θεοβαρο λογο latency. Αν μπορεις μπραβο σου.

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπα να συγκρινεις 4090 με 6800xt ειπα να συγκρινεις  οτι θες αλλα στην ιδια αναλυση και με τα ιδια settings.
Δεν γινεται απο τη μια να μας λες οτι η 3840 × 2160 ειναι ξεπερασμενη και το Ray Tracing oτι ειναι αχρηστο αλλα οταν θες να μιλησεις για την 4090 την κοιτας σε 3840 × 2160 και Ray Tracing Psycho.
Δειξε μας λοιπον τη 6800xt σε 3840 × 2160 και Ray Tracing Psycho πως παιζει CP 2077 χωρις να τη συγκρινεις με τη 4090 ετσι απλα για να γελασουμε με τα FPS που θα βγαλει.

Μα αυτο δεν καταλαβαινεις. Η μια καρτα ειναι 4Κ η αλλη 1440p. Θα συγκρινω την 4090 σε 4Κ και την αλλη σε 1440p οπως και την 3080 και την 3060 θα την δοκιμασω σε 1080p αν την βαλω 4Κ θα μου δωσει 5fps σε 4Κ στο 2077. Σοβαρα θα ρωτησω μου συγκρινεις καρτα 2500 ευρω με καρτα 750 ευρω? Κατσε να βαλω 2077 σε 4Κ με μια 3050 και μετα το ιδιο με 6800xt. Να γελασουμε απειρα με την nvidia. Εγω παντως γελασα και με τα 30fps της 4090. Γιατι οχι η 6800xt μπορει να βγαλει 15fps και η 4090 30 αλλα η δευτερη εχει 3+φορες πανω σε λεφτα. Οποτε καταλαβαινεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δες ποσο ανεβαζει το latency και μου λες. Γιατι δεν τα ξερεις καλα απο αυτα που διαβαζω. Και το FSR 3 αν κανει το ιδιο[που ελπιζω να μην το κανει] θα το πω. Δεν ειναι κακο να πουμε καποια αρνητικα επειδη δωσαμε 2500 για μια καρτα. Κανεις δεν σου δινει επιδοσεις χωρις θυσιες. Εγω δεν μπορω να παιξω με 100fps και να κουναω το ποντικι και να ειναι θεοβαρο λογο latency. Αν μπορεις μπραβο σου.

Μα αυτο δεν καταλαβαινεις. Η μια καρτα ειναι 4Κ η αλλη 1440p. Θα συγκρινω την 4090 σε 4Κ και την αλλη σε 1440p οπως και την 3080 και την 3060 θα την δοκιμασω σε 1080p αν την βαλω 4Κ θα μου δωσει 5fps σε 4Κ στο 2077. Σοβαρα θα ρωτησω μου συγκρινεις καρτα 2500 ευρω με καρτα 750 ευρω? Κατσε να βαλω 2077 σε 4Κ με μια 3050 και μετα το ιδιο με 6800xt. Να γελασουμε απειρα με την nvidia. Εγω παντως γελασα και με τα 30fps της 4090. Γιατι οχι η 6800xt μπορει να βγαλει 15fps και η 4090 30 αλλα η δευτερη εχει 3+φορες πανω σε λεφτα. Οποτε καταλαβαινεις. 

Σκας και γαιδαρο :P
Eσυ δεν μας ελεγες οτι παιζεις 4κ και βγαζεις 100fps με την 6800xt τωρα ξαφνικα εγινε καρτουλα για 1440p ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Σκας και γαιδαρο :P
Eσυ δεν μας ελεγες οτι παιζεις 4κ και βγαζεις 100fps με την 6800xt τωρα ξαφνικα εγινε καρτουλα για 1440p ;

3440x1440 γιατι ξεχνας τοσο βρε συ? Πιο πισω τα λεγαμε κανε ενα recap και διαβασε πιο πισω ξανα. Καρτουλα για 4Κ ειναι και η 4090 δυστυχως με τα 30fps στο cyberpunk. Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς καθόμαστε και κάνουμε debate για πράγματα αυτονόητα επειδή κάποιοι δεν θέλουν να αναγνωρίσουν την αλήθεια. 
 

Ολες οι τεχνολογικές εξελίξεις στα γραφικά και η κορυφή γενικότερα είναι στην nvidia.

Έχουμε μια εταιρεία που σε καθε γενιά βγάζει τις πιο δυνατές high end κάρτες χωρίς απάντηση απ τον ανταγωνισμό. 
Είναι πρωτοπόρος στο κομμάτι του rt με τον ανταγωνισμός πάλι πολύ πίσω  

Εχει το πιο σταθερό οικοσύστημα με drivers/software  

Έχει τα 2/3 της παγκόσμιας αγοράς. Με τον ανταγωνισμό πάλι πολύ πίσω. 
 

κι όμως κάθονται ορισμένοι και λένε ότι η amd είναι καλύτερη.  Και επιμένουν 


 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

3440x1440 γιατι ξεχνας τοσο βρε συ? Πιο πισω τα λεγαμε κανε ενα recap και διαβασε πιο πισω ξανα. Καρτουλα για 4Κ ειναι και η 4090 δυστυχως με τα 30fps στο cyberpunk. Δυστυχως.

Για 4κ μιλαγες αρχικα μετα μας ειπες οτι τελικα το μοντερνο 4κ ειναι το 3440x1440 και οτι το ξεπερασμενο 3840 × 2160 ειναι πλεον παρακατιανο :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δες ποσο ανεβαζει το latency και μου λες. Γιατι δεν τα ξερεις καλα απο αυτα που διαβαζω. Και το FSR 3 αν κανει το ιδιο[που ελπιζω να μην το κανει] θα το πω. Δεν ειναι κακο να πουμε καποια αρνητικα επειδη δωσαμε 2500 για μια καρτα. Κανεις δεν σου δινει επιδοσεις χωρις θυσιες. Εγω δεν μπορω να παιξω με 100fps και να κουναω το ποντικι και να ειναι θεοβαρο λογο latency. Αν μπορεις μπραβο σου.

Μα αυτο δεν καταλαβαινεις. Η μια καρτα ειναι 4Κ η αλλη 1440p. Θα συγκρινω την 4090 σε 4Κ και την αλλη σε 1440p οπως και την 3080 και την 3060 θα την δοκιμασω σε 1080p αν την βαλω 4Κ θα μου δωσει 5fps σε 4Κ στο 2077. Σοβαρα θα ρωτησω μου συγκρινεις καρτα 2500 ευρω με καρτα 750 ευρω? Κατσε να βαλω 2077 σε 4Κ με μια 3050 και μετα το ιδιο με 6800xt. Να γελασουμε απειρα με την nvidia. Εγω παντως γελασα και με τα 30fps της 4090. Γιατι οχι η 6800xt μπορει να βγαλει 15fps και η 4090 30 αλλα η δευτερη εχει 3+φορες πανω σε λεφτα. Οποτε καταλαβαινεις. 

Σου λεω λοιπόν πολύ τίμια μιας και έχω την κάρτα και εσυ όχι. Ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει 

Μια χαρα παίζω με την 4090, ουδέποτε με ενόχλησε το αυξημένο latency και ούτε ένιωσα ότι παίζω με λιγότερα frames.  
Στην φαντασία σου ανήκουν αυτά. 
 

Δεν πειράζει άσε εμενα με την 4090 και όσοι έχουν nvidia γενικότερα να παίζουμε τερματισμένα τα ΑΑΑ παιχνίδια. 

και συνέχισε εσυ την σταυροφορία σου κατά της nvidia και παράλληλα θα παίζεις με κομμένα γραφικά στις amd κάρτες σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas84gr είπε

Σου λεω λοιπόν πολύ τίμια μιας και έχω την κάρτα και εσυ όχι. Ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει 

Μια χαρα παίζω με την 4090, ουδέποτε με ενόχλησε το αυξημένο latency και ούτε ένιωσα ότι παίζω με λιγότερα frames.  
Στην φαντασία σου ανήκουν αυτά. 
 

Δεν πειράζει άσε εμενα με την 4090 και όσοι έχουν nvidia γενικότερα να παίζουμε τερματισμένα τα ΑΑΑ παιχνίδια. 

και συνέχισε εσυ την σταυροφορία σου κατά της nvidia και παράλληλα θα παίζεις με κομμένα γραφικά στις amd κάρτες σου 

Πολυ δυσκολα να εχεις την 4090 δυστυχως αλλιως θα εβλεπες το latency. Για την ωρα αν λεμε την εχεις εχω δωσει το 1/4 των χρηματων και απολαμβανω rdr 2 forza 4 τερματισα 100% πριν μερες το guardians of the galaxy με RT very high και ολα ultra 100 fps στα παντα στα 3440x1440. Κανενα κοψιμο στα γραφικα καμια υποχωρηση πουθενα απολαμβανω τις παιχνιδαρες μου με το 1/4 των χρηματων στην οθοναρα μου. Αν εχεις 4090 γιατι με αυτα που λες για το latency πολυ δυσκολα. Δυστυχως αν παιζεις cyberpunk 2077 με 30fps και το θεωρεις τερματισμενα γραφικα ειναι κριμα. Να εχεις δωσει 2500 ευρω και να παιζεις με fps κονσολας. Γιατι το dlss θα σε παει στα 1440p η 1080p για να βγαλει 60+fps η το dlss 3 θα σε ριξει ακομα πιο κατω και θα σε ανεβασει το latency στο θεο. Δυστυχως. Καλο gaming και καλο βραδυ παω να λιωσω forza 4 με extreme γραφικα στα 100fps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Δεν γράφω πουθενά ότι είσαι κατά.

Αυτό που σχολίασα από την αρχή ήταν ότι όπως παύει να έχει νόημα το raster (όπως γράφεις), έτσι παύει να έχει και το RT (σαν pure performance, πάντα) στις κάρτες, αφού στο recon εστιάζουμε τελικά.

Τί να την κάνεις την ωμή δύναμη της χχ90/τι, αφού το recon τελικά θα την κάνει τη δουλειά?

 

Δεν μας νοιάζει το RT power αλλά αθροιστικά raster+RT. Από τη στιγμή που μια AMD κάρτα καταφέρνει να βγάλει 60 καρέ στο Χ RTX game, δηλαδή 16,6ms για κάθε καρέ, δεν πειράζει αν το πετυχαίνει μέσω ισχυρότερου raster ή καλύτερων RT units. Στις Nvidia π.χ. τα RT units κάνουν τη δουλειά τους στα 6ms αφήνοντας χρόνο 10ms για τους raster υπολογισμούς στα πιο αργά raster units. Στην AMD μπορεί να γίνεται το ακριβώς ανάποδο.

Οπως πολύ σωστά λες καταλήγουμε στο reconstruction. Όποιος έχει Nvidia τα έχει δει όλα από πρώτο χέρι. Δεν τα φαντάζεται. Δεν τα βλέπει μέσα από youtube videos που διογκώνουν ή σκεπάζουν το πρόβλημα.

Συνοπτικά το FSR 2.1 είναι τίγκα στο τρέμουλο(π.χ. μακρινά συρματοπλέγματα τα ξεσκίζει στο flicker) προδίδοντας από την πρώτη στιγμή τη χαμηλότερη ανάλυση. Ενώ στα ίδια sharpness settings(θεωρητικά ίδια τουλάχιστον) είναι πιο θαμπό*. Το DLSS quality στέκεται μια χαρά σε 1080p με εξαίρεση κάποια μακρινά neon signs που τρεμοπαίζουν λίγο παραπάνω από το native. Σε άλλα games μιλάμε πρακτικά για native εμπειρία. Άνετα βάζεις στοίχημα με άνθρωπο που παίζει το game πρώτη φορά ότι δεν θα μαντέψει σωστά αν πρόκειται για super res. Το FSR 2.1 quality σε 1080p δείχνει ίσως και χειρότερο από DLSS balanced σε σταθερότητα.

*Θαμπάδα στην κίνηση πιο πολύ.

TLDR που λέμε: DLSS=native εμπειρία με ψεγάδια. Σαν να παίζεις σε native res με λιγότερο από ιδανικό game engine. FSR 2.1= άμεσα αισθητό recon.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...