Προς το περιεχόμενο

Πρίζα σπιτιού rj45 να καταλήγει σε rj11 βύσμα


Z3R@tuL
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SaFiS,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες,

Έκανα πρόσφατα ανακαίνιση στο σπίτι και έβαλα εκτός από πρίζες τηλεφώνου και δικτύου. Δίπλα στον ηλεκτρολογικό πίνακα έφτιαξε κι ένα πίνακα που βρίσκεται τόσο το router, όσο και τα καλώδια από τις πρίζες δικτύου με βύσμα rj45 που θα συνδέονται στο router. Έλα όμως που βάλαμε οπτική και πλέον οι πρίζες τηλεφώνου είναι άχρηστες και σκέφτομαι πως πρέπει να καταργήσω ένα βύσμα δικτύου rj45 και να το μετατρέψω σε rj11 ώστε να κουμπώσει στο router στο tel1 που κουμπώνει μόνο rj11.

Τις πρίζες τις έφτιαξε σε type b, οπότε πόσα και πια χρωματικά καλωδιάκια πρέπει να τερματίσω στο βύσμα rj11 από το καλώδιο δικτύου που αντιστοιχεί στην πρίζα που θέλω να έχω το τηλέφωνο, ώστε μετά να το κουμπώσω στο router και να έχω τηλέφωνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ (κυριως απο το rack-πινακα οπως το λες εσυ). Δεν καταλαβαινω γιατι μπλεκεις RJ11 με RJ45.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αχρηστευτικαν οι πριζες τηλεφώνου βάζοντας οπτική ινα και αφου αχρηστευτικαν γιατι να μετατρέψεις τα j45 se j11

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλα τα σπίτια μία κεντρική πρίζα τηλεφώνου που είναι χαλκού; Αν πάρουμε router με οπτική πρέπει να συνδέουμε το τηλέφωνο στο router κι όχι στη πρίζα που έχει χαλκό έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Οπως ειναι τωρα η εγκατασταση για τις πριζες τηλεφωνου (την οποια τωρινη κατασταση δεν την εχω καταλαβει, εχεις δωσει πολυ λιγα δεδομενα), θα παρεις το καλωδιο που πηγαινε στο phone του splitter και θα το βαλεις στην εξοδο tel1 ή phone1 του ρουτερ. 

P.S. τηλεφωνια VoIP δινει η Cosmote σε ολες ανεξαιρετως τις συνδεσεις της (ADSL/VDSL/FTTH) και οι υπολοιποι παροχοι σε VDSL απο καμπινα.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Απ’ οτι καταλαβαινω ειχες POTS τηλεφωνια και οι γραμμες δεν ηταν στο ιδιο σημειο οπου εχεις και τα Ethernet (κακως). Δεν χρειαζεται να πειραξεις τιποτα. Παιρνεις ενα μουφακι RJ45 (θηλυκο - θηλυκο) κουμπωνεις την μια μερια στο καλωδιο που θες, απο την αλλη μερια το τηλεφωνικο που θα παει στην Phone 1 και ετοιμος. Οι επαφες που θα παιξουν στην ουσια θα ειναι οι 4&5…

09E742DF-A15E-4894-B885-D4A66F2C324B.jpeg.cfcea6985b4df8da805b6a9da62076b9.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...