Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή γίνεται πλέον η Κάρτα Αναπηρίας


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τα Υπουργεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων, η λειτουργία της Ψηφιακής Κάρτας Αναπηρίας είναι πλέον γεγονός, αποτελώντας ένα από τα πάγια αιτήματα του αναπηρικού κινήματος.

Η Ψηφιακή Κάρτα Αναπηρίας θα είναι ένα αποδεικτικό στοιχείο για όλες ανεξαιρέτως τις δημόσιες υπηρεσίες, χωρίς οι ανάπηροι συμπολίτες να αναζητούν συνεχώς καινούρια πιστοποιητικά αναπηρίας για κάθε επαφή τους με το Δημόσιο. Θα ενσωματώνει επίσης σταδιακά όλες τις επιμέρους υπηρεσίες, τις οποίες παρέχει κάθε δημόσιος φορέας στον ανάπηρο με βάση τον βαθμό και το είδος της αναπηρίας του.

Συγκεκριμένα θα λειτουργεί όπως το φοιτητικό πάσο, αποδεικνύοντας την ταυτότητα του κατόχου της και την ιδιότητά του ως ατόμου με αναπηρία έναντι κάθε δημόσιας αρχής και τρίτου. Οι κάτοχοι με την επίδειξή της θα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα σε υπηρεσίες εξυπηρέτησης κοινού, χρησιμοποιώντας την ως δικαιολογητικό αντί της πιστοποίησης αναπηρίας, χωρίς να απαιτείται να μοιραστούν τα ευαίσθητα προσωπικά –και ιδίως ιατρικά- τους δεδομένα.

Στο επόμενο διάστημα θα προστίθενται παροχές στην Κάρτα, ώστε τελικά να ενσωματωθούν όλες οι παροχές που αφορούν σε κάθε ανάπηρο. Η Κάρτα Αναπηρίας εκδίδεται από την 1η Νοεμβρίου ως εκτυπώσιμο έγγραφο (όπως το πιστοποιητικό εμβολιασμού). Από σήμερα είναι διαθέσιμη και ως ψηφιακή εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα, αποτελώντας το τρίτο ταυτοποιητικό έγγραφο που μπαίνει στο Gov.gr Wallet app. Το αμέσως επόμενο διάστημα θα κυκλοφορήσει και σε πλαστική μορφή ενώ εναλλακτικά μπορεί να εκδοθεί και από το karta.epan.gov.gr.

992736312_.jpeg.629623113974fea442a1e20d3d2595d1.jpeg

Στο Ψηφιακό Μητρώο Ατόμων με Αναπηρία εντάσσονται όλα τα άτομα που διαθέτουν ενεργή πιστοποίηση αναπηρίας, η οποία έχει εκδοθεί από αρμόδια αρχή πιστοποίησης της αναπηρίας κατά υγειονομική κρίση στη χώρα. Σε πρώτη φάση περιέχει όλα τα διαθέσιμα στοιχεία πιστοποίησης αναπηρίας και σταδιακά θα τροφοδοτείται με επιπλέον στοιχεία, μέσω και της αξιοποίησης των σύγχρονων ψηφιακών εργαλείων. Με το Μητρώο αυτό η Πολιτεία αποκτά για πρώτη φορά ένα εργαλείο χαρτογράφησης για την πιστοποιημένη αναπηρία και τίθενται οι βάσεις για την ψηφιοποίηση όλου του συστήματος παροχών αναπηρίας. 

Σύμφωνα με το επίσημο δελτίο τύπου, σύντομα θα υλοποιηθεί και ο τέταρτος πυλώνας της Εθνικής Πύλης Αναπηρίας, που είναι το Μητρώο Παροχών Αναπηρίας: Σε αυτό ο κάθε πολίτης θα μπορεί να βρει συγκεντρωμένες όλες τις παροχές αναπηρίας όλων των Υπουργείων και των φορέων τους, αλλά και όλες τις δομές αναπηρίας της χώρας. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλη μια σωστη κινηση :D για να γινουν ολα ψηφιακα.

OFF TOPIC. Σε καθε καρτα παντα η demo καρτα ειναι στο ονομα παπαδοπουλος. αυτοι οι παπαδοπουλοι εχουν υποστει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, μπράβο, στο θέμα της ψηφιοποίησης πάμε καλά. Χτες κιόλας ξέχασα ότι είχα αφήσει το πορτοφόλι στο σπίτι (άρα ταυτότητα και δίπλωμα γιοκ) ενώ οδηγούσα, και μετά μου 'ρθε φλασιά ότι τα 'χα και στο κινητό (Wallet). Μου 'φυγε ένα βάρος, γιατί λέω αν με σταματήσουν την έφαγα! :D

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ..! Μία ακόμη κίνηση προς την σωστή -ψηφιακή- κατεύθυνση..

(δε φαντάζεστε τι τραβάνε τα ΑΜΕΑ για να αποδεικνύουν ότι δεν είναι ελέφαντες σε διάφορες -δημόσιες και ιδωτικές- υπηρεσίες, ακόμα και σε απλά ζητήματα, π.χ. από την εγγραφή σ ένα δημόσιο κολυμβητήριο ως και το να πληρώνουν μειωμένο εισιτήριο σε μεταφορές -πλοία, ΚΤΕΛ, τρένα- και θεάματα..)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε πιο ακριβείς. 

Δεν έγινε τώρα ψηφιακή κάποια υπάρχουσα κάρτα αναπηρίας. Αλλά θεσπίστηκε πρώτη φορά η κάρτα αναπηρίας για όλους όσους έχουν ποσοστό αναπηρίας από 50% και πάνω και η οποία κάρτα είναι ψηφιακή. 

Μέχρι στιγμής υπήρχε μια "κάρτα αναπηρίας", αλλά η κάρτα αυτή είχε χρήση μόνο για όσους είχαν αναπηρικό αυτοκίνητο και ηθελαν να σταθμευσουν σε θέση ΑΜΕΑ, επίσης δεν την έβγαζε οποιοσδήποτε ΑΜΕΑ αλλά στόμα με συγκεκριμένες παθήσεις οι οποίοι και μπορούσαν να αποκτήσουν αναπηρικό αυτοκίνητο μειωμένα τέλη κτλ. 

Με την νέα ενιαία κάρτα αναπηρίας που είναι ψηφιακή, γλιτώνει τον πολιτη από το να ζητάει αποφάσεις αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ, να του λένε από διάφορες υπηρεσίες ότι η απόφαση δεν έχει μπλε σφραγίδα και να μην δέχονται την εκτυπωμένη από το σύστημα, να βλέπει ο οποιοσδήποτε τα προβλήματα υγείας του καθενος επάνω στην απόφαση. 

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για να είμαστε πιο ακριβείς. 

Δεν έγινε τώρα ψηφιακή κάποια υπάρχουσα κάρτα αναπηρίας. Αλλά θεσπίστηκε πρώτη φορά η κάρτα αναπηρίας για όλους όσους έχουν ποσοστό αναπηρίας από 50% και πάνω και η οποία κάρτα είναι ψηφιακή. 

Μέχρι στιγμής υπήρχε μια "κάρτα αναπηρίας", αλλά η κάρτα αυτή είχε χρήση μόνο για όσους είχαν αναπηρικό αυτοκίνητο και ηθελαν να σταθμευσουν σε θέση ΑΜΕΑ, επίσης δεν την έβγαζε οποιοσδήποτε ΑΜΕΑ αλλά στόμα με συγκεκριμένες παθήσεις οι οποίοι και μπορούσαν να αποκτήσουν αναπηρικό αυτοκίνητο μειωμένα τέλη κτλ. 

Με την νέα ενιαία κάρτα αναπηρίας που είναι ψηφιακή, γλιτώνει τον πολιτη από το να ζητάει αποφάσεις αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ, να του λένε από διάφορες υπηρεσίες ότι η απόφαση δεν έχει μπλε σφραγίδα και να μην δέχονται την εκτυπωμένη από το σύστημα, να βλέπει ο οποιοσδήποτε τα προβλήματα υγείας του καθενος επάνω στην απόφαση. 

Αν θυμάσαι είχα κάνει τοπικ για την θεία μου που προσέχει την γιαγιά τελικά την έχουν βγάλει 90% αναπηρία την γιαγιά και η θεία παίρνει πια επίδομα έχει ουσία να βγάλει κάρτα αναπηρίας για την γιαγιά τώρα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναπηρη γινετε η καρτα και ψηφιακη η αναπηρια :) Ναι σαν το διπλωμα οδηγησης οταν σταματησαν καποιον και τον εγραψαν γιατι δεν ειχε μαζι  του το κανονικο !! Μην εκπλαγειτε αμα σας ζητανε και αλλα χαρτια και προσπαθησεις να τους αποδειξεις οτι δεν εισαι ελέφαντας χαχαχα

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν θυμάσαι είχα κάνει τοπικ για την θεία μου που προσέχει την γιαγιά τελικά την έχουν βγάλει 90% αναπηρία την γιαγιά και η θεία παίρνει πια επίδομα έχει ουσία να βγάλει κάρτα αναπηρίας για την γιαγιά τώρα;  

Αν η γιαγιά κυκλοφορεί έξω, μπαίνει σε δημόσιες υπηρεσίες, αιτηθεί για κάτι σε φορέα ιδιωτικό ή δημόσιο που χρειάζεται η απόφαση. Τοτε βγάλτε μια. 

Εγώ θα εκτυπώσω ένα χαρτί να το έχω στον φάκελο μου, τώρα που θα χρειαστεί δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, καλή κίνηση αλλά ξέχασαν ότι υπάρχουν και άλλες επιτροπές πιστοποίησης και όχι μόνο τα ΚΕΠΑ. Είναι και οι επιτροπές του στρατού και των σωμάτων ασφαλείας που στην συγκεκριμένη υπηρεσία δεν αναγνωρίζονται. Η ανάπηροι αυτοί δεν υπάρχουν για το gov.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με προβλημάτισε άλλο. Προχθές που ψιλοαφηρημένος άγουγα την είδηση στην τηλεόραση, κάποια (μάλλον από το υπουργείο) έλεγε ότι έχουν ήδη εκδόσει κάποιες χιλιάδες κάρτες και ότι σύντομα θα φτάσουν τις 500.000. Εκεί σκάλωσα και ρώτησα τι γυναίκα να μου επιβεβαιώσει το νούμερο και όντως 500.000 είχε πει. Αν δεν μπέρδεψε το νούμερο, είναι εξωφρενικό. 500.000 ανάπηροι στα 10.000.000; 1 στους 20 ανάπηρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, phph είπε

Εμένα με προβλημάτισε άλλο. Προχθές που ψιλοαφηρημένος άγουγα την είδηση στην τηλεόραση, κάποια (μάλλον από το υπουργείο) έλεγε ότι έχουν ήδη εκδόσει κάποιες χιλιάδες κάρτες και ότι σύντομα θα φτάσουν τις 500.000. Εκεί σκάλωσα και ρώτησα τι γυναίκα να μου επιβεβαιώσει το νούμερο και όντως 500.000 είχε πει. Αν δεν μπέρδεψε το νούμερο, είναι εξωφρενικό. 500.000 ανάπηροι στα 10.000.000; 1 στους 20 ανάπηρος;

Γιατί απορείς; Το περίεργο που το βρίσκεις;

Εγω πιστευω οτι άλλοι τόσοι, και παρα πάνω μην σου πω, είναι/ήμαστε  αδήλωτοι!🤣

Ποιο νησι ηταν μωρε που ηταν ολοι τυφλοι αναπηροι υποτιθεται κι ειχαν τις συνταξεις τους τις ωραιες!😀

Κι ολοι βλεπανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...