Προς το περιεχόμενο

Secure boot windows 11 νεο συστημα


.536

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jumaru99 είπε

Τι είναι αυτά τα ανυπόστατα που λες; Τρομάζεις και το χρήστη με μπαρούφες και παραφιλολογίες περί beta αν έχει κάποια επέκταση η έκδοση; Βγάζεις μια θεωρία από το μυαλό σου  ανυπόστατη τελείως που δεν τεκμιριώνεται πουθενά. Έχεις ιδέα πως δουλεύει το versioning? Αναφέρει κάπου ο κατασκευαστής πως είναι beta; Τα πέρι beta λοιπόν δεν στέκουν στο ελάχιστο.

Καταρχήν μίλα καλύτερα πιτσιρίκο. Είναι beta και είναι δοκιμαστικά αυτά εγγυάσαι ότι δεν θα έχει πρόβλημα γιατί εγώ έτσι έκαψα μια μητρική ;)

Αναφορά σε κείμενο

A beta BIOS is an update that may improve a motherboard's performance or resolve a severe problem but has not yet undergone thorough testing. These downloads are intended only for advanced computer users.

https://www.quora.com/What-is-a-beta-BIOS

ας κάνει υπομονή και η gigabyte θα βγάλει κανονική έκδοση. Εκτός και αν θέλει να κάνει πειράματα στη μητρική του. Όπως λέει αυτά είναι για προχωρημένους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, neo80 είπε

Καταρχήν μίλα καλύτερα πιτσιρίκο. Είναι beta και είναι δοκιμαστικά αυτά εγγυάσαι ότι δεν θα έχει πρόβλημα γιατί εγώ έτσι έκαψα μια μητρική ;)

Τους χαρακτηρισμούς περί "πιτσιρίκου" κράτα τους για λογαριασμό σου.

Όσο για το πέρι beta, θες να μας πεις σε ποιο σημείο ο κατασκευαστής αναφέρει πως είναι beta η συγκεκριμένη έκδοση? Γιατί είναι τελείως αβάσιμη η τοποθέτησή σου επ' αυτού με βάση το versioning. Για να δούμε λοιπόν τι είναι το versioning εδώ.

Ακολουθεί παράδειγμα σήμανσης από την εν λόγω εταιρία Gigabyte όταν αναφέρεται σε beta bios

H97ofG4.png

Και τώρα την μητρικής του χρήστη και του εν λόγω bios

pBMpjqR.png

Κι ας παραθέσουμε και το readme μήπως γίνεται αναφορά εκεί κι όχι στο site από λάθος, άνθρωποι είμαστε.

sqplm8T.png

Τι όχι; Δεν είναι beta; Βρε τους αχρείους, κοίτα να δεις που θα μας κοροϊδεύουν μάλλον!

Spoiler

Όσο για την δική σου ιστορία με την καμένη μητρική, να μοιραστώ και μία δική μου. Ήταν λοιπόν μια Τετάρτη μεσημέρι που κάηκε απρόσμενα. Ας αποφεύγουμε τις Τετάρτες λοιπόν, ταράζουν τα vrms! Ωχ Τετάρτη σήμερα, κλείστε τα pc!

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, neo80 είπε

Εγώ αυτά προτείνω. Δεν θα πέσω στο επίπεδο σου καλή σου μέρα. ;)

Μα η πρότασή σου για downgrade μπορεί να είναι σωστή. Όντως μπορεί να άλλαξε κάποιο table στην νεότερη έκδοση και να πετάει την κάρτα γραφικών εκτός.

 

Οι λόγοι της πρότασής σου είναι λάθος.

Καλή σου μέρα :) 

Επεξ/σία από jumaru99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα και άλλες φορές gigabyte support απο τα lidl :devil:

δυστυχώς έχω και εγώ gigabyte και όταν κάνω bios update τρέμει το φιλοκάρδι μου.

 

9 ώρες πριν, jumaru99 είπε

Τι είναι αυτά τα ανυπόστατα που λες; Τρομάζεις και το χρήστη με μπαρούφες και παραφιλολογίες περί beta αν έχει κάποια επέκταση η έκδοση; Βγάζεις μια θεωρία από το μυαλό σου  ανυπόστατη τελείως που δεν τεκμιριώνεται πουθενά. Έχεις ιδέα πως δουλεύει το versioning? Αναφέρει κάπου ο κατασκευαστής πως είναι beta; Τα πέρι beta λοιπόν δεν στέκουν στο ελάχιστο.

 

gigabyte beta.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, neo80 είπε

όπως είπα και άλλες φορές gigabyte support απο τα lidl :devil:

δυστυχώς έχω και εγώ gigabyte και όταν κάνω bios update τρέμει το φιλοκάρδι μου.

 

 

gigabyte beta.png

Το βελάκι γιατί δεν το έβαλες και στο F2? επειδή είναι το α-patchάριστο το πρόβλημά του το προσπερνάς; Ή οι αναφορές στις παραπάνω εκδόσεις είναι υποδηλώνουν πως είναι beta? Άρα και προβληματικές σαφώς;

Για να τελειώσει εδώ αυτό το θέατρο του παραλόγου, οι επεκτάσεις σε μια βασική έκδοση F19a / b / f /υποδηλώνουν patch της βασικής. Όταν υπάρχει beta, υποδηλώνεται όπως παρέθεσα και παραπάνω. Θες να το καταλάβεις, καλώς, όχι, πρόβλημά σου. Θα 'χει μάλλον brikαρει η rom σου.

Όσο για το συνοδευτικό βίντεο που έρχεται να ισχυροποιήσει τις θέσεις σου να φανταστω; Μάλλον προτρέχεις να βγάλεις συμπεράσματα, γιατί η απάντηση για τα προβλήματα του, έρχεται στο pinαρισμένο του post του ίδιου στα comments όπου και παραθέτω.

JNXUZxy.png

Η πηγή του κακού λοιπόν ήταν το CPU. Και κοίτα να δεις, είναι τελικά stable με το F50a. Ω θεοί κακό που τον βρήκε! Προβλέπω νέο κύκλο προβλημάτων με το beta bios του... ή μήπως το a σημαίνει alpha, άρα ακόμα χειρότερα;

Και κανένα φιλοκάρδι δεν χρειάζεται να τρέμει σε μητρικές με dual bios. Στην χειρότερη restore στο προηγούμενο.

Επεξ/σία από jumaru99
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συστημα ειναι

ryzen 5 5600k

aorus master 3070

m2 980 samsung 

δεν εχω καποιο controller πανω, κατεβηκα και σε f15 και τιποτα . Ισως ειναι το bios της καρτας αλλα δεν ξερω πως να το αλλαξω και σε τι 

YLm5pZx.png

 

Επεξ/σία από .536
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τη διαδικασία εδώ


How to BIOS update your RTX 30 series GPU to support Resizable BAR | Updating our Gigabyte RTX 3070 Gaming OC to support Resizable BAR | GPU & Displays | OC3D Review (overclock3d.net)

Βεβαιώσου για την έκδοση της κάρτας σου. Αν δεν είσαι σίγουρος δείξε μας και την καρτέλα Advanced από το GPU-Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν σου λέει ακριβές μοντέλο. Λογικά έχεις το rev.1.0/1.1. Αν έχεις το κουτί δες τι rev έχεις, αλλιώς το γράφει η κάρτα επάνω.

Πρέπει να έχει το F61. Υπάρχει το F62. Αλλά προσοχή, βρες το revision πρώτα.

AORUS GeForce RTX™ 3070 MASTER 8G|AORUS - GIGABYTE Global

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με αυτό που είναι το μόνο που ταιριάζει με το vbios που φοράς τώρα και το device id και τα ρολόγια, έχεις τον κωδικό GV-N3070AORUS M-8GD_A/F61/0B35

Δυστυχώς δεν βρίσκω άλλον τρόπο για τον προσδιορισμό του. Μπορείς βέβαια να σώσεις το bios που έχεις τώρα με το gpu-z και να κάνεις ένα check τo MD5 Hash αν είναι ίδιο με αυτό στο link παραπάνω. Τότε θα το σιγουρέψεις.

Επεξ/σία από jumaru99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...