Προς το περιεχόμενο

vLog σε Panasonic GH5


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Σπάω το κεφάλι μέρες να βρώ να αγοράσω απο ασφαλή πηγή το vlog upgrade για panasonic gh5.

Βρίσκω μόνο βίντεο για το πως το κάνεις install.

Ότι link έχω βρεί οδηγεί σε amazon us όπου πουλάνε κλειδί για αμερικάνικο μοντέλο.

To site της panasonic δεν αναφέρει κάπου που να έχω δεί αγορά παρά μόνο διαδικασία install.

Δεν ξέρω γιατί το έχει κάνει τόσο δύσκολο και εν έτη 2022 δεν μπορείς να βρείς google 2 πράγματα να σε καθοδηγήσουν.

Δεν θέλω να δώσω 100-150 ευρώ στον αέρα σε άγνωστο seller amazon.

Aν κάποιος γνωρίζει τον official τρόπο να το αγοράσω παρακαλώ να με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2022 στις 8:59 ΜΜ, highpriest είπε

Γιατί δεν επικοινωνείς με Panasonic Hellas;

Σίγουρα θα έχουν λύση

Επικοινώνησα με panasonic uk οι οποίοι με μετέφεραν σε panasonic gr όπου μου είπαν ψάξε Κατερέλο ή Καλαβρέτζο οι οποίοι ο ένας δεν ήξερε καν τι είναι και ο άλλος λέει δεν το βρίσκει ούτε με παραγγελία(όπως γράφει το site) απο τη panasonic.

Τραγική απλά η panasonic.

Ωστόσο panasonic uk το πουλάει αλλά μόνο uk.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από περιέργεια μιας και δεν ασχοληθεί ιδιαίτερα με βίντεο γιατί υπάρχει έξτρα χρέωση σε αυτό ; Είναι η ίδια λειτουργία που σε άλλες εταιρείες βρίσκεται εξαρχής εντός μηχανής ή παρέχει κάτι παραπάνω ;

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Από περιέργεια μιας και δεν ασχοληθεί ιδιαίτερα με βίντεο γιατί υπάρχει έξτρα χρέωση σε αυτό ; Είναι η ίδια λειτουργία που σε άλλες εταιρείες βρίσκεται εξαρχής εντός μηχανής ή παρέχει κάτι παραπάνω ;

Ναι φίλε μου είναι η ίδια λειτουργία.

Το γιατί η panasonic το χρεώνει δεν το ξέρω.Όχι απλά το χρεώνει αλλά όπως καταλαβαίνεις το έχει κάνει και βουνό να το βρείς.
Ακόμα και αν το βρώ η διαδικασία δεν είναι το αγόρασα , έλαβα mail activation key και τέλος.Η διαδικασία είναι αγορά και στέλνουν με ταχυδρομείο (απο βίντεο youtube 2 μήνες average παράδωση) ένα δέμα που περιέχει το activation key…..άντε δηλαδή να χαθεί κάπου το δέμα…

Απο εργοστάσιο η κάμερα έχει το cinelike D το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με log καθώς το log έχει 12 stop dynamic range.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ναι φίλε μου είναι η ίδια λειτουργία.

Το γιατί η panasonic το χρεώνει δεν το ξέρω.Όχι απλά το χρεώνει αλλά όπως καταλαβαίνεις το έχει κάνει και βουνό να το βρείς.
Ακόμα και αν το βρώ η διαδικασία δεν είναι το αγόρασα , έλαβα mail activation key και τέλος.Η διαδικασία είναι αγορά και στέλνουν με ταχυδρομείο (απο βίντεο youtube 2 μήνες average παράδωση) ένα δέμα που περιέχει το activation key…..άντε δηλαδή να χαθεί κάπου το δέμα…

Απο εργοστάσιο η κάμερα έχει το cinelike D το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με log καθώς το log έχει 12 stop dynamic range.

Κατάλαβα και ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση. Τραγικό όντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Chocobo είπε

Τελικά κάποιος μου είπε πως το ίδιο key κάνει και σε EU μοντέλο οπότε θα αγοράσω απο amazon Αμερικής και θεός βοηθός.

Κράτα μας ενημερους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, highpriest είπε

Κράτα μας ενημερους

Σήμερα με κάλεσαν απο την panasonic Ελλάδας (σε απάντηση του mail μου όπου τους έγραφα πως είναι απαράδεκτο να με στέλνουν Καλαβρέτζο κλπ για κάτι που πρέπει να πουλάνε αυτοί)

Ήταν πολύ ευγενικός ο κύριος που μιλήσαμε.Μου είπε πως υπάρχει θέμα με τη διαθεσιμότητα του συγκεκριμένου προϊόντος , παρόλο που μιλάμε για κλειδί , αλλά παρόλα αυτά θα φέρουν 1 τεμάχιο και αν το θέλω να ξαναμιλήσω με Καλαβρέτζο για να το κλείσω…

Αυτό και έκανα μιας και είναι το πιο ασφαλές.Το τελικό κόστος βέβαια είναι στα 130€ σε αντίθεση με τα 100 απο amazon αλλά τουλάχιστον θα το πάρω απο εδώ.

Για να μην ξεχαστώ , το χρονοδιάγραμμα είναι τέλη Δεκέμβρη με αρχές Ιανουαρίου παραλαβή η panasonic gr , οπότε μετά Καλαβρέτζος και τέλος εγώ.

Εαν δεν είχα πάρει την gh5 τσάμπα δεν θα ασχολούμουν ξανά με panasonic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...