Προς το περιεχόμενο

HP Pavilion Gaming Home 15-ec2000nv 3E3B7EA ερωτημα για τις δυο καρτες γραφικων


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας αγορασα το συγκεκριμενο Laptop 800 ευρω τελευταιο κομματι που βρηκα και υπηρχε διαθεσιμο.
Βλεπω οτι εχει δυο καρτες γραφικων πανω την: AMD Ryzen 5 5600H οπου ειναι η ενσωματομενη του επεξεργαστη και την  Nvidia GeForce GTX 1650.
Το ερωτημα μου ειναι απλο: Πως μπορω να εχω ενεργη την μια καρτα γραφικων την AMD και μετα να κανω εναλλαγη απο μονος μου οχι αυτοματα το υλικο να κανει την εναλλαγη με την nvidia gtx 1650 ;
Μπορω να περασω τους νεοτερους οδηγους drivers τους ποιο προσφατους ; Που θα τους βρω ;
Αν περασω τα windows 11 θα υπαρχει επειριαστουν οι drivers οδηγοι ;
Πως περνω αντιγραφα ασφαλειας του recovery partition ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου , στα συγχρονα φορητα με 2 καρτες τα πραγματα εχουν ως εξης :

12 ώρες πριν, thelos257 είπε

Πως μπορω να εχω ενεργη την μια καρτα γραφικων την AMD και μετα να κανω εναλλαγη απο μονος μου οχι αυτοματα το υλικο να κανει την εναλλαγη με την nvidia gtx 1650 ;

Συνηθως , η δευτερη καρτα ειναι στον "αερα" και οταν δεν χρησιμοποιειται ειναι "σαν" απενεργοποιημενη. Ολες οι εξοδοι ειναι πανω στην ενσωματωμενη , οποτε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις την ενσωματωμενη και να παιξεις μονο με την δευτερη (nvidia). Τα windows πλεον καταλαβαινουν ποτε μια εφαρμογη (τα παιχνιδια δηλ) χρειαζονται την δευτερη καρτα και την χρησιμοποιουν αυτοματα. Σε εμενα για παραδειγμα που εχει το φορητο μου intel + nvidia , οταν τρεξω ενα παιχνιδι , αυτοματως χρησιμοποιειται η nvidia. Μπορεις να δηλωσεις χειροκινητα καποια εφαρμογη να χρησιμοποιει την δευτερη καρτα αν θες. (windows 11 -> settings -> system -> display -> graphics)
 

12 ώρες πριν, thelos257 είπε

Μπορω να περασω τους νεοτερους οδηγους drivers τους ποιο προσφατους ; Που θα τους βρω ;
Αν περασω τα windows 11 θα υπαρχει επειριαστουν οι drivers οδηγοι ;

Aν μιλαμε για την nvidia , περνα πρωτα τα 11αρια , μετα κατεβασε απο το σαιτ της nvidia το geforce experience και μεσα απο αυτο κατεβασε τους νεοτερους drivers.

12 ώρες πριν, thelos257 είπε

Πως περνω αντιγραφα ασφαλειας του recovery partition ;

Βρες καποιο backup προγραμμα π.χ. aoemi backupper και τραβα backup ολα τα partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2022 στις 10:31 ΠΜ, mphxths είπε

Στο περιπου , στα συγχρονα φορητα με 2 καρτες τα πραγματα εχουν ως εξης :

Συνηθως , η δευτερη καρτα ειναι στον "αερα" και οταν δεν χρησιμοποιειται ειναι "σαν" απενεργοποιημενη. Ολες οι εξοδοι ειναι πανω στην ενσωματωμενη , οποτε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις την ενσωματωμενη και να παιξεις μονο με την δευτερη (nvidia). Τα windows πλεον καταλαβαινουν ποτε μια εφαρμογη (τα παιχνιδια δηλ) χρειαζονται την δευτερη καρτα και την χρησιμοποιουν αυτοματα. Σε εμενα για παραδειγμα που εχει το φορητο μου intel + nvidia , οταν τρεξω ενα παιχνιδι , αυτοματως χρησιμοποιειται η nvidia. Μπορεις να δηλωσεις χειροκινητα καποια εφαρμογη να χρησιμοποιει την δευτερη καρτα αν θες. (windows 11 -> settings -> system -> display -> graphics)
 

Aν μιλαμε για την nvidia , περνα πρωτα τα 11αρια , μετα κατεβασε απο το σαιτ της nvidia το geforce experience και μεσα απο αυτο κατεβασε τους νεοτερους drivers.

Βρες καποιο backup προγραμμα π.χ. aoemi backupper και τραβα backup ολα τα partitions.

Καλησπερα οσο αφορα τα γραφικα το συνδεσα με hdmi και οπως βλεπω βγαινει η εξοδος απο την nvidia την καρτα γραφικων. Στον φορητο υπολογιστη ομως βλεπω τα γραφικα της AMD. Πως γινεται αυτο ; Δεν μπορω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα οσο αφορα τα γραφικα το συνδεσα με hdmi και οπως βλεπω βγαινει η εξοδος απο την nvidia την καρτα γραφικων.

Μην γραφεις τηλεγραφικα. Σε ποιο μηχανημα αυτο ?
 

1 λεπτό πριν, thelos257 είπε

Στον φορητο υπολογιστη ομως βλεπω τα γραφικα της AMD. Πως γινεται αυτο ; Δεν μπορω να καταλαβω.

 

Στις 14/12/2022 στις 10:31 ΠΜ, mphxths είπε

Συνηθως , η δευτερη καρτα ειναι στον "αερα" και οταν δεν χρησιμοποιειται ειναι "σαν" απενεργοποιημενη. Ολες οι εξοδοι ειναι πανω στην ενσωματωμενη , οποτε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις την ενσωματωμενη και να παιξεις μονο με την δευτερη (nvidia).

Τι δεν καταλαβες ? Μια χαρα το εξηγησα. Για να δεις που ειναι συνδεδεμενες οι εξοδοι του φορητου , τρεξε το nvidia control panel και δες τι λεει στο "set phyx configuration". Στην δικη μου περιπτωση δειχνει κατι τετοιο :
spacer.png

Φαινεται ξεκαθαρα οτι οι εξοδοι ειναι πανω στην ενσωματωμενη και η nvidia απλα υπαρχει ως "3d accelerator".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Μην γραφεις τηλεγραφικα. Σε ποιο μηχανημα αυτο ?
 

 

Τι δεν καταλαβες ? Μια χαρα το εξηγησα. Για να δεις που ειναι συνδεδεμενες οι εξοδοι του φορητου , τρεξε το nvidia control panel και δες τι λεει στο "set phyx configuration". Στην δικη μου περιπτωση δειχνει κατι τετοιο :
spacer.png

Φαινεται ξεκαθαρα οτι οι εξοδοι ειναι πανω στην ενσωματωμενη και η nvidia απλα υπαρχει ως "3d accelerator".

Καλησπερα και παλι φιλε μου σε αυτο το μηχανημα ναι.
Σε μενα τα δειχνει αυτα εδω:

195490693_1.jpg.718dd4a6695438b10395b004ea0aa9c4.jpg

 

 

1074051625_18.PNG.1b2df13054cdb432ef06508c03cc20db.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν καταλαβαινω καλα , η hdmi θυρα "οδηγειται" απο την nvidia.

Μαλιστα οποτε μπορω να την αλλαξω μεσω του προγραμματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thelos257 είπε

Μαλιστα οποτε μπορω να την αλλαξω μεσω του προγραμματος ;

Δεν νομιζω οτι γινεται. Η συνδεση των gpus με τις θυρες γινεται σε επιπεδο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 17/12/2022 στις 3:35 ΜΜ, mphxths είπε

Δεν νομιζω οτι γινεται. Η συνδεση των gpus με τις θυρες γινεται σε επιπεδο hardware. 

Μαλιστα. Συγνωμη που αργησα να απαντησω τοσους μηνες ομως τωρα μπηκα στην κατηγορια φορητων υπολογιστων γυρισα σελιδες πισω και το ειδα.
Απο το BIOS δεν γινεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, thelos257 said:

Μαλιστα. Συγνωμη που αργησα να απαντησω τοσους μηνες ομως τωρα μπηκα στην κατηγορια φορητων υπολογιστων γυρισα σελιδες πισω και το ειδα.
Απο το BIOS δεν γινεται ;

Λογικα οχι. Αν η εσωτερικη οθονη του φορητου ειναι συνδεδεμενη στην ιντελ και οχι στην nvidia , τοτε οποιαδηποτε αλλαγη σε αυτο , με οποιοδηποτε τροπο , π.χ. να απενεργοποιηθει η ενσωματωμενη gpu , θα μπρικαρει το μηχανημα. Ουσιαστικα δεν θα εχεις εικονα στην οθονη.

Δεν καταλαβαινω το προβλημα ομως. Ασε και τις δυο να κανουν την δουλεια τους. Τα windows καταλαβαινουν ποτε να χρησιμοποιησουν την nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...