Προς το περιεχόμενο

Τα 'αχρηστα' αρχεια του mac os και τα windows


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επι χρονια στο mac, και φυσικα στα windows, χρησιμοποιω τις ιδιες τακτικες, συνηθειες.

Veracrypt container σε mac που ειναι το κυριως μηχανημα, το οποιο ομως διαβαζεται κανονικα και σε windows.

https://veracrypt.fr/

Σε λειτουργια στο mac, ολα τα χρονια, το blueharvest, να σβηνει τα αχρηστα αρχεια-για οταν πας ενα φλασακι να το δεις σε windows. Το blueharvest το εχω σε τελευταια εκδοση. Στο mac, το ventura os.

Πλεον ομως, οταν ανοιγω το veracrypt container σε windows, εκει μεσα γινεται ο κακος χαμος με τα αρχεια-trashes του mac. Ολα διπλα! Με τις τελειες μπροστα κλπ Χανεσαι...

Και οκ, θα πει καποιος, βαλε το blueharvest χειροκινητα να καθαρισει. Οκ, γινεται, αλλα αν το βαλω, θελει....ωρες να τελειωσει! (μιλαμε για giga στο encrypted container). Ενω παλιοτερα, γινονταν αυτοματα. Κατα τη μεταφορα στο veracrypt container, ολα μεταφερονταν 'καθαρα', δεν εχανα καθολου χρονο.

Εχω δει τις ρυθμισεις στο blueharvest, εχω δωσει permissions κλπ, αλλα κατι παει λαθος.

Μπορει καποιος να πει καμια ιδεα, πως 'αυτοματα' στιγμιαια, μπορω να μεταφερω μονο αυτουσια τα αρχεια στο container file, διχως ολο το εξτρα σκουπιδομανι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...