Προς το περιεχόμενο

Home Cinema παλιό με νέα smart tv


FotisZ2891
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από FotisZ2891,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγόρασα μια νέα τηλεόραση samsung qled (την q70b) και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την σύνδεση στον ηχο. Ενώ σύνδεσα το home cinema που είχα στην παλιά (samsung) στο Arc2 με οπτική ίνα και hdmi 2.1 Εκεί που πχ παίζει πχ στο PS5 όταν ανοίγω το home cinema μετά από 10 δευτερόλεπτα μου το γυρίζει στον ήχο της τηλεόρασης. Το αλλάζω χειροκίνητα ξανά σε receiver και μου κάνει συνεχως το ίδιο. Πολύ σπάνια κάποιες φορές διατηρείται ο ήχος. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2022 στις 10:54 ΜΜ, FotisZ2891 είπε

Καλησπέρα αγόρασα μια νέα τηλεόραση samsung qled (την q70b) και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την σύνδεση στον ηχο. Ενώ σύνδεσα το home cinema που είχα στην παλιά (samsung) στο Arc2 με οπτική ίνα και hdmi 2.1 Εκεί που πχ παίζει πχ στο PS5 όταν ανοίγω το home cinema μετά από 10 δευτερόλεπτα μου το γυρίζει στον ήχο της τηλεόρασης. Το αλλάζω χειροκίνητα ξανά σε receiver και μου κάνει συνεχως το ίδιο. Πολύ σπάνια κάποιες φορές διατηρείται ο ήχος. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;; 

Α) Αν η τηλεόραση και το Home Cinema σου διαθέτουν θύρα HDMI με υποστήριξη ARC, ΔΕΝ χρειάζεται να συνδέσεις τα 2 και με οπτική σύνδεση. Είναι καλύτερη και δουλεύει σωστά μόνη της η σύνδεση μέσω HDMI ARC.

Β) Αποσαφήνισε, πες μας τι εννοείς "Home  Cinema", all-in-one λύση; ολοκληρωμένο ενισχυτή; γράψε μοντέλο και λεπτομέρειες για το που έχεις συνδέσει τι και πως έτσι ώστε να βρούμε την άκρη στο θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι σχετικά παλιό μοντέλο είναι το Samsung HT-D350 δεν νομίζω να είχε καν ανακαλυφθεί η θύρα Hdmi Arc όταν αγοράστηκε αυτό. Στην προηγούμενη τηλεόραση λειτουργούσε με οπτική ίνα, hdmi και ένα κίτρινο καλώδιο σαν κεραία. Που η νέα τηλεόραση δεν έχει καν υποδοχή γι αυτό. Οπότε σύνδεσα μόνο το Hdmi 2.1 στην θύρα 2 που γράφει Ar  και την οπτική ίνα. Αν βγάλω την οπτική δεν ακούγεται καθόλου. Και όταν το συνδέω έτσι λειτουργεί για 5-10 δευτερόλεπτα και μετα μου αλλάζει σε Ηχείο TV. Το αλλάζω χειροκίνητα και ξανά το ίδιο. Έτυχε 1-2 φορές απλά να λειτουργήσει κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Κατάφερα και το επιδιόρθωσα βγάζοντας απλά το HDMI και αφήνοντας το Home Theater συνδεδεμένο με την τηλεόραση μόνο με το καλώδιο της οπτικής ίνας. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...