Προς το περιεχόμενο

Αγορά nas . Παρακαλώ βοήθεια


Lar86ry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το Synology DS220+ μιας που βλέπω ότι είναι από τα καλύτερα στην αγορά. Η χρήση που θέλω είναι να γινει εγκατάσταση ενός προγράμματος που θα δουλεύει 24/7 ως βάση δεδομένων και θα λειτουργεί ως server σε client PCs  (online και σε τοπικό δίκτυο ). Και σε δεύτερο χρόνο θέλω να αποθηκεύω και πράγματα της οικογένειας και του μαγαζιού . . Σκέφτομαι αν είναι εφικτό για να έχω πολύ γρήγορη ανταπόκριση να βάλω έναν ssd και να βάλω έναν HDD για να κάνω copy τον ssd. πώς σας ακούγεται όλο αυτό και τι δίσκους θα προτείνατε; 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έχεις σκεφτεί ότι θα τρέχει ο server σου; Σε VM? Σε linux docker? Η συσκευή που αναφέρεις, δέχεται έως 2 δίσκους. Με το configuration που ζητάς (1x HDD+ 1xSSD) είναι μη λειτουργικό και δεν γίνεται να κάνεις raid όπως το παρουσιάζεις. Αν πραγματικά χρειάζεσαι ταχύτητα στην απόκριση που δεν είναι αρκετή με HDD, τότε μπορείς είτε να βάλεις 2 SSD σε Raid-1 είτε σκέψου την πιο ευέλικτη λύση να πας στο DS420+ ή DS720+ όπου μπορείς να έχεις έως 4 HDD σε RAID1/5 ή SHR και να βάλεις κάποιον NVME ως cache για τα γρήγορα προσπελάσιμα αρχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lar86ry είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το Synology DS220+ μιας που βλέπω ότι είναι από τα καλύτερα στην αγορά. Η χρήση που θέλω είναι να γινει εγκατάσταση ενός προγράμματος που θα δουλεύει 24/7 ως βάση δεδομένων και θα λειτουργεί ως server σε client PCs  (online και σε τοπικό δίκτυο ). Και σε δεύτερο χρόνο θέλω να αποθηκεύω και πράγματα της οικογένειας και του μαγαζιού . . Σκέφτομαι αν είναι εφικτό για να έχω πολύ γρήγορη ανταπόκριση να βάλω έναν ssd και να βάλω έναν HDD για να κάνω copy τον ssd. πώς σας ακούγεται όλο αυτό και τι δίσκους θα προτείνατε; 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων. 

Καταρχήν να ψάξεις αν το πρόγραμμα που θες να εγκαταστήσεις ή αν όχι το ίδιο το πρόγραμμα τότε η βάση δεδομένων του μπορούν να μπουν επάνω σε NAS, πριν προχωρήσεις.

Δεύτερον, όχι, δεν έχει κανένα νόημα να βάλεις έναν ssd και έναν hdd διότι έτσι ακυρώνεις ολόκληρη την φιλοσοφία του nas.
Θα βάλεις 2 ίδιους δίσκους μέσα, είτε 2 ssd, είτε 2 hdd που θα ρυθμιστούν σε Hybrid raid που είναι το raid που χρησιμοποιεί η ίδια η εταιρεία και μετά θα έχεις έναν εξωτερικό hdd σε usb θήκη στον οποίο θα κάνεις backup. Η Synology έχει τέτοιο πρόγραμμα που το κάνει αυτοματοποιημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα σε τι περιβάλλον  θα τρέχει;

Είναι http based (που σημαίνει θα πρέπει να λειτουργεί κάποιος http  server, php, και θα κάνει σύνδεση με τη βάση), windows, linux, MacOS?

Πόση μνήμη χρειάζεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω τόσες πληροφορίες αλλά μπορώ να μάθω. το πρόγραμμα θα τρέχει σε Windows και μου είπαν ότι μπαίνει σε Nas. τώρα φαντάζομαι θα μπει όλο το πρόγραμμα στον Nas . Και πιστεύω θα είναι σε windows γιατί και οι υπόλοιποι υπολογιστές του δικτύου τρέχουν windows το αναφέρω λόγο συμβατότητας (αλλά μου είπαν αν δεν το βάλω σε Nas θελουν υπολογιστή με windows). Τώρα για το πόση μνήμη χρειάζεται δεν γνωρίζω αλλά το προηγούμενο (ίδιας εταιρείας παλαιότερη έκδοση )που είχα χρειαζόταν 74mb. Όσο για τους σκληρούς το σκέφτομαι σε ssd επειδή οι πελάτες θα κλείνουν και online ραντεβού και εγώ μέσω του δικτύου και θα κρατάω ταμείο και πληροφορίες πελατών και αποθήκη μήπως με κρεμάσει ο HDD . Αλλά δεν έχω γνώση του αντικειμένου γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας . Με δύο HDD θα είμαι καλυμμένος γι'αυτό που θέλω να κάνω ; Αν παίζει ρόλο το internet που έχω στον χώρο μου έχω ταχύτητα 100αρα γραμμή και σκέφτομαι αν χρειάζεται να πάω σε 200ρα. 

Τελευταίο σκεφτόμουν να το βάλω σε ένα desktop που έχω στο μαγαζί να κάνει την δουλειά του Nas αλλά μου είπαν αν είναι να δουλεύει 24/7 τότε πάρε Nas . 

 

Είμαι όλο αυτιά να ακούσω την άποψη σας για όλα αυτά 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lar86ry είπε

Επειδή δεν έχω τόσες πληροφορίες αλλά μπορώ να μάθω. το πρόγραμμα θα τρέχει σε Windows και μου είπαν ότι μπαίνει σε Nas. τώρα φαντάζομαι θα μπει όλο το πρόγραμμα στον Nas . Και πιστεύω θα είναι σε windows γιατί και οι υπόλοιποι υπολογιστές του δικτύου τρέχουν windows το αναφέρω λόγο συμβατότητας (αλλά μου είπαν αν δεν το βάλω σε Nas θελουν υπολογιστή με windows). Τώρα για το πόση μνήμη χρειάζεται δεν γνωρίζω αλλά το προηγούμενο (ίδιας εταιρείας παλαιότερη έκδοση )που είχα χρειαζόταν 74mb. Όσο για τους σκληρούς το σκέφτομαι σε ssd επειδή οι πελάτες θα κλείνουν και online ραντεβού και εγώ μέσω του δικτύου και θα κρατάω ταμείο και πληροφορίες πελατών και αποθήκη μήπως με κρεμάσει ο HDD . Αλλά δεν έχω γνώση του αντικειμένου γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας . Με δύο HDD θα είμαι καλυμμένος γι'αυτό που θέλω να κάνω ; Αν παίζει ρόλο το internet που έχω στον χώρο μου έχω ταχύτητα 100αρα γραμμή και σκέφτομαι αν χρειάζεται να πάω σε 200ρα. 

Τελευταίο σκεφτόμουν να το βάλω σε ένα desktop που έχω στο μαγαζί να κάνει την δουλειά του Nas αλλά μου είπαν αν είναι να δουλεύει 24/7 τότε πάρε Nas . 

 

Είμαι όλο αυτιά να ακούσω την άποψη σας για όλα αυτά 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σάς 

Δε βγάζω νόημα με όλα αυτά που γράφεις. Δώσε αναλυτικές πληροφορίες. Εφαρμογή windows που να θέλει 74MB RAM μάλλον δεν υπάρχει εκτός κι αν εννοείς χώρο στο δίσκο. Όταν σου λένε "μπαίνει σε NAS" μπορεί να εννούν απλά τα αρχεία της εφαρμογής, όχι οτι τρέχει στο NAS.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NAS σαν συσκευή ως βασική παροχή του είναι να είναι ένας δικτυακός δίσκος, όπου με πολλαπλούς δίσκους παρέχει και ασφάλεια δεδομένων.

Τώρα υπάρχει η δυνατότητα να σηκώσει κάποιες υπηρεσίες, ή ακόμα και VMs ειδικά στην περίπτωση που χρειάζεσαι windows. Αλλά εκεί οι απαιτήσεις σε υλικό ανεβαίνουν. Αφού σου λένε πως μπορεί να μπει σε NAS μάθε πως ακριβώς θα μπει, τι απαιτήσεις θέλει.

Όσο για το αν είναι ή όχι καλυμμένος με δύο ή παραπάνω δίσκους, ssd ή όχι θα πρέπει να γνωρίζεις τις απαιτήσεις του προγράμματος. Και οι υπολογιστές δουλεύουν 24/7 όχι μόνο τα NAS. Server θέλεις επί της ουσίας. Αν αυτός θα είναι ένα απλό pc, ένα NAS ή ένας branded server, αυτό το κρίνουν οι ανάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...