Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ CPU+MOBO+RAM


gfdimopo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ποσό που διαθέτουμε :

Περίπου 600-800

 

Χρήση υπολογιστή :

Home Studio ήχου για κιθάρα

Επεξεργασία Φωτογραφίας και βίντεο απο drone

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Cubase ,  neural plugins, amplitube

Lightroom, Photoshop, premiere, davinci κλπ

 

Οθόνη

Υπάρχει μια 2k οθόνη 2720DC

SSD m2

KC3000 ΝVME Μ.2

PSU 

850W

 

Δεν με ενδιαφέρει τα κομμάτια να ειναι απο ένα κατάστημα. 

Θα συναρμολογηθεί απο εμένα και θα περαστεί λειτουργικό

Λειτουργικό windows 11

Καρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει. Θα την πάρω αργότερα μια και καλή για να μπορεί να σηκώσει και κανένα παιχνιδάκι σε 2κ.  Προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω πρόχειρα μία παλιά που έχω ίσα για να ανοιγει η οθόνη. Πιθανόν καμια 3070 ή καμια 6700ΧΤ θα αγοράστεί τον Ιανουάριο. 

RAM Θα πάρω αρχικά 16Gb και στην συνέχεια θα πρόσθέσω αλλη μια 16 αρα. Αρα στην σύνθεση θα υπολογίσουμε μόνο μία 16 αρα μνήμη.

Ιδανικά το mobo θα ήθελα να έχει Bluetooth. Μαρέσουν Gigabyte και MSI μόνο κάρτες mobo.

 

Ακούω τις προτάσεις σας. . Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι AMD ή Intel. Θέλω κάτι Value for money που να με καλύψει αρκετό καιρό αρα σίγουρα απο 6 πυρήνες και πάνω.

 

Το προηγούμενο συστημα μου ήταν i5 2500K + 16 gb ram + Gigabyte Ζ68xp ud4. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κανεις λαθος με τη μνημη προσεχε , 2 στικακια θα παρεις και οχι ενα και εννοω μη παρεις ενα 16αρι τωρα και το αλλο οποτε θελησεις , προσεξε το αυτο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε τελευταία τεχνολογία (ddr5) τότε ενδέχεται να μην σου αρκεσει το budget.

Ιδανικά δε θα έπρεπε να κοιτάς για λιγότερο από 8core λόγω χρήσης.

Προσωπικά θα κοίταζα 13600k/ddr4 ώστε να πάρω το μέγιστο επιδόσεων στα χρήματα που θα διαθέσω.

Αν το κομμάτι future proof και αναβάθμιση ειναι πρώτο για σένα ή θα αρκεστείς σε λιγότερες επιδόσεις ή θα βάλεις πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από AMD πάρε τον Ryzen 7 5700X στα 200-210 ευρώ + B450 / B550 (προτιμότερη η B550) + 32GB DDR4 3200/C16 ή 3600/C18 στα 85 - 120 ευρώ ανάλογα τις μνήμες.

Από Intel σου είπε ο φίλος nickol-us.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τπτ αξιόλογο δεν ειναι η κάρτα. Aπλά θα την χρησιμοποιήσω προσωρινά μέχρι να πάρω μια καινούργια τον Ιανουάριο. 

Ειναι η R7770

Eιμαι λίγο μπερδεμένος μεταξύ των 5800Χ, 7900Χ και του intel 13600K που αναφέρθηκε παραπάνω. 

Στα προγραμματα τα μουσικά θέλουμε όσο το δυνατόν πιο low latency οποτε ίσως εκεί να χρειάζεται υψηλό ρολόι σε mhz. 

Επεξ/σία από gfdimopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 5800x μη τον λογαριαζεις καν , προτιμας τον 5700x , οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες , απο κει και περα τους αλλους 2 που αναφερεις αλλα θα ξεφυγει το μπατζετ να το ξερεις αυτο.

Στα 800 ισως χωρεσουμε και καποια καρτα

epsteinj-pass-the-budget.gif.61ddedc4c002bb8c8aecb70575e9e10b.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gfdimopo είπε

Γιατι το αναφέρεις αυτό για το 5800Χ? λόγω τιμής? 

Μεχρι και θερμοκρασιων , δεν εχει νοημα να πας σ'εκεινον εκτος απο τον X3D του οποιου ομως η τιμη ξεφευγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα. Βλέποντας λίγο τους επεξεργαστές θεωρώ πως πρέπει να ανεβάσω budget και να πάω στον 7700x

Αν δε σε έπεισαν όσα ειπώθηκαν παραπάνω, τότε ναι.

Χρειάζεσαι επιπλέον (κατ'ελάχιστο) 200€ για μητρική και ακόμη 200€ για να βάλεις "σωστές" 32gb ddr5 μνήμες με καλές ταχύτητες. Υπολόγισε ακόμη 100€ για να βάλεις μια καλή υδρόψυξη  αν θες να πάρεις τα μέγιστα από το cpu

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγειλα σήμερα τον 7700Χ. 

Οπότε θέλω προτάσεις για mobo και ram 32Gb και ψύκτρα

gigabyte b650m gaming X AX μου άρεσε και ειναι σε καλή σχετικά τιμή και μικρούλα mini atx.

Αξίζει να πάω στο 670 ή και με το B650 ειμαι μια χαρα?  ο σκληρός KC3000 ειναι pci 4.

 

Επεξ/σία από gfdimopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος.

Που είδες οτι η gaming ax είναι itx; Micro atx βρήκα εγώ, συνήθως οι itx έχουν κατάληξη i ή λένε itx

Αν σε καλύπτει αυτά που προσφέρει το b650 δεν υπάρχει ανάγκη για 670. Την πλειοψηφία των χρηστών την καλύπτει τα b chipset

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=39697301,38675092,39227603

Ορίστε κάποιες οικονομικές μα συνάμα καλές μητρικές που θα κοιτούσα εγώ. Δες αναλυτικά από τις σελίδες κατασκευαστή τα ακριβές χαρακτηριστικά/io και αποφάσισε.

Για μνήμες διατηρώ επιφύλαξη να απαντήση κάποιος άλλος καθώς δεν έχω ασχοληθεί/διαβάσει σχεδόν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...