Προς το περιεχόμενο

Η Γαλλία λέει όχι στις δωρεάν εκδόσεις Microsoft Office 365 και Google Workspace στην εκπαίδευση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον όσοι λένε για Linux σε σχολεία, πανεπιστήμια (όχι τμήματα πληροφορικής) και επιχειρήσεις δεν έχουν επαφή με το μέσο "systems administrator" που δεν μπορεί να λύσει ούτε ένα πρόβλημα drivers σε Windows και πατάει format κατευθείαν. Δεν θα είναι λύση ποτέ γιατί το troubleshooting όταν χρειαστεί είναι δύσκολο και επειδή το user base του desktop Linux είναι ελάχιστο, δεν υπάρχει η συχνά λύση που τη βρίσκεις εύκολα για Windows με ένα απλό search λόγω του τεράστιου user base που σίγουρα κάποιος (συχνά πολλοί) θα έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Όχι ότι το desktop Linux είναι σε καμία περίπτωση όσο polished είναι τα Windows και δεν χαλάει κάτι άσχετο συχνά πυκνά αλλά λέμε τώρα

Το άρθρο μιλάει για τις cloud λύσεις, μια χαρά υπάρχει το κλασσικό τοπικό Office 2016/2019/2021

9 hours ago, apos said:

Έπαιξε και απευθείας ανάθεση με το πρόσχημα ότι δίνεται δωρεάν, αλλά μετά από κάποιο διάστημα θα κόστιζε 2M

Άλλο αυτό και άλλο η παπάτζα που έπαιζε περί προσωπικών δεδομένων και το λέω ως φανατικός πολέμιος της παρακρατικής (παρακολουθήσεις) και μέσα στην αστυνομοκρατία κυβέρνησης των αρίστων του κούλη

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, korakios είπε

 

αν με ΑΕΠ εννοείς ανοιχτό πανεπιστήμιο , πλην τμημάτων που ειδικεύονται για χρήση office ,οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν libre σε παρουσιάσεις (και οι καθηγητές βασικά ζητούν σε libre κυρίως , εκτός απο κανα ξεχασμένο me 2007)

αν δίνει άδεια χρήσης για το 365 , σημαίνει οτι την πληρώνουμε , άρα καλό δεν είναι . Ελπίζω τουλάχιστον να είναι σε τμήματα που πραγματικά είναι απαραίτητο χωρίς εναλλακτικές  (στατιστικές κτλ)

αν είναι κάτι άλλο το ΑΕΠ , γράψε λάθος 😁

Από πού στηρίζεις ότι τα περισσότερα τμήματα χρησιμοποιούν libreoffice; Η σύζυγός μου που είναι σε μεταπτυχιακό αγωγής εχει ms 365 μαζί με onedrive 1tb.

Επίσης όταν λες ότι πληρωνουΜΕ την άδεια του 365 τι εννοείς; Το ΕΑΠ δεν είναι με δωρεάν σπουδές αλλά επί πληρωμή...οπότε ο ίδιος ο φοιτητής το πληρώνει ουσιαστικά και το χρησιμοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MikeKata είπε

WHAT? Οποιοδήποτε consumer ready distro και να χρησιμοποιήσεις, κάνει αυτόματα mounting. 

 

 

 

Ναι κάθε distro κάνει αυτόματα mounting μόνο που πάμπολλες εφαρμογές δεν βλέπουν τα αρχεία του mounted σκληρού λόγω του συστήματος διαχείρισης αρχείων του λινουξ και των permissions για κάθε τί. Aυτό θα λέμε στον απλό χρήστη όταν πχ το plex δεν βλέπει τα αρχεία του. Λύσεις απλές , κατανοητές όπως εδώ : https://support.plex.tv/articles/200288596-linux-permissions-guide/ . Και μετά δεν θα πάει να εγκαταστήσει το plex σε windows ή macos με δυο κλικ να κάνει τη δουλειά του.

"Μα αυτό είναι το πλεονέκτημα του linux έτσι δεν σου ανακατώνουν το σύστημα malware κλπ είναι πιο ασφαλές κλπ κλπ κλπ"

Ε για απλό χρήστη επιμένω ότι τα "πλεονεκτήματα" είναι μάλλον επιβαρυντικά για την ευχρηστία. Και 30 χρόνια χρήσης windows δεν κόλλησα malware ούτε μια φορά, δεν είναι τόσο δύσκολο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Από πού στηρίζεις ότι τα περισσότερα τμήματα χρησιμοποιούν libreoffice;

προσωπική εμπειρία

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Η σύζυγός μου που είναι σε μεταπτυχιακό αγωγής εχει ms 365 μαζί με onedrive 1tb.

απαραίτητο θα της είναι φαντάζομαι

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Επίσης όταν λες ότι πληρωνουΜΕ την άδεια του 365 τι εννοείς; Το ΕΑΠ δεν είναι με δωρεάν σπουδές αλλά επί πληρωμή...οπότε ο ίδιος ο φοιτητής το πληρώνει ουσιαστικά και το χρησιμοποιεί.

κατάντια θα το έλεγα

6 λεπτά πριν, taris είπε

Ναι κάθε distro κάνει αυτόματα mounting μόνο που πάμπολλες εφαρμογές δεν βλέπουν τα αρχεία του mounted σκληρού λόγω του συστήματος διαχείρισης αρχείων του λινουξ και των permissions για κάθε τί.

και προκαλεί φαγούρα , να το προσέξεις

Επεξ/σία από korakios
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

και προκαλεί φαγούρα , να το προσέξεις

και προκαλεί φαγούρα , να το προσέξεις

Ακριβώς η attitude που έχει οδηγήσει το linux στο desktop στη θέση που είναι. RMS would be proud. Linus, not so much.

Επεξ/σία από taris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, taris είπε

Ακριβώς η attitude που έχει οδηγήσει το linux στο desktop στη θέση που είναι. RMS would be proud.

ναι , δεν είναι για όλους φυσικά , μην ασχολείσαι ήταν το υπονοούμενο και το έπιασες :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

προσωπική εμπειρία

απαραίτητο θα της είναι φαντάζομαι

κατάντια θα το έλεγα

Ποια η προσωπική σου εμπειρία ώστε να γνωρίζεις ποια είναι τα τμήματα του ΕΑΠ που χρησιμοποιούν το libreoffice;

Απαραίτητο για ποιο λόγο; Τι δεν μπορεί να κάνει κάποιος με το libreoffice σε σχέση με το 365; 

Κατάντια γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panagiotis1988 είπε

Ποια η προσωπική σου εμπειρία ώστε να γνωρίζεις ποια είναι τα τμήματα του ΕΑΠ που χρησιμοποιούν το libreoffice;

πανεπιστήμια παρτάκια φοιτητόνια 😁

1 λεπτό πριν, panagiotis1988 είπε

Απαραίτητο για ποιο λόγο;

ειρωνικά το είπα

1 λεπτό πριν, panagiotis1988 είπε

Τι δεν μπορεί να κάνει κάποιος με το libreoffice σε σχέση με το 365; 

αρκετά , αλλά αδιάφορα για το μέσο χρήστη , σε διαγράμματα και excel έχω δει παπάδες με ms office πάντως

4 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Κατάντια γιατί; 

είτε πληρώνει κάποιος για μια άδεια που δεν του χρειάζεται , είτε την παιρνει δωρεάν (κάποιος άλλος την πληρώνει  πάντα βέβαια) και μετά εγκλωβίζεται και λόγω συνήθειας/οικειότητας ή και σε περίπτωση σπασμένου , κατάντια το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Aprile είπε

To μακρινό 2006 τότε που ήμασταν στο "λεφτά υπάρχουν" πήγε ο τότε υπουργός οικονομικών Αλογοσκούφης στη Πορτογαλία (δεν ήρθε ούτε καν στη Ελλάδα στη ξεπέτα) να συναντήσει τον Bill Gates και να αγοράσει έναντι δύο δισεκατομμυρίων software για το ελληνικό δημόσιο με διάρκεια τα επόμενα δέκα χρόνια.

Την ίδια περίοδο το κράτος πρότυπο στην περιοχή του Ισραήλ αγόρασε από την Microsoft για το ίδιο μόνο τις άδειες των  Windows έναντι 150 εκατομμυρίων ευρώ και χρησιμοποιήθηκε το libre office αντί του ms office στις δημόσιες υπηρεσίες του και την εκπαίδευση. Είμαι σίγουρος ότι στις μέρες μας η χρήση του ελεύθερου λογισμικού θα είναι ακόμα μεγαλύτερη στο κράτος του Ισραήλ.

Το ότι τρία χρόνια μετά την μεγάλη αγορά της πληροφορικής που έκανε ο Αλογοσκούφης πτωχεύσαμε δεν ήταν καθόλου τυχαίο . Τέτοια νοοτροπία είχαν εκεί θα καταλήγαμε.

https://www.libreoffice.org/discover/who-uses-libreoff

Πάντως ούτε καν το ίδιο το libre office δεν αναφέρει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

πανεπιστήμια παρτάκια φοιτητόνια 😁

ειρωνικά το είπα

αρκετά , αλλά αδιάφορα για το μέσο χρήστη , σε διαγράμματα και excel έχω δει παπάδες με ms office πάντως

είτε πληρώνει κάποιος για μια άδεια που δεν του χρειάζεται , είτε την παιρνει δωρεάν (κάποιος άλλος την πληρώνει  πάντα βέβαια) και μετά εγκλωβίζεται και λόγω συνήθειας/οικειότητας ή και σε περίπτωση σπασμένου , κατάντια το βλέπω

 

Κοινώς από καμία προσωπική εμπειρία και δεν το στηρίζεις πουθενα..σε μεταπτυχιακό που το μόνο που θέλει είναι word δίνουν 365 και όχι libreoffice και το λεω από προσωπική εμπειρία.

Ειρωνικά ρώτησα και εγώ...

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, MikeKata είπε

 Σα δε ντρέπονται που πήγαν κι έβαλαν το layout switching στο Super+Space επειδή έχουν δέσει όλα τα shortcuts με το Super modifier για να έχεις ενοποιημένο Workflow και δεν ακολούθησαν την αγία MS με το Alt+Shift και άλλα 10 πλήκτρα για modifiers.

WHAT? Οποιοδήποτε consumer ready distro και να χρησιμοποιήσεις, κάνει αυτόματα mounting. 

Τόσα χρόνια εχω πετύχει ένα εκατομμύριο προβλήματα σε VS Code σε Windows με το $PATH, κάθε λίγο και λιγάκι κάτι καινούριο. Σε Linux, είτε τρέχει σε Fedora, είτε σε Ubuntu, είτε σε Arch, δεν έχει συμβεί το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Μη μιλήσουμε για ευκολία εγκατάστασης γλωσσών και πακέτων, εκεί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Α, μιας και είπες και τη φράση, θα κόψω ένα κομμάτι.

"Δοκίμασε να φτιάξεις server σε Windows και θα με θυμηθείς". 

Αφού αναφέραμε και το troubleshooting, πάμε να γελάσουμε με bug πριν κάνα 3μηνο, κι αυτό Windows ήταν (και τα 10 και τα 11). Καινούρια μπαταρία στο laptop και τα Windows έσβηναν από μόνα τους. Έπρεπε να απενεργοποιήσω όλες τις hibernation/power saving κλπ επιλογές για να δουλέψουν. Και όταν είναι εκτός φορτιστή, είναι ρώσικη ρουλέτα. Κάποια στιγμή θα σβήσει.

Meanwhile, στο Fedora γουργουριζει. Το παραμικρό πρόβλημα δεν έχει βγάλει. Μη μιλήσουμε για διάρκεια ζωής μπαταρίας. 3μιση ώρες max στα Windows (παλιό laptop γαρ), 6μιση σε Fedora.

Πάμε άλλο; Αγορά καινούριου laptop πριν 2 εβδομάδες. Windows 11, πάμε, εγκαθιστούμε όλα τα drivers. Μετά από το 3ο reboot για εγκατάσταση ενημερώσεων, εξαφανίζονται όλα τα WiFi δίκτυα. Ρε να έχω αλλάξει όλες τις ρυθμίσεις του adapter, τίποτα. Revert τα drivers, τίποτα. Format και πάμε πάλι. Στρώνει. Για 1 μέρα. Ε, στο 3ο format αποφάσισε να δουλέψει. Σε Lenovo laptop που ερχόταν με προεγκατεστημένα Windows παρακαλώ.

Η διαφορά και ο "φόβος" για το troubleshooting σε Linux είναι μια. Πως ο,τι και να συμβεί, αν κάτσεις να ψάξεις, θα το διορθώσεις. Αντιθέτως, στα Windows "format και φτιάχνει φιλαράκι". Δηλαδή ο,τι καταλαβαίνει ο "απλός" χρήστης. Δεν πα να χάσουμε τα αρχεία μας, ποιος νοιάζεται.

Έχω βάλει Mint και Zorin σε όλων των ειδών μηχανήματα (αρχαία/καινούρια) δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με τα drivers. Θα το ξαναπώ. Όλα τα consumer -ready distros τρέχουν απροβληματιστα.

Θα συνιστούσα πάντως να τσεκαρεις το dual boot. Το hibernation και, κυρίως το fast startup των Windows έχουν δημιουργήσει άπειρα άκυρα "θέματα" σε Linux συστήματα. Σχεδόν πάντα τα Windows είναι το πρόβλημα στα dual boot συστήματα, λόγω του τρόπου λειτουργίας τους

 

 

Εγώ πάντως φίλε μου η οποία προσπάθεια έκανα σε Linux, ήταν καταστροφική.
1. Το πολυμηχάνημα της epson που διαθέτω είχε άπειρα θέματα με την συνδεσιμότητα Wi-Fi

2. Το laptop μου έφαγα 4μερες ψάξιμο να βρω γιατί δεν δουλεύει το Wi-Fi.

3. Οι σουίτες της serif ( affinity designer, photo, publisher)που αναγκαστικά έπρεπε να τις τρέξω μέσω wine ήταν για κλάματα σε θέμα ταχύτητας και μια στις τρεις φορές κρασαραν. 

4. family control για να βάλω όρια σύνδεσης στα παιδιά και έλεγχο σελίδων κλπ αλλά και ειδοποιήσεων προς εμένα για ξεπέρασμα χρόνου κλπ δεν βρήκα κάτι που να τα κάνει.

5. Εφαρμογή Netflix για να παίξει πραγματικά 4κ την ταινία δεν βρήκα πουθενά 

6. Figma?? Για να εγκατάστησε το figma έπρεπε να μπω σε τέρμιναλ να γράψω 3 προτάσεις με εντολές για ένα unofficial port με μέτρια υλοποίηση

Γενικά για τον μέσο consumer χρήστη ΔΕΝ είναι. Όχι ότι φταίει το Linux, οι εταιρίες φταίνε που δεν το υποστηρίζουν αλλά τι να κάνω εγώ ως χρήστης; Να βάλω κάτι που δεν με καλύπτει για να το παίξω μαγκας; Μακάρι να φτάσει η στιγμή που οι μεγάλες εταιρίες adobe, serif κλπ βγάλουν της εφαρμογές τους να κάνουμε δουλίτσα.

 

αυτη τη στιγμή το Linux είναι μόνο για developers και IT.  Μόνο αυτές οι 2 ομάδες χρηστών είναι οκ με αυτό. Όλοι οι άλλοι που το έχουν βάλει απλώς συμβιβάζονται.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

ο εταιρικός δε βάζει κανένα σύστημα , ότι του δώσει η εταιρία . Ο υπάλληλος θα μάθει το πρόγραμμα που του παρέχεται .

όσους έχουν , δε νομίζω να χρειάζονται λιγότερο ή περισσότερο απο όσους έχουν τώρα

το θέμα σε εταιρία είναι κόστος , αν κόστος μείωσης παραγωγικότητας > κόστος αδειών και support , φυσικά δε συμφέρει

Αλλά στους τομείς εκπαίδευσης και στο μεγαλύτερο % μέρος του δημοσίου δε χρειάζεται ούτε 365 ,ούτε καν windows OS

Φυσικά δε γίνεται απο τη μία μέρα στην άλλη και όσο καθυστερεί η επιβολή ελεύθερου λογισμικού στην εκπαίδευση τόσο το χειρότερο (ουσιαστικά απο εκεί ξεκινά η όλη φάση)

Επαγγελματιας ανεργος (και μαγκας με λινοουχξ);
Επαγγελματιας "εχω δικιο στο ιντερνετ" ;

Επεξ/σία από dbrillis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

τρεχω αποκλειστικα linux περιπου εναμιση χρονο ,δεν ειναι τραγικα τα πραγματα οπως νομιζεις

 

Και εγώ τρέχω πάνω από 20 χρόνια και είμαι προγραμματιστής.

Δυστυχώς είναι ακριβώς όπως τα λέει, μπες στα παπούτσια του απλού χρήστη.

Το παράδειγμα που έγραψε ο φίλος για την αλλαγή γλώσσας ή το mount είναι αρκετά σωστά για άνθρωπο που απλά θέλει να κάνει την δουλειά του.

Και εγώ το αγαπώ για τους δικούς μου λόγους αλλά Windows ή Macos δεν θα γίνει ποτέ έτσι όπως πάει το community

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και εγώ τρέχω πάνω από 20 χρόνια και είμαι προγραμματιστής.

Δυστυχώς είναι ακριβώς όπως τα λέει, μπες στα παπούτσια του απλού χρήστη.

Το παράδειγμα που έγραψε ο φίλος για την αλλαγή γλώσσας ή το mount είναι αρκετά σωστά για άνθρωπο που απλά θέλει να κάνει την δουλειά του.

Και εγώ το αγαπώ για τους δικούς μου λόγους αλλά Windows ή Macos δεν θα γίνει ποτέ έτσι όπως πάει το community

δεν ειπα οτι ειναι ολα συννεφακια και ουρανια τοξα ,ναι ειναι αρκετα πιο δυσκολο αρχικα να σεταρεις το linux οπως θες κ να καταλαβεις τι γινεται ,θελει χρονο κ ψαξιμο ,ομως μπορεις για μη επαγγελματικη χρηση να φτιαξεις ενα συστημα γρηγορο ,απροβληματιστο σχετικα και ακριβως στα μετρα σου, στα win εισαι ερμαιο των ορεξεων της ms κ του καθε developer κ υπαρχουν πολυ στενα ορια στο τι μπορεις να κανεις στο συστημα σου, οταν δε αντιμετωπισεις σοβαρο προβλημα ειναι θεμα τυχης να βρεις καποια λυση που να δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

...

Για το 99,99% των χρηστών σε σχολεία , υπηρεσίες , πανεπιστήμια οι open source εναλλακτικές καλύπτουν με το παραπάνω

Το θέμα είναι ποιος έχει μπάλλες να πει τέλος στην MS , έστω στα σχολεία και πανεπιστήμια για αρχή , οι μίζες είναι ωραίες

Πωω, τί μου θύμησες! Σε παρόμοιο θέμα είχα αναφερθεί στην προσωπική μου εμπειρία για την μετάβαση χωρίς γυρισμό από MS Office version.bla-bla σε libreoffice. Αρχικά, όχι από επιλογή, στη δημόσια υπηρεσία άλλαξαν υπολογιστές από XP σε 7 και είχαν τελειώσει οι άδειες για το ιδιόκτητο λογισμικό γραφείου. Οι μισοί ήμασταν open, οι μισοί κλειστό. Ήμασταν κάτι σαν case study. Τα προβλήματα και στις 2 ομάδες ήταν τα ίδια. Μικρή δυσκολία προσαρμογής στο libreoffice ακόμα και από ψηφιακά 'δύστροπους' υπαλλήλους. Ίσως η μεγαλύτερη δυσκολία τους ήταν να κατανοήσουν τον χειρισμό των οικοσυστημάτων od(-s, -t. -g, κ.ά.). Τέλος πάντων μετά από μερικά χρόνια και έχοντας στρώσει προ πολλού στο νέο οικοσύστημα, αγοράστηκαν νέες άδειες και ξαναγύρισαν οι περισσότεροι  στην MS! Ξανά-μανά τα ίδια με την προσαρμογή, οι περισσότεροι υπάλληλοι μπήκαν στην ίδια διαδικασία. Μερικοί όμως είχαμε επενδύσει. Αυτόματες φόρμες, αναφορές, συγχώνευση αλληλογραφίας κλπ κλπ. Άσε που χρόνο με το χρόνο, update με το update το libre βελτιωνόταν αργά και σταθερά! Μηχανή που δουλεύει δεν την αλλάζεις λένε, και έκατσα στα αβγά μου. Έπραξα σοφά απ΄ ό,τι φαίνεται, γιατί στην υπηρεσία μετά από λίγα χρόνια η ιστορία επαναλήφθηκε! Έρχεται λοιπόν η αλλαγή από τα  7 στα 10 και η  έλλειψη αγορασμένων αδειών γραφείου από την MS! Άντε οι ταλαίπωροι υπάλληλοι να γυρίσουν σε libre από MS, γνωρίζοντας ότι στην επόμενη 'αναβάθμιση' τους περιμένουν τα ίδια!

Έρχεται λοιπόν ο υπεύθυνος προϊστάμενος από τα κεντρικά  να ανακοινώσει στην υπηρεσία μας με έναν τόνο θριάμβου και περίσσειας αυτοπεποίθησης ότι αγοράστηκαν νέες άδειες γραφείου από την Microsoft. Όταν μου βγήκε αυθόρμητα η φράση "όχι, μη μας το κάνετε πάλι αυτό!" και με ρώτησε τί εννοώ, του εξήγησα τα παραπάνω ευτράπελα. Ξέρετε τί μου απάντησε; "Τί με νοιάζει εμένα τί θα γίνει σε 2 χρόνια; Εγώ θα έχω φύγει σε 2 χρόνια!"...

Επεξ/σία από me00016
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...