Προς το περιεχόμενο

Αγορά - Πώληση XRP κατευθείαν από το XUMM wallet


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα δόθηκε η δυνατότητα στους κατόχους XRP που χρησιμοποιούν το XUMM wallet (το καλύτερο XRP wallet κατά τη γνώμη μου) να μπορούν να αγοράζουν XRP κατευθείαν μέσα από το wallet.

Το δοκίμασα και εγώ προσωπικά και ήταν αρκετά smooth σαν διαδικασία. Μέσα από το XUMM πατάς το μεσαίο κουμπί που ανοίγει τα xApps και εκεί ανοίγεις το xApp με το όνομα Buy/Sell XRP. Σου δίνει την επιλογή για δυο apps (το XUMM Pro δεν υποστηρίζεται ακόμα στην Ελλάδα σαν provider). Το BTC direct και BANXA. Εγώ χρησιμοποίησα το BANXA. Αν και το BTC Direct από ότι είδα έχει καλύτερα exchange rates.

Όταν μπει κάποιος στο app βάζει το ποσό σε ευρώ (αλλάζεις το νόμισμα γιατί στην αρχή έχει δολάρια) που θέλει να αγοράσει XRP και η εφαρμογή βγάζει πόσα XRP θα του δώσει και τα fees που θα πάρει σε ευρώ. Τα fees είναι γύρω στο 2% για αγορά με κάρτα που θεωρούνται περίπου ίδια με κάποια ανταλλακτήρια (για αγορές απευθείας με κάρτα). Δεν έχω δοκιμάσει με SEPA που φαντάζομαι θα είναι αρκετά πιο μικρά τα fees. Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι έχει επιλογή Google Pay και δεν σε χρεώνει fees. Θέλει λίγο προσοχή στην ισοτιμία βέβαια. Ενώ στο Apple Pay χρεώνει 2% προμήθεια ( 😂 )

Μετά για να τελειώσει η διαδικασία σου ζητάει email και κάποια στοιχεία όπως όνομα, διεύθυνση κατοικία κτλ Πάντως δεν ζητάει κάποιος είδος verification με ταυτότητα ή κάτι άλλο. Τα XRP μπαίνουν στο wallet σου μέσα σε λίγα λεπτά. Έτσι απλά.

Δεν έχω δοκιμάσει να πουλήσω αλλά φαντάζομαι θα σου ζητάει IBAN για να στείλει κατευθείαν τα ευρώ στο λογαριασμό σου.

Άντε και καλές αγορές! 😉

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ειναι να αγορασεις ολες οι διαδικασιες ειναι smooth, οταν ειναι να πουλησεις ειναι το θεμα. Επισης, δεν καταλαβαινω πως δεν εχει fees οταν η τιμη του XRP αυτη τη στιγμη ειναι ~0.35 και μεσω του wallet το αγοραζεις για 0.37

Επεξ/σία από zenwalk23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Οταν ειναι να αγορασεις ολες οι διαδικασιες ειναι smooth, οταν ειναι να πουλησεις ειναι το θεμα. Επισης, δεν καταλαβαινω πως δεν εχει fees οταν η τιμη του XRP αυτη τη στιγμη ειναι ~0.35 και μεσω του wallet το αγοραζεις για 0.37

Μια χαρά εύκολη διαδικασία είναι και να πουλήσεις. Η μόνη διαφορά είναι ότι δίνεις IBAN. Δοκίμασε από BTC Direct έχει καλύτερο exchange rate. Επίσης το καλύτερο rate το προσφέρει το on-off ramp που έχει το ίδιο το XUMM. Γράφτηκα πριν λίγο καιρό και φαίνεται να με αφήνει κανονικά να κάνω deposit με έμβασμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • Δημιουργία νέου...