Προς το περιεχόμενο

Τα «λιωμένα» καλώδια και connectors είναι πρόβλημα της NVIDIA, λέει η κοινοπραξία PCI-SIG


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Ας ξεκινήσουμε με το καλώδιο τροφοδοσίας IEC, το πιο απλό. Αν συνεχίσουμε με Molex, SATA κλπ δε χρειάζεται διδακτορικό για να τα συνδέσεις. Φυσικά τα πολύ κακής ποιότητας καλώδια και σύνδεσμοι εμπεριέχουν κίνδυνο σφάλματος. Αλλά δεν μιλάμε μόνο για την ποιότητα κατασκευής. Μιλάμε κυρίως για το σχεδιασμό του συνδέσμου από την Nvidia, ο οποίος τελικά αποδείχτηκε προβληματικός. Όταν όμως σχεδιάζεις ένα νέο σύνδεσμο για να ικανοποιήσεις τις υψηλές ανάγκες τροφοδοσίας του δικού σου flagship προϊόντος, οφείλεις (αν είσαι σοβαρός) να το έχεις δοκιμάσει σε κάθε σενάριο χρήσης πριν το βγάλεις στην παραγωγή και να αναθέσεις την κατασκευή του σε κάποιο αξιόπιστο προμηθευτή πριν να αρχίσεις να κάνεις ταμείο. Το τι γίνεται μετά τη διαπίστωση του προβλήματος και οι λύσεις του είναι η απόδειξη πως υπήρχε πρόβλημα.

Ο σχεδιασμός του καλωδιου δεν εγινε απο την nvidia αλλα εστω. Εχουμε ποσοστα σφαλματος για να συγκρινουμε? Γιατι αν το 12vhpwr έχει τα ιδια ποσοστα σφαλματος με ολα τα υπολοιπα καλωδια τι ακριβώς συζηταμε? 

Ενα απλο search στο google θα σου βγαλει εκατονταδες καμενα κλασσικα 8pin καλωδια. Δεν μιλαμε 1 και 2 περιπτώσεις... 

Οτι και να κανει η nvidia η amd και ο αγιος πολυξενης απόλυτη προστασία απο την ηλιθιοτητα δεν θα εχουμε ποτε. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νοσταλγω την (μακρινη πλεον) εποχη οπου ενα λαθος η μερικο κουμπωμα καρτας σημαινε οτι δεν δουλευε η καρτα και οχι οτι σου καιγοταν το PC.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο σχεδιασμός του καλωδιου δεν εγινε απο την nvidia αλλα εστω. Εχουμε ποσοστα σφαλματος για να συγκρινουμε? Γιατι αν το 12vhpwr έχει τα ιδια ποσοστα σφαλματος με ολα τα υπολοιπα καλωδια τι ακριβώς συζηταμε? 

Ενα απλο search στο google θα σου βγαλει εκατονταδες καμενα κλασσικα 8pin καλωδια. Δεν μιλαμε 1 και 2 περιπτώσεις... 

Οτι και να κανει η nvidia η amd και ο αγιος πολυξενης απόλυτη προστασία απο την ηλιθιοτητα δεν θα εχουμε ποτε. 

Να πω πως όλες μου οι κάρτες γραφικών (πολλές) είναι Quadro και μια RTX (όχι 4090). Αλλά "κόλλημα" δεν έχω. Είμαι πελάτης και ως πελάτης βλέπω το πρόβλημα. Για κάθε προβληματικό προϊόν που ζητάει τα χρήματά μου. Δε δέχομαι να κατηγορούν το χρήστη για ένα προβληματικά σχεδιασμένο και παράλληλα πανάκριβο προϊόν. Υπάρχει και η ανάκληση, όπως κάνουν πολλές (σοβαρότερες) εταιρίες που σέβονται τη φήμη τους και μάλιστα για προϊόντα με μεγαλύτερη διασπορά και κόστος. Αν ήταν πιο έξυπνοι, θα είχαν αντικαταστήσει τις προβληματικές κάρτες και δε θα είχε πληγεί το όνομα της Nvidia, μετά μάλιστα από το θόρυβο γύρω από το όνομά της για την κοστολόγηση / διάθεση των καρτών της και την αλλαζονική συμπεριφορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Να πω πως όλες μου οι κάρτες γραφικών (πολλές) είναι Quadro και μια RTX (όχι 4090). Αλλά "κόλλημα" δεν έχω. Είμαι πελάτης και ως πελάτης βλέπω το πρόβλημα. Για κάθε προβληματικό προϊόν που ζητάει τα χρήματά μου. Δε δέχομαι να κατηγορούν το χρήστη για ένα προβληματικά σχεδιασμένο και παράλληλα πανάκριβο προϊόν. Υπάρχει και η ανάκληση, όπως κάνουν πολλές (σοβαρότερες) εταιρίες που σέβονται τη φήμη τους και μάλιστα για προϊόντα με μεγαλύτερη διασπορά και κόστος. Αν ήταν πιο έξυπνοι, θα είχαν αντικαταστήσει τις προβληματικές κάρτες και δε θα είχε πληγεί το όνομα της Nvidia, μετά μάλιστα από το θόρυβο γύρω από το όνομά της για την κοστολόγηση / διάθεση των καρτών της και την αλλαζονική συμπεριφορά της.

Επαναλαμβανεις συνεχεια τα ιδια. Ποιο ειναι το πρόβλημα δεν μας εξηγεις. Καμενα καλωδια εχουμε σε ολα τα προϊόντα που εχουν κυκλοφορήσει ποτε στην ιστορια, ειτε των υπολογιστων ειτε οχι. Γιατι αποτελει προβλημα το οτι καποιοι χρηστες  δεν βαζουν σωστά το 12vhpwr και καιγεται αλλα δεν αποτελει προβλημα το οτι καποιοι χρήστες δεν βαζουν σωστα το 8pin pcie η το eps η τα usb και καιγονται? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tι εννοείς όπως και τόσοι άλλοι σύνδεσμοι τροφοδοσίας? Το ξέρουν ότι έχουμε παρόμοιες περιπτώσεις με ότι άλλο σύνδεσμο τροφοδοσίας μπορείς να φανταστείς? Από 8pin pcie μέχρι usb connectors. Άμπαλοι χρήστες έχουν κάψει ότι καλώδιο μπορείς να φανταστείς. Οπότε, what the heck are you talking about

Σε αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεσαι το πρόβλημα φαίνεται από την αρχή, τοποθέτηση, και όχι μετά από χρήση και κάτω από ορισμένες - περιπατήσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μπει ασφαλεια πανω στον κονεκτορα η αλλιως τυπου ρελε ετσι και θα καιγεται η ασφαλεια μετα απο καποια ambere και το σημαντικοτερο θα το διαβαζει σαν διαρροη εαν δεν εχει κουμπωσει καλα. Δεν μας ενδιαφερει ποσο θα κοστισει αυτο δικο τους προβλημα εαν θελουν να τραβανε τετοια ρευματα απο τετοιους κονεκτορες. Πως να μην τα καψεις ολα οταν η 4090 κανει power spikes εως και 850W για καποια m/sec.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Bluedive είπε

Νοσταλγω την (μακρινη πλεον) εποχη οπου ενα λαθος η μερικο κουμπωμα καρτας σημαινε οτι δεν δουλευε η καρτα και οχι οτι σου καιγοταν το PC.

Αλήθεια ε?

01.jpg.0c1bb667b180d22b9afca3e692877935.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, itanium said:

Αλήθεια ε?

Αν αυτός κατάφερε κάτι τέτοιο στα κλασικά, φαντάσου τι θα γινόταν με το νέο pin. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έγινε κατα την διάρκεια gaming, to pc είχε καθαριστεί από τον χρήστη και είχε cable management με tire up και στο midi tower το ένα από τα 2 6 pin δεν είχε κουμπωσει σωστά η gpu δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο R7 370 msi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, itanium said:

Αυτό έγινε κατα την διάρκεια gaming, to pc είχε καθαριστεί από τον χρήστη και είχε cable management με tire up και στο midi tower το ένα από τα 2 6 pin δεν είχε κουμπωσει σωστά η gpu δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο R7 370 msi 

Σκέψου πάντως αν είχαμε αντίστοιχο νούμερο καρτών με 12pin βύσμα παγκοσμίως , πόσες παραπάνω περιπτώσεις θα βλέπαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση το τι φταίει είναι ξεκάθαρο επίσης αν και συναρμολογώ pc όλη μέρα κλακ δεν έχω προσέξει ποτέ να κάνει gpu power connentor τεσπα δεν λέω οτι δεν θα ακούγεται κάτι αλλά εγώ δεν το έχω προσέξει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, itanium said:

Σε ίδια περίπου διατομή καλωδίων 18άρια 24Α στο 8pin pci-x μέχρι 54Α στο 12pin VHP λογικό είναι σε poor connection να γίνει της ******

 

Just now, itanium said:

Σε κάθε περίπτωση το τι φταίει είναι ξεκάθαρο επίσης αν και συναρμολογώ pc όλη μέρα κλακ δεν έχω προσέξει ποτέ να κάνει gpu power connentor τεσπα δεν λέω οτι δεν θα ακούγεται κάτι αλλά εγώ δεν το έχω προσέξει ποτέ

Σίγουρα, έπρεπε όμως να το κάνουν πιο "dumb" safe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Σίγουρα, έπρεπε όμως να το κάνουν πιο "dumb" safe ?

Οκ δεν έχω γνώμη σε αυτό ηλεκτρονικός είμαι όχι engineer αλλά σε κάθε περίπτωση η ανακοίνωση του pci-sig είναι του τύπου, " Εμείς κάναμε μια χαρά την δουλειά μας ο κονέκτορας είναι άψογος αλλά βρείτε τα με την κάθε εταιρεία, δεν εξηγεί κάτι απλά διώχνει από πάνω τους την ευθύνη"

Προφανώς και οι μηχανικοί δεν μπορούν να ανακαλύψουν το αεικίνητο π.χ. είναι πολύ πιο ασφαλές και σωστό το magsafe από το usb type c σε mac

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...