Προς το περιεχόμενο

Help Υψηλό core coltage και θερμοκρασίες i7 13700k


Tricksta
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Tricksta,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

Έκανα ενα new build χθες και απο ότι βλέπω σε stock τρέχει σε τρελά Volt και θερμοκρασίες. 1.6v;;; Η είναι λάθος απο HWMonitor .

Με το που ανοίγω Cinebench R23 παει 100C σε 3 δευτερόλεπτα . Δοκίμασα να κάνω undervolt και απο BIOS και απο INTEL XTU και ότι βάζω σαν να μην αλλάζει τίποτα ενα πράγμα. 

Τι κάνω λάθος και έχω σπάσει το κεφάλι μου ;;  Να έχω βάλει λάθος το cooler ? Δεν ειναι το πρώτο που έχω βάλει... Γιατί δεν αλλάζει το V core ? Επίσης έχω κάνει και bios upgrade απο την σελίδα της MSI . 

Το Build είναι το παρακάτω . + screenshot απο HWMonitor και CPU-Z .

I7 13700k  STOCK

MSI Z790 P WIFI 

Cooler Be Quiet Pure loop 240mm.

32GB DDR5 Ram @5200mhz

Untitled.png.26794d13756b2a6d359ea84b8d19b05f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tricksta είπε

Καλησπέρα , 

Έκανα ενα new build χθες και απο ότι βλέπω σε stock τρέχει σε τρελά Volt και θερμοκρασίες. 1.6v;;; Η είναι λάθος απο HWMonitor .

Με το που ανοίγω Cinebench R23 παει 100C σε 3 δευτερόλεπτα . Δοκίμασα να κάνω undervolt και απο BIOS και απο INTEL XTU και ότι βάζω σαν να μην αλλάζει τίποτα ενα πράγμα. 

Τι κάνω λάθος και έχω σπάσει το κεφάλι μου ;;  Να έχω βάλει λάθος το cooler ? Δεν ειναι το πρώτο που έχω βάλει... Γιατί δεν αλλάζει το V core ? Επίσης έχω κάνει και bios upgrade απο την σελίδα της MSI . 

Το Build είναι το παρακάτω . + screenshot απο HWMonitor και CPU-Z .

I7 13700k  STOCK

MSI Z790 P WIFI 

Cooler Be Quiet Pure loop 240mm.

32GB DDR5 Ram @5200mhz

Untitled.png.26794d13756b2a6d359ea84b8d19b05f.png

Ξαναπερνα τους drivers του chipset,δοκίμασε διάφορα πιο παλια bios γιατί δεν γίνεται να μην αλλάζει το voltage από το bios,κάνε φρέσκια εγκατασταση windows. 

Κάνε δοκιμές με όλα αυτά και βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 restore to factory defaults στην μητρική κάνε από το bio's ,μήπως κάτι σκαλισες κατά λάθος και δεν το θυμάσαι.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Έκανα πολλά πραγματα μαζί , και τώρα έχει γίνει . Bios reset και upgrade ξανα . Full reinstall drivers απο MSI . Και το ιδιο με windows update . 

Και μετά μπόρεσα και έβαλα Offset undervolt Και παει πολυ καλα περιπου 1.3V στα 5.3ghz , idle πλεον 35C . 

Κάποιος κουφός συνδιασμός ήταν με τα παραπάνω που μου είπατε  μου έφαγε 2 μέρες .

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...