Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε Αναβάθμιση gaming PC


tourist23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Θέλω να αναβαθμίσω το PC που είναι 10ετιας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Δεδομένα (δεν αλλάζουν) είναι τα εξής:

1. Κάρτα γραφικών = Asus GeForce RTX 3070 8GB GDDR6 Dual V2 OC

2. Δίσκος =  SSD 980 pro (συν άλλοι 5 Sata Που είναι στο PC / 3 ssd + 2 hdd)

3. Κουτί = Corsair 600T Graphite (σ.σ : ύψος cooler μέχρι 170mm)

4. PSU: Professional Series™ Gold AX850 — 80 PLUS® Gold Certified Fully-Modular Power Supply

5. Οθόνη: Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27" 2560X1440

6. RAM: Corsair Desktop RAM VENGEANCE 32GB Kit 4800MHz DDR5

7. Ηχεία: Logitech Z-5500 Digital 5.1

8. Κάρτα ήχου: Asus Xonar DG (εκτός αν η μητρική έχει υποδοχή οπτικής ίνας)

Η χρήση ειναι για Gaming (όχι σε επίπεδο να κάνω βιντεάκια benchmark και να κοιτάω το 1 fps πάνω/κάτω!! αλλα σε κάτι που θα με βγάλει για πάνω απο εφταετία καθώς δεν πρόκειται να επενδύσω σύντομα τόσο μεγάλο ποσο ξανα για PC) και δουλειές γραφείου (Excel/VBA, Python, local SQL Dbs για practice κλπ). Λογικά θα γίνει και ένα βασικό OC, όπως με τον υπάρχων i5-3570K που τόσο τίμια μας υπηρετεί ακόμα!!!

Κεφάλαιο Επεξεργαστής: (up to ~350e) 

1. i5-13600K ή i5-13600KF. Εφόσον θα έχω την κάρτα γραφικών μου, τι παραπάνω έχει να μου δώσει ο Κ σε σύγκριση με τον KF που δεν έχει γραφικά? Να γλιτώσω ~50Ε και να πάω στον F?

2. Να προτιμήσω κάποιον απο τους δυο i5 που προανέφερα ή τον i7-12700K που θα δώσει 2 P-cores παραπάνω, αλλά υστερεί σε a) L2 cache (12MB vs 20ΜΒ) και β) ταχύτητες DDR5 (5000ΜΤ/s  VS 5600ΜΤ/s)

Κεφάλαιο Cooler: (up to 70-80e)

Κλίνω προς Noctua (δέχομαι εναλλακτικές) , αλλά με τον τρόπο που μετράει το TDP δεν ξέρω αν υποστηρίζονται οι παραπάνω επεξεργαστές που με ενδιαφέρουν.

1. Noctua NH-U12S SE

2. Noctua NH-U14S

3. Noctua NH-C14S

Αν και δεν αναφέρουν socket 1700, νομίζω πως υπάρχει Kit να το προσαρμόσω.

Κεφάλαιο Μητρική: (up to 250e)

Εδώ βαρέθηκα να ψάχνω άλλο και αποφάσισα να ποστάρω!! Στην ουσία χρειάζομαι PCI Express x16 4.0 για την κάρτα γραφικών, >5 sata ports για να μη χάσω κάποιον δίσκο (αλλα αντε να χαρίσω εναν SSD στον αδερφό μου και να πάμε με 4!) και οπτική ίνα για τα ηχεία (αλλιώς αφήνω την κάρτα ήχου που αναγράφω πάνω!)

Να προτιμήσω με βάση τα παραπάνω Z690 ή Ζ790 για τη χρήση που περιέγραψα και με το hardware Που υπολογίζω να έχω?

 

Ευχαριστώ πολύ και sorry για το thread - σεντόνι!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε καθαρά για gaming προτίμησε τον kf και γλίτωσε το 50αρικο

Όχι 12700k, ξεκάθαρος νικητής ο 13600k, ακόμη και σε συνθετικά multicore παίρνει κεφάλι με τα λιγότερα cores.

Που τις βρήκες και τις διάλεξες αυτές τις noctua; Top/down και single tower/fan καθόλου ιδανικό θα έλεγα. Αφού έχεις το clearance ή θα δώσεις για να βάλεις τέρας αερόψυξης ή πας για κανά aio(~100€). Btw οι περισσότερες noctua εκτός αν μιλάμε για αρχαίες υποστηρίζουν κατευθείαν πλέον το 1700. Πάντα ελέγχουμε συμβατότητα στο site της εταιρίας και δεν εμπιστευόμαστε τα στοιχεία που δίνει το κάθε σκρουτζ. Μετά ερώτηση στο μαγαζί αν φέρνουν το κουτί που περιλαμβάνει 1700kit. Σε aio αρκετά δυνατή liquid freezer 280

Deepcool (ag620) καλές εναλλακτικές, thermalright(fc140) επίσης ειδικά αν φέρεις απο amazon (κάνε search στο φόρουμ), εφόσον μιλάμε για σφιχτό budget

Μητρική έχεις βάλει ψηλά standards και χαμηλό κάπως budget. Για z790 σε κόβω μάλλον κάπως χλωμό.

Με γρήγορο ψάξιμο, φαίνεται να πληροί τα ζητούμενά(sata/spdif) σου και εντός budget

https://www.skroutz.gr/s/36155105/Asrock-Z690-Steel-Legend-D5-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

Φαντάζομαι οτι το z790 θα πηγαίνει καλύτερα με τις μνήμες αλλά αυτές που έχει πάρει είναι αρκετά χαμηλές οπότε και δε θα έχεις θέματα.

Btw σε αυτές τις μνήμες δε θα δεις διαφορά απο ddr4, το πιθανότερο οτι δεν άξιζε τα χρήματα που έδωσες πέραν του ψυχολογικού ή αν σε ενδιαφέρει το pcie5

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εφόσον μιλάμε καθαρά για gaming προτίμησε τον kf και γλίτωσε το 50αρικο

Όχι 12700k, ξεκάθαρος νικητής ο 13600k, ακόμη και σε συνθετικά multicore παίρνει κεφάλι με τα λιγότερα cores.

Που τις βρήκες και τις διάλεξες αυτές τις noctua; Top/down και single tower/fan καθόλου ιδανικό θα έλεγα. Αφού έχεις το clearance ή θα δώσεις για να βάλεις τέρας αερόψυξης ή πας για κανά aio(~100€). Btw οι περισσότερες noctua εκτός αν μιλάμε για αρχαίες υποστηρίζουν κατευθείαν πλέον το 1700. Πάντα ελέγχουμε συμβατότητα στο site της εταιρίας και δεν εμπιστευόμαστε τα στοιχεία που δίνει το κάθε σκρουτζ. Μετά ερώτηση στο μαγαζί αν φέρνουν το κουτί που περιλαμβάνει 1700kit. Σε aio αρκετά δυνατή liquid freezer 280

Deepcool (ag620) καλές εναλλακτικές, thermalright(fc140) επίσης ειδικά αν φέρεις απο amazon (κάνε search στο φόρουμ), εφόσον μιλάμε για σφιχτό budget

Μητρική έχεις βάλει ψηλά standards και χαμηλό κάπως budget. Για z790 σε κόβω μάλλον κάπως χλωμό.

Με γρήγορο ψάξιμο, φαίνεται να πληροί τα ζητούμενά(sata/spdif) σου και εντός budget

https://www.skroutz.gr/s/36155105/Asrock-Z690-Steel-Legend-D5-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

Φαντάζομαι οτι το z790 θα πηγαίνει καλύτερα με τις μνήμες αλλά αυτές που έχει πάρει είναι αρκετά χαμηλές οπότε και δε θα έχεις θέματα.

Btw σε αυτές τις μνήμες δε θα δεις διαφορά απο ddr4, το πιθανότερο οτι δεν άξιζε τα χρήματα που έδωσες πέραν του ψυχολογικού ή αν σε ενδιαφέρει το pcie5

 

 

αρχικά ευχαριστώ για το reply! 
Κοιτάω μέσω skroutz και ελληνικα eshops οποτε απο εκει βρηκα τις ψύχτρες. Δεν εβαζα φίλτρο για το socket όμως, καθώς η Noctua σου στελνει ακομα και δωρεάν το Kit για να την προσαρμόσεις στη μητρική σου, όποιο μοντελο της και να έχεις αγοράσει. 

https://www.skroutz.gr/s/7106768/Noctua-NH-D15S-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-115x-AM3-AM3-Ασημί.html αυτη πχ που βλέπω τωρα λιγο παραπανω απο τα 80 εχει καλυτερες αποδοσεις απο AIO και εχω και το κεφαλι μ ησυχο απο διαρροες! Για αυτο ελεγα να μην παω σε υδρόψυκτη λύση.

Τις μνήμες τις πήρα 134ε. οχι 229 που τις βλέπω τώρα στο πλαίσιο! Αλλα οκ! προέρχομαι απο ddr3 οπότε διαφορά θα καταλάβω σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μνήμες χειρότερες από DDR4, αλλά αδιαπραγμάτευτες ... :) 

Κατά τα άλλα προχωράμε μπροστά 

Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αυτο βρε παιδιά!! Πάμε παρακάτω... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Αφού αγόρασες ήδη σε ddr5 ... μπορείς να δεις για 7600Χ με asrock b650e riptide, έχει και pcie 5.0.

Δεν χρειάζεται και φοβερή ψύξη οπότε κόβεις και από εκεί

Αφου εχει παρει σάπιες μνήμες καλυτερα να παει σε intel που έχει και προτίμηση.Θα επηρεαστεί λιγότερο η γενική απόδοση του επεξεργαστή. 

Συμφωνώ κι εγώ με νικολα 13600kf να του μείνει και το 50αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εκτιμώ τις γνώμες σας, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ειναι τοσο κακές, ωστε τουλαχιστον να μην ξαναγίνει λάθος στο μέλλον ? ποιές 32αρες ddr5 θα προτείνατε αντι αυτών στα 130ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tourist23 είπε

παιδιά εκτιμώ τις γνώμες σας, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ειναι τοσο κακές, ωστε τουλαχιστον να μην ξαναγίνει λάθος στο μέλλον ? ποιές 32αρες ddr5 θα προτείνατε αντι αυτών στα 130ευρω?

Φανταζομαι εννοουν οτι οι μνημες που εχεις,  επειδη ειναι στα 4800mhz δεν σου δινουν κανενα πλεονεκτημα εναντι των ddr4, αφου και πιο αργες ειναι απο ενα καλο σετακι ddr4 και ακριβοτερες ειναι. Επισης  σε αναγκαζουν να πας και σε μητρικη με ddr5 συμβατοτητα, η οποια πιθανοτατα θα ειναι και αυτη με την σειρα της ακριβοτερη απο μια αντιστοιχη  που παιρνει ddr4 μνημες ,  με αποτελεσμα το συνολικο κοστος αναβαθμισης να ανεβαινει χωρις κανενα  ουσιαστικο οφελος/κερδος ομως. Απο αυτα που εχω διαβασει, νομιζω για να εχει καποια ουσια η μεταβαση σε ddr5 μνημες  πρπει να παει κανεις τουλαχιστον σε ντιμακια που τρεχουν  στα 6000Mhz, αλλα στα 32Gb που θες εσυ, μιλαμε για σχεδον διπλασια τιμη σε συγκριση με αυτες που εχεις τωρα.

Ειμαι και εγω σε περιοδο που ψαχνομαι για αναβαθμιση και μαλιστα εχω και συστημα παρομοιας χρονολογιας με το δικο σου (εχουμε και ιδιο κουτι με την διαφορα οτι το εχω σε λευκο εγω🙂)

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φανταζομαι εννοουν οτι οι μνημες που εχεις,  επειδη ειναι στα 4800mhz δεν σου δινουν κανενα πλεονεκτημα εναντι των ddr4, αφου και πιο αργες ειναι απο ενα καλο σετακι ddr4 και ακριβοτερες ειναι. Επισης  σε αναγκαζουν να πας και σε μητρικη με ddr5 συμβατοτητα, η οποια πιθανοτατα θα ειναι και αυτη με την σειρα της ακριβοτερη απο μια αντιστοιχη  που παιρνει ddr4 μνημες ,  με αποτελεσμα το συνολικο κοστος αναβαθμισης να ανεβαινει χωρις κανενα  ουσιαστικο οφελος/κερδος ομως. Απο αυτα που εχω διαβασει, νομιζω για να εχει καποια ουσια η μεταβαση σε ddr5 μνημες  πρπει να παει κανεις τουλαχιστον σε ντιμακια που τρεχουν  στα 6000Mhz, αλλα στα 32Gb που θες εσυ, μιλαμε για σχεδον διπλασια τιμη σε συγκριση με αυτες που εχεις τωρα.

Ειμαι και εγω σε περιοδο που ψαχνομαι για αναβαθμιση και μαλιστα εχω και συστημα παρομοιας χρονολογιας με το δικο σου (εχουμε και ιδιο κουτι με την διαφορα οτι το εχω σε λευκο εγω🙂)

σε ευχαριστώ! δικιο εχουν και τα παιδιά απο την πλευρά που το λες, αλλά προτίμησα DDR5, ωστε αν θελησω να αλλάξω μνημες στο μελλον, να μη χρειαστεί να αλλαξω παλι μητρική. Οπως φαινεται, δεν ειμαι και απο αυτους που αλλαζουν pc ανα 2ετια!

20 ώρες πριν, hln3 είπε

Αφού αγόρασες ήδη σε ddr5 ... μπορείς να δεις για 7600Χ με asrock b650e riptide, έχει και pcie 5.0.

Δεν χρειάζεται και φοβερή ψύξη οπότε κόβεις και από εκεί

noob ερωτηση: Με AMD δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας Chipset/CPU για overclocking?

Θεωρείς οτι με τον 7600X θα έχω πιο future proof built για τη χρηση που αναφέρω? (gaming + δουλειά γραφείου με σχετικά βαριά excel) μιας και το 14ης γενιάς οπου να ναι ερχεται! :)

Επίσης, η γνώμη σας για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/32259569/Asus-Prime-Z690-P-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html ? Θα κρατήσω 4 sata3, γιατί βλέπω με καλύπτει στα υπόλοιπα. 

Για το Bios update στις 690, θα πρέπει αφού κουμπώσει και ο CPU να γίνει με εξωτερικό στικάκι το update σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 7600Χ τον αναφέρω επειδή θα πάρει και άλλο upgrade στο μέλλον και ίσως κάποιος επεξεργαστής με 3d cache να δουλεύει αρκετά καλά και με αργές ddr5.

Στις μνήμες κοιτάς κυρίως ταχύτητα και latency (το πρώτο υψηλο, τα 2α χαμηλά). Επίσης καλό είναι να διαβάζεις και τι αναφέρουν όσοι έχουν αγοράσει ήδη το συγκεκριμένο κιτ αν μπορείς, αν και πολλές φορές με το ίδιο όνομα βγαίνουν τσιπάκια με πολύ διαφορετικά περιθώρια.

Το θέμα με την συμβατότητα chipset που αναφέρεις δεν το κατάλαβα, όλα τα chipset για ΑΜ5 αυτή τη στιγμή είναι ξεκλείδωτα, είτε πρόκειται για b650(e) ή για Χ670(e). To αν αξίζει να κάνεις OC είναι άλλη συζήτηση.

Είτε πάρεις 7600Χ είτε 13600Κ θα σε καλύψει, τον 7600Χ τον αναφέρω λόγω κόστους αλλά και λόγω δυνατότητας upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hln3 είπε

Τον 7600Χ τον αναφέρω επειδή θα πάρει και άλλο upgrade στο μέλλον και ίσως κάποιος επεξεργαστής με 3d cache να δουλεύει αρκετά καλά και με αργές ddr5.

Στις μνήμες κοιτάς κυρίως ταχύτητα και latency (το πρώτο υψηλο, τα 2α χαμηλά). Επίσης καλό είναι να διαβάζεις και τι αναφέρουν όσοι έχουν αγοράσει ήδη το συγκεκριμένο κιτ αν μπορείς, αν και πολλές φορές με το ίδιο όνομα βγαίνουν τσιπάκια με πολύ διαφορετικά περιθώρια.

Το θέμα με την συμβατότητα chipset που αναφέρεις δεν το κατάλαβα, όλα τα chipset για ΑΜ5 αυτή τη στιγμή είναι ξεκλείδωτα, είτε πρόκειται για b650(e) ή για Χ670(e). To αν αξίζει να κάνεις OC είναι άλλη συζήτηση.

"Το θέμα με την συμβατότητα chipset που αναφέρεις δεν το κατάλαβα, όλα τα chipset για ΑΜ5 αυτή τη στιγμή είναι ξεκλείδωτα, είτε πρόκειται για b650(e) ή για Χ670(e)." αυτο απαντησε στην ερώτηση μου!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...