Προς το περιεχόμενο

Linux Foundation Cert(LFCS)


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην πιο αγαπημένη μου ομάδα στο forum.Είμαι χρόνια linux enthusiast,έχω δαβάσει το UNIX and Linux System Administration Handbook,αφιερώνω πολλές ώρες σε udemy,linkdin learning,youtube.Προσπάθησα να κάνω και προσωπικά project ωστόσο έκανα 2 δουλειές(άσχετες με IT η μια πχ ήταν call center) και πολλές φορές τα παρατούσα για λίγο.Τώρα έχω ξεκινήσει σαν Service Desk Analyst έχω λίγο παραπάνω χρόνο και είπα να ξανα ξεκινήσω την πιστοποίηση που είχα αγοράσει πριν μήνες αλλά την ανέβαλα λόγο κούρασης.Την έχει δώσει κανείς να μοιραστεί μαζί μου την εμπειρία του?Πόσο δύσκολες είναι οι ερωτήσεις μπαίνουν σε πολύ βαθος?Γιατί από όσο ξέρω δεν σου δίνουν πάνω από 5 λεπτά σε κάθε ερώτηση, μόνο πρόσβαση σε man pages,help,apropos κτλ, όχι google, έχεις 2 ώρες να λύσεις 20-25 performance based ερωτήσεις.Ξέρω ότι σε ρωτάνε τα πάντα από Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχει ερωτήσεις, έχει θέματα που πρέπει να λύσεις. Αριστερά "τρέχει" ένα μενού με τις ερωτήσεις και δεξιά το τερματικό. Οι εξετάσεις είναι σαν της cisco, δεν έχουν όλα τα θέματα την ίδια βαρύτητα ούτε είναι όλα στον ίδιο βαθμό δυσκολίας. Το μάθημα που κάνουν καλύπτουν κλάσμα των όσων θα σου ζητήσουν και σίγουρα ζητάνε τουλάχιστον ένα θέμα από την κάθε ενότητα του αντίστοιχου course.  To sys admin παλέυεται σχετικά άνετα, το network engineer είναι απείρως ποιο απαιτητικό. Ο επιτηρητής συνήθως σου πρήζει τα κάκαλα με τους ελέγχους, εμένα μια φορά μου έκανε παρατήρηση γιατί δεν έβλεπε το πρόσωπο μου!!!. Επίσης ετοιμάσου για τεχνικής φύσης προβλήματα, δηλαδή καλού κακού εκτός τον chrome έχε και τον vivaldi έτοιμο αν και στις τεχνικες δυσκολίες δείχνουν κατανόηση και πολλή υπομονή. Καλή επιτυχία

Θέματα είναι από το να βρεις σε έναν κατάλογο αρχεία με χαρακτηριστικά όπως μεγεθος last modified κτλ, εως να στήσεις containers, web servers (σίγουρο). Τέλος έχε υπόψιν σου ότι τα conf αρχεία (πχ του apache) είναι εντελώς άδεια!!! γράφεις τα πάντα μόνος σου, μην περιμένεις απλά να σβήνεις το '#' και καθάρισες....

Υ.Γ.

την Δευτέρα cyber monday παραδοσιακά κάθε χρόνο κάνουν γεναιες εκπτώσεις.

Επεξ/σία από kremidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση.Ομολογώ ότι αγχώθηκα τώρα δηλαδή πχ το apache2.conf θα είναι άδειο ή το 000-default.conf?Επισης άδεια θα είναι και τα αρχεία για configuration dns?Πως στο καλό τότε θα προλάβεις να τα γράψεις σε 4-5 λεπτά;;;;Σε ρωτάνε απλά πχ κατέβασε ένα docker image και εγκατέστησε το και φτιάξε ένα container ή ζητάνε περισσότερες λεπτομέρειες;Επίσης από networks τι ρωτάνε;ip tables και τα λοιπά;Γενικά αν έχουν άδεια τα default files για configuration και δεν σου δίνουν άδεια για γκουγκλάρισμα μου ακούγεται όχι απλά δύσκολο έως και χαζο εδώ πχ senior dev πχ κάνουν copy paste έτοιμο κώδικα από stack και από GitHub.

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίτα ο χρονος δεν έιναι 4-5 λεπτά είναι όσο θες (τρέχει μέχρι τις 2 ώρες συνεχόμενα), τρέχει ένα ρολόϊ, αριστερα, επίσης κάθε απάιτηση έχει και το ποσοστό που συνεισφέρει στην βαθμολογία, οπότε ξέρεις σε τι πρέπει να σπαταλησεις χρόνο και σε τι όχι. Ο apache πχ είναι το σιγουρακί. Όταν θα δηλώσεις ημερομηνία για εξετάσεις θα επιλέξεις και διανόμη που θες παλία μου είχαν δώσει centos, ubuntu και open suse, τελευταία φορα δεν είχε centos οπότε πιθανόν o web server να διαφέρει στη διανομή που θα διαλέξεις αλλά ναι του apache για virtual host δηλαδη το 000-κτλ.conf, είναι εντελώς άδειο. Στον bind μου ζήτησαν ζώνες (external-internal) και τα πράγματα ήταν καλύτερα, αλλά στην εξέταση του engineer, όχι sys admin. Ζητάνε να κόψεις ports δεν τους ενδιαφέρει αν θα το κάνεις με firewall και ποιο ή αν θα προτιμήσεις να γράψεις εσύ τα rules στα ip tables αυτοί στο τέλος ελέγχουν αν παίζει. Στο engineer ζητάνε παπαδες, όπως νακόβεις συγκεκριμμένα πακέτα για συγκεκριμμένους χρήστες οπότε η επιλογή του ip tables rules είναι μονόδρομος. (ή εγώ δεν ξέρω καλά ta front end των ip tables που παριστάνοουν τα firewall!!!!). container μου ζήτησαν να κατεβάσεις, να τρέξεις και να το κάνεις να τρέχει κατά την εκκινήση του server καθώς και σε ποια ports θα ακούει τι.

 

Θα συμφωνήσω για την ενστάση σου και εγώ είχα ψιλλο-εκνευριστέι αν είναι δυνα´τον να πρέπει να θυμάσαι την συνταξη μέχρι και το κόμα για πράγματα τα οποια βρίσκει οποισδήποτε στο internet.

EDIT

επίσης σου ζητάνε σε διαφορετικό χρόνο να ανπτύξεις κάτι που έφτιαξες πριν.

πχ

θα φτιάξεις virtual host στον apache και μετά δυο τρια σενάρια σου λένε βάλε και ssl, κάνε και η ταδε ip να μην μπορει να δει το τάδε αρχείο κτλ οπότε φρόντισε να είσαι συνεπής, επίσης το ssl το φτιάχνεις εσύ

Επεξ/σία από kremidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kremidi είπε

κοίτα ο χρονος δεν έιναι 4-5 λεπτά είναι όσο θες (τρέχει μέχρι τις 2 ώρες συνεχόμενα), τρέχει ένα ρολόϊ, αριστερα, επίσης κάθε απάιτηση έχει και το ποσοστό που συνεισφέρει στην βαθμολογία, οπότε ξέρεις σε τι πρέπει να σπαταλησεις χρόνο και σε τι όχι. Ο apache πχ είναι το σιγουρακί. Όταν θα δηλώσεις ημερομηνία για εξετάσεις θα επιλέξεις και διανόμη που θες παλία μου είχαν δώσει centos, ubuntu και open suse, τελευταία φορα δεν είχε centos οπότε πιθανόν o web server να διαφέρει στη διανομή που θα διαλέξεις αλλά ναι του apache για virtual host δηλαδη το 000-κτλ.conf, είναι εντελώς άδειο. Στον bind μου ζήτησαν ζώνες (external-internal) και τα πράγματα ήταν καλύτερα, αλλά στην εξέταση του engineer, όχι sys admin. Ζητάνε να κόψεις ports δεν τους ενδιαφέρει αν θα το κάνεις με firewall και ποιο ή αν θα προτιμήσεις να γράψεις εσύ τα rules στα ip tables αυτοί στο τέλος ελέγχουν αν παίζει. Στο engineer ζητάνε παπαδες, όπως νακόβεις συγκεκριμμένα πακέτα για συγκεκριμμένους χρήστες οπότε η επιλογή του ip tables rules είναι μονόδρομος. (ή εγώ δεν ξέρω καλά ta front end των ip tables που παριστάνοουν τα firewall!!!!). container μου ζήτησαν να κατεβάσεις, να τρέξεις και να το κάνεις να τρέχει κατά την εκκινήση του server καθώς και σε ποια ports θα ακούει τι.

 

Θα συμφωνήσω για την ενστάση σου και εγώ είχα ψιλλο-εκνευριστέι αν είναι δυνα´τον να πρέπει να θυμάσαι την συνταξη μέχρι και το κόμα για πράγματα τα οποια βρίσκει οποισδήποτε στο internet.

EDIT

επίσης σου ζητάνε σε διαφορετικό χρόνο να ανπτύξεις κάτι που έφτιαξες πριν.

πχ

θα φτιάξεις virtual host στον apache και μετά δυο τρια σενάρια σου λένε βάλε και ssl, κάνε και η ταδε ip να μην μπορει να δει το τάδε αρχείο κτλ οπότε φρόντισε να είσαι συνεπής, επίσης το ssl το φτιάχνεις εσύ

Κατάλαβα.Σας ευχαριστώ με αυτά που αναφέρατε με έκαναν να αναθεωρήσω τον τρόπο προσέγγισης της πιστοποίησης και γενικά το πως διάβαζα μέχρι τώρα.Απλά είχα τα default template conf ως βάση και έχτιζα εκεί ποτε  δεν σκέφτηκα χωρίς αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...