Προς το περιεχόμενο

[ΗΧΕΙΑ] Logitech Z906 Ηχεία Υπολογιστή 5.1 199€ @ πλαισιο [ΤΕΛΟΣ]


dletkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

19 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/perifereiaka-pc/ixeia/ixeia-5-1-logitech-z906_1624318

Αυτά δεν είναι; 

Του Κωτσου το λινκ δεν οδηγεί κάπου 

Logitech Z906 Ηχεία Υπολογιστή 5.1 με Ισχύ 500W σε Μαύρο Χρώμα | Skroutz.gr

ιστορικό χαμηλό 236€ στις 12/12/2021

image.png.4d972f6986ac2e3a8cfd0d218294239c.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια κοίταξα σήμερα από ποτέ είναι στην αγορά το συγκεκριμένο set και βρήκα πως κυκλοφόρησαν το 2011. Δεν τα λες και λίγα. Ίσως ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση με εισόδους HDMI και υποστήριξη Atmos.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Έτσι από περιέργεια κοίταξα σήμερα από ποτέ είναι στην αγορά το συγκεκριμένο set και βρήκα πως κυκλοφόρησαν το 2011. Δεν τα λες και λίγα. Ίσως ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση με εισόδους HDMI και υποστήριξη Atmos.

Kaπου τοσο ειχαν κρατησει και τα Z5500 στην αγορα. Οντως το hdmi λειπει, αλλα για τα χρηματα αυτα <180€ ειναι πολυ vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dletkas είπε

Τα συγκεκριμενα τα ειχα κανει παραγγελια και απο πλαισιο στα 289 σε "προσφορα μπλακ friday". Μετα απο πολυ ψαξιμο για 5.1 ηχεια που ηθελα. Οτιδηποτε αντιστοιχο ειναι κοντα στα 500 ευρω με ξεχωριστό ενισχυτή. Σημερα το πηγα πισω και εκοψα πιστωτικο τα ιδια ηχεια. Σε ευχαριστω πολυ μου γλυτωσες 90 ευρώ. Παιδια τα ηχεια τρελο value με κλειστα ματια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, marklar είπε

Τα συγκεκριμενα τα ειχα κανει παραγγελια και απο πλαισιο στα 289 σε "προσφορα μπλακ friday". Μετα απο πολυ ψαξιμο για 5.1 ηχεια που ηθελα. Οτιδηποτε αντιστοιχο ειναι κοντα στα 500 ευρω με ξεχωριστό ενισχυτή. Σημερα το πηγα πισω και εκοψα πιστωτικο τα ιδια ηχεια. Σε ευχαριστω πολυ μου γλυτωσες 90 ευρώ. Παιδια τα ηχεια τρελο value με κλειστα ματια!!!

Πόσα watt είναι πραγματικά; (RMS);

Πάντως θέλουν χώρο τα 5.1

Εχω 1 παλιά ηχόμπαρα της LG με woofer, αλλά ακούω περισσότερο το μπάσο παρά τα ηχεία, γράφει πίσω 35-40 watt.

Σκέφτομαι μην ισχύει το ίδιο και με τα Logitech του θέματος.

Σκεφτόμουν για Edifier 2.0, σε αυτά τα χρήματα, για καλή ένταση και σχετικά καλό μπάσο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος θέλει 5.1 τότε είναι πολύ καλή επιλογή, δεν υπάρχει κάτι άλλο κοντά σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει, τα 5.1 με λιγότερα watt είναι αδύναμα και σε υψηλό volume παραμορφώνουν πολύ, προσωπικά πάνω από 60% δεν τα έχω βάλει, έχω κατεβάσει λίγο την στάθμη του sub και του μεσαίου ηχείου και σε ταινίες είναι μια χαρά.

Σε σενάριο ενισχυτή και 5.1 ηχεία. στοιχίζει τουλάχιστον τα διπλά λεφτά (ίσως και επί 3) και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζουν... μιας και μιλάμε για τις πιο φτηνές επιλογές.

Σε σενάριο stereo τότε τα πράγματα αλλάζουν, είναι οκ, μπορείς να κάνεις και upmix το στέρεο σε 4.1 τα z906,  αλλά σε περίπου αυτά τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις studio monitors (το ελάχιστο 5") και θα έχεις πολύ καλύτερο sound stage, αν είναι 7" ή 8" θα έχουν πιστεύω και καλό μπάσο, 5" έχουν αλλά θέλουν παραπάνω ένταση.

Κάτοχος Z906 και JBL LSR305 + 10" sub

 

Προσοχή στην συνδεσμολογία, ιδανικά με pc και αναλογικά ( τα 3 jack) ,  HDMI απλά δεν και η ψηφιακή σύνδεση έχω διαβάσει ότι γενικά δεν είναι η καλύτερη σύνδεση και ας την προτείνουν πολλοί λανθασμένα (λόγο bandwidth).

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Havik είπε

Αν κάποιος θέλει 5.1 τότε είναι πολύ καλή επιλογή, δεν υπάρχει κάτι άλλο κοντά σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει, τα 5.1 με λιγότερα watt είναι αδύναμα και σε υψηλό volume παραμορφώνουν πολύ, προσωπικά πάνω από 60% δεν τα έχω βάλει, έχω κατεβάσει λίγο την στάθμη του sub και του μεσαίου ηχείου και σε ταινίες είναι μια χαρά.

Σε σενάριο ενισχυτή και 5.1 ηχεία. στοιχίζει τουλάχιστον τα διπλά λεφτά (ίσως και επί 3) και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζουν... μιας και μιλάμε για τις πιο φτηνές επιλογές.

Σε σενάριο stereo τότε τα πράγματα αλλάζουν, είναι οκ, μπορείς να κάνεις και upmix το στέρεο σε 4.1 τα z906,  αλλά σε περίπου αυτά τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις studio monitors (το ελάχιστο 5") και θα έχεις πολύ καλύτερο sound stage, αν είναι 7" ή 8" θα έχουν πιστεύω και καλό μπάσο, 5" έχουν αλλά θέλουν παραπάνω ένταση.

Κάτοχος Z906 και JBL LSR305 + 10" sub

 

Προσοχή στην συνδεσμολογία, ιδανικά με pc και αναλογικά ( τα 3 jack) ,  HDMI απλά δεν και η ψηφιακή σύνδεση έχω διαβάσει ότι γενικά δεν είναι η καλύτερη σύνδεση και ας την προτείνουν πολλοί λανθασμένα (λόγο bandwidth).

 

35 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πόσα watt είναι πραγματικά; (RMS);

Πάντως θέλουν χώρο τα 5.1

Εχω 1 παλιά ηχόμπαρα της LG με woofer, αλλά ακούω περισσότερο το μπάσο παρά τα ηχεία, γράφει πίσω 35-40 watt.

Σκέφτομαι μην ισχύει το ίδιο και με τα Logitech του θέματος.

Σκεφτόμουν για Edifier 2.0, σε αυτά τα χρήματα, για καλή ένταση και σχετικά καλό μπάσο.

Ειχα τα z5500 και τα ειχα στήσει σε σπηλια ανοικτο χωρο με γενητρια. Τα ηχεια μου εβγαλαν παρτι με 50 ατομα χωρις να τα εχω στο φουλ (αυτα ειναι αντιστοιχα με λιγο ποιο φλωρικο γουφερ). Γενικα αυτη η σειρα της logitech ειναι τερμα vfm. Αν θες να τα συνδεσεις με hdmi στο μελλον υπαρχει ανταπτορας hdmi to optical και coaxial αντιστοιχα. Ακομα και για bluetooth υπαρχει λυση. Οποιος δεν εχει πανω απο 500-700 ευρω και θελει true 5.1 εμπειρια ειτε ηχεια για παρτακια ειναι φοβερη επιλογη. Αν ψαξτε αμαζον ειτε οπουδηποτε αλλου κρητικες θα καταλαβεται. Btw τα z5500 τα ειχα μονιμα σε πολυ μικρο δωματιο και δεν ειχα θεμα απλα δεν τα ανεβαζα πολυ.

35 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πόσα watt είναι πραγματικά; (RMS);

Πάντως θέλουν χώρο τα 5.1

Εχω 1 παλιά ηχόμπαρα της LG με woofer, αλλά ακούω περισσότερο το μπάσο παρά τα ηχεία, γράφει πίσω 35-40 watt.

Σκέφτομαι μην ισχύει το ίδιο και με τα Logitech του θέματος.

Σκεφτόμουν για Edifier 2.0, σε αυτά τα χρήματα, για καλή ένταση και σχετικά καλό μπάσο.

https://h-m-entertainment.com/logitech-z906-review

https://hothardware.com/reviews/logitech-z906-speaker-system-review

https://www.amazon.com/Logitech-Surround-Sound-Speaker-System/dp/B004M18O60

Επεξ/σία από marklar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψήφιος αγοραστής, έλεγα να πάρω 2.1 τα edifier s351db να αντικαταστήσουν τα x506 γιατί είναι παλιά και είμαι σε μικρό χώρο και δεν τα χρησιμοποιώ σαν 5.1 ουσιαστικά αλλά σαν 2.1 (δεν έχω ηχεία από πίσω μου δηλαδή). Έλεγα πάντα ωστόσο να τα πάρω. Τι να κάνω; Είναι καλή η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Ola150 είπε

Υποψήφιος αγοραστής, έλεγα να πάρω 2.1 τα edifier s351db να αντικαταστήσουν τα x506 γιατί είναι παλιά και είμαι σε μικρό χώρο και δεν τα χρησιμοποιώ σαν 5.1 ουσιαστικά αλλά σαν 2.1 (δεν έχω ηχεία από πίσω μου δηλαδή). Έλεγα πάντα ωστόσο να τα πάρω. Τι να κάνω; Είναι καλή η τιμή...

Είχα τα Logitech Ζ-5400 μέχρι πρόσφατα συνδεμένα στην TV για το 5.1. Είναι αρκετά κοντά σε αυτά που κοιτάς αλλά ελαφρώς μικρότερα και λίγο παλιότερα. Επίσης έχω τα Edifier R1700BT στο PC για γενική χρήση (λίγο μουσική, games, καμια σειρά κτλ). Αν εξαιρέσεις το μπάσο που πραφανώς είναι παραπάνω στο Logitech λογώ sub (χωρίς όμως και τα Edifier να έχουν θέμα στα χαμηλα), ο ήχος για γενική χρήση των Edifier είναι καλύτερος.

Στην περίπτωση σου, που δεν σε ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος, δεν μπορώ να βρω λόγο για να πας σε 5.1 ηχεία. Η τιμή τους είναι καλή (αν και παλια), αλλά στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι σε 2.0 ή 2.1(αν θες το παραπάνω μπάσο). Δεν αναφέρεις την χρήση που τα θες, αλλά γενικά έχει μια χαρα αυτοενισχυόμενα ηχεία σε αρκετά νορμαλ τιμές (αν και βλέπω έχουν πάρει λίγο την ανηφόρα και αυτά).

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...