Προς το περιεχόμενο

PCIe to M.2 key M adapter


Chrisgs
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από triplex1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω την B550M AORUS ELITE και αυτήν την περίοδο λόγω συνδεσμολογίας του σπιτιού χρειάζομαι να έχω κάποιο γρήγορο/καλό WiFi. Δεδομένου αυτού λοιπόν αγόρασα το 
Intel AX200 M.2 Ασύρματη Κάρτα Δικτύου Wi‑Fi 6 (2400Mbps) PCI-e το οποίο απ' ότι λένε οι κριτικές είναι αρκετά καλό. Επειδή το χρειαζόμουν αγόρασα χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα και έμαθα (με τον δύσκολο τρόπο) ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι θύρας M.2. Προφανώς η μητρική μου δεν υποστηρίζει την ανάλογη θύρα και έτσι αγόρασα το συγκεκριμένο μαραφέτι τζάμπα. Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί βρήκα το Powertech Κάρτα PCIe σε 1 θύρα M.2 το οποίο ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ κάνει την δουλειά που θέλω.. Η ερώτησή μου είναι η εξής: έχει κανείς εμπειρία με τον ανάλογο αντάπτορα; Ή θα πρέπει να τον πάρω και να μάθω μέσω trial and error αν δουλέψει? Σε περίπτωση που δουλεύει, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; Πχ χάσιμο ταχύτητας η οτιδήποτε άλλο;

Ευχαριστώ πολύ!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Μιλας στην αρχη για wifi  και στο τελος για m2  , αν τυχον θες wifi  ο 2ος ανταπτορας δεν κανει

χρειαζεσαι κατι τετοιο  https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gigabyte-WB1733D-I-rev-1-0-Ασύρματη-Κάρτα-Δικτύου-Wi-Fi-5-1733Mbps-PCI-e.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διότι η θύρα απ' ότι έλεγε ήταν τύπου m2, αυτό που αγόρασα δεν μπορώ δηλαδή να το συνδέσω στην μητρική μου, έστω και με ανταπτορα και να παίξει; Θέλω υποχρεωτικά PCI WiFi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chrisgs είπε

Ναι διότι η θύρα απ' ότι έλεγε ήταν τύπου m2, αυτό που αγόρασα δεν μπορώ δηλαδή να το συνδέσω στην μητρική μου, έστω και με ανταπτορα και να παίξει; Θέλω υποχρεωτικά PCI WiFi?

αυτος που βρηκες ειναι για m2 ssd  και οχι για wifi , χρειαζεσαι κατι σαν το gigabyte  που εβαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chrisgs είπε

Τέλεια! Άρα η φάση είναι επιστροφή του ιντελ και αγορά αυτού που έστειλες. Ευχαριστώ πολύ 

Ναι ετσι ακριβως , αυτο που πηρες πηγαινει κυριως σε μητρικες Ashrock οι οποιες εχουν την αναλογη θυρα για wifi μοντουλα , μικρο το κακο το γυρνας πισω και πας στο gigabyte  που εβαλα στο λινκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...