Προς το περιεχόμενο

to be or not to be. Αναβαθμίζω το Bios η οχι?


charas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αγόρασα εχθές ρυζεν 5600g καινούργιο, και πρίν λίγες μέρες b550 aorus pro απο μέλος του insomnia. Στήνω το σύστημα με το στόκ κούλερ της amd ανοιγω το πσ και βλέπω τον επεξεργαστή στο f13g bios 26 βαθμούς και στο  hwinfo 64, 27 βαθμούς κελσίου. τρέχω cinebench 10 λεπτά και η ανώτερη θερμοκρασία ηταν 62 βαθμοί η συχνοτητα 4.425 ghz και το voltage του επεξεργαστή στο 1.271. Δεν έχω πειράξει τίποτα είναι όπως την πήρα απο τον φίλο. Το ερώτημα είναι ,η μητρική είναι 4 bios update πίσω, σύμφωνα με την GB. Αναβαθμίζω στο τελευταίο bios η κάθομαι στα αυγά μου, η έπεσα σε καλό silicon lottery του επεξεργαστή?? Οι θερμοκρασίες του είναι γελοίες όταν ο 3600 που ειχα πριν σε asus x470 hero vii wi-fi ανέβαζε σε idle 45-54 βαθμούς και σε φορτίο 88-92 και με πολύ καλύτερη ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To γνωστό ρητό λέει "αν δεν είναι χαλασμένο μη προσπαθήσεις να το φτιάξεις".(if it ain't broke don't try to fix it)

Από την άλλη όμως κοιτάζοντας τα released BIOS για τη μητρική σου είδα:

Major vulnerabilities updates, customers are strongly encouraged to update to this release at the earliest.
Credits to "Assaf Carlsbad and Itai Liba from SentinelOne"
• Introduce capsule BIOS support starting this version.
(στο F14)

Προσωπικά πάντα κάνω update στο τελευταίο BIOS που ανεβάζει ο κατασκευαστής - από τη πείρα μου εμπεριέχουν και fixes που δεν υπάρχουν στα release notes. Εκτός του ότι θα αναβαθμίσεις στο τελευταίο AGESA της AMD.

Επεξ/σία από TR-909
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...