Προς το περιεχόμενο

Στείρωση γάτας, σπάσιμο ραμμάτων, πάμε πάλι!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Προχτές στείρωσα τη θηλυκιά γατούλα μου. Μπήκε ελισαβετιανό, μικρότερο όμως απ' αυτό που έπρεπε, διότι το σωστό μέγεθος το 'βγαζε για πλάκα (μάλλον είναι... μικρολαίμα :D). Εν τέλει η ζημιά έγινε, και κάποια στιγμή που δεν ήταν υπό επιτήρηση, κάπως κατάφερε κι έσπασε τα ράμματα... και πάμε τρέχοντας στο γιατρό για εκ νέου "σταυροβελονιά".

Όλα καλά ευτυχώς με την διορθωτική επέμβαση, ενώ ο γιατρός συνέστησε περιορισμό κινήσεων βάζοντας τη γάτα σε crate. Αμ δε! Η κυρία δεν αντέχει τον περιορισμό και εντός του crate χτυπιόταν σαν δαιμονισμένη για να βγει (και παραλίγο να ξανα-σπάσουν τα ράμματά της - είδα λίγο αίμα και πήρα πανικόβλητος τηλέφωνο - αλλά εν τέλει δεν ήταν σημαντικό). Διαπίστωσα όμως (με trial & error) ότι είναι πολύ πιο ήρεμη όταν... είναι ελεύθερη, κι έτσι την άφησα να κινείται σε όλο το υπνοδωμάτιο.

Το νέο ελισαβετιανό (το σωστό μέγεθος αυτή τη φορά) το "διόρθωσα" με... ψαλίδι και συρραπτικό, στενεύοντάς το στο λαιμό, ώστε να μη μπορεί να το βγάλει. Και πλέον την έχουμε υπό επιτήρηση όλη την ώρα. Ακόμα και το βράδυ εγώ & η κοπέλα μου κοιμόμασταν με "βάρδιες" ώστε κάποιος να την παρακολουθεί μόνιμα. Έως αυτή τη στιγμή κάποιος είναι στο υπνοδωμάτιο, παρακολουθώντας τη γατούλα, και κάποιος έξω να είναι με τον άλλο γάτο ( τον μεγάλο, που γκρινιάζει απ'τη μοναξιά :P) και να κάνει και δουλειές στο σπίτι κ.λπ. Εναλλάξ.

Απορίες & tips wanted:

1. Πόσο καιρό είναι καλό να την έχουμε υπό συνεχή επιτήρηση; Κάνα 3-ήμερο; Καμιά 'βδομάδα; Πόσο κάνουν τα ράμματα να "δέσουν" αρκετά ώστε να μην είναι επίφοβο; Γιατί καταλαβαίνω ότι αν ξανακάνει ζημιά στην επέμβασή της της εκ νέου, δε θα 'ναι καθόλου "εύκολα" τα πράγματα, σε σημείο που μπορεί να τη χάσουμε κιόλας. Δεν έχω φάει τόσες νυχιές κυρά μου 7 μήνες που σ' έχω για να σε χάσω! Με ρώτησες; :P 

2. Μήπως πρέπει να μείνει και λίγο μόνη, για να κοιμηθεί πιο ήρεμα κ.λπ; Το φοβάμαι βέβαια. Αν ήταν καθημερινή μπορεί να 'τρεχα να πάρω καμιά TAPO ώστε να την παρακολουθώ από μέσα & να την αφήσω, αλλά σήμερα από που;

3. Πως να της δώσω τα ρημαδο-φάρμακα με το ελισαβετιανό; Παίρνει αντιβίωση 2 φορές τη μέρα για ακόμα 6 μέρες και μισό χάπι αντιφλεγμονώδες σήμερα και αύριο. Η συγκεκριμένη γάτα όμως δε τα πάει καθόλου καλά με το "χύμα" φάρμακο. Τινάζεται σαν ελατήριο (με κίνδυνο να κάνει ζημιά πάλι) και τα φτύνει κιόλας. Οπότε αναγκαστικά τα βάζω σε λίγο πατέ μέσα και της τα δίνω έτσι. Αλλά το ελισαβετιανό τη δυσκολεύει και σηκώνει το κεφάλι πάνω, πάει με την όπισθεν, κ.λπ, κάνοντάς το γολγοθά να της τα δώσω. Πριν παλεύαμε ένα μισάωρο για να φάει 2-3 κουταλάκια του γλυκού πατέ με αντιβίωση. Θέλει να φάει (ευτυχώς) αλλά δυσκολεύεται πολύ με το κολάρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Haldol είπε

Αλλά το ελισαβετιανό τη δυσκολεύει και σηκώνει το κεφάλι πάνω, πάει με την όπισθεν, κ.λπ, κάνοντάς το γολγοθά να της τα δώσω. Πριν παλεύαμε ένα μισάωρο για να φάει 2-3 κουταλάκια του γλυκού πατέ με αντιβίωση. Θέλει να φάει (ευτυχώς) αλλά δυσκολεύεται πολύ με το κολάρο. 

3...Και γιατί δεν της το βγάζεις μόνο για το φαί/χάπι και μετά της το ξαναφοράς

1 ώρα πριν, Haldol είπε

1. Πόσο καιρό είναι καλό να την έχουμε υπό συνεχή επιτήρηση; Κάνα 3-ήμερο; Καμιά 'βδομάδα; Πόσο κάνουν τα ράμματα να "δέσουν" αρκετά ώστε να μην είναι επίφοβο; Γιατί καταλαβαίνω ότι αν ξανακάνει ζημιά στην επέμβασή της της εκ νέου, δε θα 'ναι καθόλου "εύκολα" τα πράγματα, σε σημείο που μπορεί να τη χάσουμε κιόλας. Δεν έχω φάει τόσες νυχιές κυρά μου 7 μήνες που σ' έχω για να σε χάσω! Με ρώτησες; :P 

Τα ράμματα θα ξεραθούν και θα πέσουν, ή θα τα βγάλετε ή θα τα κόψει-βγάλει η ίδια. Δεν θυμάμαι πόσο κάνει να δέσει αρκετά το δέρμα, υποθέτω λιγότερο από όσο λένε να κρατάμε το κολάρο, ρώτα και τον γιατρό σου. Εντάξει μια κάποια προσοχή αλλά μη φρικάρεις τόσο με τα εξωτερικά ράμματα υπάρχουν κι άλλα εσωτερικά...(μη φαντάζεσαι πως θα βρεις τα όργανα της στο πάτωμα δηλαδή). Εδω στειρώνονται αβέρτα αδέσποτα και είναι ελεύθερα έξω την δεύτερη μέρα χωρίς κολάρο και επιτήρηση. Αυτό στα bold το είπε ο γιατρός;

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, Haldol είπε

. Αν ήταν καθημερινή μπορεί να 'τρεχα να πάρω καμιά TAPO ώστε να την παρακολουθώ από μέσα & να την αφήσω, αλλά σήμερα από που

Δεν εχω κατι να προσφέρω στο θεμα, πλην της απαντησης σε αυτο. Ειναι ανοιχτα τα καταστήματα σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ράμματα στην στείρωση?

Όσες γάτες έχω στειρώσει ο γιατρός τους έκανε πλαστική στην τομή και δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος.

Και δεν μιλάω για κάποια ειδική αντιμετώπιση, σε αδέσποτο το είχε κάνει και πλήρωσα μίνιμουμ ποσό, το έκανε από μόνος του.

Κοιτώντας την κοιλιά της γάτας με το που την πήρα, δεν μπορούσα να διακρίνω κάποια εμφανή τομή με φρανκεσταϊνικά ράμματα οπότε σκέφτηκα ότι αυτό που είπε ο κτηνίατρος για πλαστική μάλλον αληθεύει.

Οκ ναι, δεν σου δίνω λύση στο θέμα που έχεις τώρα αλλά μου φάνηκε περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scullyist είπε

3...Και γιατί δεν της το βγάζεις μόνο για το φαί/χάπι και μετά της το ξαναφοράς

Τα ράμματα θα ξεραθούν και θα πέσουν, ή θα τα βγάλετε ή θα τα κόψει-βγάλει η ίδια. Δεν θυμάμαι πόσο κάνει να δέσει αρκετά το δέρμα, υποθέτω λιγότερο από όσο λένε να κρατάμε το κολάρο, ρώτα και τον γιατρό σου. Εντάξει μια κάποια προσοχή αλλά μη φρικάρεις τόσο με τα εξωτερικά ράμματα υπάρχουν κι άλλα εσωτερικά...(μη φαντάζεσαι πως θα βρεις τα όργανα της στο πάτωμα δηλαδή). Εδω στειρώνονται αβέρτα αδέσποτα και είναι ελεύθερα έξω την δεύτερη μέρα χωρίς κολάρο και επιτήρηση. Αυτό στα bold το είπε ο γιατρός;

Γιατί το έχω πιάσει με συρραπτικό. Μόνο με ψαλίδι βγαίνει :P

Ο γιατρός το είπε. Και συγκεκριμένα ο δεύτερος (συνεργάτης αυτού που έκανε τη στείρωση) μιας και ήταν η «δική του» βάρδια όταν έγινε το δεύτερο… ράψιμο.

30 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ράμματα στην στείρωση?

Όσες γάτες έχω στειρώσει ο γιατρός τους έκανε πλαστική στην τομή και δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος.

Και δεν μιλάω για κάποια ειδική αντιμετώπιση, σε αδέσποτο το είχε κάνει και πλήρωσα μίνιμουμ ποσό, το έκανε από μόνος του.

Κοιτώντας την κοιλιά της γάτας με το που την πήρα, δεν μπορούσα να διακρίνω κάποια εμφανή τομή με φρανκεσταϊνικά ράμματα οπότε σκέφτηκα ότι αυτό που είπε ο κτηνίατρος για πλαστική μάλλον αληθεύει.

Οκ ναι, δεν σου δίνω λύση στο θέμα που έχεις τώρα αλλά μου φάνηκε περίεργο

Ω ναι. Φρανκενσταϊνικά έχει. Κάτι ανέφερε ότι έγινε μια μικρο-πλαστική (στη δεύτερη φορά) αλλά είναι κλασικά ράμματα «αρνιού στη σούβλα». 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Haldol είπε

Γιατί το έχω πιάσει με συρραπτικό. Μόνο με ψαλίδι βγαίνει :P

Ο γιατρός το είπε. Και συγκεκριμένα ο δεύτερος (συνεργάτης αυτού που έκανε τη στείρωση) μιας και ήταν η «δική του» βάρδια όταν έγινε το δεύτερο… ράψιμο.

Ω ναι. Φρανκενσταϊνικά έχει. Κάτι ανέφερε ότι έγινε μια μικρο-πλαστική (στη δεύτερη φορά) αλλά είναι κλασικά ράμματα «αρνιού στη σούβλα». 

Ε βγάλτο και βρες άλλο τρόπο για βάλε-βγάλε.

Αν όχι...πάρε ένα πολύ μικρό κομμάτι ΩΜΟ κοτόπουλο, κάνε μια σχισμή σαν pouch, βάλε μέσα το χάπι και δες αν θα το αρπάξει και θα το κατεβάσει αμάσητο. Μικρό κομμάτι, ίσα να βάλεις καλυμμένο μέσα το χάπι, μην είναι μεγάλο και αναγκαστεί να μασήσει και το πετύχει και της έρθει γεύση. Αν το χάπι είναι γαιδούρι, κόψτο.

Το άλλο δεδομένου αυτού που είπα με τα αδέσποτα, δεν το καταλαβαίνω, θα ζητούσα επεξήγηση. 

Τα ράμματα καλά κρατούν στο Ελλάντα, αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται που λένε, προσωπικά δεν έχω πετυχει γιατρό ακόμη να μην κάνει. Αλλά ράμματα με ράμματα έχουν και διαφορά. Την δική μου ο μλς της είχε κάνει και τεράστια τομή και ράμματα αρνιού. Σε άλλους που πήγα μετά άλλα ζώα, πολύ μικρή τομή και με το ζόρι έβλεπες το ράμμα, κέντημα.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πρωί - πρωί πήγα και πήρα την TAPO που έλεγα. Θα δοκιμάσω αργότερα να την αφήσω λίγο μόνη, με επιτήρηση... remote. Χτες δε πήγα γιατί δεν ήθελα ν' απομακρυνθώ πολύ απ' το σπίτι & δεν έβρισκα κοντά μου ανοιχτό μαγαζί (πήρα 2-3 τηλ). Ωραία καμερούλα! Παίζει και με RTSP, οπότε μπορώ να τη βλέπω απ'το υπάρχον setup μου. :D

Αρχίζω και αναθαρρεύω, γιατί παρά τις όποιες τρέλες που κάνει, δεν είχαμε άλλο θέμα με τα ράμματα. Βέβαια το δωμάτιο θυμίζει πεδίο μάχης. Έχω βγάλει κρεβάτι - στρώμα και άφησα μόνο το ανώστρωμα, ώστε να ανεβαίνει εύκολα ( να μην αναγκάζεται να πηδαέι πάνω ). Έχω βγάλει κουρτίνα και κομοδίνα, όπως και οτιδήποτε άλλο μπορεί ν' ανέβει με άλμα. Α, και μία φώτο απ' το τέρας! Εδώ τη βλέπουμε σε φάση σιέστας, αφού την ενόχλησα μπας και ανοίξει κάνα μάτι:

image.jpeg.f7872a1362254dd386395d074ed67162.jpeg

:D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 11/12/2022 στις 12:48 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Ράμματα στην στείρωση?

Όσες γάτες έχω στειρώσει ο γιατρός τους έκανε πλαστική στην τομή και δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος.

Και δεν μιλάω για κάποια ειδική αντιμετώπιση, σε αδέσποτο το είχε κάνει και πλήρωσα μίνιμουμ ποσό, το έκανε από μόνος του.

Κοιτώντας την κοιλιά της γάτας με το που την πήρα, δεν μπορούσα να διακρίνω κάποια εμφανή τομή με φρανκεσταϊνικά ράμματα οπότε σκέφτηκα ότι αυτό που είπε ο κτηνίατρος για πλαστική μάλλον αληθεύει.

Οκ ναι, δεν σου δίνω λύση στο θέμα που έχεις τώρα αλλά μου φάνηκε περίεργο

Ποια η διαφορά της πλαστικής με τα ράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, infini said:

Ποια η διαφορά της πλαστικής με τα ράμματα;

Είναι "εσωτερικά" ράμματα που δεν αφήνουν και σημάδια και απορροφούνται.

Δεν κατάλαβα πώς βγάζει τον κώνο και γιατί μπήκαν συρραπτικά. Σε κολάρο δεν έχει στερεωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/2/2024 στις 6:42 ΜΜ, jimmy213 είπε

Είναι "εσωτερικά" ράμματα που δεν αφήνουν και σημάδια και απορροφούνται.

Δεν κατάλαβα πώς βγάζει τον κώνο και γιατί μπήκαν συρραπτικά. Σε κολάρο δεν έχει στερεωθεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...