Προς το περιεχόμενο

Αντλίες Θερμότητας AERMEC


GiorgoSp0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!! Απο χθες εχω βαλει μπρος τις αντλιες θερμοτητας Aermec FCZ-ACT fan coils και HMI επιτοιχιο control.  Θελω να ρωτησω γενικα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι αποριες που εχω. Εχω ακουσει οτι γενικα πρεπει να τις ανοιξουμε και μετα να τις κλεισουμε ξανα πχ Μαιο που δεν θελουμε να τις δουλεψουμε αλλο. Ισχυει κατι τετοιο?

Απ οσο εχω καταλαβει δηλαδη τις εχω μονίμως ανοιχτες και τα fan coils τα εχω στο auto ή στη πρωτη ενταση ανεμιστηρα ?

*μιλώντας παντα απο θεμα καταναλωσης , μην μας ερθει το ρευμα στο Θεό χαχα

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από GiorgoSp0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι ερωτήσεις για τον μηχανικό που στο τοποθέτησε. Και επίσης θα πρέπει να στην έχει ρυθμίσει και αντίστοιχα με βάση τις ανάγκες του σπιτιού σου. 

Οι αντλίες δουλεύονται μονίμως ανοιχτές, σε λογικές θερμοκρασίες (21-22 βαθμούς και όχι 28). Αν τις ανοιγοκλεινεις κάνεις μια τρύπα στο νερό και από καταλανωση και από ζέστη. 

Αν πριν είχες πετρέλαιο ή κλιματιστικά, η καταλανωση σου θα είναι έτσι κι αλλιώς αυξημένη με τις αντλίες. Απλά τα χρήματα που θα έδινες στο πετρέλαιο θα τα δίνεις σε ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 12:12 ΜΜ, Helionar είπε

Αυτές είναι ερωτήσεις για τον μηχανικό που στο τοποθέτησε. Και επίσης θα πρέπει να στην έχει ρυθμίσει και αντίστοιχα με βάση τις ανάγκες του σπιτιού σου. 

Οι αντλίες δουλεύονται μονίμως ανοιχτές, σε λογικές θερμοκρασίες (21-22 βαθμούς και όχι 28). Αν τις ανοιγοκλεινεις κάνεις μια τρύπα στο νερό και από καταλανωση και από ζέστη. 

Αν πριν είχες πετρέλαιο ή κλιματιστικά, η καταλανωση σου θα είναι έτσι κι αλλιώς αυξημένη με τις αντλίες. Απλά τα χρήματα που θα έδινες στο πετρέλαιο θα τα δίνεις σε ρεύμα 

Δυστυχως δεν μπορω να βγαλω ακρη με αυτον που μου νοικιαζει το σπιτι του και προσπαθω να επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια της AERMEC. Εγω στο τοιχο το control το εχω μονιμως ανοιχτο στους 45oC το νερο και απ οτι καταλαβα ρυθμιζω τη θερμοκρασια του σπιτιου μεσω των fan coils. Απλα επειδη απ το πρωι μπαινουμε σπιτι στις 7-8 το απογευμα , ειναι καλυτερα να ειναι στο manual ολη μερα , οταν ειμαι σπιτι στους 18-20 βαθμους , οταν λειπω να το ριχνω στους 16 ή οταν λειπω να το βαζω off στα fan coils και οταν γυρναω να το βαζω στους 18-20 ? Εκει ειναι η απορια μου γιατι ποτε δεν ειχα δουλεψει με αντλιες και μην μου ερθει καμια ΔΕΗ στο Θεό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον είναι inverter, δε την κλείνεις/χαμηλώνεις ποτέ. Περισσότερη ενέργεια θα καταναλώσει για να φτάσει από τους 16 ξανά στους 20, παρά για να συντηρεί τη θερμοκρασία σταθερή.

Μπακαλίστικα, για μέγιστη απόδοση βρες σε τι θερμοκρασία θες να είναι το σπίτι όταν είσαι μέσα, κατέβασε τη θερμοκρασία νερού ως το σημείο που βλέπεις ότι πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία ο χώρος και πρόσθεσε έναν βαθμό. Πχ, αν βλέπεις ότι στους 45 βαθμούς νερό, το σπίτι μέσα έχει 20 βαθμούς που θες, κατέβασε το στο 44. Αν πιάνει ακόμα 20 βαθμούς, κατέβασέ το στους 43. Αν ζορίζεται αλλά πιάνει πάλι 20, ξανα-ανέβασε το στους 44. Θες να μη δουλεύει συνέχεια στο φουλ η αντλία για να προσπαθεί να ζεστάνει το σπίτι, αλλά δε θες να είναι και πολύ ψηλά η θερμοκρασία νερού γιατί θα πιάνει γρήγορα τη θερμοκρασία και η αντλία θα κλείνει, κάτι που δε θες γιατί τα on/off τρώνε ρεύμα.

Φυσικά αυτά πολύ χονδρικά και μόνο ως υποκατάστατο ρύθμισης από τον μηχανικό/τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έβαλα Ανατόλια θερμότητας τον Δεκέμβριο και μέσα σε 1,5 μήνα έχω κάψει 2.800 κιλοβατώρες. Σε σπίτι με 2 άτομα και όχι τρελή κατανάλωση. Την ανοίγω στις 4 περίπου και την κλείνω στη 1 το βράδυ. Είναι λογική η κατανάλωση γιατί αν συνεχίσει έτσι θα πληρώνω εκκαθαριστικό 2000 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, thanasis tr είπε

Έβαλα Ανατόλια θερμότητας τον Δεκέμβριο και μέσα σε 1,5 μήνα έχω κάψει 2.800 κιλοβατώρες. Σε σπίτι με 2 άτομα και όχι τρελή κατανάλωση. Την ανοίγω στις 4 περίπου και την κλείνω στη 1 το βράδυ. Είναι λογική η κατανάλωση γιατί αν συνεχίσει έτσι θα πληρώνω εκκαθαριστικό 2000 ευρώ

Την αντλία δεν την αναβοσβήνουμε. Ανοίγει Οκτώβρη-Νοέμβρη με τα πρώτα κρύα και κλείνει Απρίλιο, μόλις ζεστάνει ο καιρός!

Δεν σου το είπαν αυτοί που έκαναν την εγκατάσταση?

Σε τί θερμοκρασία είναι ρυθμισμένα τα νερά? Λειτουργεί με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία?

 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Την αντλία δεν την αναβοσβήνουμε. Ανοίγει Οκτώβρη-Νοέμβρη με τα πρώτα κρύα και κλείνει Απρίλιο, μόλις ζεστάνει ο καιρός!

Δεν σου το είπαν αυτοί που έκαναν την εγκατάσταση?

Σε τί θερμοκρασία είναι ρυθμισμένα τα νερά? Λειτουργεί με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία?

 

Όχι απλά μου είπαν να έχω τα σώματα στο auto σε νορμαλ θερμοκρασία και να το αναβοσβήνω όποτε θέλω. Τον θερμοστάτη μου είπαν να μην το. Πειράξω και να τον αφήσω μόνιμα στους 50οC που το έχουν ρυθμίσει αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κατεβάσεις την θερμοκρασία των νερών, θα έχεις σημαντική οικονομία. Η αντλία σου είναι φασόν της gree και η αντιστάθμιση είναι λίγο περίπλοκη (ρυθμίζει την θερμοκρασία χώρου με αλγόριθμο, ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν "διαβάζοντας" εξωτερική θερμοκρασία, θερμοκρασία χώρου, νερών κτλ). Μπορείς να την σετάρεις με χρονοδιακόπτη, πχ να δουλεύει μέχρι τις 04:00 στους 19 βαθμούς (συντήρηση θερμοκρασίας ενώ λείπετε)  και μετά τις 04:00 στους 21 C. Μπορείς επίσης να ελέγχεις την επιθυμητή θερμοκρασία και να παρακολουθείς την θερμοκρασία των νερών, από την σχετική εφαρμογή, στο κινητό σου.   (όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, καθώς εγώ την δουλεύω με σώματα καλοριφέρ. Τα fan coil υποθέτω έχουν χωριστή ρύθμιση το καθ ένα και πιθανότατα οι ρυθμίσεις τους λειτουργούν συνδυαστικά με την αντλία) . Επίσης χρήσιμο θα ήταν να βάλεις ένα μετρητή ρεύματος πριν την αντλία (κόστος μαχ 50€), ώστε να βλέπεις σε πραγματικό χρόνο (από το κινητό) την στιγμιαία, ημερήσια, μηνιαία  κατανάλωση, ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (θα σε βοηθήσει να καταλήξεις στην πιο αποδοτική ρύθμιση νερών, θερμοκρασία χώρου κτλ) Τέλος θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να έχεις μια καλή μέση θερμοκρασία σταθερά στο σπίτι, στην αντλία δεν έχουμε την λογική ότι μπήκα στο σπίτι το απόγευμα και θέλω να μου ανεβάσει την θερμοκρασία χώρου 5 βαθμούς και μετά την κλείνω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, makisssss είπε

Δοκίμασε να κατεβάσεις την θερμοκρασία των νερών, θα έχεις σημαντική οικονομία. Η αντλία σου είναι φασόν της gree και η αντιστάθμιση είναι λίγο περίπλοκη (ρυθμίζει την θερμοκρασία χώρου με αλγόριθμο, ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν "διαβάζοντας" εξωτερική θερμοκρασία, θερμοκρασία χώρου, νερών κτλ). Μπορείς να την σετάρεις με χρονοδιακόπτη, πχ να δουλεύει μέχρι τις 04:00 στους 19 βαθμούς (συντήρηση θερμοκρασίας ενώ λείπετε)  και μετά τις 04:00 στους 21 C. Μπορείς επίσης να ελέγχεις την επιθυμητή θερμοκρασία και να παρακολουθείς την θερμοκρασία των νερών, από την σχετική εφαρμογή, στο κινητό σου.   (όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, καθώς εγώ την δουλεύω με σώματα καλοριφέρ. Τα fan coil υποθέτω έχουν χωριστή ρύθμιση το καθ ένα και πιθανότατα οι ρυθμίσεις τους λειτουργούν συνδυαστικά με την αντλία) . Επίσης χρήσιμο θα ήταν να βάλεις ένα μετρητή ρεύματος πριν την αντλία (κόστος μαχ 50€), ώστε να βλέπεις σε πραγματικό χρόνο (από το κινητό) την στιγμιαία, ημερήσια, μηνιαία  κατανάλωση, ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (θα σε βοηθήσει να καταλήξεις στην πιο αποδοτική ρύθμιση νερών, θερμοκρασία χώρου κτλ) Τέλος θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να έχεις μια καλή μέση θερμοκρασία σταθερά στο σπίτι, στην αντλία δεν έχουμε την λογική ότι μπήκα στο σπίτι το απόγευμα και θέλω να μου ανεβάσει την θερμοκρασία χώρου 5 βαθμούς και μετά την κλείνω.  

το θέμα είναι ότι ο θερμοστάτης μου δείχνει μόνο θερμοκρασία νερού οπότε μάλλον  γι αυτό μου το έχουν σετάρει στο 50. Επίσης είναι ψύξη θέρμανση άρα με αυτή την λογική θα πρέπει να είναι ανοιχτή 365 μέρες όλο το 24ωρο. Θα ρωτήσω πάλι αυτούς που την έβαλαν αν παίζει να πέσει η θερμοκρασία και αν κάνει. το θέμα είναι ότι μια κατανάλωση που κάνω στο 5 μηνο την έκανα σε 1,5 μήνα και επέλεξα την αντλία ως οικονομικότερο μέσο. Κάτι το οποίο ήταν βέβαια όταν έκανα την εγκατάσταση στο σπίτι καθώς τότε η κιλοβατώρα είχε 0,07 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasis tr είπε

το θέμα είναι ότι ο θερμοστάτης μου δείχνει μόνο θερμοκρασία νερού οπότε μάλλον  γι αυτό μου το έχουν σετάρει στο 50. Επίσης είναι ψύξη θέρμανση άρα με αυτή την λογική θα πρέπει να είναι ανοιχτή 365 μέρες όλο το 24ωρο. Θα ρωτήσω πάλι αυτούς που την έβαλαν αν παίζει να πέσει η θερμοκρασία και αν κάνει. το θέμα είναι ότι μια κατανάλωση που κάνω στο 5 μηνο την έκανα σε 1,5 μήνα και επέλεξα την αντλία ως οικονομικότερο μέσο. Κάτι το οποίο ήταν βέβαια όταν έκανα την εγκατάσταση στο σπίτι καθώς τότε η κιλοβατώρα είχε 0,07 λεπτά

Κι εμάς ο "εγκατάστατης" την είχε βάλει να λειτουργεί με σταθερή στους 55 και σε μια βδομάδα είχαμε καταναλώσει 500 Kw . Την κατεβάσαμε στους 50 αλλά και πάλι ήταν μεγάλη η κατανάλωση. Ξέραμε από τα χαρακτηριστικά της μονάδας ότι έχει αντιστάθμιση, αλλά ο ανίδεος "εγκαταστατης" επέμενε ότι δεν έχει και έπρεπε να αγοραστεί σαν έξτρα.

Τελικά διαβάσαμε σχολαστικά το manual, όπου έλεγε ότι έχει αντιστάθμιση. ψάξαμε και στο ίντερνετ οδηγίες  πώς να την ρυθμίσουμε και για όλο τον χειμώνα τα 3 χρόνια που την λειτουργούμε καταναλώνουμε περίπου 3000 Kw. Για ψύξη μόνο με πολυήμερους καύσωνες την χρησιμοποιούμε. Αλλά ευτυχώς εδώ που είμαστε στα 3 χρόνια συνολικά έχει δουλέψει για ψύξη 1,5 μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...