Προς το περιεχόμενο

Το Oceanic+ app για το Apple Watch Ultra δίνει νέα διάσταση στις δυνατότητες του κορυφαίου smartwatch


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, paulchro είπε

Δεν σε αναγκαζει κανεις να το παρεις.

  Αυτό το επιχείρημα πια... Λες και το θέμα είναι ότι μας έβαλαν το πιστόλι στον κρόταφο και μας είπαν να αγοράσουμε με το ζόρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως εγώ έχω στη κατοχή μου 4 citizen τα οποία τα 2 είναι με depth meter( ay5000 και το B740-H18091) και τα άλλα 2 είναι( BN0150-10E και το NY0040) και δεν θα τα άλλαζα για κάποιο computer diving watch. Χρήση σε ψαροντούφεκο μέχρι 20μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, drivergr said:

Πάντως εγώ έχω στη κατοχή μου 4 citizen τα οποία τα 2 είναι με depth meter( ay5000 και το B740-H18091) και τα άλλα 2 είναι( BN0150-10E και το NY0040) και δεν θα τα άλλαζα για κάποιο computer diving watch. Χρήση σε ψαροντούφεκο μέχρι 20μ

οταν κανεις scuba diving  και οχι Free diving  δεν γινεται να εχεις μονο bottom timer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, esertas said:

Θα μείνω στις τιμές. Όλα με συνδρομή. Τα Suunto έχουν συνδρομή;

Κλαίνε οι ρέγκες στο Αιγαίο. Όχι βέβαια κανένας υπολογιστής κατάδυσης δεν έχει. Πλάκα θα έχει το γλυκούλη, σαν να το βλέπω μπροστά μου. 

  • Αν δεν θέλετε να προβείτε σε στάση ασφαλείας με ταβάνι τα 3 μέτρα για 5 λεπτά παρακαλώ αγοράστε το SafeStop
  • Αν δεν θέλετε να προβείτε σε στάση ασφαλείας με ταβάνι τα 5 μέτρα για 3 λεπτά παρακαλώ αγοράστε το SafeStop extra
  • Αν δεν θέλετε να προβείτε σε στάση ασφαλείας με ταβάνι τα 3 μέτρα για 5 λεπτά παρακαλώ με καθαρό οξυγόνο αγοράστε το SafeStop extra PLUS 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να σταθώ στο marketing κομμάτι της ιστορίας.
Το πακέτο που προωθεί η Apple προφανώς δεν είναι για έμπειρους καταδυτες αλλά πάει να πιάσει κανέναν φρέσκο στο άθλημα ο οποίος αρχικά θα δοκιμάσει την εφαρμογή, θα πάρει και μια συνδρομή και όταν (και αν) έχει πραγματικές απαιτήσεις θα πάει να πάρει ένα εξειδικευμενο scuba diving computer.

Ωστόσο είναι πολύ τολμηρό να μπλέκεις στα χωράφια άλλων που χρόνια ερευνουν και μελετούν για να βγάλουν ένα προϊόν εξειδικευμενο για κάποια δουλειά. Ίσως πιάσει αλλά πρέπει να προσφέρεις κάτι πραγματικά καινοτόμο.

Με κάνει να σκέφτομαι ότι το πάει ανάποδα από τα Mac... Τόσα χρόνια πουλάει κλειστό hardware (και software) για να κάνει σωστά την μια δουλειά του υπολογιστή και τώρα προμοταρει ότι τα κινητά και τα ρολόγια της κάνουν καλά τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexioannou είπε

Με την ζωή μπαταρίας που έχει γύρω στις 10 ώρες με αθλητική χρήση,παραμένει ΤΟ ΑΝΈΚΔΟΤΟ των smartwatch σε συνδιασμό με την ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗ.

Φίλε είτε γράφεις μπαρούφες , είτε είσαι απλά hater.

Είτε και τα 2..

 

To ρολόι με 2-2.5 ώρες προπόνηση καθημερινά , με sleep tracking και με πλήρη χρήση ως smartwatch (δηλαδή μερικές κλήσεις , ειδοποιήσεις full , κλπ) κρατάει 2.5 ημέρες.

Εκτός αν εννοείς 10 ώρες συνεχόμενη εξωτερική αθλητική χρήση με διπλό gps που πάλι αντέχει οριακά αλλά δεν αφορά το 95% των χρηστών.

Επειδή όσα γράφω τα έχω δοκιμάσει μιας και είμαι χρήστης και προέρχομαι από το Fenix 6X Solar , θα σας πρότεινα να δείτε το παρακάτω video.

https://youtu.be/iPEg4WPvfiI

Το μόνο λάθος της Apple όπως έγραψα και παραπάνω είναι το marketing ότι το ρολόι απευθύνεται σε extreme χρήστες τύπου Ultra , Ironman , δύτες κλπ.

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

απορω πως δεν εβγαλε και δικο της αλγοριθμο αντι για Bühlmann

Γιατί εκεί πεθαίνει κόσμος και δεν είμαστε για τέτοια τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, martisaul είπε

  Αυτό το επιχείρημα πια... Λες και το θέμα είναι ότι μας έβαλαν το πιστόλι στον κρόταφο και μας είπαν να αγοράσουμε με το ζόρι. 

Πολύ σωστά. Μπράβο! Αυτή η εν γένει "επιθετική" συμπεριφορά πια! Λέει κάποιος την άποψή του αποκλειστικά και μόνο για το εκάστοτε άρθρο και περιμένουν στη γωνία με την καραμπίνα να "πυροβολήσουν". Και μάλιστα τις περισσότερες φορές με "εντυπωσιακή" αγένεια σαν να τους έχει προσβάλλει προσωπικά! Η ελευθερία του λόγου και η εποικοδομητική συζήτηση & ανταλλαγή απόψεων σε ένα φόρουμ δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με την συγκεκριμένη "βλακώδη" ανταγωνιστική στάση του "ποιος θα την πρωτοπεί σε ποιόν"... 🤔

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, martisaul είπε

  Αυτό το επιχείρημα πια... Λες και το θέμα είναι ότι μας έβαλαν το πιστόλι στον κρόταφο και μας είπαν να αγοράσουμε με το ζόρι. 

Αυτο το επιχειρημα ειναι πολυ σωστο ομως.

Υπαρχουν για παραδειγμα και σπιτια με 15 εκ. τα οποια δεν κοστιζουν τοσο σε καμια περιπτωση αλλα και παλι υπαρχουν καποιοι που τα παιρνουν. 

Προσφορα και ζητηση ειναι ολα στην αγορα. Αν ο κοσμος, για οποιονδηποτε λογο, τα αγοραζει, προφανως η τιμη θα ειναι εκει που ειναι. Εγω και εσυ αν ειχαμε την apple το ιδιο θα καναμε.

Οποτε αν δεν μας κανει κατι, παμε παρακατω. 

4 λεπτά πριν, andy_1_9_7_2 είπε

Πολύ σωστά. Μπράβο! Αυτή η εν γένει "επιθετική" συμπεριφορά πια! Λέει κάποιος την άποψή του αποκλειστικά και μόνο για το εκάστοτε άρθρο και περιμένουν στη γωνία με την καραμπίνα να "πυροβολήσουν". Και μάλιστα τις περισσότερες φορές με "εντυπωσιακή" αγένεια σαν να τους έχει προσβάλλει προσωπικά! Η ελευθερία του λόγου και η εποικοδομητική συζήτηση & ανταλλαγή απόψεων σε ένα φόρουμ δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με την συγκεκριμένη "βλακώδη" ανταγωνιστική στάση του "ποιος θα την πρωτοπεί σε ποιόν"... 🤔

Απο πλευρας μου καμια επιθεση. Κανεις δεν περιμενει να πυροβολησει παρα μονο οι "haters" που οταν βλεπουν συγκεκριμενο brand στον τιτλο μπαινουν να κραξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Looter είπε

Φίλε είτε γράφεις μπαρούφες , είτε είσαι απλά hater.

Είτε και τα 2..

 

To ρολόι με 2-2.5 ώρες προπόνηση καθημερινά , με sleep tracking και με πλήρη χρήση ως smartwatch (δηλαδή μερικές κλήσεις , ειδοποιήσεις full , κλπ) κρατάει 2.5 ημέρες.

Εκτός αν εννοείς 10 ώρες συνεχόμενη εξωτερική αθλητική χρήση με διπλό gps που πάλι αντέχει οριακά αλλά δεν αφορά το 95% των χρηστών.

Επειδή όσα γράφω τα έχω δοκιμάσει μιας και είμαι χρήστης και προέρχομαι από το Fenix 6X Solar , θα σας πρότεινα να δείτε το παρακάτω video.

https://youtu.be/iPEg4WPvfiI

Το μόνο λάθος της Apple όπως έγραψα και παραπάνω είναι το marketing ότι το ρολόι απευθύνεται σε extreme χρήστες τύπου Ultra , Ironman , δύτες κλπ.

Ελα να τρέξουμε παρέα 2-2,5 ώρες επί 3 μέρες,μόνο αυτό,και να κάνουμε review εδώ......

Εκτός και μιλάς για άσκηση......γενικως χωρίς χρήση gps.......

Θα xει ενδιαφέρον στην πράξη αυτά που .....λες ....

 

 

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

απορω πως δεν εβγαλε και δικο της αλγοριθμο αντι για Bühlmann

μηνυσεις , καλο το παπατζιλικι αλλα οπου μας παιρνει

1 λεπτό πριν, paulchro είπε

Αυτο το επιχειρημα ειναι πολυ σωστο ομως.

Υπαρχουν για παραδειγμα και σπιτια με 15 εκ. τα οποια δεν κοστιζουν τοσο σε καμια περιπτωση αλλα και παλι υπαρχουν καποιοι που τα παιρνουν. 

Προσφορα και ζητηση ειναι ολα στην αγορα. Αν ο κοσμος, για οποιονδηποτε λογο, τα αγοραζει, προφανως η τιμη θα ειναι εκει που ειναι. Εγω και εσυ αν ειχαμε την apple το ιδιο θα καναμε.

Οποτε αν δεν μας κανει κατι, παμε παρακατω. 

Απο πλευρας μου καμια επιθεση. Κανεις δεν περιμενει να πυροβολησει παρα μονο οι "haters" που οταν βλεπουν συγκεκριμενο brand στον τιτλο μπαινουν να κραξουν.

αρα δεν μπορουμε να κρινουμε κανενα προιον συμφωνα με την λογικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paulchro είπε

Αυτο το επιχειρημα ειναι πολυ σωστο ομως.

Υπαρχουν για παραδειγμα και σπιτια με 15 εκ. τα οποια δεν κοστιζουν τοσο σε καμια περιπτωση αλλα και παλι υπαρχουν καποιοι που τα παιρνουν. 

Προσφορα και ζητηση ειναι ολα στην αγορα. Αν ο κοσμος, για οποιονδηποτε λογο, τα αγοραζει, προφανως η τιμη θα ειναι εκει που ειναι. Εγω και εσυ αν ειχαμε την apple το ιδιο θα καναμε.

Οποτε αν δεν μας κανει κατι, παμε παρακατω. 

Απο πλευρας μου καμια επιθεση. Κανεις δεν περιμενει να πυροβολησει παρα μονο οι "haters" που οταν βλεπουν συγκεκριμενο brand στον τιτλο μπαινουν να κραξουν.

Ναι, σίγουρα προσφορά και ζήτηση, αλλά κι αυτές οι δύο έννοιες ούτε μεταφυσικές είναι ούτε ιερές αγελάδες που δεν μπορούμε να τις κρίνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα προϊόντα έχουν το κοινό τους.

Το να προσπαθούμε να αξιολογήσουμε θετικά ή αρνητικά ένα προϊον μέσα από το πρίσμα της χρησιμότητας που έχει
το προϊόν για εμάς δεν είναι και ότι πιο σωστό.
Όποιος χρειάζεται σκληροπυρηνικό ρολόι για καταδύσεις ξέρει τι θα επιλέξει, όπως και αυτός που κάνει μεταξύ άλλων και καμια κατάδυση ή και αυτός που βουτάει στα 3 μέτρα και θα ήθελε να δείχνει στο γραφείο ότι είναι xtrme τύπος ...
Δεν είμαι σίγουρος ότι το συγκεκριμένο ρολόι αφορά την πρώτη κατηγορία αν κ ίσως την καλύπτει τίμια.
Είναι τόσο μικρά τα target groups αυτών των ανθρώπων ( δυτών ,ορειβατών , δρομέων μεγάλων αποστάσεων κλπ )που κανένας Τεχνολογικός Κολοσσός...
δεν θα έβγαζε σε ευρεία παραγωγή ένα ρολόι τόσο dedicated για να πουλήσει χιλιάδες κομμάτια...
Κλείνω με ένα παράδειγμα ως κάτοχος και Apple συσκευής...
ΑΠΟ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ PRO ΚΑΙ PRO MAX πόσοι εκμεταλλεύονται στο έπακρο την ύπαρξη τρίτης κάμερας;
Δυστυχώς ζούμε μια εποχή που πληρώνουμε γι αυτά που θα θέλαμε οι άλλοι να νομίζουν ότι είμαστε και όχι γι αυτά που χρειαζόμαστε...
κι εκεί μπαίνει το επιτυχημένο Marketing που θα κάνει τον κο Προκόπη που βουτάει για χταπόδια με μάσκα του εγγονού του να αγοράσει το παραπάνω ρολόι για να δείχνει όταν το φοράει και με το κουστουμάκι του ότι ξεκάθαρα είναι ACTIVE τύπος και ότι το ¨κυνηγάει¨ακόμα...

 

απολογούμαι αν σας κούρασα
 

Επεξ/σία από o_shaolin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paulchro είπε

Αυτο το επιχειρημα ειναι πολυ σωστο ομως.

Υπαρχουν για παραδειγμα και σπιτια με 15 εκ. τα οποια δεν κοστιζουν τοσο σε καμια περιπτωση αλλα και παλι υπαρχουν καποιοι που τα παιρνουν. 

Προσφορα και ζητηση ειναι ολα στην αγορα. Αν ο κοσμος, για οποιονδηποτε λογο, τα αγοραζει, προφανως η τιμη θα ειναι εκει που ειναι. Εγω και εσυ αν ειχαμε την apple το ιδιο θα καναμε.

Οποτε αν δεν μας κανει κατι, παμε παρακατω. 

Απο πλευρας μου καμια επιθεση. Κανεις δεν περιμενει να πυροβολησει παρα μονο οι "haters" που οταν βλεπουν συγκεκριμενο brand στον τιτλο μπαινουν να κραξουν.

Είναι λίγο παιδαριώδες να μιλάμε για Haters και Lovers προϊόντων και εταιρειών χωρίς ωστόσο να αποκλείσουμε ακραίες συμπεριφορές που πάντα θα υπάρχουν. Γιαυτό υπάρχουν τα σχόλια στα άρθρα, για ανταλλαγή απόψεων. Μπορώ να θεωρώ μια εταιρεία ή ένα προϊόν ακριβό και να "δηλώσω" ότι δεν θα το έπαιρνα γιαυτόν και γιαυτόν τον λόγο. Και θα έρθει και ο συμφορμίτης μου και θα πει τη δική του γνώμη είτε συμφωνεί είτε όχι μαζί μου επιχειρηματολογώντας ανάλογα. Το "Φίλε αν δεν σου αρέσει μην το παίρνεις" είναι κομματάκι αγενές. Ούτε φίλος είναι ούτε γνωρίζει ο ένας τον άλλον. Το προϊόν η η εταιρεία από μόνα τους δεν προσβάλλονται και τόσο, γιατί να προβληθώ εγώ λοιπόν από τους "Haters" και τους "lovers".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...