Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο τρέϊλερ της νέας ταινίας Transformers: Rise of the Beasts


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, bazzil είπε

Οχι. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω.

είσαι αρκετά νέος, εγώ το πρόλαβα, επειδή πλέον γέρασα, έχω βάλει και το 10ο τσιπάκι πάνω μου, και πάω προς το πλανήτη σαϊμπερτρον 🤖

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

είσαι αρκετά νέος, εγώ το πρόλαβα, επειδή πλέον γέρασα, έχω βάλει και το 10ο τσιπάκι πάνω μου, και πάω προς το πλανήτη σαϊμπερτρον 🤖

Σ ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λόγια αλλα είμαι ήδη 50. Δεν ειχα υπόψιν οτι εχει και τέτοιου είδους transformers. Μετά παρατήρησα οτι μιλάει οπότε δεν πρόκειται για king kong και με το video που αναρτήθηκε κατατοπίστηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαρβελ και αυτά τα κολοκύθια έχουν καταστρέψει το σινεμά. Δεν βγαίνουν αξιόλογες ταινίες, διοτι το χρήμα είναι πλέον στις ψευτιες. Όλη η ταινία γίνεται από γραφίστες, όλα σε στούντιο ούτε ένα φυσικό τοπίο. Απορώ πως βλέπετε αυτά τα πράγματα, πόσο μάλλον δε που πληρώνετε για να τα δείτε και το αποτέλεσμα είναι να πολλαπλασιάζονται ενώ ταυτόχρονα μειώνονται οι ποιοτικές ταινίες διότι το κομμάτι της πίτας που διεκδικούν μειώνεται 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Macosj είπε

Η μαρβελ και αυτά τα κολοκύθια έχουν καταστρέψει το σινεμά. Δεν βγαίνουν αξιόλογες ταινίες, διοτι το χρήμα είναι πλέον στις ψευτιες. Όλη η ταινία γίνεται από γραφίστες, όλα σε στούντιο ούτε ένα φυσικό τοπίο. Απορώ πως βλέπετε αυτά τα πράγματα, πόσο μάλλον δε που πληρώνετε για να τα δείτε και το αποτέλεσμα είναι να πολλαπλασιάζονται ενώ ταυτόχρονα μειώνονται οι ποιοτικές ταινίες διότι το κομμάτι της πίτας που διεκδικούν μειώνεται 

Και τα anime από γραφίστες είναι φτιαγμένα αλλά πολλά από αυτά προσφέρουν επικές στιγμές και τεράστιο σεναριακό βάθος.Εδώ έχουμε απλά πίου πίου και εφέ.

Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα τους θα τα βγάλουν και με το παραπάνω όπως πάντα και θα συνεχίσουν να βγάζουν αντίστοιχες ταινίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MDefender είπε

Και τα anime από γραφίστες είναι φτιαγμένα αλλά πολλά από αυτά προσφέρουν επικές στιγμές και τεράστιο σεναριακό βάθος.Εδώ έχουμε απλά πίου πίου και εφέ.

Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα τους θα τα βγάλουν και με το παραπάνω όπως πάντα και θα συνεχίσουν να βγάζουν αντίστοιχες ταινίες.

Τα anime απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, ενώ οι πατάτες της μαρβελ θεωρούνται κανονικές ταινίες. Τα αποτελέσματα γνωστά, η πίτα είναι περιορισμένα και αν τέτοιες πατάτες εχουν ένα 50% τότε δεν υπάρχει λόγος να βγαίνουν Καλές Ποιοτικές ταινίες. Από κάθε τέτοια ταινία με υπερηρωα και τέτοια, έχουν έσοδα εκατοντάδες εκατομμύρια, οπότε γιατί να κάτσουν να ασχοληθούν με σοβαρό σενάριο και φυσικά τοπία κτλ? 

 

Μάλιστα θα έλεγα ότι τα animés έχουν και καλύτερο σενάριο, διότι δεν επαναπαυονται στα γραφικά. Η μαρβελ βάζει χίλιους γραφίστες σε κάθε ταινία και τελείωσε, ξέρει θα βγάλει κέρδος 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Macosj είπε

Τα anime απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, ενώ οι πατάτες της μαρβελ θεωρούνται κανονικές ταινίες. Τα αποτελέσματα γνωστά, η πίτα είναι περιορισμένα και αν τέτοιες πατάτες εχουν ένα 50% τότε δεν υπάρχει λόγος να βγαίνουν Καλές Ποιοτικές ταινίες. Από κάθε τέτοια ταινία με υπερηρωα και τέτοια, έχουν έσοδα εκατοντάδες εκατομμύρια, οπότε γιατί να κάτσουν να ασχοληθούν με σοβαρό σενάριο και φυσικά τοπία κτλ? 

 

Μάλιστα θα έλεγα ότι τα animés έχουν και καλύτερο σενάριο, διότι δεν επαναπαυονται στα γραφικά. Η μαρβελ βάζει χίλιους γραφίστες σε κάθε ταινία και τελείωσε, ξέρει θα βγάλει κέρδος 

Για αυτο υπαρχει η επιλογη να μη τα βλεπεις και αυτοι που θελουν να τα βλεπουν.
Αυτος που θα επιλεξει να τα δεις δεν θελει να δει τοπια ουτε κουλτουριαρικες αναφορες με βαθυστοχαστα μηνυματα.
Θελει να δει τους ηρωες που εβλεπε μικρος να αποτυπωνονται στην οθονη με ρεαλιστικο τροπο.
Αυτοι οι κοσμοι λοιπον εχουν super ηρωες,ρομποτς,σουπερ δυναμεις,εκρηξεις,διαστημοπλοια και τοπια που δεν υπαρχουν στη πραγματικοτητα.
Απο το να μου δειχνει την ακροπολη και να μου λεει οτι ειναι η Asgard προτιμω να δω την Αsgard σε CGI οπως θα επρεπε να ειναι.
Απο το να δω ενα σκουπιδοντενεκε με φωτακια,προτιμω να δω τον optimus prime σε CGI.
Απο το να δω στολες απο τα Lidl με προσθηκες που δεν μπορουν να στριψουν,προτιμω να δω στολες με λιγο CGI.


Tωρα για να το σεναριο σου δινω το μισο δικιο.
Ναι μεν τα story ειναι ηδη γραμενα και δεν μπορεις να τα κανεις ολα απο την αρχη σε δικο σου σεναριο ασχετο με τα comics και τα cartoons, αλλα θα μπορουσαν σε πολλες περιπτωσεις να κανουν καλυτερα τη μεταφορα.
Σκεψου αντιστοιχα να εχεις διαβασει ενα πολυ ωραιο βιβλιο, να το κανουν μετα απο 20 χρονια ταινια και εγω που δεν εχω διαβασει το βιβλιο να αρχισω να λεω οτι οι χαρακτηρες και τα γεγονοτα θα επρεπε να ειναι τελειως διαφορετικα, ενω το σεναριο παταγε κατα 90% στο βιβλιο.
Να θελω δηλαδη να ακυρωσω το βιβλιο γιατι δεν μου αρεσε η ταινια ενω η ταινια θα επρεπε να ειναι σαν το βιβλιο και οχι σαν τον Νονο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι ταινίες του Bay ήταν απαράδεκτες για ταινίες Transformers. Μακάρι να τα είχε πάει κάποιος πιο σοβαρός σκηνοθέτης. Ήταν κατάντια σε όλα τα επίπεδα, από τον καγκούρικο σχεδιασμό των robot μέχρι το πως αντικαταστάθηκε η ιστορία.

Οι άνθρωποι στέκονταν δίπλα στα Αutobots με μια σειρά από τρόπους, σίγουρα όχι λόγω ισχύος. Από την πρώτη ταινία αντικατέστησαν τον Chip Chase που ήταν ΑΜΕΑ με μια θεογκόμενα. Δε συζητώ για αργότερα, που ευτυχώς που είχαν υπερόπλα οι Αμερικάνοι και πολεμούσαν τα Decepticons. Γιατί αυτό περίμενες να δεις από ταινία Transformers, tank και ελικόπτερα εναντίον robot.  

Τα Autobots είναι εξίσου δολοφονικά με τα Decepticons, απλά είναι με τους γήινους. 

Αν εξαιρέσεις τον Prime και τον Bumblebee, όλοι οι άλλοι χαρακτήρες ήταν πιο ρηχοί και από μεσημεριανή τηλεοπτική εκπομπή. Άθλια σενάρια και μπόλικες εκρήξεις με ηλίθιο χιούμορ, τρισχειρότερο από της Marvel (τα @@ του Constructicon και πολλά άλλα). 

Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από τη νέα ταινία, αλλά έχοντας παρακολουθήσει Transformers από εποχής G1 (και Beast Wars), θα ήθελα να δω κάτι αξιοπρεπές επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για αυτο υπαρχει η επιλογη να μη τα βλεπεις και αυτοι που θελουν να τα βλεπουν.

Όλο το point μου ήταν ότι η αγορά του κινηματογράφου κινείται προς μαρβελ διότι εκεί έχει γρήγορο και εύκολο κέρδος, οπότε επηρεάζει και εμένα που δεν θέλω να δω τέτοια γραφικά ( ταινίες δεν μπορώ να τα πω). Νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Macosj είπε

Όλο το point μου ήταν ότι η αγορά του κινηματογράφου κινείται προς μαρβελ διότι εκεί έχει γρήγορο και εύκολο κέρδος, οπότε επηρεάζει και εμένα που δεν θέλω να δω τέτοια γραφικά ( ταινίες δεν μπορώ να τα πω). Νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό 

H αγορα του κινηματογραφου κινειται εκει γιατι αρεσει στη πλειοψηφια του κοσμου.
Το γρηγορο χρημα δεν ερχεται απο μετοχες  ,ερχεται απο εκατομμυρια εισιτηρια.
Αν η πλεοψηφια ειχε τη δικη σου αποψη τοτε οι αιθουσες θα ηταν αδειες και δεν θα εβγαζαν περισσοτερες ταινιες σαν αυτες.
Σεβομαι το γεγονος οτι δεν σου αρεσουν αυτες οι ταινιες για αυτο και λεω οτι εχεις τη δυνατοτητα να μην τις δεις,οπως αντιστοιχα καποιος αλλος θεωρει αχρειαστες ταινιες σαν το Lighthouse, το Green Knight, το Gravity και αλλες πολλες που ενδεχομενως εσενα μπορει να σου αρεσαν για τους δικου σου λογους και σε πολλους αλλους δεν αρεσαν.
Δεν ειναι λυση να σταματησουν να βγαινουν ταινιες που δεν μας αρεσουν, η λυση ειναι να βγαινουν ολες και ο καθε ενας να βλεπει αυτο που του αρεσει και αν δεν του αρεσει να μην ασχολειται απο το να προσπαθει να τις υποβιβασει.

53 λεπτά πριν, butters είπε

Όλες οι ταινίες του Bay ήταν απαράδεκτες για ταινίες Transformers. Μακάρι να τα είχε πάει κάποιος πιο σοβαρός σκηνοθέτης. Ήταν κατάντια σε όλα τα επίπεδα, από τον καγκούρικο σχεδιασμό των robot μέχρι το πως αντικαταστάθηκε η ιστορία.

Οι άνθρωποι στέκονταν δίπλα στα Αutobots με μια σειρά από τρόπους, σίγουρα όχι λόγω ισχύος. Από την πρώτη ταινία αντικατέστησαν τον Chip Chase που ήταν ΑΜΕΑ με μια θεογκόμενα. Δε συζητώ για αργότερα, που ευτυχώς που είχαν υπερόπλα οι Αμερικάνοι και πολεμούσαν τα Decepticons. Γιατί αυτό περίμενες να δεις από ταινία Transformers, tank και ελικόπτερα εναντίον robot.  

Τα Autobots είναι εξίσου δολοφονικά με τα Decepticons, απλά είναι με τους γήινους. 

Αν εξαιρέσεις τον Prime και τον Bumblebee, όλοι οι άλλοι χαρακτήρες ήταν πιο ρηχοί και από μεσημεριανή τηλεοπτική εκπομπή. Άθλια σενάρια και μπόλικες εκρήξεις με ηλίθιο χιούμορ, τρισχειρότερο από της Marvel (τα @@ του Constructicon και πολλά άλλα). 

Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από τη νέα ταινία, αλλά έχοντας παρακολουθήσει Transformers από εποχής G1 (και Beast Wars), θα ήθελα να δω κάτι αξιοπρεπές επιτέλους.

Εμενα το μονο που με χαλασε στις ταινιες του Bay ηταν οτι δεν πατησε στα Original μοντελα των Transformers και προσπαθησε να βγαλει δικα του.
Θα ηθελα να δω τον Devastator οπως ηταν και οχι σαν κουβα ρουφηχτρα.

Transformers Megatron GIF


Starscream,Blackout,Barricade ηταν οτι ναναι.
Στις τελευταιες ταινιες εχει γινει μια προσπαθεια να κρατησουν τα Original μοντελα για αυτο και εχουν παρει περισσοτερες θετικες απο τις παλιες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/12/2022 στις 9:44 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

δεν εχεις δει Beast Wars απο Transformers ετσι;
 

Παιδιά μια από τις καλύτερες σειρές! και μία από τις πρώτες 3d. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...