Προς το περιεχόμενο

Ixion [PC] 7/12/22 (Frostpunk-clone in space)


greekfragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.jpeg.1ea82f533e47d6456065f539fa9a9ef7.jpeg

Ανοίγω θεματάκι για τον αμφιλεγόμενο (προς το παρόν) κλώνο του Frostpunk που εξελίσσεται στο διάστημα.

Δημιουργία των Bulwark Studios και κυκλοφορία από την Kasedo Games

 

Steam

https://store.steampowered.com/app/1113120/IXION/

Στο launch υπήρξαν πολλά παράπονα για το balance που είναι απίστευτα punishing σε σημείο να θες να σπάσεις τον υπολογιστή. Παρόλαυτά σήμερα οι devs έβαλαν patch 1.0.1.4 που ισορροπεί αρκετά κάποια πράγματα ώστε να είναι playable. Το παρακολουθούσα μέρες μιας και με εξίταρε πολύ το FrostPunk και μάλλον μου αρέσει πολύ αυτό το είδος παιχνιδιών.

Από σχεδιαστική άποψη δέιχνει εξαιρετικό, τρομερό soundtrack, ωραία ιστορία ( από ότι λένε και μεγαλύτερη του Frostpunk ) και γενικά πολλά υποσχόμενο.


Soundtrack


Απαιτήσεις συστήματος

SYSTEM REQUIREMENTS

  • MINIMUM:
    • Requires a 64-bit processor and operating system
    • OS: Windows 10 64-bit
    • Processor: Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310
    • Memory: 8 GB RAM
    • Graphics: GTX 1060 4GB or Radeon RX 590
    • DirectX: Version 12
    • Storage: 20 GB available space
  • RECOMMENDED:
    • Requires a 64-bit processor and operating system
    • OS: Windows 10 64-bit
    • Processor: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
    • Memory: 16 GB RAM
    • Graphics: RTX 2060 6GB or Radeon RX 5700
    • DirectX: Version 12
    • Storage: 20 GB available space
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

Φαίνεται να έχει ενδιαφέρον και το σκέφτομαι, αλλά να περάσει κάμποσος καιρός ακόμα.

προσωπικά δεν έχω κανένα game εγκατεστημένο και λέω να του κάνω μια βουτιά ακόμα και αν δεν έχει φτιαχτεί τελείως το balance. στα υπόλοιπα κομμάτια όλοι περιγράφουν ένα πολύ προσεγμένο παιχνίδι χωρίς bugs και που είναι γενικά πλήρες και δουλεμένο σε όλους τους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ιντριγκάρατε βρε παλιόπαιδα. :D
Θα το δω μόνο και μόνο επειδή μοιάζει με Frostpunk. 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω καταρχάς ότι το παιχνίδι τις πρώτες ώρες είναι κόλλημα ισάξιο του Frostpunk, ίσως και περισσότερο λόγω μουσικής και λιγότερο καταθλιπτικό από το ύφος δυστυχίας που είχε το Frostpunk (δε το λέω αρνητικά για το FP που ήταν συγκλονιστικό σε αυτό το τομέα)

Η μουσική είναι απόλαυση. Σε κρατάει σε εγρήγορση αλλά ταυτόχρονα είναι και ξεκούραστη και χαλαρωτική. Όσοι ακούνε τέτοιο music gender καταλαβαίνουν τι εννοώ. 

Άνετα κάνεις το γραφείο αεροδρόμιο για να απλώσεις πόδια επάνω του, χαμηλώνεις φώτα, βάζεις ποτάκι και προχωράς το story και την εξερεύνηση του διαστήματος.

Πέρασε κάνα 3-4ωρο νεράκι κάνοντας 2 new games μέχρι να καταλάβω λίγο τη φάση του building/priority/manage resources. 

Οι διάλογοι καλοί χωρίς να κουράζουν και με ωραία tips που αν τα προσέξεις παίζουν το ρόλο τους στις αποφάσεις και το rewarding system.

 

Γενικά όσοι γουστάρατε FrostPunk και είστε του space music space exploration νομίζω θα είναι το παιχνίδι σας. Δε ξέρω αν θα βρω παρακάτω τα αρνητικά που έχουν αναφερθεί προ patch σε σχέση με τη δυσκολία ή το punishing ratio αλλά προς το παρόν το βρίσκω άριστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Frostpunk δεν έπαιξα γιατί το έβρισκα ιδιαίτερα καταθλιπτικό, αλλά space is good. ^_^

Δοκίμασε το και αν  δεν αντέξεις την ατμόσφαιρα άφησε το. Είναι ένα φοβερό παιχνίδι, πραγματικά μου άρεσε τόσο πολύ που θέλω να αγοράσω και το season pass για τις επιπλέον campaign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, newlynx είπε

Δοκίμασε το και αν  δεν αντέξεις την ατμόσφαιρα άφησε το. Είναι ένα φοβερό παιχνίδι, πραγματικά μου άρεσε τόσο πολύ που θέλω να αγοράσω και το season pass για τις επιπλέον campaign.

Το Frostpunk; Έχω δει streams, δεν είναι για μένα. ^_^
Δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά δεν θα το έπαιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το Frostpunk; Έχω δει streams, δεν είναι για μένα. ^_^
Δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά δεν θα το έπαιζα.

Ναι, στο Frostpunk αναφέρομαι. Το παιχνίδι του θέματος δεν το έχω παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια ματιά και σήμερα...Η ιστορία καθώς προχωράει αρχίζουν και εμφανίζονται οι δυσκολίες με ατυχήματα και γκρίνια στο πλήρωμα. Έχω κρατήσει ένα save σε καλό σημείο και είμαι στη 2η προσπάθεια γιατί έγινε ψιλοχαμός και ψιλοξαφνικά. 

Τρομερή η δυσκολία να ισορροπήσεις τα ξεχωριστά sectors μιας και δε μοιράζονται τα resources (κακώς).... Έχω φτάσει σε ένα ψιλοαδιέξοδο με ένα resource παρότι εξαρχής άρχισα να επενδύω σε probes και να βρίσκω και high quantities και διαφορετικά ώστε να καλύψω τις βασικότερες αρχικές ανάγκες.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι το παιχνίδι, θέλει ΧΡΟΝΟ....πολύ περισσότερο από όσο αφιέρωσε κάποιος στο FrostPunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, greekfragma είπε

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι το παιχνίδι, θέλει ΧΡΟΝΟ....πολύ περισσότερο από όσο αφιέρωσε κάποιος στο FrostPunk.

Είναι πολύ πιο παλούκι από το FrostPunk.

Είναι ένα χάος! Έχει πολύ ενδιαφέρον, αλλά και πολύ πολύ πράγμα. Τόσα πολλά που δεν μπορείς να τα δεις με μιας. πχ στο tech tree, έχει upgrades μέσα στα upgrades! Θέλει πολύ γερή προετοιμασία πριν κάνεις κάτι άγνωστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νομίζω οτι πρέπει να πατήσω παύση στο game μέχρι το επόμενο patch.

Αφού άνοιξα το 2ο sector και άρχισα να μοιράζω resources όπως κανονικά μπορεί να γίνει κάποια στιγμή σταμάτησε αυτή η ανταλλαγή. Αποτέλεσμα να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω τα resources εκεί που πρέπει και να σταματήσουν βασικές ανάγκες χωρίς να υπάρχει άλλος τρόπος να παρακάμψεις και να τροφοδοτήσεις διαφορετικά. Τράβηξα και νωρίτερο save καμιά 20αριά κύκλους πίσω και το bug επανέρχεται....

κρίμα :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα. Όντως έχει τα θεματάκια του, αλλά όχι συχνά. Ευτυχώς με ένα load ή ένα restart του game ξεκολλάει. Εκτός από ένα που δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά και ήτανε μάλιστα μια βασική διαδικασία για τον τερματισμό. Δούλεψε εναλλάσοντας διαρκώς τα views, αλλιώς δεν προχωρούσε.

Το τελευταίο chapter πολύ πιεστικό και δυστυχώς δεν μου άφησε τα καλύτερα. Δεν προχωρώ σε λεπτομέρειες για spoilers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και το frostpunk ειδικά μετά τη μέση γίνονται αρκετά πιεστικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια και με 2 3 playthroughs δεν μπορείς να κατανοήσεις πλήρως τι χρειάζεται για να περάσεις τις ανάλογες αναποδιές. Εκεί πατάνε και κάποιοι τα αγαπάνε κάποιοι δεν μπορούν αυτή την πίεση. Ειναι πληθωρικά ειδικά το ixion αρκετά περισσότερο από frostpunk. Θα πρέπει οι devs να βρουν τις ακριβής ισορροπίες σε ένα τέτοιο παιχνίδι ώστε να γίνει απολαυστικό και όχι κάθετα δύσκολα προς τον παίκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Όπως και το frostpunk ειδικά μετά τη μέση γίνονται αρκετά πιεστικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια και με 2 3 playthroughs δεν μπορείς να κατανοήσεις πλήρως τι χρειάζεται για να περάσεις τις ανάλογες αναποδιές. Εκεί πατάνε και κάποιοι τα αγαπάνε κάποιοι δεν μπορούν αυτή την πίεση. Ειναι πληθωρικά ειδικά το ixion αρκετά περισσότερο από frostpunk. Θα πρέπει οι devs να βρουν τις ακριβής ισορροπίες σε ένα τέτοιο παιχνίδι ώστε να γίνει απολαυστικό και όχι κάθετα δύσκολα προς τον παίκτη. 

Πιεστικό, εννοούσα πως σε πιέζει, ή έτσι αισθάνθηκα ο ίδιος να το τελειώσεις.

Ακολουθούν spoilers

Spoiler

Ξαφνικά σου δίνει ένα τόνο science και σου λέει αγνόησέ τα και προχώρα στο τέλος γιατί ο χρόνος τελειώνει. Το ίδιο λίγο πολύ έκανε και στο δεύτερο μισό του προηγούμενου chapter, αλλά μετά είχες μιά ανάσα να εκμεταλλευτείς τους πόρους, τώρα όχι. Και είναι ίσως αρκετά αυτά που θα 'θελες να δεις. Συν ότι χτίζεις, κάνεις, ράνεις με κόπο τόσες ώρες, ~2000 cycles και σου λέει τώρα, μην τα χαρείς, και μάλιστα "ξεφορτώσου τα". Αυτή την αίσθηση μου άφησε.

Εν τω μεταξύ πέτυχα δύο διαφορετικά last missions. Ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλο. Βέβαια με την ίδια λίγο πολύ κατάληξη και δεν βελτιώνει το παραπάνω.

Θα 'θελα ένα "endless" mode όπως στο frostpunk που κι εκεί δεν ήταν διαθέσιμο από την αρχή. Βέβαια αυτό σεναριακά είναι δύσκολο.

Οι εντυπώσεις μου γενικά είναι πάρα πολύ θετικές. Σύντομα θα κάνω κι ένα δεύτερο γύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...