Προς το περιεχόμενο

Ενίχυση σήματος σε δωμάτιο που δε φτάνει το σήμα


merick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Θέλω να φτάνει το σήμα μέχρι το δωμάτιο μου. Αυτη τη στιγμή το ρούτερ βρίσκεται στο σαλόνι, έχω δοκιμάσει να βάλω range extender ας πούμε αλλά μου μείωνε την ταχύτητα σχεδόν στο 1/4. Έχω μια τηλεφωνική θύρα στο διπλανό δωμάτιο (δε ξέρω πως μπορεί να χρησιμεύσει). Ποια λύση θα μου προτείνατε, εκτός απο ethernet καλώδιο, ώστε να φάνει το σήμα μέχρι το δωμάτιο και να έχω μια ικανοποιητική ταχύτητα τύπου 2/3 της ταχύτητας που θα είχα στο σαλόνι με wifi.

317533561_1906079619735415_8992544830210350634_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pc στο δωμάτιό σου θελεις να το δουλεύεις μονο με wifi ή μπορεις να το συνδεσεις και με ethernet (δεν εννοω να τραβηξεις καλωδιο απο το σαλονι που ειναι το ρουτερ μεχρι το δωματιο) ;

Αν σε βολευει το ethernet  πάρε αυτό το κιτ

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nik0laus είπε

Το pc στο δωμάτιό σου θελεις να το δουλεύεις μονο με wifi ή μπορεις να το συνδεσεις και με ethernet (δεν εννοω να τραβηξεις καλωδιο απο το σαλονι που ειναι το ρουτερ μεχρι το δωματιο) ;

Αν σε βολευει το ethernet  πάρε αυτό το κιτ

 

Μπορώ να το συνδέσω και με ethernet, με αυτη τη συσκευή την οποία φαντάζομαι θα βάλω σε μπρίζα στο δωμάτιο, θα το πιάνει το σήμα απο το σαλόνι? γιατι πχ αν πιάνει ασθενές σήμα δε θα δίνει και ασθενές σήμα?

Επίσης δουλεύει όπως ένα range extender, δηλαδή μειώνει την ταχύτητα του ίντερνετ άμα πιάνω σήμα απο αυτή τη συσκευή?

Επεξ/σία από merick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, merick είπε

Μπορώ να το συνδέσω και με ethernet, με αυτη τη συσκευή την οποία φαντάζομαι θα βάλω σε μπρίζα στο δωμάτιο, θα το πιάνει το σήμα απο το σαλόνι? γιατι πχ αν πιάνει ασθενές σήμα δε θα δίνει και ασθενές σήμα?

Επίσης δουλεύει όπως ένα range extender, δηλαδή μειώνει την ταχύτητα του ίντερνετ άμα πιάνω σήμα απο αυτή τη συσκευή?

Αυτό δουλεύει μέσω του ηλεκτρικού ρεύματος, αν στο σπίτι δεν έχεις τριφασικό ρεύμα θα κάνεις δουλειά δεν έχει καμία σχέση με extender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Υπάρχει κανένας τρόπος να εκμεταλευτώ την δεύτερη τηλεφωνική θύρα που έχω για να βάλω ας πούμε και ένα δεύτερο ρούτερ με ίδια ip, ssid, κωδικό κτλ.

Πέρα απο το κιτ υπάρχει ενναλακτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chios είπε

Αυτό δουλεύει μέσω του ηλεκτρικού ρεύματος, αν στο σπίτι δεν έχεις τριφασικό ρεύμα θα κάνεις δουλειά δεν έχει καμία σχέση με extender.

Εγω μια χαρα κανω τη δουλεια και με τριφασικο... δινω μεχρι και στην αποθηκη στο υπογειο (απο τον 3ο οροφο) με ελαχιστες απωλειες. Μεσα στο σπιτι σε ολα τα δωματια κατεβαζω με το μεγιστο της γραμμης (50 vdsl).

 

11 ώρες πριν, merick είπε

Ευχαριστώ! Υπάρχει κανένας τρόπος να εκμεταλευτώ την δεύτερη τηλεφωνική θύρα που έχω για να βάλω ας πούμε και ένα δεύτερο ρούτερ με ίδια ip, ssid, κωδικό κτλ.

Πέρα απο το κιτ υπάρχει ενναλακτική?

Οχι ταυτοχρονα, θα πρεπει να κλεινεις το ενα και να ανοιγεις το αλλο....Αν ομως θελεις και wifi στα "πισω" δωματια μπορεις εκει που θα εχεις το powerline κιτ που σου εδειξα να συνδεσεις επανω του ενα δευτερο ρουτερ που θα το ρυθμισεις σαν access point 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...