Προς το περιεχόμενο

Λανσάρισμα για τη σειρά Xiaomi 13 με νέο σχεδιασμό και Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

H αλήθεια είναι πως της Τσαόμι της έχει μείνει η ρετσινιά από παλιά, αλλά στις ναυαρχίδες της γενικότερα το προσέχει περισσότερο το MIAOYI. Στις κατώτερης κατηγορίας συσκευές της, γίνεται το έλα να δεις όμως από bugs αλλά και H/W προβλήματα. Μην ξεχνάμε πως μέχρι και τα ακριβά Mi11 έκαιγαν μητρικές και κάποιοι έμεναν με ένα τούβλο στο χέρι.

Κατά τ' άλλα, είτε προσέχει το λογισμικό της στις πολύ ακριβές συσκευές της είτε δεν το προσέχει, τα αχανή μενού του, τα άλλα τόσα υπομενού του, ρυθμίσεις που μπορεί να βρίσκονται σε δύο διαφορετικά σημεία σε κάθε μενού, η κακή διαχείριση RAM και το κακό multitasking που κάνει, οι αχρείαστες εφαρμογές της που δεν γίνεται να τις αφαιρέσεις γιατί κλατάρει όλο το σύστημα, οι launchers (για όποιον χρησιμοποιεί τρίτους) που δεν δούλεψαν ποτέ σωστά, ειδοποιήσεις που δεν έρχονται και γενικότερα που χρειάζεται να έχεις δίπλωμα φυσικής για να στήσεις και να σετάρεις σωστά μία συσκευή της, ώστε να την φέρεις στα μέτρα σου, είναι απλά αποτρεπτικός παράγοντας. Πόσο μάλλον στα 1100+ ευρώ που θα κοστίζει εδώ.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Αναρωτιέμαι πόσο ακριβότερη θα ήταν μια μικρότερη οθόνη στην πλάτη ενός smartphone αντί για selfie κάμερα, δηλαδή να έχει το κινητό μόνο την βασική κάμερα.

Και βιντεοκλήσεις δεν;;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά κλαίω όταν διαβάζω για τις διαφημίσεις, ένα τεράστιο ποσοστό δεν έχει αλλάξει καν τον default browser και δε γνωρίζει καν τι είναι το ad blocking, όπου και να μπεις έχει ένα εκατομμύριο διαφημίσεις και notifications, έχω βαρεθεί να καθαρίζω από  γνωστούς cache και data απο Chrome, Samsung Browser και τον μαμά του Android.

Οσο για το MiUI πλεον ειναι μια χαρά, και εγώ το σιχαινόμουν στις αρχές, αλλά στο Poco F3 πάει σφαίρα. Εντωμεταξύ υπάρχουν ακόμα κινητά στην αγορά που δεν έχουν ενσωματωμένο QR Scanner η έστω QR Code για το wifi, όσο για το αχανή υπομενου (που όντως έχει), υπάρχει αναζήτηση στα settings και δουλεύει άψογα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση...τύποι που παιρνουν κινητό μόνο με βάση την μάρκα και όχι το μοντέλο και μετά κράζουν και συγκρίνουν με κινητά 1000+ κατηγορίας..Μαντέψτε κάτι ένα redmi 9Α ή ενα galaxy(γελάνε οι πέτρες)α32 δεν έχει καμία σχεση με ένα mi 12 ή s22....Σας έχει βαρέσει το marketing στο κεφάλι και δεν μπορείτε να ξεχωρισετέ βασικά πράγματα..Όλοι θέλουν με 100-200 ευρώ να πάρουν κινητό σαν το iphone για να το έχουν με καρτά,να ζητιανεύουν wifi  και να στήνονται σε ουρές γτ δεν ξέρουν να χρησιμουποιούν ebanking ή ηλεκτρονικές υπηρέσιες ..Και μετά απορούμε γτ έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι απάτες phishing

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Η xiaomi εχει διαφημίσεις απο το 2017 π ειχα παρει πρώτη (και τελευταία) φορα... Και εχει ακομα. Απενεργοποιουνται μεν... Δν ειναι κατι που θα  ενοχλησει... Αφιερώνεις λιγο χρονο και  τις κλεινεις. Άλλα ειναι τα προβληματα.... Οπως bugs π εμφανιζονται συνεχως με καθε update.. Και οτι ειναι πολυ βαρυ λογισμικό.... 

Κοιτα προσωπικα παντα παιρνω low-mid συσκευες value for money τυπου και εκει η Xiaomi ειναι σχεδον μονοδρομος. Το redminote4x ειναι μεσα στα καλυτερα κινητα που ειχα , μετα πηγα στο Redminote7 και ειναι απο μετριο εως πολυ κακο. Bugs τα οποια τα εχουν αναφερει απο τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας του υπαρχουν μεχρι και σημερα που πλεον δεν υποστηριζεται η συσκευη με updates δλδ δεν ασχοληθηκαν ΠΟΤΕ. Κολλαει ανευ λογου και αιτιας χωρις να τρεχω καμια βαρια εφαρμογη ενω κανω συχνα εκκαθαρισεις αρχειων-μνημης, δεν το εχω σερι πολλες μερες ανοικτο, ζητημα να εχει 7 φωτογραφιες μεσα κτλ.  Μερικες φορες (αρκετες) δειχνει διαφημισεις κανονικοτατα σε μενου στα οποια ΕΧΩ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τις "ληψεις προτασεων" κοκ (ΧΑΧΑ τρομερο τωρα μολις που γραφω αυτο απλα το ξεκλειδωσα για να δω ενα απλο sms και κολλησε, χρειαστηκε επανεκκίνηση). Δλδ αγγιζει τα ορια της τραγικοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εισαι σιγουρος οτι παιρνει την εκδοση που παρουσιασε η google την ιδια χρονια και οχι την προηγουμενη? :ph34r:

Δικιο ειχα μαλλον

Δε μιλησα για εκδοσεις android. Μιλησα για features του android. Πολλες φορες στο miui μπαινουν πριν μπουν στο android.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Μι 11 αν και έχει κάποια θέματα, συνολικά πολύ θετική η εμπειρία.

Να πούμε και ένα ευχαριστώ όμως πυ μας έφερε τον snapdragon σε αυτή την κατηγορία.΄Ήταν η εναλλακτική μου στα σαπάκια του exynos της samsung και σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ τιμη.

900 κατοστάρικα με δώρο και το s1 watch αντι 1500 της samsung. Σε αυτό έβρισκες την ο΄θνη 1440p.

Το δε fast charge ειναι το μέλλον. Στα 57watt το δικό μου φορτίζει σε 30 λεπτά πάνω απο το 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Κοιτα προσωπικα παντα παιρνω low-mid συσκευες value for money τυπου και εκει η Xiaomi ειναι σχεδον μονοδρομος. Το redminote4x ειναι μεσα στα καλυτερα κινητα που ειχα , μετα πηγα στο Redminote7 και ειναι απο μετριο εως πολυ κακο. Bugs τα οποια τα εχουν αναφερει απο τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας του υπαρχουν μεχρι και σημερα που πλεον δεν υποστηριζεται η συσκευη με updates δλδ δεν ασχοληθηκαν ΠΟΤΕ. Κολλαει ανευ λογου και αιτιας χωρις να τρεχω καμια βαρια εφαρμογη ενω κανω συχνα εκκαθαρισεις αρχειων-μνημης, δεν το εχω σερι πολλες μερες ανοικτο, ζητημα να εχει 7 φωτογραφιες μεσα κτλ.  Μερικες φορες (αρκετες) δειχνει διαφημισεις κανονικοτατα σε μενου στα οποια ΕΧΩ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τις "ληψεις προτασεων" κοκ (ΧΑΧΑ τρομερο τωρα μολις που γραφω αυτο απλα το ξεκλειδωσα για να δω ενα απλο sms και κολλησε, χρειαστηκε επανεκκίνηση). Δλδ αγγιζει τα ορια της τραγικοτητας.

Δεν ειχα ποτε Xiaomi αλλα διαβαζοντας το ποστ σου εγω θα το ειχα κοπανησει στον τοιχο.

Αξιζει τον κοπο για να γλυτωσεις 100 -150 ευρω και να πας σε ενα αξιοπρεπες mid range να κανεις δουλεια σου να τραβας αυτο το λουκι.

Τσπα σε καλο θα σου βγει γιατι το παθημα γινεται μαθημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jacobthir είπε

Τι διάολος τους έπιασε.. Τα πρώτα χρόνια ήμουν πολύ υπέρ της εταιρείας. Ακόμα κι αυτό το τηλέφωνο από εμφάνιση, specs και τιμή καλύτερο από το νέο Galaxy θα είναι.

Εγω ειχα ενα redmi note 5 pro( ακομα υπαρχει. Το χω δωσει στην θεια μου)... Δουλευει μεν πολυ καλα... Δν κολλουσε ποτε κλπ... Αλλα ειχε διαφορα bugs... Πχ πατουσες να συνδεθεις σ wifi κ επαιζε ο ηχος κλησης.. 😛... Και στο αθορυβο να το χα... Καθε update ειχε κ battery drain... Και διαφορα τετοια... Μετα πηγα σε mi8... Ναυαρχίδα τοτε δλδ... Και ειχε ακριβως τα ιδια συν οτι λαγκαρε το κινητο αν εβαζα dark mode γτ ηταν ασυμβατο με το.... Notch... Οπως κ ολες οι εφαρμογες σχεδόν.. Ακομα κ οι συστήματος.... Ε και δεν ξαναπηρα. Δεν σ κρυβω οτι με εψηνε το 12 pro περσι αλλα με την τραγικη του μπαταρια συν καποια bugs που ανεφεραν στα reviews... Εμεινα στο oneplus 9 pro.. Και νομιζω καλα εκανα... Τωρα το καινουριο... Οντως φαινεται ωραιο... Θα δειξει μολις κυκλοφορισει και global αν εχουν βαλει μυαλο. 

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Κοιτα προσωπικα παντα παιρνω low-mid συσκευες value for money τυπου και εκει η Xiaomi ειναι σχεδον μονοδρομος. Το redminote4x ειναι μεσα στα καλυτερα κινητα που ειχα , μετα πηγα στο Redminote7 και ειναι απο μετριο εως πολυ κακο. Bugs τα οποια τα εχουν αναφερει απο τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας του υπαρχουν μεχρι και σημερα που πλεον δεν υποστηριζεται η συσκευη με updates δλδ δεν ασχοληθηκαν ΠΟΤΕ. Κολλαει ανευ λογου και αιτιας χωρις να τρεχω καμια βαρια εφαρμογη ενω κανω συχνα εκκαθαρισεις αρχειων-μνημης, δεν το εχω σερι πολλες μερες ανοικτο, ζητημα να εχει 7 φωτογραφιες μεσα κτλ.  Μερικες φορες (αρκετες) δειχνει διαφημισεις κανονικοτατα σε μενου στα οποια ΕΧΩ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τις "ληψεις προτασεων" κοκ (ΧΑΧΑ τρομερο τωρα μολις που γραφω αυτο απλα το ξεκλειδωσα για να δω ενα απλο sms και κολλησε, χρειαστηκε επανεκκίνηση). Δλδ αγγιζει τα ορια της τραγικοτητας.

Το redmi note 7 το χει φιλος μου... Και τον εχει τρελανει με τα bugs που εχει.. Συν οτι η μπαταρια με τα update δεν βγαζει μερα πλεον... Τωρα... Απο δικη μου εμπειρία με redmi note 5 pro και  mi8.. Ειχα και battery drain σε καθε update και διαφορα αλλα κουλα... Οποτε δν ξαναπηρα. Αυτο με τις διαφημίσεις οντως παιζει να ισχύει.. Εχω παρει του πατερα μου redmi note 11  περσι και ενω του χα απενεργοποιησει τα παντα... Μου το δινει καμια φορα να του δειξω αν εχει αποριες και ξαναβλεπω διαφημίσεις σε καποια μενου ενω τις ειχα κλεισει. Μαλλον εμφανιζονται ξανα με τα updates. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για χρόνια Xiaomi. Το MIUI είναι καλό λειτουργικό. Stable και με πολυ καλή διαχείριση μπαταρίας. Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι το adware που έρχεται μαζί από τους κινέζους. Πραγματικά ενοχλητικό. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά ADB uninstallers που βγάζεις ότι εφαρμογή γουστάρεις από τη συσκευή.

Η ετήσια ναυαρχίδα τους, είναι πάντα πολύ ποιοτική, με επεξεργαστή και όλο το τεχνικό πακέτο άρτιο. Αν θέλει να ξεχωρίσει όμως πρέπει να βελτιώσει την κάμερα. Όταν συναγωνίζεται σε αυτές τις τιμές Samsung και περσινά Iphones πρέπει να έχει να προσφέρει μια εντυπωσιακή κάμερα και όχι απλά καλή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dantε είπε

Ο λογος; Το χρησιμοποιω σχεδον 7 χρονια και δεν εχω παραπονο.

Καλυτερο απο αλλα IU που εχω δοκιμασει και παιρνει και δυνατοτητες android πιο νωρις απο οταν τις παρουσιαζει η google.

Να προσθέσω ότι οι ειδοποιήσεις ερχονται όποτε θέλει,με update μπορεί να κολλήσει το σύμπαν, είναι κακή αντιγραφή ios και μέχρι και διαφημίσεις έχουν βάλει. 

Με το που έγινε brick ένα κινητό στα καλά καθούμενα και ξαναπήγα σε oneui δεν θέλω ούτε τζάμπα xiaomi (πόσο μάλλον όταν κάνουν 600+)

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

Να προσθέσω ότι οι ειδοποιήσεις ερχονται όποτε θέλει,με update μπορεί να κολλήσει το σύμπαν, είναι κακή αντιγραφή ios και μέχρι και διαφημίσεις έχουν βάλει. 

 

Με το που έγινε brick ένα κινητό στα καλά καθούμενα και ξαναπήγα σε oneui δεν θέλω ούτε τζάμπα xiaomi (πόσο μάλλον όταν κάνουν 600+)

 

 

 

Το θεμα με τις ειδοποιησεις λυνεται πανευκολα για οποιον το εχει( μου εχει εμφανιστει 2 φορες σε 7 χρονια).

Update ποτε δε μου εχει κολλησει τιποτα.

Το οτι ειναι κακη αντιγραφη ειναι υποκειμενικη σου αποψη.

Διαφημισεις δεν εχω δει πραγματικα ΠΟΥΘΕΝΑ.

Αν βαριεστε να googlαρετε δυο λεπτα για να λυσετε ενα θεμα, παρτε iphone που ειναι ολα ετοιμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...