Προς το περιεχόμενο

Συμμετοχή ασφαλισμένου σε παραπεμπτικό για εξετάσεις


Schiffer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο ενώ είναι συμβεβλημένο με τον ασφαλιστικό φορέα ζητά μεγαλύτερο ποσό από αυτό που αναγράφεται στο παραπεμπτικό και αφορά το σύνολο της συμμετοχής του ασφαλισμένου. Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο; Οι τιμές είναι διαφορετικές σε κάθε διαγνωστικό κέντρο ή είναι στάνταρ παντού;

Απευθύνθηκα τηλεφωνικώς σε δύο διαγνωστικά κέντρα για να ρωτήσω αν πληρώνω το αναγραφόμενο ποσό που μου αντιστοιχεί και μου απάντησαν ότι το κόστος της εξέτασης είναι μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Schiffer είπε

Ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο ενώ είναι συμβεβλημένο με τον ασφαλιστικό φορέα ζητά μεγαλύτερο ποσό από αυτό που αναγράφεται στο παραπεμπτικό και αφορά το σύνολο της συμμετοχής του ασφαλισμένου. Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο; Οι τιμές είναι διαφορετικές σε κάθε διαγνωστικό κέντρο ή είναι στάνταρ παντού;

Απευθύνθηκα τηλεφωνικώς σε δύο διαγνωστικά κέντρα για να ρωτήσω αν πληρώνω το αναγραφόμενο ποσό που μου αντιστοιχεί και μου απάντησαν ότι το κόστος της εξέτασης είναι μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! 

Δεν γνωρίζω αλλά μια ερώτηση. Μήπως η εξέταση σου απαιτεί την χρήση κάποιων φαρμάκων η αναλωσίμων που δεν καλύπτονται; 

Παράδειγμα, σε αξονικες και μαγνητικές με σκιαγραφικο είναι σύνηθες το φάρμακο να μην καλύπτεται εξ ολοκλήρου από τον ασφαλιστικό φορέα και να έρχεται ο πολίτης αντιμέτωπος με το ότι θα πρέπει να πληρώσει παραπάνω βάσει ποσοστού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέταση(αξονική τομογραφία) όντως απαιτεί σκιαγραφικό το οποίο όμως συνταγογραφήθηκε και το πήρα από φαρμακείο. Δεν γνωρίζω ωστόσο αν χρειάζονται παραπάνω φάρμακα ή αναλώσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Schiffer είπε

Η εξέταση(αξονική τομογραφία) όντως απαιτεί σκιαγραφικό το οποίο όμως συνταγογραφήθηκε και το πήρα από φαρμακείο. Δεν γνωρίζω ωστόσο αν χρειάζονται παραπάνω φάρμακα ή αναλώσιμα. 

Καπου καποτε, ακουσα μια παρομοια ιστορια απο εναν γνωστο, οτι δεν του δεχοντουσαν το σκιαγραφικο που πηρε απο το φαρμακειο γιατι θελαν αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά λες τώρα θυμήθηκα γιατί είχα κάνει και εγώ, από το φαρμακείο το πήρα με συνταγή και το πήγα στο εργαστήριο για να μου το κάνει έγχυση η νοσηλεύτρια με τον όρο. 

Κατι αλλο παίζει που δεν ξέρω με τις τιμές. Γνωρίζω και ιδιωτικές κλινικές που δεν δέχονται καν ασθενείς με παραπεμπτικο αν δεν πάνε μόνο μέσω ιδιωτικής ασφάλισης προφανώς γιατί χάνουν χρήματα. Αν ρωτήσεις τιμές εξετάσεων θα δεις κάτι τιμές πολύ παραπάνω από τον μέσο όρο των ιδιωτικών διαγνωστικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...