Προς το περιεχόμενο

Παράνομη χρέωση κάρτας από την υπηρεσία Google ads


JOJONAKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είδα ένα email απο την τράπεζα μου για ένα δεσμευμένο ποσό 170€ και με περιγραφή GOOGLE*ADS και άλλα 7 νούμερα, αμέσως μπαίνω στο google λογαριασμό μου και με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω κατι, ούτε στο googlepay, store κλπ. Τηλέφωνο στην τράπεζα και ακυρώνω την καρτα αμέσως, με προτροπή της υπαλλήλου στέλνω και μια φόρμα αμφισβήτησης της συναλλαγής. Με μια πιο προσεχτική ματιά διαπιστώνω ότι εχω ενεργή συνδρομή στην υπηρεσία GOOGLE ADS και μάλιστα με χρέωνε κανονικά για κάποια κλικ σε 2 εταιρειες. Το θέμα είναι ότι εγω δεν εχω ενεργοποιήσει κάτι τέτοιο, απορώ πως μπορεί η GOOGLE έτσι αυθαίρετα να σε χρεώνει χωρίς την συναίνεση μου. Ελπιζω να βγαλω καποια ακρη και να μην χρεωθώ αδικα ένα τέτοιο ποσό.

Επεξ/σία από JOJONAKIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει που ειναι συνδεμένη ή που σε χρεώνει η google.

Κάπου αλλου ειναι το προβλημα, πιθανόν σου υπέκλεψαν από κάπου τα στοιχεία της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα η ιδια η google με εχει χρεωσει, δημιουργησε λογαριασμο στην υπηρεσια google ads, μπαινω τωρα και το βλεπω και μαλιστα εχει βαλει κ 2 καμπανιες, η μια εχει περιγραφη "ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΑΡΤΟΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ" και η αλλη "search-1" ?????. Ολα αυτα απο χθες χωρις να ξερω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογαριασμοι ads δεν δημιουργούνται μονοι του ουτε μονη της τους κανει η google, καποιος τους εκανε.

Τεσπα ακύρωσε την καρτα και κάνε αμφισβήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο εκανα άμεσα, το θεμα ειναι οτι το ποσο δεν ειναι μικρο και το πηρα χαμπαρι σημερα που εγινε η χρεωση (ας ειναι καλα η γιουρομπανκ με το email ειδοποιησης). Το πιο πιθανο θα ειναι καποιος να μπηκε στον λογαριασμο μου και το εκανε αλλα και παλι μου φαινεται δυσκολο γιατι ο κωδικος μου ειναι πολυ ισχυρος για να το σπασει.

εδω τωρα βλεπω στις ρυθμισεις προσβασης και ασφαλειας οτι ειναι ενεργοποιημενο το 2-step, αυτο και με κωδικο δεν φτανει να εχεις προσβαση

1865384142_2022-11-26(1).jpg.65613322a764bf43b9073c4c9e2a1200.jpg

 

και εδω για του λογου το αληθες, υποψιν οτι αυτη την πλατφορμα πρωτη φορα την βλεπω

2022-11-26.jpg.755ffa85a7dfc2b5b17920e22e288590.jpg

 

Επεξ/σία από JOJONAKIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nikoleo είπε

Ας ξεκινήσω με ότι τα λεφτά θα πάρεις πισω. Πώς έγινε όλο αυτό; Κάποιος απέκτησε πρόσβαση στο google gmail/account λογαριασμό σου. Στο google pay σου είχες συνδεδεμένη τη κάρτα (η οποία φαντάζομαι είναι στο google λογαριασμό που "χακαριστηκε") γι'αυτό και κατάφερε να σε χρεώσει. Μπορείς να στείλεις στη google να τους αναφέρεις ότι κάποιος έκανε google ads στο λογαριασμό σου να το κοιτάξουν και αυτοί, να σου αφαιρέσουν τις διαφημίσεις και τις χρεώσεις.

Οι κινήσεις που έκανες είναι σαφώς σωστές. Πρέπει ΣΙΓΟΥΡΑ  όμως να αλλάξεις τον κωδικό πρόσβασης στο google account σου και να ενεργοποιήσεις το two factor authenticator. Τρέξε και antivirus να σιγουρεψεις ότι δε πάτησες από ιό.

Όλα όσα αναφέρεις τα έχω κάνει και για το το two factor authenticator στην πρώτη φωτογραφία ειναι ενεργοποιημένο, παρόλα αυτά πιστεύω ότι ή κάποιος χρησιμοποίησε το λογαριασμό μου ή κάποιο εσωτερικό πρόβλημα από την εφαρμογή google ads, εδω διαβαστε πολλες παρομοιες περιπτωσεις

η καμπανια "search-1" που καποιος ... δημιουργησε και με χρεωσε με περιπου 166€ για λιγοτερο απο μια μερα, φαινοταν σαν διαφημιση της nvidia για την gforce και το λινκ παράπεμπε σε συνδεσμο με eshop που πουλαει στρωματα. (προσέξτε τον συνδεσμο)

 

1885637387_202211272.jpg.d58f3cf0486c248661dd1add13eb7e8c.jpg

Επεξ/σία από JOJONAKIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει πρόσβαση στο κινητό σου κανένα παιδί και παίζει; Μπορεί να πάτησε κατά λάθος σε διαφήμιση και να σε χρέωσε.

Μπορείς να δεις πληροφορίες που, πότε και με ποιον τρόπο έγινε η χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 9:22 ΜΜ, micos000 είπε

Μήπως έχει πρόσβαση στο κινητό σου κανένα παιδί και παίζει; Μπορεί να πάτησε κατά λάθος σε διαφήμιση και να σε χρέωσε.

Μπορείς να δεις πληροφορίες που, πότε και με ποιον τρόπο έγινε η χρέωση;

οχι, κατά λάθος σε διαφήμιση μπορεί κ να το πάτησα εγω αλλά με ενα κλικ να συμβαίνει ολο αυτό το θεωρώ υπερβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται περίεργο πάντως καθώς για να κάνεις google ads account θέλει να συμπληρώσεις αρκετά πεδία, ακόμα και στο smart mode για να ξεκινήσει να λειτουργεί. Αυτά δεν γίνονται έτσι απλά καθώς θέλει και στοιχεία χρέωσης.

Έβαλα ένα search και βλέπω ότι δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο.

https://t.ly/46Wz

Επεξ/σία από micos000
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 9:40 ΜΜ, micos000 είπε

Μου φαίνεται περίεργο πάντως καθώς για να κάνεις google ads account θέλει να συμπληρώσεις αρκετά πεδία, ακόμα και στο smart mode για να ξεκινήσει να λειτουργεί. Αυτά δεν γίνονται έτσι απλά καθώς θέλει και στοιχεία χρέωσης.

Έβαλα ένα search και βλέπω ότι δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο.

https://t.ly/46Wz

Αν παραβιαστεί ο λογαριασμός όμως είναι εύκολο για κάποιον επιτήδειο να το κάνει και σε χρεώνει για τις καμπάνιες του μέχρι να το πάρεις χαμπάρι. Φανταστείτε για κάποιον να δεί τέτοια χρέωση μετά απο μέρες πόσο μεγάλο θα είναι το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση της google:

Γεια σας,

Μετά από έλεγχο της αξίωσής σας, δεν είναι δυνατή η επιβεβαίωση μη νόμιμης δραστηριότητας σε αυτήν την περίπτωση, επομένως δεν θα παρασχεθεί επιστροφή χρημάτων από την Google αυτήν τη φορά. Αν θέλετε να αντιμετωπίσετε περαιτέρω το ζήτημα, επικοινωνήστε απευθείας με το χρηματοπιστωτικό σας ίδρυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά να σας αναφέρω οτι μετά απο σχεδόν ένα μήνα είχα αίσια κατάληξη και τα χρήματά μου επιστράφηκαν απο την τράπεζα μετά από αίτηση αμφισβήτησης που είχα κάνει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, σήμερα, έτσι ξαφνικά. 

Σε έλεγχο στο Web Banking μου, εμφανίστηκε αυτή η συναλλαγή (φώτο). 

Τι κάνω τώρα; Πως βλέπω πως έγινε αυτό;

Αμφισβήτηση στην τράπεζα Πειραιώς, πως γίνεται; 

Update: Μίλησα τηλεφωνικώς με την εξυπηρέτηση πελατών καρτών της Πειραιώς και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγών και ακύρωση της εν λόγω κάρτας. 

Screenshot_2023-06-01-22-31-32-162_com.google.android.apps.docs-edit.jpg

Επεξ/σία από topmar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ακύρωση της κάρτας δεν χρειαζότανε, θα μπορούσες να την είχες μπλοκάρει προσωρινά τώρα πιο πολύ θα σου στοιχίσει να βγάλεις καινούργια κάρτα παρά το ποσό αυτό που σου χρέωσε η google. Αλλο ένα βασικό είναι να διαγράψεις τον λογαριασμό που δημιουργήθηκε και έγινε αυτή η χρέωση.

Επεξ/σία από JOJONAKIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...