Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή USB 3.0 σε USB 2.0 σε λάπτοπ


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος σε Lenovo Yoga Thinkpad 11e Gen 6 να μετατρέψω τις θύρες USB 3.0 σε USB 2.0;

Ο λόγος που θέλω να γίνει αυτό είναι για να μην τηγανίζονται τόσο οι θύρες όσο και τα στικάκια που έχω μόνιμα πάνω ως αποθηκευτικούς χώρους.

Πιστεύω μια τέτοια μετατροπή θα μείωνε το ρεύμα, άρα και τις θερμοκρασίες. Δεν με νοιάζει η μείωση ταχύτητας.

Παραθέτω τα USER GUIDE και HARDWARE MAINTENANCE MANUAL μήπως βοηθήσουν.

Όσο κι αν έψαξα το BIOS δεν βρήκα κάποια σχετική ρύθμιση εκτός από την πλήρη απενεργοποίηση των θυρών usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????????????????? Πως σου ήρθε στο μυαλό κάτι τέτοιο???

10 ώρες πριν, udroxoos είπε

θα μείωνε το ρεύμα

Οι usb θύρες από το πρότυπο 1,0 μέχρι και σήμερα δουλεύουν με τάση 5 volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λογική αυτό που λέει το αρχικό post. Ναι μεν όλα δουλεύουν σε 5V, αλλά το max output σε ampere είναι 0.5 σε usb 2.0, και 0.9 σε usb 3.0.

Από την άλλη ειδικά σε λάπτοπ με τα πετσοκομμένα bios δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι. Νομίζω ότι η μόνη απλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις καλώδιο επέκτασης(ή hub) usb 2.0. Δοκίμασε τουλάχιστο να δεις αν πέφτουν οι θερμοκρασίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ventalias είπε

Νομίζω ότι η μόνη απλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις καλώδιο επέκτασης(ή hub) usb 2.0. Δοκίμασε τουλάχιστο να δεις αν πέφτουν οι θερμοκρασίες.

Σε usb 2.0 όντως πέφτει η θερμοκρασία αλλά δυστυχώς με χρήση καλωδίου χάνουν εντελώς την λειτουργικότητά τους τα στικάκια.

Θα τα αφήσω πάνω ως έχουν και εφόσον πράγματι επηρεάζονται από την υψηλή θερμοκρασία, όσο αντέξουν. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου @ventalias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να πάρεις ένα USB hub με εξωτερική τροφοδοσία (προσωπικά έχω αυτό) και να βάλεις τα στικάκια εκεί πάνω, εφόσον σε βολεύει από άποψη φορητότητας. Λογικά δεν θα ξαναέχεις θέμα με θερμοκρασίες στις θύρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...