Προς το περιεχόμενο

Εστία υγραερίου


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, θέλω να πάρω μια εστία υγραερίου. πχ αυτή ή αυτή. Κι εδώ στην ελλάδα.

Κάποιες ερωτήσεις. Στα σχόλια αναφέρει κάποιος ότι θέλει βαλβίδα ασφαλούς ροής. Τι είναι αυτό; Το FFD που αναφέρει ένας άλλος χρήστης;

Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω για την ασφάλεια;

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ασφάλεια σου πρέπει να υπάρχει ρυθμιστής πίεσης, αυτόματη βαλβίδα και σύστημα που θα κλείνει την ροή αν πχ πέσει φαγητό και σβήσει η φωτιά. Πάρε και έναν δικό σου ανιχνευτή διαρροής αερίου να τον έχεις κοντά στην φιάλη ώστε άμα γίνει διαρροή να το εντοπίσετε. 

Κατά την αλλαγή της φιάλης αλλαγή και της φλάντζας. Έλεγχος διαρροής με σαπούνι και όχι με αναπτήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Έλεγχος διαρροής με σαπούνι και όχι με αναπτήρα. 

Υπάρχει τέτοιο μπουμπούκι, που θα ελέγξει για διαρροή εύφλεκτου αερίου με... αναπτήρα; :D

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω έναν ψηφιακό (ή και 2). Γιατί οκ, σαπούνι θα βάλεις σε 1-2 σημεία κατά βούληση. Ο ψηφιακός ανιχνεύει 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Υπάρχει τέτοιο μπουμπούκι, που θα ελέγξει για διαρροή εύφλεκτου αερίου με... αναπτήρα; :D

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω έναν ψηφιακό (ή και 2). Γιατί οκ, σαπούνι θα βάλεις σε 1-2 σημεία κατά βούληση. Ο ψηφιακός ανιχνεύει 24/7.

Υπάρχει...... 

Το σαπούνι το βάζεις εκεί που είναι η φλάντζα. Διαρροή μπορεί να υπάρχει και αλλού βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αυτα τι ακριβώς είναι;

Έχω δει στο τέλος του σωλήνα που καταλήγει στη φιάλη ένα ματζαφλάρι σαν μίνι ιπτάμενος δίσκος, Αυτό τι ρόλο παίζει; Είναι κάτι από τα παρακάτω.  Αν μπορείτε κάντε καμια συγκεκριμένη πρόταση με Links

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Για την ασφάλεια σου πρέπει να υπάρχει ρυθμιστής πίεσης, αυτόματη βαλβίδα και σύστημα που θα κλείνει την ροή αν πχ πέσει φαγητό και σβήσει η φωτιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

bitbit, εβγαλες ακρη; Αγορασες κατι; Ψαχνομαι και εγω για εστια υγραεριου. Εδω στο φορουμ βεβαια, βλεπω οι περισσοτεροι ασχολουνται με 'ψησταριες'. Τι να κανουμε, ο Ελληνας με το 'ψητο' εχει μια σχεδον ερωτικη σχεση.

Για πες αν προχωρησες σε αγορα και τα συναφη, μηπως διαφωτιστω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές εστίες αερίου έχουν από μόνες τους μηχανισμό που κλείνει τη ροή εάν σταματήσει η φλόγα. Το να κάνεις με το χέρι κάτι τέτοιο θέλει αρκετή δουλειά. Γι' αρχή πάντως μπορείς να πάρεις έναν ανιχνευτή LPG. Έχει η Shelly ένα με ~60€ που μπαίνει στην πρίζα, κάπου κοντά στην εστία. Υπάρχουν και πιο φθηνοί, αλλά το συγκεκριμένο είναι smart (δέχεται αυτοματισμούς), ενώ έχει και έξοδο για χειρισμό ηλεκτροβάνας στα 12V.

Όντως στο forum λίγοι αγαπάμε το αέριο για μαγείρεμα (και όχι -μόνο- ψήσιμο). Θέλω και ψησταριά, αλλά λακίζω να δώσω τόσα λεφτά ενώ έχω στεγασμένο χτιστό BBQ με ψησταριά + φούρνο. 

😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2022 στις 11:44 ΜΜ, Bitbit είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αυτα τι ακριβώς είναι;

Έχω δει στο τέλος του σωλήνα που καταλήγει στη φιάλη ένα ματζαφλάρι σαν μίνι ιπτάμενος δίσκος, Αυτό τι ρόλο παίζει; Είναι κάτι από τα παρακάτω.  Αν μπορείτε κάντε καμια συγκεκριμένη πρόταση με Links

 

Αυτός είναι ο ρυθμιστής πίεσης, εξάρτημα που συνδέεται στην αρχή του σωλήνα παροχής από τη μία και από την άλλη στο στόμιο της φιάλης. Κόστος 7-10 ευρώ ένας αξιοπρεπής ιταλικής κατασκευής.

7 ώρες πριν, mindreader είπε

bitbit, εβγαλες ακρη; Αγορασες κατι; Ψαχνομαι και εγω για εστια υγραεριου. Εδω στο φορουμ βεβαια, βλεπω οι περισσοτεροι ασχολουνται με 'ψησταριες'. Τι να κανουμε, ο Ελληνας με το 'ψητο' εχει μια σχεδον ερωτικη σχεση.

Για πες αν προχωρησες σε αγορα και τα συναφη, μηπως διαφωτιστω και εγω.

Η αγορά, ιδίως της Θεσσαλονίκης έχει πάρα πολλά σχετικά προιόντα. Πέρα από τα "επώνυμα" υπάρχουν και τα τούρκικης κατασκευής που για χρήση σε κάποιο εξοχικό είναι μιά χαρά. Εγώ έχω βάλει και στην κουζίνα μου φούρνο υγραερίου Τουρκίας, ικανοποιητικός για τα χρήματα του. Εκτός από τα πολύ φτηνιάρικα όλα έχουν το μαγνητικό σύστημα που διακόπτει την παροχή αερίου αν σβήσει η φλόγα για οποιοδήποτε λόγο.

 

Πες τί ακριβώς χρειάζεσαι (κουζινάκι, πλατώ με εστίες κλπ) και ένα budget να σου πω κάποιες επιλογές.

6 ώρες πριν, Haldol είπε

Πολλές εστίες αερίου έχουν από μόνες τους μηχανισμό που κλείνει τη ροή εάν σταματήσει η φλόγα. Το να κάνεις με το χέρι κάτι τέτοιο θέλει αρκετή δουλειά. Γι' αρχή πάντως μπορείς να πάρεις έναν ανιχνευτή LPG. Έχει η Shelly ένα με ~60€ που μπαίνει στην πρίζα, κάπου κοντά στην εστία. Υπάρχουν και πιο φθηνοί, αλλά το συγκεκριμένο είναι smart (δέχεται αυτοματισμούς), ενώ έχει και έξοδο για χειρισμό ηλεκτροβάνας στα 12V.

Ωραίο! Αλλά ακριβό, καλύτερα να αγοραστεί συσκευή να το ενσωματώνει...

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BigBlack θελω κατι οικονομικο, για περιστασιακη χρηση-αρα σε καμια περιπτωση συστηματικη/καθημερινη, για εφεδρεια στο σπιτι, για να μπορω να βαλω μια κατσαρολα να μαγειρευτει κατι. Εστια θα ειναι μαλλον;

Θα προτιμουσα να μου βαλουν και το ρυθμιστη χαμηλης πιεσης για coral gas prime απο το καταστημα αγορας, γιατι ηδη εχω στο σπιτι φιαλες coral gas prime (10κιλες) για χρηση με σομπα υγραεριου, οποτε με αυτες θα κινουμαι και οχι με τις απλες φιαλες υγραεριου. Εκτος και αν οι coral gas prime δεχονται, αν απαιτηθει, και αλλο ρυθμιστη πιεσης, αλλα αυτα δεν τα γνωριζω καλα.

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τελείως περιστασιακή χρήση εγώ θα έπαιρνα μιά τρίκιλη φιάλη που δε χρειάζεται τίποτα πέρα από τον καυστήρα της, δηλαδή:

Τρίκιλη φιάλη

Καυστήρας

Με ένα 50άρικο περίπου παίρνεις φιάλη + περιεχόμενο και τον καυστήρα /εστία. Τα χρησιμοποιείς και στο κάμπινγκ, τα αποθηκεύεις εύκολα και σε καλύπτουν και για ένα τηγάνισμα ψαριών έξω από το σπίτι να μην πάρουν ψαρίλα οι κουρτίνες.😂

Αν έχεις χώρο για κάτι πιό μεγάλο ή όρεξη να το συναρμολογείς κάθε φορά που το χρειάζεσαι, τότε θα αγοράσεις έναν επιπλέον ρυθμιστή για τη φιάλη που χρησιμοποιείς (δεν παίρνει άλλου τύπου), ένα κομμάτι σωλήνα όσα μέτρα χρειάζεται μαζί με 2 κολάρα σύσφιξης και μετά έχεις να διαλέξεις από πολλά επιτραπέζια κουζινάκια. Εγώ πχ έχω αυτό στο χωριό, με πιεζοηλεκτρική ανάφλεξη αλλά χωρίς το μαγνητικό στοιχείο που κλείνει αυτόματα την παροχή αερίου αν σβήσει η φλόγα. Είναι ιδιαίτερης αντοχής με πολύ δυνατές εστίες και επιπλέον ανοξείδωτο, εμένα με έχει βολέψει απίστευτα.

Αν δεν σε καλύπτει κάτι από αυτά ή θέλεις "κάτι πιό εκλεκτό" οι τιμές ανεβαίνουν αρκετά ως πολύ. Πες μου να σε κατατοπίσω...

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BigBlack, κατ'αρχας, η λυση της τρικιλης φιαλης + καυστηρα, μπορει να σηκωσει πανω της μια κατσαρολα με φαγητο; Υποθετω πως ναι, αλλα ρωτω γιατι γραφουν για 'τηγανι' και απο θεμα οχι μονο βαρους αλλα και καυσης-αν επαρκει.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mindreader είπε

BigBlack, κατ'αρχας, η λυση της τρικιλης φιαλης + καυστηρα, μπορει να σηκωσει πανω της μια κατσαρολα με φαγητο; Υποθετω πως ναι, αλλα ρωτω γιατι γραφουν για 'τηγανι' και απο θεμα οχι μονο βαρους αλλα και καυσης-αν επαρκει.

Έχω βρεθεί στην θέση να μαγειρέψω πάνω σ'αυτό με δεκάλιτρη χύτρα ταχύτητας, σχεδόν γεμάτη με φασολάδα για τις ανάγκες συνεργείου οικοδόμων και δεν μου δημιουργήθηκε καμία ανασφάλεια. Βέβαια τα κάνω αυτά 30 χρόνια σαν κατασκηνωτής... Υπάρχουν καυστήρες με ακόμα μεγαλύτερη ισχύ, αυτός που σου έδειξα πριν χονδρικά φέρνει ένα λίτρο νερό σε βρασμό σε ενάμιση λεπτό, ο μεγαλύτερος σε λιγότερο, περίπου σε ένα λεπτό.

Καλό είναι να δεις από κοντά την κατασκευή τους, όσο δυνατότερος ο καυστήρας πρέπει να έχει και τα αντίστοιχα μέταλλα, καλά συγκολλημένα. Πάντως η βαλβίδα που συνδέει τη φιάλη με τον καυστήρα είναι πάντα από χοντρό μπρούτζο και βιδώνει πάνω στη φιάλη με αρκετές στροφές. Δε μου εμπνέει ποτέ ανησυχία. Αντίθετα, αν είναι στο πάτωμα η φιάλη και κυκλοφορούν παιδιά-σκυλιά-άσχετοι στο χώρο έχω τα μάτια μου 14. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην πράξη, η ανατροπή της κατσαρόλας/τηγανιού και τα εγκαύματα από το περιεχόμενο, όχι η φιάλη και ο καυστήρας. Άσε που θα μείνεις νηστικός!

Υπάρχει επίσης μονό κουζινάκι, κι αυτό αρκετά εύκολο στην αποθήκευση αν και πιό μπελαλίδικο στην σύνδεση, βάλε βγάλε σωλήνες. Ωστόσο αν έχεις έστω κι έναν μικρό χώρο να το εγκαταστήσεις μόνιμα, θα σε βγάλει κι αυτό ασπροπρόσωπο για πάρα πολλά χρόνια.

Μονό κουζινάκι

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ χρόνια κουζίνα υγραερίου.

Τη φιάλη αν μπορείτε εκτός σπιτιού , την έχω στο πίσω μπαλκόνι με καβάντζα μία γεματη δίπλα. Σίγουρα πιο οικονομικό μαγείρεμα , έχω βρει την άκρη επειδή έχω και αυτοκίνητο υγραερίου και γεμίζω τις φιάλες από το πρατήριο σε πολύ φτηνη τιμή σε σχέση με τις έτοιμες. Έχει μικρή διαφορά το περιεχόμενο (λιγότερο προπάνιο) αλλα  δεν έχω πρόβλημα. Μια χαρά καίει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, mindreader said:

bitbit, εβγαλες ακρη; Αγορασες κατι; Ψαχνομαι και εγω για εστια υγραεριου. Εδω στο φορουμ βεβαια, βλεπω οι περισσοτεροι ασχολουνται με 'ψησταριες'. Τι να κανουμε, ο Ελληνας με το 'ψητο' εχει μια σχεδον ερωτικη σχεση.

Για πες αν προχωρησες σε αγορα και τα συναφη, μηπως διαφωτιστω και εγω.

Ναι, πήρα μια καινούργια εστία που τελικά δε χρησιμοποίησα, είναι ακόμα στο κουτί διότι βρήκα ένα μεταχειρισμένο από γνωστό. Δε το ήθελε και μου το έδωσε.

Είναι λίγο φασαρία, βγάλε φυάλη, κουβάλα... Εντάξει δε το κάνεις και κάθε μέρα, θα σου κρατήσει μήνα και πάνω, εξαρτάται πόσο συχνά το χρησιμοποιείς. Από οικονομικής άποψης συμφέρει αλλά χάνεις από άνεση. Τελευταία αρχίζω και βαριέμαι και προτιμώ την άνεση του κουμπιού. Θα δούμε πως θα πάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Bitbit said:

Ναι, πήρα μια καινούργια εστία που τελικά δε χρησιμοποίησα, είναι ακόμα στο κουτί διότι βρήκα ένα μεταχειρισμένο από γνωστό. Δε το ήθελε και μου το έδωσε.

Είναι λίγο φασαρία, βγάλε φυάλη, κουβάλα... Εντάξει δε το κάνεις και κάθε μέρα, θα σου κρατήσει μήνα και πάνω, εξαρτάται πόσο συχνά το χρησιμοποιείς. Από οικονομικής άποψης συμφέρει αλλά χάνεις από άνεση. Τελευταία αρχίζω και βαριέμαι και προτιμώ την άνεση του κουμπιού. Θα δούμε πως θα πάει

Μιλας μαλλον για εστια, σε συνδυασμο με 10κιλη φιαλη, σωστα;

========================================================================

BigBlack, χαζες αποριες αλλα...

- μονο 2 μαγαζια απο ολη την Ελλαδα στο σκρουτζ, φερνουν 3κιλη φιαλη; Μικρη προσφορα....και ... (next one)

- η τιμη για τα 3 κιλα υγραεριου, μαλλον ειναι ακριβη, οταν με 23 ευρω παιρνεις 10κιλη.... αραγε να υπαρχει καυστηρα που να προσαρμοζει πανω σε 10κιλη; μαλλον οχι.

- χονδρικα, επειδη εσυ εχεις κανει χρηση, και δε μιλω για 'σαρδελιτσες' που μπορει να τηγανιζονται σε λιγα λεπτα, αλλα αν θες να μαγειρεψεις σε κατσαρολα, πες μοσχαρι ή κοτοπουλο, ετσι για να παρω μια εκτιμηση,

α) σε ποση ωρα μαγειρευονται και β) ποσες φορες βγαζεις, για τετοια μαγειρεματα, με μια 3κιλη φιαλη

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...