Προς το περιεχόμενο

Αρχικά μελάνια εκτυπωτή


happiness
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από lector,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα έναν καινούριο hp πολυμηχάνημα που είχε μέσα σετ μελανιών. Αυτά τα έβγαλα κατευθείαν γιατί πήρα την υπηρεσία hp instant ink που μου έστειλε τα ειδικά δοχεία. Σκέφτηκα να πουλήσω το αρχικο σετ μελανιών γιατί δεν σκοπεύω να διακόψω το instant ink και είναι κρίμα να χαλάσουν τα πρώτα μελάνια που είναι άθικτα. Άκουσα όμως ότι τα αρχικά μελάνια που έρχονται με τον εκτυπωτή λειτουργούν μόνο με αυτόν με τον οποίο ήρθαν μαζί και δεν θα παίξουν σε άλλο. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, happiness είπε

Αγόρασα έναν καινούριο hp πολυμηχάνημα που είχε μέσα σετ μελανιών. Αυτά τα έβγαλα κατευθείαν γιατί πήρα την υπηρεσία hp instant ink που μου έστειλε τα ειδικά δοχεία. Σκέφτηκα να πουλήσω το αρχικο σετ μελανιών γιατί δεν σκοπεύω να διακόψω το instant ink και είναι κρίμα να χαλάσουν τα πρώτα μελάνια που είναι άθικτα. Άκουσα όμως ότι τα αρχικά μελάνια που έρχονται με τον εκτυπωτή λειτουργούν μόνο με αυτόν με τον οποίο ήρθαν μαζί και δεν θα παίξουν σε άλλο. Ισχύει;

Σε καποιους εκτυπωτες ισχυει, αν μπουν σε αλλον εκτος απο τη μαμα δε θα αναγνωριστουν.

Σε καθε περιπτωση ομως τα μαμα μελανια κατα κανονα δεν ειναι "γεματα", δηλαδη δε μπορεις να τα πουλησεις ως καινουρια και αθικτα διοτι θα ειχαν πολυ μικροτερη αποδοση απο αντιστοιχα καινουρια σφραγισμενα που πωλουνται στα καταστηματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, lector είπε

Σε καποιους εκτυπωτες ισχυει, αν μπουν σε αλλον εκτος απο τη μαμα δε θα αναγνωριστουν.

Σε καθε περιπτωση ομως τα μαμα μελανια κατα κανονα δεν ειναι "γεματα", δηλαδη δε μπορεις να τα πουλησεις ως καινουρια και αθικτα διοτι θα ειχαν πολυ μικροτερη αποδοση απο αντιστοιχα καινουρια σφραγισμενα που πωλουνται στα καταστηματα.

 

Ναι , το γνωρίζω ότι δεν είναι full μελάνια, γι αυτό έχω προσαρμόσει ανάλογα και την τιμή (πιστεύω). Όμως πως μπορώ να βρω εάν ο εκτυπωτής μου είναι από αυτούς που τα "κλειδώνουν";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
15 ώρες πριν, happiness είπε

 

Ναι , το γνωρίζω ότι δεν είναι full μελάνια, γι αυτό έχω προσαρμόσει ανάλογα και την τιμή (πιστεύω). Όμως πως μπορώ να βρω εάν ο εκτυπωτής μου είναι από αυτούς που τα "κλειδώνουν";

Απο επισημη πηγη δε νομιζω να το μαθεις, γραψε εδω ποιο ειναι το μοντελο μπας και ξερει καποιος, διαφορετικα google.

Υπαρχει και το σεναριο, αν τα βαλεις για πωληση και βρεθει ενδιαφερομενος, να δοκιμαστουν επιτοπου στο μηχανημα του για να βεβαιωθει οτι παιζουν πριν τα αγορασει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lector σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βρήκα το παρακάτω από την hp αλλά αναφέρεται σε "new unused" setup μελάνια και δεν ξέρω εάν αυτό πιάνει και την δική μου περίπτωση που τα μελάνια χρησιμοποιήθηκαν έστω και μία φορά. Ο εκτυπωτής είναι ο 8013a.

Αναφορά σε κείμενο

No. If you install new, unused SETUP ink cartridges after your printer has been initialized, an error displays to remove the SETUP ink cartridges. After your printer has initialized, you can use the original SETUP ink cartridges until they are depleted and then replace them with normal ink cartridges for your printer. You can purchase replacement ink cartridges from HP SureSupply or other retailers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, happiness είπε

lector σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βρήκα το παρακάτω από την hp αλλά αναφέρεται σε "new unused" setup μελάνια και δεν ξέρω εάν αυτό πιάνει και την δική μου περίπτωση που τα μελάνια χρησιμοποιήθηκαν έστω και μία φορά. Ο εκτυπωτής είναι ο 8013a.

 

Το κειμενο αυτο μιλαει για new unused, αρα λογικα δεν πιανει τα δικα σου, αφου τα χρησιμοποιησες για το initialization. Το θεμα ειναι ομως οτι αυτο δε σημαινει οτι σε αλλον εκτυπωτη θα παιξουν. Δε λεω οτι δε θα συμβει, αλλα δε μπορεις να το χεις σιγουρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...