Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου σε ubuntu Jellyfish


peravrexei
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από korakios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λεει οτι λειτουργει σωστα και χωρις προβληματα και τοσα προγραμματα που κυκλοφορουν στα windows δεν ειχαν ποτε προβλημα με αυτο. 

Ενδεικτικά στα Windows
https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=402782

https://community.adobe.com/t5/photoshop-ecosystem-discussions/bug-when-pressing-alt-shift-photoshop/m-p/12684804

https://developercommunity.visualstudio.com/t/bug-vs2022-selecting-with-altshift-releasing-the-s/1564754

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Το 1ο αναφερεται σε συγκεκριμενες γλωσσες , συγκεκριμενα shortcuts και ειναι απο το 2014. Ας ελπισουμε οτι το chrome διορθωσε το προβλημα του εκτοτε , γιατι ειναι δικο του προβλημα.
Στο 2ο ο χρηστης χρησιμοποιουσε "keyboard support software" (3rd party utility κοινως) και το οποιο ηταν αυτο που δημιουργουσε το προβλημα.
Το 3ο ειναι "feature" του visual studio. 

Προσπαθησες , στο αναγνωριζω :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τελικά μέσα από αυτόν τον διάλογο που προηγήθηκε , λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό αυτό σημαίνει ότι είμαι ένας χρήστης που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάνω copy-paste εντολές που βρίσκω στο διαδίκτυο και να βάζω κάποια προγράμματα στα ubuntu και λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτοί που φτιάχνουν όλες αυτές τις διανομές δεν τις προορίζουν για γκουρού των υπολογιστών , δεν κατάλαβα τίποτα. Θα προτιμούσα έναν απλό τρόπο να αλλάζουν αγγλικά-ελληνικά όπως υπήρχε σε παλαιότερες διανομές του εν λόγω προγράμματος . τώρα θα πει κάποιος : έλα ρε φίλε τσάμπα το βρήκες βολέψου με ότι υπάρχει στην διανομή και αυτό θα κάνω , θα εξακολουθήσω να αλλάζω γλώσσες όπως πριν.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, peravrexei είπε

Καλημέρα, τελικά μέσα από αυτόν τον διάλογο που προηγήθηκε , λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό αυτό σημαίνει ότι είμαι ένας χρήστης που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάνω copy-paste εντολές που βρίσκω στο διαδίκτυο και να βάζω κάποια προγράμματα στα ubuntu και λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτοί που φτιάχνουν όλες αυτές τις διανομές δεν τις προορίζουν για γκουρού των υπολογιστών , δεν κατάλαβα τίποτα. Θα προτιμούσα έναν απλό τρόπο να αλλάζουν αγγλικά-ελληνικά όπως υπήρχε σε παλαιότερες διανομές του εν λόγω προγράμματος . τώρα θα πει κάποιος : έλα ρε φίλε τσάμπα το βρήκες βολέψου με ότι υπάρχει στην διανομή και αυτό θα κάνω , θα εξακολουθήσω να αλλάζω γλώσσες όπως πριν.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

δεν δούλεψε δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, korakios είπε

δεν δούλεψε δηλαδή ?

Όχι δυστυχώς .  Ανοίγω το πρόγραμμα (tweaks) κάνω ότι δείχνει ο οδηγός αλλά............

Επεξ/σία από peravrexei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, peravrexei είπε

Όχι δυστυχώς .  Ανοίγω το πρόγραμμα (tweaks) κάνω ότι δείχνει ο οδηγός αλλά............

για να συνεννοούμαστε , αναφέρομαι στις 2 συγκεκριμένες εντολές* και όχι στο πρόγραμμα tweaks

*edit:

gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source "['<Shift>Alt_L']"
gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source-backward "['<Alt>Shift_L']"

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

για να συνεννοούμαστε , αναφέρομαι στις 2 συγκεκριμένες εντολές και όχι στο πρόγραμμα tweaks

Ναι δούλεψαν. Συγχώρα με φίλε κακή κατανόηση  της απάντησης  

Επεξ/σία από peravrexei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, peravrexei είπε

Ναι δούλεψαν. Συγχώρα με φίλε κακή κατανόηση  της απάντησης  

κατάλαβα οτι δεν το πρόσεξες  ,γιαυτό επέμενα ,

αλλά επέλεξες λάθος απάντηση σαν "λύση" 😁 , δεν πειράζει θα κάνω edit και θα βάλω τις εντολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει θεμα με το Gnome (To Ubuntu κτλ)

Ενω πατας το Ctrl +Alt,
ΔΕΝ "ακουει" με την 1η.
Εγω το παταω 2 - 3 μπορει και 4 φορες για να πιασει την αλλαγη διαταξης.
Ειναι τερμα εκνευριστικο, γιατι πρεπει να γραφεις και να σβηνεις για δοκιμαζεις τη διαταξη.
Το πετας απο το παραθυρο.

Ερωτηση κρισεως:
Χρησιμοποιω Ubuntu τωρα.
Ποσες φορες πατησα εγω Ctrl + Alt για να αλλαξω διαταξη στην παραγραφο αυτη που εγραψα μολις?😒

Στις 19/12/2022 στις 11:21 ΠΜ, peravrexei είπε

Καλημέρα, τελικά μέσα από αυτόν τον διάλογο που προηγήθηκε , λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό αυτό σημαίνει ότι είμαι ένας χρήστης που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάνω copy-paste εντολές που βρίσκω στο διαδίκτυο και να βάζω κάποια προγράμματα στα ubuntu και λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτοί που φτιάχνουν όλες αυτές τις διανομές δεν τις προορίζουν για γκουρού των υπολογιστών , δεν κατάλαβα τίποτα. Θα προτιμούσα έναν απλό τρόπο να αλλάζουν αγγλικά-ελληνικά όπως υπήρχε σε παλαιότερες διανομές του εν λόγω προγράμματος . τώρα θα πει κάποιος : έλα ρε φίλε τσάμπα το βρήκες βολέψου με ότι υπάρχει στην διανομή και αυτό θα κάνω , θα εξακολουθήσω να αλλάζω γλώσσες όπως πριν.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

Κακως αντιγραφεις εντολες απο το δικτυο χωρις να καταλαβαινεις τι κανουν.
Δε χρειαζονται εντολες.
Τα πραγματα ειναι απλα.

1. Υπαρχει εφαρμογη το Ubuntu Software προεγκατεστημενη. Αυτη θα χρησιμοποιεις συνεχεια. Να τη θυμασαι.
2. Tην ανοιγεις.
3. Ψαχνεις για "Gnome Tweaks"
4. To εγκαθιστας.
5. Ειναι μαζι με αλλες εγαρμογες στην ομαδα "Εργαλεια"
6. Ανοιγεις το "Μικρορυθμισεις"
7. Βρισκεις το "Πληκτρολογιο και ποντικι" στην αριστερη μερια του προγραμματος και το πατας.
8. Στη δεξια τωρα μερια, πατας το "Προσθετες επιλογες διαταξης".
9. Ανοιγει νεο παραθυρο κι επιλεγεις το "Αλλαγη σε αλλη διαταξη"
10. Τικαρεις το Ctrl + Alt.
ή οτι αλλο γουσταρεις εσυ.

Απλα, κατανοητα, ξεκουραστα.
Δεν ακουμπας πλκτρλγ.... μαλλον... ακουμπας για δωσεις τον κωδικο σου.
Χωρις εντολες που χαριζουν πονοκεφαλους.

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2022 στις 6:02 ΜΜ, Le Perv είπε

Υπαρχει θεμα με το Gnome (To Ubuntu κτλ)

Ενω πατας το Ctrl +Alt,
ΔΕΝ "ακουει" με την 1η.
Εγω το παταω 2 - 3 μπορει και 4 φορες για να πιασει την αλλαγη διαταξης.
Ειναι τερμα εκνευριστικο, γιατι πρεπει να γραφεις και να σβηνεις για δοκιμαζεις τη διαταξη.
Το πετας απο το παραθυρο.

Ερωτηση κρισεως:
Χρησιμοποιω Ubuntu τωρα.
Ποσες φορες πατησα εγω Ctrl + Alt για να αλλαξω διαταξη στην παραγραφο αυτη που εγραψα μολις?😒

Κακως αντιγραφεις εντολες απο το δικτυο χωρις να καταλαβαινεις τι κανουν.
Δε χρειαζονται εντολες.
Τα πραγματα ειναι απλα.

1. Υπαρχει εφαρμογη το Ubuntu Software προεγκατεστημενη. Αυτη θα χρησιμοποιεις συνεχεια. Να τη θυμασαι.
2. Tην ανοιγεις.
3. Ψαχνεις για "Gnome Tweaks"
4. To εγκαθιστας.
5. Ειναι μαζι με αλλες εγαρμογες στην ομαδα "Εργαλεια"
6. Ανοιγεις το "Μικρορυθμισεις"
7. Βρισκεις το "Πληκτρολογιο και ποντικι" στην αριστερη μερια του προγραμματος και το πατας.
8. Στη δεξια τωρα μερια, πατας το "Προσθετες επιλογες διαταξης".
9. Ανοιγει νεο παραθυρο κι επιλεγεις το "Αλλαγη σε αλλη διαταξη"
10. Τικαρεις το Ctrl + Alt.
ή οτι αλλο γουσταρεις εσυ.

Απλα, κατανοητα, ξεκουραστα.
Δεν ακουμπας πλκτρλγ.... μαλλον... ακουμπας για δωσεις τον κωδικο σου.
Χωρις εντολες που χαριζουν πονοκεφαλους.

το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν δούλεψε, μόνο του korakios  η απάντηση έφερε αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από peravrexei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

Είναι γνωστό bug

Ευρηκα... ΩΡΕΕΕΕΕ! Το εφτιαξα ο μούστης!

Αλλαξα το Alt + Shift σε Super + Space.
Δουλευει αψογα. Σωθηκα.
Κατι σκαλωμα τρωει το Gnome με το Alt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια , καπου ημαρτον δηλ που λεει και ο Γεωργιου. Εγραψα επ'ακριβως στο προηγουμενο ποστ μου πως θετουμε το alt+shift για την εναλλαγη των γλωσσων και τι θεμα υπαρχει με Xorg/Wayland οσον αφορα το indicator. Ολα τα υπολοιπα ειναι να 'χαμε να λεγαμε. Τι εντολες και bugs και meta+space και μαλακιες ?!?! Ειπαμε , εχει καποιο learning curve το λινουξ , αλλα εσεις το παρακανατε.

gnome tweaks (google πως το περναμε , μην τα κανουμε και νιανια τα παντα) -> keyboard & mouse -> Additional Layout Options -> Switching to another layout -> alt+shift.

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου. Ουτε παιζει με πιθανοτητες αν θα δουλεψει ή οχι. Ακολουθει σκρινσοτ για του λογου το αληθες.
 

Spoiler

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...