Προς το περιεχόμενο

Η Ubisoft επιστρέφει στο Steam με το Assassin’s Creed Valhalla


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παιχνίδια της Ubisoft επανέρχονται στο Steam, τέσσερα χρόνια αφότου η εταιρεία έλαβε την απόφαση να επικεντρωθεί στο Epic Games Store και στον δικό της launcher Ubisoft Connect.

 Το παιχνίδι που θα σηματοδοτήσει την επιστροφή της Ubisoft στο Stream δεν είναι άλλο από το Assassin’s Creed Valhalla, ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια της τα τελευταία χρόνια. Το Assassin’s Creed Valhalla θα είναι διαθέσιμο στο Steam στις 6 Δεκεμβρίου. Σε μεταγενέστερη ημερομηνία θα αναρτηθούν στις λίστες του Steam και τα Anno 1800 και Roller Champions με το τελευταίο να είναι, όπως είναι γνωστό, free-to-play.

«Αξιολογούμε συνεχώς το πως να φέρουμε τα παιχνίδια μας σε διαφορετικό κοινό όπου κι αν βρίσκονται, παρέχοντας παράλληλα ένα σταθερό οικοσύστημα για τους παίκτες μέσω του Ubisoft Connect» δήλωσε εκπρόσωπος της Ubisoft στην ιστοσελίδα Eurogamer. «Το Assassin's Creed Valhalla, το Anno 1800 και το Roller Champions είναι μεταξύ των τίτλων της Ubisoft που θα διατεθούν μέσω του Steam».

Το Assassin's Creed Valhalla θα εισέλθει στις λίστες του Steam ακριβώς τη στιγμή που η Ubisoft θα διαθέσει και τη τελευταία ενημέρωση περιεχομένου (DLC) του παιχνιδιού. Με τη διάθεση του «The Last Chapter» επίσης στις 6 Δεκεμβρίου, η εταιρεία σκοπεύει να συνδέσει κάποια στοιχεία από το σενάριο αλλά και να ολοκληρώσει την ιστορία του Eivor. Η Ubisoft επιβεβαίωσε πάντως ότι δεν πρόκειται να προσθέσει λειτουργία New Game+ καθώς «συνειδητοποίησε ότι το βάθος του παιχνιδιού παρείχε περιορισμένες επιλογές για να καταστήσει το “replayability” μοναδικό και ανταποδοτικό».

Παλαιότερα, η Ubisoft είχε δηλώσει ότι το να εγκαταλείψει το Steam ήταν μια επιχειρηματική απόφαση. Ήταν κάτι που οδήγησε τις προ-παραγγελίες για το The Division 2 να εξαπλασιαστούν στο δικό της ηλεκτρονικό κατάστημα, χώρια ότι δεν χρειαζόταν να πληρώνει στην Valve μερίδιο ίσο με 30% από τις πωλήσεις. Από ότι φαίνεται ωστόσο, η μεγάλη εμβέλεια και απήχηση του Steam δεν κατέστη δυνατό να αγνοηθεί. Ενδεχομένως, η εταιρεία να ήθελε να είναι διαθέσιμα τα παιχνίδια της και στο Steam Deck.

Εν τω μεταξύ, η Valve ετοιμάζεται για τις Φθινοπωρινές εκπτώσεις του Steam, οι οποίες θα διαρκέσουν έως τις 29 Νοεμβρίου. Αναμένουμε εκπτώσεις σε δεκάδες χιλιάδες παιχνίδια στα οποία συμπεριλαμβάνονται τα Hitman 3, Stray, Hades, Deathloop, Cyberpunk 2077, God of War, Disco Elysium, Yakuza: Like a Dragon και πολλά άλλα.

 

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ubi ως συνήθως βάζει αρχικές τιμές >59€ ακόμα και στις βασικές εκδόσεις. Με τα DLC ξεφεύγει εντελώς. Ακόμα και με την έκπτωση, δεν αξίζει για το copy paste που εφαρμόζει πλέον. Χειρότερη από την ΕΑ έχει καταντήσει.

Να σημειώσω εδώ ότι υπάρχουν μερικές καλές προσφορές στο November Sale (The Forest, Grid Legends, Yakuza 6, Battlefield 4/5, Mortal Kombat 11, Soulcalibur VI σε εξευτελιστικές τιμές, από ΑΑΑ το Guardians of the Galaxy έχει -65%, rdr2 στα 19€) κατευθείαν από Steam (άρα και refundable).

Τα καλά AAA (uncharted, god of war, spiderman resmastered, forza5) εντελώς meh, ως συνήθως. Ότι άλλο βλέπω στην wishlist μου είναι οριακά καλύτερη τιμή σε κλειδάδικα - cdkeys. Περιμένεις το xmas sale, αυτό το ενδιάμεσο φθινοπωρινό δεν αξίζει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν είχε δώσει δωρεάν περισυ για ένα μήνα to uplay+ η ubi, μια χαρα το παίξαμε τσαμπε 🤣

Υ.Γ. και τώρα έχει κατι προσφορές για την συνδρομή για οποιον ενδιαφέρεται.

Επεξ/σία από Plebas86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατεία μονο στο pc και πριν πέσετε να με φάτε ότι δεν στηρίζεις την κάθε εταιρία κτλπ..ο λόγος είναι απλός με τις τιμές στην ελλάδα που έχουν ανεβεί όλα και με τέτοιους μισθούς δεν αγοράζεις παιχνίδια στο pc αυτό είναι αναπόφευκτο..μιλάω για κάποιον που παίρνει έναν βασικό μισθό, οποτε πειρατικό και άγιος ο θεός.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos_saxo είπε

Πειρατεία μονο στο pc και πριν πέσετε να με φάτε ότι δεν στηρίζεις την κάθε εταιρία κτλπ..ο λόγος είναι απλός με τις τιμές στην ελλάδα που έχουν ανεβεί όλα και με τέτοιους μισθούς δεν αγοράζεις παιχνίδια στο pc αυτό είναι αναπόφευκτο..μιλάω για κάποιον που παίρνει έναν βασικό μισθό, οποτε πειρατικό και άγιος ο θεός.

Παγκοσμίως έχουνε ακριβύνει τα πάντα. Αν παίρνεις βασικό μισθό έχεις άλλα προβλήματα εξ' αρχής (λογαριασμούς, κλπ) οπότε το gaming είναι απλά πολυτέλεια σε αυτήν την περίπτωση και στην ανάγκη το κόβεις. Δεν είναι λογική το ότι επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι ενώ το θέλω θα το πειρατέψω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ac τελειωσε στο Black flag. Με μεγάλη ανοχή για καποιους στο Unity ή στο Βρετανικο. Μετά έγινε κατι άλλο.

42 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Παγκοσμίως έχουνε ακριβύνει τα πάντα. Αν παίρνεις βασικό μισθό έχεις άλλα προβλήματα εξ' αρχής (λογαριασμούς, κλπ) οπότε το gaming είναι απλά πολυτέλεια σε αυτήν την περίπτωση και στην ανάγκη το κόβεις. Δεν είναι λογική το ότι επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι ενώ το θέλω θα το πειρατέψω.

Με την ιδια λογική του φίλου μας και το ενοίκιο είναι ακριβό και το καύσιμο ΟΠΟΤΕ νομιμοποιούμαι να το ''πειρατεψω''.

Όλα αυτά φυσικά μέχρι να θιχτεί ο δικός του οικονομικός χώρος...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είχαμε μια σκασίλα που θα πουλάει η Ucisoft! Γιαυτό είχα φαγούρα όλες αυτές τις μέρες! Ας βγάζει καλά, ποιοτικά προϊόντα και ξέρουμε που να τα αγοράσουμε αν θελήσουμε! Γιατί τελευταία το έχει παρακάνει με την "αναμασημένη τροφή" που δίνει στους gamers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Παγκοσμίως έχουνε ακριβύνει τα πάντα. Αν παίρνεις βασικό μισθό έχεις άλλα προβλήματα εξ' αρχής (λογαριασμούς, κλπ) οπότε το gaming είναι απλά πολυτέλεια σε αυτήν την περίπτωση και στην ανάγκη το κόβεις. Δεν είναι λογική το ότι επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι ενώ το θέλω θα το πειρατέψω.

Αυτή η καραμέλα περί πειρατείας όπου πετιέται το επιχείρημα ότι "το gaming" ή "οι ταινίες" είναι πολυτέλεια, είναι γτπ. Πολυτέλεια είναι τα ταξίδια και τα ακριβά εστιατόρια. To να κάθεται κανείς σε μια καρέκλα μπροστά σε μια οθόνη και με ένα κοντρόλ στο χέρι πατώντας κουμπιά, είναι από τις ταπεινότερες μορφές ψυχαγωγίας στις μέρες μας. Άρα θεωρούμε ότι ένας άνθρωπος (πόσο μάλλον κάποιος που η καθημερινότητά του είναι full-time εργασία με ταυτόχρονη αδυναμία αυτοσυντήρησης) μπορεί να επιβιώσει με ΜΗΔΕΝ ψυχαγωγία. Μάλλον θα πρέπει να αντιστραφεί το επιχείρημα και όσοι δεν είναι σε αυτή τη θέση θα πρέπει "ευχαριστήσουν" για την ύπαρξη (και πιθανώς ανοχή) τέτοιων soft μορφών παραβατικότητας, καθώς είναι αξιοθαύμαστο πως όσοι βρίσκονται σε αυτή τη δεινή κατάσταση δεν έχουν στραφεί σε σκληρότερες μορφές.

Επεξ/σία από kostool13
  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostool13 είπε

Αυτή η καραμέλα περί πειρατείας όπου πετιέται το επιχείρημα ότι "το gaming" ή "οι ταινίες" είναι πολυτέλεια, είναι γτπ. Πολυτέλεια είναι τα ταξίδια και τα ακριβά εστιατόρια. To να κάθεται κανείς σε μια καρέκλα μπροστά σε μια οθόνη και με ένα κοντρόλ στο χέρι πατώντας κουμπιά, είναι από τις ταπεινότερες μορφές ψυχαγωγίας στις μέρες μας. Άρα θεωρούμε ότι ένας άνθρωπος (πόσο μάλλον κάποιος που η καθημερινότητά του είναι full-time εργασία με ταυτόχρονη αδυναμία αυτοσυντήρησης) μπορεί να επιβιώσει με ΜΗΔΕΝ ψυχαγωγία. Μάλλον θα πρέπει να αντιστραφεί το επιχείρημα και όσοι δεν είναι σε αυτή τη θέση θα πρέπει "ευχαριστήσουν" για την ύπαρξη (και πιθανώς ανοχή) τέτοιων soft μορφών παραβατικότητας, καθώς είναι αξιοθαύμαστο πως όσοι βρίσκονται σε αυτή τη δεινή κατάσταση δεν έχουν στραφεί σε σκληρότερες μορφές.

Η πλάκα είναι ότι οι "τεμπέληδες" Έλληνες των 700€ αποδεχόμαστε την κατάσταση και οι "εργατικοι" Γερμανοί των 1600€ διαμαρτύρονται και καλά κάνουν.
Και όχι δεν λέω καλά να πάθουν γιατί δεν μου φταίει ο φτωχός Γερμανός για τον κάθε Σόιμπλε, Μέρκελ  ή Γερμανικό ΜΜΕ που τον έψησε ότι ο ζούσαμε εις βάρος τους.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostool13 είπε

Αυτή η καραμέλα περί πειρατείας όπου πετιέται το επιχείρημα ότι "το gaming" ή "οι ταινίες" είναι πολυτέλεια, είναι γτπ. Πολυτέλεια είναι τα ταξίδια και τα ακριβά εστιατόρια. To να κάθεται κανείς σε μια καρέκλα μπροστά σε μια οθόνη και με ένα κοντρόλ στο χέρι πατώντας κουμπιά, είναι από τις ταπεινότερες μορφές ψυχαγωγίας στις μέρες μας. Άρα θεωρούμε ότι ένας άνθρωπος (πόσο μάλλον κάποιος που η καθημερινότητά του είναι full-time εργασία με ταυτόχρονη αδυναμία αυτοσυντήρησης) μπορεί να επιβιώσει με ΜΗΔΕΝ ψυχαγωγία. Μάλλον θα πρέπει να αντιστραφεί το επιχείρημα και όσοι δεν είναι σε αυτή τη θέση θα πρέπει "ευχαριστήσουν" για την ύπαρξη (και πιθανώς ανοχή) τέτοιων soft μορφών παραβατικότητας, καθώς είναι αξιοθαύμαστο πως όσοι βρίσκονται σε αυτή τη δεινή κατάσταση δεν έχουν στραφεί σε σκληρότερες μορφές.

Πολυτέλεια είναι οτιδήποτε είναι έξω από τα βασικά είδη ανάγκης δηλαδή τροφή, στέγη, θέρμανση κλπ. Μιλάω πάντα για κάποιον άνθρωπο ο οποίος/α τα βγάζει δύσκολα πέρα. Τουλάχιστον αν έχεις το ένστικτο της αυτοσυντήρησης έτσι θα έπρεπε να το προσεγγίζεις το θέμα, όχι του στυλ "α οκ επειδή δεν μπορώ να το έχω αυτό αλλά το θέλω θα το πειρατέψω". Νομίζω ο @Ok-jeronimo441 έδωσε ένα παράδειγμα που οδηγούν τέτοιες πρακτικές.

Τώρα το ότι το gaming και οι ταινίες σε κάνουν να ξεχνιέσαι και το ότι σε ψυχαγωγεί συμφωνώ. Αλλά εφόσον δεν το κόβεις γιατί είναι πχ το ΜΟΝΟ - το τονίζω έχει σημασία - που σε κάνει να νιώθεις όμορφα - υπάρχει και η μέση λύση: Περιμένεις κάτι να βγει σε έκπτωση ή σε steam sales ή το αγοράζεις μεταχειρισμένο κλπ. Όχι ντε και καλά να μου μοστράρεις την πειρατεία σαν δικαιολογία.

Ξέρω πολλούς που δεν έχουν να φάνε αλλά καφέ 2.5 και 3 ευρώ θα πάρουν απ'έξω γιατί βαριούνται να τον φτιάξουν σπίτι. Όταν όμως τους πας τα παιχνίδια από τα 70 στα 80 ευρώ όπως τα first party Sony τρελαίνονται λες και τους έβρισες την μάνα. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.
 

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Η πλάκα είναι ότι οι "τεμπέληδες" Έλληνες των 700€ αποδεχόμαστε την κατάσταση και οι "εργατικοι" Γερμανοί των 1600€ διαμαρτύρονται και καλά κάνουν.
Και όχι δεν λέω καλά να πάθουν γιατί δεν μου φταίει ο φτωχός Γερμανός για τον κάθε Σόιμπλε, Μέρκελ  ή Γερμανικό ΜΜΕ που τον έψησε ότι ο ζούσαμε εις βάρος τους.

Τα 700 ευρώ στην Ελλάδα είναι πιο πολλά από τα 1600 της Γερμανίας. Αλλά ναι συμφωνώ, στην Ελλάδα ότι και να μας κάνουν δεν κουνιέται φύλλο, δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PadPoet είπε

Παγκοσμίως έχουνε ακριβύνει τα πάντα. Αν παίρνεις βασικό μισθό έχεις άλλα προβλήματα εξ' αρχής (λογαριασμούς, κλπ) οπότε το gaming είναι απλά πολυτέλεια σε αυτήν την περίπτωση και στην ανάγκη το κόβεις. Δεν είναι λογική το ότι επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι ενώ το θέλω θα το πειρατέψω.

Εχεις δίκιο θα το κάνω απεγκατάσταση και μόλις βρω λεφτά θα το ξαναπαίξω.. πολύ καλή λογική

6 ώρες πριν, Ok-jeronimo441 είπε

Το ac τελειωσε στο Black flag. Με μεγάλη ανοχή για καποιους στο Unity ή στο Βρετανικο. Μετά έγινε κατι άλλο.

Με την ιδια λογική του φίλου μας και το ενοίκιο είναι ακριβό και το καύσιμο ΟΠΟΤΕ νομιμοποιούμαι να το ''πειρατεψω''.

Όλα αυτά φυσικά μέχρι να θιχτεί ο δικός του οικονομικός χώρος...

 

Με την διαφορα ότι αυτά δεν μπορείς να τα έχεις τσάμπα οποτε άκυρο το επιχείρημα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikos_saxo είπε

Πειρατεία μονο στο pc και πριν πέσετε να με φάτε ότι δεν στηρίζεις την κάθε εταιρία κτλπ..ο λόγος είναι απλός με τις τιμές στην ελλάδα που έχουν ανεβεί όλα και με τέτοιους μισθούς δεν αγοράζεις παιχνίδια στο pc αυτό είναι αναπόφευκτο..μιλάω για κάποιον που παίρνει έναν βασικό μισθό, οποτε πειρατικό και άγιος ο θεός.

εγώ πληρώνω μόνο άμα είναι καλό indie και φυσικά δεν κάνει αισχρή woke προπαγάνδα. Αλλιώς μόνο πειρατεία και συνήθως με τα political correct σκουπίδια που βγαινουν ως επί το πλείστον σήμερα, λυπάμαι το τζάμπα bandwith που στέρησα από τον ΟΤΕ.

Ένα τρομερά καλό παιχνίδι που παιξα για να στηρίξω και τον dev που πήγε κόντρα στο ηλίθιο ρεύμα της εποχής, είναι το Kingdom Come Deliverance. Full price και αξιζε και τα λεφτά του.

 

4 ώρες πριν, PadPoet είπε

Πολυτέλεια είναι οτιδήποτε είναι έξω από τα βασικά είδη ανάγκης δηλαδή τροφή, στέγη, θέρμανση κλπ. Μιλάω πάντα για κάποιον άνθρωπο ο οποίος/α τα βγάζει δύσκολα πέρα. Τουλάχιστον αν έχεις το ένστικτο της αυτοσυντήρησης έτσι θα έπρεπε να το προσεγγίζεις το θέμα, όχι του στυλ "α οκ επειδή δεν μπορώ να το έχω αυτό αλλά το θέλω θα το πειρατέψω". Νομίζω ο @Ok-jeronimo441 έδωσε ένα παράδειγμα που οδηγούν τέτοιες πρακτικές.

Τώρα το ότι το gaming και οι ταινίες σε κάνουν να ξεχνιέσαι και το ότι σε ψυχαγωγεί συμφωνώ. Αλλά εφόσον δεν το κόβεις γιατί είναι πχ το ΜΟΝΟ - το τονίζω έχει σημασία - που σε κάνει να νιώθεις όμορφα - υπάρχει και η μέση λύση: Περιμένεις κάτι να βγει σε έκπτωση ή σε steam sales ή το αγοράζεις μεταχειρισμένο κλπ. Όχι ντε και καλά να μου μοστράρεις την πειρατεία σαν δικαιολογία.

Ξέρω πολλούς που δεν έχουν να φάνε αλλά καφέ 2.5 και 3 ευρώ θα πάρουν απ'έξω γιατί βαριούνται να τον φτιάξουν σπίτι. Όταν όμως τους πας τα παιχνίδια από τα 70 στα 80 ευρώ όπως τα first party Sony τρελαίνονται λες και τους έβρισες την μάνα. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.
 

Ευχαριστούμε για την γνώμη σου. Αλλά θα συνεχίσουμε να πειρατεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikos_saxo είπε

Εχεις δίκιο θα το κάνω απεγκατάσταση και μόλις βρω λεφτά θα το ξαναπαίξω.. πολύ καλή λογική

Μωρέ κάνε ότι θες. Και εγώ μικρός τα πειράτευα όλα. Αλλα τουλάχιστον δεν έπειθα τον ευατό μου ότι το έκανα επειδή δεν είχα λεφτά. Το έκανα γιατί γούσταρα την όλη φάση.

Δεν είμαι εδώ για να στο παίξω μπαμπάς ούτε να σου τι να κάνεις και πως να κινηθείς. Κάνε ότι θες απλά μην προσπαθείς να δώσεις μια έστω βάσιμη δικαιολογία που να στέκει ηθικά στο γιατί το κάνεις.

1 ώρα πριν, marios02 είπε

Ευχαριστούμε για την γνώμη σου. Αλλά θα συνεχίσουμε να πειρατεύουμε.

Όπως είπα και πιο πάνω κάνε ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikos_saxo είπε

Εχεις δίκιο θα το κάνω απεγκατάσταση και μόλις βρω λεφτά θα το ξαναπαίξω.. πολύ καλή λογική

Με την διαφορα ότι αυτά δεν μπορείς να τα έχεις τσάμπα οποτε άκυρο το επιχείρημα σου

Το πόσοι miners θα υπάρχουν αυτή την στιγμή στο PC σου , δεν μπορώ να φανταστώ 🤣

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα αλλά βλέπω πάντως πως από κλέφτες καλά πάει η χώρα. Να μην έχουμε παράπονο. Ας είμαστε και σε κάτι πρώτοι ρε αδερφέ.😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...