Προς το περιεχόμενο

Η Neuralink βρίσκεται αντιμέτωπη με ομοσπονδιακή έρευνα μετά από κατηγορίες για κακοποίηση ζώων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Για να σεβαστώ μια ζωή αγαπητέ, δεν είναι απαραίτητο το να ξέρει να παίζει σκάκι μαζί μου... 

Για να ξεκινησεις ομως πολιτικη συζητηση που θα επιφερει αλλαγη των νομων που διεπουν την κοινωνια, ναι χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, billdanos είπε

Για να σεβαστώ μια ζωή αγαπητέ, δεν είναι απαραίτητο το να ξέρει να παίζει σκάκι μαζί μου... 

Απο την στιγμη που τρως κατι που ειχε ζωη ασεβεια ειναι...και αυτο ισχυει για ολους μας.
 

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κανουν ετσι εκει στο US?! Αυτα τα νουμερα σε αρνια και χοιρινα τα κανουν μονες τους οι ταβερνες στα Καλυβια σε ενα αργο ΣΚ. Οι φαρμακευτικες στο απυροβλητο, οι εταιρειες καλλυντικων μπα οχι ε? Και ποοοοσες αλλες.  Ποση υποκρισια γενικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Απο την στιγμη που τρως κατι που ειχε ζωη ασεβεια ειναι...και αυτο ισχυει για ολους μας.
 

Καλή η πγοσπάθεια αλλά σας βάζω τΓία! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για την χρήση ζώων για πειράματα υπάρχουν νόμοι και κανόνες.Αφού η εταιρία τους παραβίασε καλά θα κάνουν να τους τιμωρήσουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία αχρείαστη εκμετάλλευση ζώων! Τα ζώα έχουν τους δικούς τους λόγους ύπαρξης, δεν βρίσκονται εδώ για να ικανοποιούν τις δικές μας ανάγκες. Αγαπούν την ζωή και θέλουν να συνεχίσουν να ζουν με το ίδιο πάθος με μας. Το ότι έχουν διαφορετική όψη ή βγάζουν διαφορετικούς ήχους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα! Και οι νέγροι στην Αμερική την εποχή των σκλάβων είχαν άλλη όψη και έβγαζαν άλλους ήχους από τους αφέντες τους. Οι διακρίσεις κατά ορισμένων ζώων (αυθαίρετα πχ. κατά των σκύλων στην Κίνα) ονομάζεται σπισισμός και δεν είναι παρά η συνέχεια του ρατσισμού. Είναι Ρατσισμός v.2.0

Τα πειράματα προσφέρουν ελάχιστα χρήσιμα συμπεράσματα σε σχέση με τον ασύλληπτο πόνο που προκαλούν. Πρέπει να υπάρξουν αυστηρά πρωτόκολλα για την χρήση ζώων, γιατί αυτή τη στιγμή υπάρχει τεράστια σπατάλη βασανιστηρίων για το τίποτα. Το νομικό πλαίσιο επιτρέπει στον κάθε πικραμένο να βασανίζει πλήρως συναισθανόμενα πλάσματα, τάχα μου να βρει φάρμακο για την επιληψία, ενώ στην πραγματικότητα το κάνει για το πάρεργο, που είναι πχ. τα καλλυντικά.

Και φτάσαμε στο απίστευτο σημείο όπου η βιομάζα ενός είδους (των ανθρώπων) να είναι το 36% της συνολικής του πλανήτη, η βιομάζα των λεγόμενων ζώων "παραγωγής" το 60% περίπου και το υπόλοιπο 4% τα υπόλοιπα εκατομμύρια είδη! Ποιος σώφρων πιστεύει πως με αυτή την πορεία του ο άνθρωπος, που έχει κηρύξει παγκόσμιο πόλεμο στα ζώα και έχει πλήξει την βιοποικιλότητα σε τέτοιο βαθμό, θα εξακολουθούν τα συστήματα να είναι βιώσιμα μόνο για την πάρτη του; Και αναφέρθηκα μόνο στα ζώα ξηράς... Στις θάλασσες τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΑΣ

ΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠ' ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

Επεξ/σία από leonidascaptain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Αυτο ακριβως ειναι η δικια μου γνωμη. Ναι, πιστευω οτι ειναι ΚΑΘΑΡΑ πολιτικα υποκινουμενη μυνηση, τοσες ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ εταιριες (φαρμακευτικες, καλυντικων, ρουχισμου, υποδηματων, αθλητισμου, πολεμικες βιομηχανιες κ.α.) χρησιμοποιουν ζωα κ μαλιστα πολυ πιο ακαταλογιστα απο τον Μασκ. Οι νομοι ισχυουν ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ (αναλογα ποιος εχει "πλατες" κ δεν εχει στεναχωρησει το βαθυ κρατος). Ο Μασκ εκανε παντα ΤΑ ΙΔΙΑ οποτε κυριολεκτικα δεν βρισκω, μετα απο τοσα χρονια που λειτουργει τη Neuralink, γιατι σημερα χρειαζεται να τον τρεχουμε σε δικαστηρια για ενα τοσο ΓΕΛΟΙΟ (κατα την δικια μου γνωμη παντα) ζητημα.

Καρφακι δεν μου καιγεται αν θα θανατωθουν πιθηκια, χιμπατζηδες, δελφινια, κοτοπουλα, γουρουνακια, ποντικια, η χελωνες καρετα-καρετα. Αν το αποτελεσμα ειναι να θεραπευτουν ασθενειες, να φτιαχτουν φαρμακα, η να βρουν την υγεια τους ανθρωποι, ολα τα ζωα του πλανητη ειναι (κατα την δικια μου γνωμη) fair game. 

Για σενα ειναι οτι χειροτερο. Για μενα ουτε καν θεμα αναφορας. Οποτε, θα προτεινα να υπαρξει σε επιπεδο κοινωνιας ενα δημοψηφισματακι, κ ας αφησουμε τον κοσμακη να κρινει κ να διαλεξει. Οι νομοι υπαρχουν κ ειμαι σιγουρος οτι ολοκληρα δικηγορικα τμηματα της Neuralink κατι ξερουν περισσοτερο απο εμας. Αν ειναι να αλλαζε κατι θα προτεινα πραγματικες δημοκρατικες διαδικασιες- να κληθουμε να διαλεξουμε. Κ ας ψηφισει ο καθενας αυτο που πιστευει.

Το τονιζω ξανα-- κατα την γνωμη μου, αν ο Μασκ δεν τα ειχε κανει ζεπελλιν σε μερικους της (ψευτο)προοδευτικης παραταξης με το Τουιτερ, δεν νομιζω να ετρεχε καστανο αυτη την στιγμη. 

Επισης διαφωνω καθετα με την αντιληψη που αναφερεις "να το κρινουμε" κ "να μην το αφησουμε". Εμεις ειμαστε ανυπαρκτοι πανω σε αυτα τα θεματα. Υπαρχουν συγκεκριμενες επιτροπες/υπηρεσιες ελενχου, με πραγματικους επιστημονες, που ασχολουνται επι του θεματος πραγματικα. ΑΥΤΟΙ πρεπει να ελενξουν κ να αφησουν, η οχι. Εμεις καλα θα κανουμε να λεμε την γνωμιτσα μας κ τελος. Δεν γνωριζουμε ουτε την νομοθεσια, ουτε τον διαλογο που εχει προηγηθει επι του ζητηματος, ουτε τι χρειαζονται τα εργαστηρια, ουτε τιποτα απο αυτα. Το να εχουμε καποια πολιτικα κινητρα δεν μας κανει "ειδικους" επι τετοιων ζητηματων. Δεν μιλαω σε σενα συγκεκριμενα, αλλα σε ολους τους εκει περα αυτοκλητους "σωτηρες" που επειδη την ειδαν SJWs, υπαρχει περιπτωση να "εκτραπουν" απο... υπερβολικο ζηλο....

Σπαω πλακα με την τωρινη πορεια του Μασκ κ μου αρεσει το ξυδακι που μοιραζει, αλλα επι του ζητηματος η γνωμη μου δεν εχει να κανει με αυτον. Ειμαι ΥΠΕΡ της χρησης ΖΩΩΝ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ κ το δηλωνω ξεκαθαρα. Το πιστευω απ την εποχη που εβλεπα πρωτο-χερι γιατρους κ βιολογους να χανουν την ζωη τους σε εργαστηρια, ψαχνοντας μια σταγονα ελπιδας τουλαχιστον, στον ανισο αγωνα με τον θανατο. Στον αγωνα εναντια στον πονο. Στον αγωνα εναντια στον ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ που φερνει αυτη η υπερβολικη κ σφαλερη αποψη οτι τα ζωα εχουν τα ιδια δικαιωματα με τον ανθρωπο. Για μενα το να δινεται βημα λογου σε ασχετους καθε ΜΚΟ που επικαλουνται τα δικαιωματα των ζωων, ενω ολοι γνωριζουμε οτι προσπαθουν να πιασουν τον απλο κ ασχετο ανθρωπο απο ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ (κ οχι απ την λογικη του), ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ ΛΑΘΟΣ !! Ο τελικος τους σκοπος ειναι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ κ καμια σχεση δεν εχουν με ζωοφιλια κ αλλες τετοιες σαχλαμαρες στην τελικη. Τετοιες ομαδες πρεπει να εξωστρακιστουν απ ολες τις κοινωνιες κ, ειναι η γνωμη μου, οτι πρεπει να ποινικοποιηθει η επιτηδες δημιουργια κωληματων στην ιατρικη/φαρμακευτικη ερευνα, ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ!!! Αυτο ειναι εγκλημα κ πρεπει να τιμωρειται. 

Συνανθρωποι μας υποφερουν αυτη την στιγμη που μιλαμε κ καποιοι παιζουν πολιτικα παιχνιδακια στην πλατη τους.... Περι αυτου προκειται.

 

Παραλήρημα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει πάντως εντύπωση πόσο πολλοί υιοθετούν τόσο εύκολα τα δύο άκρα της όλης ιστορίας. 

Προσωπικά θλίβομαι πολύ όταν διαβάζω για κακοποιήσεις ζώων. Ακόμα και αυτών που δεν θεωρούνται ότι είναι κοντά στον άνθρωπο. 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν το παιδί μου πάθαινε μια παράλυση και υπήρχε θεραπεία, πόσο θα με απασχολούσε το ποια και πόσα ζώα θανατώθηκαν για να υλοποιηθεί αυτή η θεραπεία. 

Μάλλον αυτή είναι η ανθρώπινη φύση και τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Μου κάνει πάντως εντύπωση πόσο πολλοί υιοθετούν τόσο εύκολα τα δύο άκρα της όλης ιστορίας. 

Προσωπικά θλίβομαι πολύ όταν διαβάζω για κακοποιήσεις ζώων. Ακόμα και αυτών που δεν θεωρούνται ότι είναι κοντά στον άνθρωπο. 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν το παιδί μου πάθαινε μια παράλυση και υπήρχε θεραπεία, πόσο θα με απασχολούσε το ποια και πόσα ζώα θανατώθηκαν για να υλοποιηθεί αυτή η θεραπεία. 

Μάλλον αυτή είναι η ανθρώπινη φύση και τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας. 

Ζώα χρησιμοποιούνταν ανέκαθεν για ιατρικά πειράματα, όπως επίσης και άνθρωποι! Απλά όσο περνάνε τα χρόνια και εξελισσόμαστε και σαν είδος, μπορούμε να βελτιώσουμε όλες αυτές τις διαδικασίες φροντίζοντας να μην βασανίζονται άσκοπα ζώα (και άνθρωποι) που μπορούν να νιώσουν πόνο, στρες, κλπ. Ο σεβασμός στη ζωή είναι και θέμα πολιτισμού και αυτό είναι που μας διαχωρίζει (κάπως) από τα υπόλοιπα ζώα πάνω στον πλανήτη.

Με την πρόοδο της επιστήμης, πολλά πειράματα που μέχρι τώρα γινόταν πάνω σε ζώα μπορούν να προσομοιωθούν  και με άλλες μεθόδους (άσχετα με το ότι μπορεί κάτι τέτοιο να κοστίζει περισσότερο). Αντίστοιχα και για τις περιπτώσεις που τελικά η συμμετοχή ενός ζώου κριθεί απαραίτητη, γνωρίζουμε πλέον πάρα πολλά ώστε να αυτό να γίνει με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και μεθόδους.

Η εταιρεία του Elon δεν κατηγορείται επειδή χρησιμοποιούσαν ζώα, αλλά επειδή η πίεση για γρήγορα αποτελέσματα ήταν τέτοια που οδήγησε σε περιττούς θανάτους και βασανισμούς ζώων...

Τέλος, το ότι τρώμε κρέας δεν σημαίνει πως "τη βρίσκουμε" με το να βασανίζουμε άσκοπα τα ζώα προηγουμένως...

:)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τέλος, το ότι τρώμε κρέας δεν σημαίνει πως "τη βρίσκουμε" με το να βασανίζουμε άσκοπα τα ζώα προηγουμένως...

Είναι σαν να συζητάμε αν τρώμε ή υπερκαταναλώνουμε κρέας ή τελικά αν σκοτώνουμε χωρίς να το φάμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αμερικανική μλκ πάει σύννεφο εδώ μέσα. 
Δεν μου αρέσει που βασανίζουν ζώα και μάλιστα είμαι υπέρ των κατοικίδιων. 
 

ΑΛΛΑ

ελεος… αλήθεια, έλεος. 
 

Ολα αυτά τα ωραία που λένε μερικοί κλόουν εδώ μέσα, για δικαιώματα κτλπ. 
Να πάνε να τα πούμε πχ σε κάποια κλινική, που έχει άτομα με σοβαρά προβλήματα. Πχ παιδάκια. 
 

Αν και είμαι σίγουρος, ότι εάν ήταν μέλος της οικογένειας όλων αυτών που λένε για δικαιώματα. Θα τα ξέχναγαν όλα αυτά, αμέσως. 
 

Αληθεια παιδιά… σταματήστε να είστε τόσο πρόβατα της αμερικανικής χαζό ιδέας. 
 

Αυτα τα πειράματα, κάπου πρέπει να γίνουν. 
Πριν από λίγα χρόνια, γινόταν σε παιδιά (εως 1965). 
 

Τελος. Αυτά που λέτε… να τα θυμάστε, όταν παίρνετε κάποιο ντεπόν. Γιατί κι αυτό, σε κάποιο ζωάκι δοκιμάστηκε.

Η τότε δεν έχει σημασία; 
 

Να βλέπουμε λίγο και την πραγματικότητα. 

Επεξ/σία από markos9
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, markos9 είπε

Η αμερικανική μλκ πάει σύννεφο εδώ μέσα. 
Δεν μου αρέσει που βασανίζουν ζώα και μάλιστα είμαι υπέρ των κατοικίδιων. 
 

ΑΛΛΑ

ελεος… αλήθεια, έλεος. 
 

Ολα αυτά τα ωραία που λένε μερικοί κλόουν εδώ μέσα, για δικαιώματα κτλπ. 
Να πάνε να τα πούμε πχ σε κάποια κλινική, που έχει άτομα με σοβαρά προβλήματα. Πχ παιδάκια. 
 

Αν και είμαι σίγουρος, ότι εάν ήταν μέλος της οικογένειας όλων αυτών που λένε για δικαιώματα. Θα τα ξέχναγαν όλα αυτά, αμέσως. 
 

Αληθεια παιδιά… σταματήστε να είστε τόσο πρόβατα της αμερικανικής χαζό ιδέας. 
 

Αυτα τα πειράματα, κάπου πρέπει να γίνουν. 
Πριν από λίγα χρόνια, γινόταν σε παιδιά (εως 1965). 
 

Τελος. Αυτά που λέτε… να τα θυμάστε, όταν παίρνετε κάποιο ντεπόν. Γιατί κι αυτό, σε κάποιο ζωάκι δοκιμάστηκε.

Η τότε δεν έχει σημασία; 
 

Να βλέπουμε λίγο και την πραγματικότητα. 

Τέλεια! Η αλήθεια είναι πως αν το δικό μου παιδάκι βρίσκεται ετοιμοθάνατο σε κάποιο νοσοκομείο, θα μπορούσα άνετα να αρπάξω το δικό σου από το δρόμο (ή ένα οποιοδήποτε άλλο παιδάκι) και θα του αφαιρούσα μερικά όργανα που θα έσωζαν το δικό μου...

:) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τέλεια! Η αλήθεια είναι πως αν το δικό μου παιδάκι βρίσκεται ετοιμοθάνατο σε κάποιο νοσοκομείο, θα μπορούσα άνετα να αρπάξω το δικό σου από το δρόμο (ή ένα οποιοδήποτε άλλο παιδάκι) και θα του αφαιρούσα μερικά όργανα που θα έσωζαν το δικό μου...

:) 

Φιλε μου. Έχουν συμβεί κι αυτά. Εμπόριο οργάνων. Για την οικογένεια, κάνουμε πολλά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, markos9 είπε

Η αμερικανική μλκ πάει σύννεφο εδώ μέσα. 
Δεν μου αρέσει που βασανίζουν ζώα και μάλιστα είμαι υπέρ των κατοικίδιων. 
 

ΑΛΛΑ

ελεος… αλήθεια, έλεος. 
 

Ολα αυτά τα ωραία που λένε μερικοί κλόουν εδώ μέσα, για δικαιώματα κτλπ. 
Να πάνε να τα πούμε πχ σε κάποια κλινική, που έχει άτομα με σοβαρά προβλήματα. Πχ παιδάκια. 
 

Αν και είμαι σίγουρος, ότι εάν ήταν μέλος της οικογένειας όλων αυτών που λένε για δικαιώματα. Θα τα ξέχναγαν όλα αυτά, αμέσως. 
 

Αληθεια παιδιά… σταματήστε να είστε τόσο πρόβατα της αμερικανικής χαζό ιδέας. 
 

Αυτα τα πειράματα, κάπου πρέπει να γίνουν. 
Πριν από λίγα χρόνια, γινόταν σε παιδιά (εως 1965). 
 

Τελος. Αυτά που λέτε… να τα θυμάστε, όταν παίρνετε κάποιο ντεπόν. Γιατί κι αυτό, σε κάποιο ζωάκι δοκιμάστηκε.

Η τότε δεν έχει σημασία; 
 

Να βλέπουμε λίγο και την πραγματικότητα. 

Πως φαίνεται ότι δεν ξέρεις ποιο πράγμα μιλάς… του 1986!

εαν εσύ θέλεις να κρυφτείς πίσω από το ψευτοδίλημμα τα παιδάκια μας ή τα ζώα, κρύψου… άσε όμως τους υπόλοιπους πολίτες, δικαστές, νομικούς να κάνουν αυτό που είναι σωστό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...